Jump to content

Samoorganizirana pričuva


Peki3

Preporučene objave

Molim za savjet

Živim u maloj zgradi sa 7 stanova. Ostali stanari ne žele plaćati pričuvu preko upravitelja i službene uplatnice, već su izabrali jednu stanarku, odobrili joj naknadu predstavnika stanara u iznosu od 30 kn/stanu i plaćanje usluge čišćenja za 50 kn/stanu. Preostali dio pričuve za održavanje zgrade fiksno je određen na 100 kn/stanu, dakle ukupno svi plaćaju fiksno 180 kn/stanu, sve na crno, direktno na ruke predstavnici stanara, koja čuva novac.

Zgrada ima mali vrt. Stanari su u vrtu odlučili napraviti roštilj i terasu za stol. Jedna stanarka, bliski rod investitora koji je napravio zgradu, odbila je sudjelovati u troškovima roštilja, terase i općenito uređenja vrta (do sad 8.000,00 kn, neovisno o mjesečnoj pričuvi od 180 kn), ali zadržavši pravo na korištenje roštilja i stola u vrtu. Ostali stanari su to prihvatili i odlučili podijeliti troškove roštilja na 6 stanova, sve na crno, bez ikakvog papirnatog glasanja, bez ikakvog papira uopće.

Šta da radim? Ako odbijem sudjelovati u takvim troškovima roštilja, netko će mi sutra zamjeriti ako uopće i uđem u vrt. Što se tiče pričuve, zatražio sam papirnato glasanje za plaćanje pričuve preko upravitelja zgrade i putem službene uplatnice. Svi su glasali protiv toga i žele nastaviti plaćati pričuvu predstavnici stanara na crno, da ona čuva novac. Da li je ta njihova većinska odluka jači faktor od svega što bi mogao učiniti da dobijemo upravitelja zgrade i da on upravlja novcem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, Borbena7 je napisao:

Jeste razmišljali da se obratite svojoj jedinici lokalne samouprave radi imenovanja prinudnog upravitelja?

Jesam, ali tek tada ne bi nitko pričao sa mnom. Kako će mi djeca odrastati u takvom okruženju? Neće se moći igrati s drugom djecom iz zgrade. I ovako su svi ljuti na mene, jer sam inzistirao na papirnatom glasanju o imenovanju upravitelja.

Bio sam nedavno u jednoj upraviteljskoj firmi. Nisam im opisivao cijelu situaciju, samo sam ih pitao da li se financiranje roštilja može obaviti preko službene pričuve. Odgovorili su "ne". Da li to znači da ne postoji način da i sedmi stan (a to je u biti investitir) sudjeluje u troškovima roštilja, a smatra da ga ima pravo koristiti? Ostali stanari su pristali na to.

uređeno: od Peki3
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Peki3 je napisao:

Jesam, ali tek tada ne bi nitko pričao sa mnom. Kako će mi djeca odrastati u takvom okruženju? Neće se moći igrati s drugom djecom iz zgrade. I ovako su svi ljuti na mene, jer sam inzistirao na papirnatom glasanju o imenovanju upravitelja.

Odluka je na Vama, a ovako poslovanje zgrade je i više nego rizično. Samo je pitanje dana kada će to doći na naplatu.

prije 9 minuta, Peki3 je napisao:

Da li to znači da ne postoji način da i sedmi stan (a to je u biti investitir) sudjeluje u troškovima roštilja, a smatra da ga ima pravo koristiti? Ostali stanari su pristali na to.

Tko joj može zabraniti, radi se o korištenju prostora na kojemu je i ona suvlasnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, Borbena7 je napisao:

Odluka je na Vama, a ovako poslovanje zgrade je i više nego rizično. Samo je pitanje dana kada će to doći na naplatu.

Tko joj može zabraniti, radi se o korištenju prostora na kojemu je i ona suvlasnik.

Nisam pitao može li joj se zabraniti korištenje roštilja, nego može li ju se prisiliti da sudjeluje u troškovima roštilja. Ili drugačije pitano, mogu li ja nekako stopirati gradnju roštilja, ako ona ne želi sudjelovati u troškovima, a polaže pravo na korištenje? Pretpostavljam da ne mogu bez potpore ostalih stanara...

uređeno: od Peki3
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da ju nitko ne može prisiliti da sudjeluje u troškovima, čak i da je sve odrađeno sukladno pozitivnim zakonskim odredbama jer to nije poboljšica za što je inaće potrebna suglasnost svih suvlasnika a koja bi se mogla napraviti na način da suvlasnici koji imaju samo večinu to naprave o svome trošku. A posebno je ne mogu prisiliti na sudjelovanje u ovakovom slučaju gdje je sve napravljeno mimo zakona. Jer obveza je suvlasnika međuvlasničkim ugovorom odrediti način i uvjete upravljanja zgradom a samo upravljanje povjeriti fizičkoj ili pravnoj osobi. Pod fizičkom se osobom smatra obrtnik koji je upisan u obrtnički registar za obavljanje tih poslova a pravna je trgovačko društvo upisano u sudski registar. Za zajedničku pričuvu se propisuje da su sredstva iste suvlasnici dužni uplaćivati na račun koji će u tu svrhu otvoriti. 

Nakon navedenih činjenica drugo pitanje 

prije 13 sati , Peki3 je napisao:

mogu li ja nekako stopirati gradnju roštilja, ako ona ne želi sudjelovati u troškovima, a polaže pravo na korištenje?

i nema nekakovog posebnog smisla jer u ovakovom odnosu suvlasnika možete biti šesti koji će pristati na to ili drugi koji će postupiti kao i ona. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Spitfire je napisao:

i nema nekakovog posebnog smisla jer u ovakovom odnosu suvlasnika možete biti šesti koji će pristati na to ili drugi koji će postupiti kao i ona. 

Gospodine Spitfire, zahvaljujem na iscrpnom odgovoru. U praksi je bitna razlika mene i nje. Znate kako je u životu, ljudi se svađaju, situacije eskaliraju... Kad bih rekao  da ću postupiti kao ona, meni bi zabranili korištenje roštilja, a njoj se boje zabranit, jer ih je strah reakcije investitora. Znam da mi pravno ne mogu zabranit, ali svjestan sam mogućih eskaliranja emocija.

a) Kad bih rekao stanarima da ću postupit kao ona, osim ako ne potpišemo međuvlasnički ugovor i kad bi stanari to odbili i ipak napravili roštilj bez potpisanog međuvlasničkog ugovora, zabranivši mi njegovo korištenje, što bi se desilo kad bih u toku gradnje zovnio policiju? Da li stanari roštilj mogu napraviti dokazavši svoju volju većine, ali bez potpisanog međuvlasničkog ugovora preko službenog upravitelja, npr. da kod javnog bilježnika sami napišu neku izjavu iz koje bi se vidjela volja većine?

b) U tvrtci za upravljanje su mi rekli da im donesem potpise 51% stanara i da će oni tada pripremiti međuvlasnički ugovor. Ali negdje sam pročitao da je dovoljno da jedan stanar ne želi potpisati međuvlasnički ugovor, pa da se mora ići na prinudnog upravitelja. Dakle, da li redovni upravitelj može upravljati zgradom ako 51% stanara potpiše međuvlasnički ugovor, ali ne i apsolutna većina? Da li se tada ide na prinudnog upravitelja?

uređeno: od Peki3
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Peki3 je napisao:

a) Kad bih rekao stanarima da ću postupit kao ona, osim ako ne potpišemo međuvlasnički ugovor i kad bi stanari to odbili i ipak napravili roštilj bez potpisanog međuvlasničkog ugovora, zabranivši mi njegovo korištenje, što bi se desilo kad bih u toku gradnje zovnio policiju?

Ništa, policija nema ovlasti petljati se u međuvlasničke odnose.

prije 3 sati , Peki3 je napisao:

b) U tvrtci za upravljanje su mi rekli da im donesem potpise 51% stanara i da će oni tada pripremiti međuvlasnički ugovor. Ali negdje sam pročitao da je dovoljno da jedan stanar ne želi potpisati međuvlasnički ugovor, pa da se mora ići na prinudnog upravitelja. Dakle, da li redovni upravitelj može upravljati zgradom ako 51% stanara potpiše međuvlasnički ugovor, ali ne i apsolutna većina? Da li se tada ide na prinudnog upravitelja?

Za međuvlasnički ugovor dovoljna je večina suvlanika no izbor upravitelja je posao izvanredne uprave što znači da je potrebna suglasnost svih suvlasnika. Ukoliko iste nema na zahtjev bilo kojeg suvlasnika istoga će odrediti JLS (prinudnoga) a ako se radi o vlasništvu posebng dijela nekretnine sud u izvanparničnom postupku prema procesnopravnom uređenju odnosa vlasnika posebnih dijelova nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija