Jump to content

obrt - grafički dizajn


TonaCic

Preporučene objave

Poštovani,

otvorila bi obrt za grafički dizajn uz zaposlenje kod drugog poslodavca, ali kod njega radim isti taj posao - grafički dizajn. Poslodavac nema ništa protiv da ja uz to otvorim svoj obrt.

1.  Da li sam u tom slučaju konkurencija svom poslodavcu i da li moram imati službeno nekakvu njegovu suglasnost?

2. Da li licencirani programi moraju biti ISKLJUČIVO kupljeni kod DISTRIBUTERA u Hrvatskoj, ili mi iz Hrvatske kao dio EU, možemo uredno kupiti programe direktno iz EU, odnsno u ovom slučaju od ADOBE - koji je prodavača licenciranih programa

3. Da li računalo i printer koje imam kupljeno kao fizička osoba već duže vrijeme mogu koristiti u obrtu?

4. Da li moram otvarati posebne račune na obrt u banci ili mogu koristiti sadašnji tekući račun i žiro račun koji su otvoreni na moje ime?

 

hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 53 minuta, TonaCic je napisao:

Da li sam u tom slučaju konkurencija svom poslodavcu

Konkurencija ste, čim ste na tržištu - tražite pisanu suglasnost poslodavca, da vam u tom slčaju neče dati otkaz.

 

prije 53 minuta, TonaCic je napisao:

Da li licencirani programi moraju biti ISKLJUČIVO kupljeni kod DISTRIBUTERA u Hrvatskoj,

Da.

 

prije 53 minuta, TonaCic je napisao:

Da li računalo i printer koje imam kupljeno kao fizička osoba već duže vrijeme mogu koristiti u obrtu?

Naravno.

 

prije 53 minuta, TonaCic je napisao:

Da li moram otvarati posebne račune na obrt u banci ili mogu koristiti sadašnji tekući račun i žiro račun koji su otvoreni na moje ime?

Mora Obrt otvoriti svoj  poslovni - žiro račun.

uređeno: od frenki zg
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
prije 11 sati , zacks je napisao:

Ovo jednostavno nije točno. Po tome bi 50% hrvatskih firmi radilo ispod kapaciteta i bilo nekonkurentno na trzistu zbog pristupa vrlo ogranicenoj kolicini alata. Pogotovo digitalne agencije i digitalne djelatnosti.

 

prije 11 sati , zacks je napisao:

Na primjer, ako vaša agencija se bavi dizajniranjem fontova u Hrvatskoj ne postoji niti jedan distributer za ijedan software za fontove ili tipografiju. I što ćete sad?!
-----------------------------------------
Ako ne postoji distributer za određeni Softwer  - postoji Vlasnik istoga.
Račun za kupnju određenog , programa ili Softwera - zamjenjuje Licencu.
Poanta naglasak je u tome da se ne smije koristiti - Nelegalno.
Čim imate Račun proizvođača - dokaz je da isti  koristite -  Legalno.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , zacks je napisao:

Nije tocno.

S obzirom da je to ,, Vaše ,, područje u kojemu radite, a nije puno srodno sa Trgovačkim pravom - čim se spominje - Licenca i
slično - više zadire u Intelektualno vlasništvo - napišite šta je sve potrebno imati - da bi korištenje nekog Programa - Softvera bilo po zakonu.
Mislim da bi to zanima mnoge Korisnike, jer smo u vremenu kad je IT postala svakodnevna potreba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija