Jump to content

HZZ traži povrat novca nakon presude u moju korist!


samojako

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Tužio sam i dobio bivšeg poslodavca. Vratili su me na posao i vratili sve novce za plaće koje mi duguju sa zateznim kamatama. U vremenu od otkaza do dobitka tužbe sam bio prijavljen na HZZ - Hrvatski Zavod za Zapošljavanje. Tamo sam se prijavio nakon gubitka tog posla i tu sam primao naknade, mislim da su mi platiti edukaciju (europskim novcem, nisam siguran?).

 

I sada, nakon 3 godine od presude i rada u toj kompaniji - traže da vratim sav iznos naknada s burze koji sam bio primao, jer mi je poslodavac već isplatio te plaće pri dobivanju tužbe. Imaju li oni pravo RETROAKTIVNO tražiti da im vratim taj novac koji sam dobivao dok sam bio na burzi?! Jer ja sam se kockao sa tužbom, platio sam odvjetnika nemalo, u tim trenutcima nisam znao da će HZZ tražiti novac nazad. Mogu li se izvući povrata tog novca sa burze, čak 37,000kn. Mogu li se vaditi na zastaru ili slično, neki pravni lijek, odvjetnika, hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, 

1) znači radio sam u firmi. Dobio sam otkaz, i tužio poslodavca.  (2016. godina)

2) tada sam se prijavio na HZZ i dobivao naknadu za nezaposlene, 3 mjeseca, 6, mj. itd, ne sjećam se (2016-2018.g)

3) Pobijedio sam poslodavca, vratili su me na posao, vratili sve plaće + kamate (2018.g)

2021.g Nakon par godina, javljaju mi se s HZZ i traže povrat novca, naknade što sam primao pod točkom 2). Moje pitanje glasi:

Ima li HZZ pravo tražiti povrat naknade koje sam primio iz točke 2)? Oni kažu da, budući da sam dobio tužbu, moram im vratiti te novce jer nemam pravo ih zadržati, jer mi je sadašnji poslodavac to isplatio. Molim pomoć, možda me muljaju, ne znam kako pravno stojim, moram li im isplatiti nemale novce. Zastara, neki drugi zakon... hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaju pravo tražiti ova sredstva i to temeljem čl. 75. Zakona o tržištu rada.

Ovdje bi se radilo o stjecanju bez osnove, a ovakva potraživanja zastarijevaju za 5. godina (opći zastarni rok prema čl. 225. Zakona o obveznim odnosima), te zastara počinje teći prvog dana poslije dana kada je vjerovnik imao pravo zahtijevati ispunjenje svoje obveze, a sve prema čl. 215. Zakona o obveznim odnosima. Pa bi rok računanja zastare bio prvi idući dan od dana pravomoćnosti sudske odluke u tom Vašem radnom sporu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Imaju pravo tražiti ova sredstva i to temeljem čl. 75. Zakona o tržištu rada.

Ovdje bi se radilo o stjecanju bez osnove, a ovakva potraživanja zastarijevaju za 5. godina (opći zastarni rok prema čl. 225. Zakona o obveznim odnosima), te zastara počinje teći prvog dana poslije dana kada je vjerovnik imao pravo zahtijevati ispunjenje svoje obveze, a sve prema čl. 215. Zakona o obveznim odnosima. Pa bi rok računanja zastare bio prvi idući dan od dana pravomoćnosti sudske odluke u tom Vašem radnom sporu.

Hvala puno Borbena7! Nadao sam se da neću morati platiti... Dobro, platit ću, samo ću ih zamoliti ako ikako mogu na rate, i nadam se da neće biti kamate...

Eh sad, jedino da otežem još 2 godine, pa da čekam zastaru, ali nekako mislim da bi me mogli tužiti, tj. pokrenuti postupak protiv mene, a to bi mi bilo još gore pretpostavljam...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Svakako se pokušajte dogovoriti oko obročne otplate, jer ne vjerujem da je njima u interesu ulaziti u troškove ovršnog postupka, a plaćanjem se prekida zastarni rok, tako da nisu na gubitku. Nažalost, imaju pravo potraživati i kamatu. I ne vjerujem da će dopustiti da im ovo ode u zastaru.

Hvala puno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija