Jump to content

Kupnja stana kreditom koji je u predovršnom postupku


MBVK

Preporučene objave

Poštovani, zanima me što trebam pripaziti kod sastavljanja kupoprodajnog ugovora. Ovo sve mi je prvi kontakt s kupnjom nekretnine, a obzirom da je situacija specifična trebam savjet. 

Situacija je sljedeća... 

Stan kupujemo direktno od vlasnika (razvedeni bračni par), njihov kredit nije otplaćen i obzirom kako nisu plaćali kredit banka je pokrenila ovrhu. 

U vlasničkom listu stoji da je stan pod hipotekom zbog kredita.

 

Kredit dižemo u istoj banci gdje su i prodavatelji. U banci me zavlače već 90 dana, još nije ništa riješeno, navodno sad čekaju da se skine ovrha sa stana. Očito je u međuvremenu i sjela ovrha. Zbilja ne znam i ne razumijem razliku ovrhe i navodnog predovršnog postupka. 

Prilikom isplate kapare prodavatelji su priložili Pismo namjere gdje se moglo očitati trenutno dugovanje, kapara je išla direktno na njihovo dugovanje prema banci. Ostao je još jedan dio za isplatu koji će se podmiriti prilikom isplate kredita, kao i razlika novca koja će ići prodavateljima na njihove bankovne račune . 

U banci još uvijek nismo potpisali papire odobrenja kredita jer je odobrenje došlo usmenim putem.

Navodno u banci čekaju da se skine ovrha pa tek onda će ići potpisivanje i ovjera zadužnica i ostale papirologije koja je potrebna za potpisivanje odobrenja kredita.

Čitam po forumima, raspitujem se, koliko vidim bitna je Tabulanrna isprava, nekakvo Brisovno očitovanje. 

 

Bili bi zahvalni kad bi nam netko detaljno mogao objasniti postupak kako ne bi fulali nešto i upali u probleme. Što pripaziti i navesti u kupoprodajnom ugovoru obzirom na situaciju? 

 

Unaprijed hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 36 minuta, Borbena7 je napisao:

Pa prvo napravite uvid u zk izvadak, jer ako je ovrha pokrenuta, tada mora postojati upisana zabilježba od strane suda u teretnom listu C. 

Pogledala sam. Stoji ovako u C listu, a to nije bilo vidljivo prije 2 mjeseca kad se vadio ZKI. 

Zaprimljeno 22.01.2021.g. pod brojem Z-1458/2021

ZABILJEŽBA, POKRETANJE POSTUPKA, PRIJEDLOG ZA OVRHU 12.01.2021, ZAKLJUČAK OPĆINSKOG SUDA U NOVOM ZAGREBU POSL.BR. OVR-33/2021-2 20.01.2021, u pravnoj stvari ovrhovoditelja Privredne banke..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E, to Vam je to. Tako da banka govori istinu. Sada jedino možete čekati. Pod ovim poslovnim brojem iz zabilježbe možete pratiti kretanje spisa kroz e-Predmet tj. kada će sud donijeti odluku o obustavi postupka, jer se po pravomoćnosti obustave od strane suda daje nalog zk odjelu da izvrši brisanje zabilježbe ovrhe. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Borbena7 je napisao:

E, to Vam je to. Tako da banka govori istinu. Sada jedino možete čekati. Pod ovim poslovnim brojem iz zabilježbe možete pratiti kretanje spisa kroz e-Predmet tj. kada će sud donijeti odluku o obustavi postupka, jer se po pravomoćnosti obustave od strane suda daje nalog zk odjelu da izvrši brisanje zabilježbe ovrhe. 

Upisani predmet s odabranog suda nije dostupan u eSpis sustavu. - 

Ne može se pregledati. Što mislite koliko može potrajati? Nije mi jasno zašto nisu to već riješili. Predugo to traje. Kroz današnji razgovor s bankarom, shvatila sam da su tek proslijedili uputu o ukidanju ovršnog postupka.

Planiram sama sastavljati kupoprodajni ugovor. Što od točaka trebam staviti u ugovor obzirom na situaciju? Važno mi je da se pravno ogradim i da bude sve na "čistac".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , MBVK je napisao:

Upisani predmet s odabranog suda nije dostupan u eSpis sustavu.

Nitko Vas nije uputio na e-Spis već na e-Predmet, gdje je itekako dostupan.

prije 12 sati , MBVK je napisao:

Što mislite koliko može potrajati? Nije mi jasno zašto nisu to već riješili. Predugo to traje. Kroz današnji razgovor s bankarom, shvatila sam da su tek proslijedili uputu o ukidanju ovršnog postupka.

Vama se očito žuri.

Ne bih rekla da je predugo, ako su se tek obratili sudu. 

prije 12 sati , MBVK je napisao:

Planiram sama sastavljati kupoprodajni ugovor. Što od točaka trebam staviti u ugovor obzirom na situaciju? Važno mi je da se pravno ogradim i da bude sve na "čistac".

Zaboravite na sastavljanje dok ne utvrdite stvarno stanje nekretnine u zk. Jednostavno nema smisla pisati napamet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, TonyBob je napisao:

Ovrha sa stana neće biti skinuta prije nego li dug bude otplaćen, u krivom smjeru razmišljate.

Ovo što navodite je netočno.

Ako je banka poslala sudu prijedlog za obustavu postupka, jer povlače ovršni prijedlog, a što osobno vjerujem da je istina, tada nema razloga da sud ne bih hitno obustavio postupak i naložio brisanje zabilježene ovrhe. Zapravo sud nema drugu opciju. Banka sa ovim brisanjem zabilježbe u zk baš ništa ne gubi, dapače.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

Nitko Vas nije uputio na e-Spis već na e-Predmet, gdje je itekako dostupan.

Vama se očito žuri.

Ne bih rekla da je predugo, ako su se tek obratili sudu. 

Zaboravite na sastavljanje dok ne utvrdite stvarno stanje nekretnine u zk. Jednostavno nema smisla pisati napamet.

Prošlo je 90 dana od zahtjeva za kredit, odavno su trebali poslati zahtjev sudu sa se skine ovrha. 

 

Sad vidim da ste me uputili na poslovni broj, a ja sam gledala pod prvotnim brojem. 

 

Pod poslovnim brojem stoji po datumima kad je što pokrenuto i koja sutknja i ništa drugo. Svakako ću pratiti bude li kakvih novina vezano za postupak. Hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, MBVK je napisao:

Prošlo je 90 dana od zahtjeva za kredit, odavno su trebali poslati zahtjev sudu sa se skine ovrha. 

Dobili su kaparu, njima je svejedno kome će se stan prodati. Ako ste u kontaktu sa vlasnikom (ovršenikom) recite mu neka slobodno šalje sudu požurnice za postupanje sukladno traženju ovrhovoditelja.

prije 5 minuta, MBVK je napisao:

Pod poslovnim brojem stoji po datumima kad je što pokrenuto i koja sutknja i ništa drugo

Pa jasno se vidi da je zadnja radnja u spisu bio zaključak suda od 29.9. i da nema novo zaprimljenih podnesaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, Borbena7 je napisao:

Dobili su kaparu, njima je svejedno kome će se stan prodati. Ako ste u kontaktu sa vlasnikom (ovršenikom) recite mu neka slobodno šalje sudu požurnice za postupanje sukladno traženju ovrhovoditelja.

Pa jasno se vidi da je zadnja radnja u spisu bio zaključak suda od 29.9. i da nema novo zaprimljenih podnesaka.

Zbilja to nisam vidjela. Meni zadnji vidljivi datum 6.mjesec. 

 

Odlično, budem. Stan kupujem od vlasnika, svakako ću ih zamoliti da pošalju sudu požurnicu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 14. 10. 2021. at 14:55, MBVK je napisao:

Zbilja to nisam vidjela. Meni zadnji vidljivi datum 6.mjesec. 

 

Odlično, budem. Stan kupujem od vlasnika, svakako ću ih zamoliti da pošalju sudu požurnicu. 

Pozdrav Borbena7, sud još uvijek nije dobio nikakav nalog od banke, a prošlo je 2 tjedna otkako su mi iz banke komunicirali da je poslan nalog za skidanje ovrhe. 

Prodavatelji odbijaju potpisati kupoprodajni ugovor jer su u '' strahu'' da će sud prodati stan i da banka namjetno odugovlači već sad 4 mjeseca od zahtjeva za kredit. Između ostalog jedan od prodavatelja (prodavatelju su bivši supružnici) prijeti se da će prodati nekretninu nekome drugome jer ja u to vrijeme nisam izreazirala kredit. Predugovor je istekao u međuvremenu istekao dok čekamo da se ovo riješi. 

Banka mi je odobrila kredit, obavijest je stigla napismeno u mailu, ali se navodno čeka skidanje ovrhe i njihove hipoteke. 

 

Što učiniti? Trebam li uzeti odvjetnika? Molim savjet ako da i kome da se obratim? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , MBVK je napisao:

Što učiniti?

Ovdje je banka odgovorna, tako da bi se trebali njoj obratiti. A supružnik koji se prijeti, bilo bi mu bolje da se s tim tonom obrati bankaru, jer kako prolazite Vi s njima, tako će i drugi kupci s obzirom da nekretnina ima u teretnom listu zabilježenu provedbu rješenja o ovrsi. Dok banka ne povuče ovaj ovršni prijedlog, teško će se to prodati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bila sam na razgovoru s direktoricom poslovnice banke. Njima je sve to u redu, malo je duže, ali obzirom da je takva situacija, komuniciraju kako je uobičajeno da se toliko čeka. Uglavnom vrlo često su davali neistinite informacije, a i različite od osobnog bankara, voditeljice poslovnice, a sada i direktorice. 

Nas zavladači i banka i prodavatelji, a uredno smo sve odradili prema ugovorima. Problem je što smo dali poveći iznos kapare i sad smo svjesni da možemo ostati bez iste, bez obzira i ako dođe tužba s naše strane. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija