Jump to content

Branitelj ranije u starosnu


Sauron

Preporučene objave

Imam nejasnocu.

Ako odem u starosnu mirovinu ranije za onoliko vremena koliko sam proveo u ratu(1300 dana) da li mogu ici u mirovinu prema ZOMO ili samo prema ZOHB jer mi je potonji to i omogucio.

Pitam iz razloga sto sam branitelj, isao bih ranije od 65. Godine u mirovinu za onoliko vremena koliko sam bio u ratu, a opet koristio bih mirovinu prema ZOMO jer imam dosta sredstava u 2. Stupu.

Odnosno, da li za primanje mirovine prema ZOMO moram cekati 65. Godinu a ovo ako odem ranije iskljucivo onda samo braniteljska.

Hvala na pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Sauron,

u svaku od pomenutih mirovina možete ići prije 65.g samo prema pravilima svakog od Zakona.

1. prijevremena starosna mirovina po ZOMO sa 60. g. i najmanje 35. efektivnog radnog staža

2. starosnu braniteljsku mirovinu po ZOHB možete početi koristiti 1300 dana prije 65.g. 

Kad imate pravo na priznavanje obje možete tražiti isplatu povoljnije.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Sauron,

temeljem dosadašnjeg iskustva evo vam par primjera kad se može koristiti koja mirovina i po kojem zakonu.

1. starosna braniteljska mirovina može vam se priznati prije 65.g. onoliko mjeseci koliko ste mjeseci proveli u borbenom sektoru u Domovinskom ratu

2. starosna mirovina po ZOMO može vam se priznati samo sa 65.g., izuzetak od toga je ako ste dovoljno godina radili na poslovima sa beneficiranim stažom 12/14, 12/15, 12/16 i 12/18

3. kome tako bude ranije priznato pravo na starosnu mirovinu po ZOMO istovremeno ima pravo i na priznavanje starosne braniteljske mirovine, makar na primjer ima samo 200 dana provedenih u borbenom sektoru.

4. temeljem iznijetog starosne mirovine po ZOMO i braniteljske starosne mirovine možete započeti koristiti i sa 59.g. ili ranije, ovisno o broju godina provedenih na poslovima sa beneficiranim stažom i stupnja tih beneficija.

5. u praksi sam vidio Rješenja o priznavanju prava na starosne mirovine po ZOMO i braniteljske starosne mirovine sa 53.g. i 55.g. života

 

6. prijevremena starosna mirovina po ZOMO može se priznati kad navršite 60.g. i 35.g. efektivnog staža.

7. prijevremena starosna braniteljska mirovina može se priznati kad navršite 60.g. i 35.g. ukupnog mirovinskog staža, efektivni staž + staž temeljem provedenog vremena u Domovinskom ratu.

8. prijevremene starosne mirovine ne mogu se početi koristiti prije navršenih 60.g.

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija