Jump to content

savjet hitno


obeliks

Preporučene objave

Problem. Već dugo čekam poziv za ležanje u Dubravi. Konačno je stigao ali stigao je i poziv da se pojavim u Tvrtkovoj. Prvo moram u Tvrtkovu a onda za 6 dana u Dubravu. Neznam dali bi bilo bolje da tražim odgodu u Tvrtkovoj dok ne odradim Dubravu jer ću onda (bar se nadam) imati bolje papire. Trebam savjet. :-(:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako. Prvi put 1998 u vinogradskoj vikend bolnica, zatim ležanje u Koprivnic 2006. U MUP otišao 05.08.1990 pa sve do 28.12 2006 u HV-u. Papire za RVI podnesao na vrijeme a tek u 2 mjesecu prošle godine otišao na kraće bolovanje koje je završi tako da su me pospremili na ležanje i 28. 12. 2006 dobio rješenje da imam častan otpust s pravom na invalidsku mirovinu. Naravno kakve sam sreće papiri za RVI nisu krenuli na vrijeme jer ratni put nikako da stigne (tako mi i treba kad sam mijenjao postrojbe) te je pitanje i kada će se to riješiti. Imam osjećaj da me je netko preveslao. Tko zna kako će se ovo završiti. I naravno pozovu me u Tvrtkovu a u petak mi jave da dođem u Dubravu na ležanje i promatranje. Sta da radim ? dali da tražim odgodu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako, Tvrtkova ti ne mora odmah odreiti odlazak u mirovini, već mugu navesti daljnji tok liječenja, što se i dešavalo, no neki odmah posumnjaju da takovo rješenje nije povoljno za njih, naprotiv, vještak Vam daje mogućnost da zvršite hospitalizaciju u KB Dubrava, a nakon toga se ide sa prijedlogom za odlazak na IK-u. To je gledište sa moje strane što u praksi ne mora biti, takove stvari teško je predvidjeti, kakvo će oni rješenje ili postupak sprovesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemojte ništa sami odgađati, neka ide sve svojim tokom, dakle po pozivu se javljaš u tvrtkovu i nosiš noviju dokumentaciju koju vještaci nemaju među koje spada i te uputnice za ležanje. kao što je šeki rekao nema puno podataka da se nešto konkretnije odgovori ali će u svakom slučaju vještak odlučiti da li če ti dati nastavak liječenja ili pak mirovinu a to opet zavisi od dokumentacije. možete dobiti i rješenje za mirovinu s tim da kad završite liječenje nakon kojega se utvrde promjene u bolesti, obnavljate zahtjev u mirovinskom iako se već tada nalazite u mirovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako kolega .Kao što su vam već kolege savjetovale nemojte ništa kemijati nego jednostavno neka sve ide svojim tokom.Ne mogu se složiti sa konstatacijom da vas je netko preveslao, jednostavno velike su gužve na sve strane i uz najbolju volju ponekad se ne mogu ispoštovati zakonske norme rokova. Pokušajte se angažirati da vam ratni put bude napisan u skladu sa naputcima za pisanje istih, odnosno da sadrže sve relevantne činjenice koje su bitne, a ne da to bude puka potvrda.Ponekad je to mukotrpan posao, jer u večini slučajeva ljudi sami moraju tražiti ratne zapovjednike koji ovjere svoju izjavu o tome kod javnog bilježnika , i to dostavite nadležnoj službi koja vam izdaje ratni put.Stvarno je mukotrpno ali se isplati.

Budući da ste od Komisije za ocjenu sposobnosti DVO dobili da ste nesposobni za službu a nakon toga i častan otpust s pravom na invalidsku mirovinu to je gotova stvar i nema daljnjih liječenja.I praktički i teoretski vi ste već u mirovina sa slijedečim danom nakon otpusta.

Možete napomenuti vještaku i polazati uputnicu za bolničko liječenje i vještačenje, a kasniji nalaz možete iskoristiti kod eventualne žalbe na konačno rješenje o mirovini. Postupak nakon dobivanja statusa HRVI već su vam objasnile kolege.S poštovanjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zelenaberetka je napisao:

. Pokušajte se angažirati da vam ratni put bude napisan u skladu sa naputcima za pisanje istih, odnosno da sadrže sve relevantne činjenice koje su bitne, a ne da to bude puka potvrda..

 

A što bi to trebalo sadržavati onda ratni put ?

 

Po napucima naravno . Činjenice koje su bitne ?

 

Daj molim te zelenaberetko pojasni to da vidim jel ja imam pravi ratni put po napucima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo prijatelju iako ukratko to već imaš negdje dole objašnjeno, nema veze ja ću ti napisati.

Naputak za pisanje ratnog puta ( nema veze iz kojega je korpusa jer sam i sam bio u različitima a opisi su bili identični) za:XXXXX JMBG: XXXXXXX

Ratni put mora za V/O opisati te dati pozitivan ili negativan odgovor i slijedeća pitanja:

1.Vrijeme provedeno u postrojbi:.......

2.navesti dužnosti koje je obnašao:.......

3.navesti zadaće koje je izvršavao i po čijoj zapovijedi,

4. navesti vrijeme provedeno na crti bojišnice,

5. navesti uvjete boravka na crti bojišnice,

6. navesti mjesta boravka na crti bojišnice,

7. navesti ratišta, navesti operacije u kojima je sudjelovao,

8. dali je bio u egzistencijalnim ugrožavajućim situacijama ( granatiranja, okruženje , zasjede, neposredna borba,....)

9.navesti stradavanja i opis načina, uzroka stradavanja

Ovdje sam ja još ljudima pisao i za odlikovanja , pohvale itd.

Budući da je dosta ljudi izašlo iz sustava ili su naprosto završili po drugim postrojbama uz Zahtjev za izdavanje ratnog puta potrebno je priložiti slijedeće:

 

Ime i prezime, ime oca

JMBG

Adresa

 

Ratni put za vrijeme pripadnosti..................

navesti postrojbu

 

..........................................................................

..........................................................................

ovdje ti tvoj ratni zapovjednik daje iskaz o tvome ratnom putu, i na kraju navodi da navedeni iskaz daje pod punom kaznenom i materijalnom odgovornošću.

ime i prezime zapovjednika

postrojba i dužnost zapovjednika

potpis

U ______,_____,godine

 

Pripomena: Ratni put mora biti ovjeren od strane javnog bilježnika.Zapovjednici koji potječu iz vremena njegova sudjelovanja u obrani suvereniteta RH ovjeravaju ratni put te moraju biti u zapovjednom lancu razine : satnija ili bojna ili brigada, zavisno od ustrojbene dužnosti podnositelja zahtjeva, te isti moraju biti evidentirani u službenoj dokumentaciji postrojbe.

 

Ponekad izgleda frustrirajuće da sam moraš tražiti svoje bivše zapovjednike i da ti se na temelju njihovog iskaza piše ratni put , ali bolje je i to nego da dobiješ sve samo ne ratni put.Na žalost neke stvari nisu odrađivane na vrijeme i normalno je da ne postoje podatci i da ti netko " novi " nema na temelju čega napisati nešto konkretno.Ima stvari i kada ratni put traže službena tijela koja to traže na temelju tvoje zamolbe radi ostvarivanja pojedinih stvari ( jer ponekad ti ne žele izdati ratni put na temelju samoga tvog zahtjeva), onda njima priložiš ovu ovjerenu izjavu.Ako se radi o postrojbi koja se ugasila , u zamolbi to i navedi i napiši tko je pravni slijednik postrojbe, odnosno koji je korpus ,jer ćeš time uvelike skratiti čekanje.Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovanje dragi suborci

ma dugo vas pratim pa me interesira jedno: ja imam dva ratna puta od dvije brigade i ovjerene i potpisane od zopovjednika istih dok sam u zamjenu za ta dva ratna puta iz Divulja dobio šturi ratni put u par rečenica , onako klasika dok su pravi ratni putevi napisani opširno kako sad vi objašnjavate. Zašto oni to rade? zbog toga sam i dobio od Taborskog i kompanije samo 20 % ratnog kao dragovoljac sa HRVI. Tek sam sada shvatio u čemu je kvaka. Da li se to može ispraviti ? molim tko zna da odgovori

antonio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nažalost ne možeš to ispraviti na način da odeš u mirovinsko i na osnovu tog pravog ratnog puta obnoviš postupak. no zavisi od tvoje bolesti ili rišenja o rvi, ako se tu nešto izmjeni onda uz svu dokumentaciju priložiš i taj ratni put. to sa ratnim putom bio je morh dužan dostaviti ali ne onaj ratni put što izgleda kao potvrda o mjestu prebivališta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolega Esade,

koliko sam razumio tvoj odgovor ja bih trebao znači slijedeće:

sad sačekati izračun privremene mirovine ( možda ga dobijem za 20 dana) Skupiti nove nalaze narvno sad je pogoršanje već par zadnjih nalaza, nalaz od psihologa i dnevne bolnice. Sačekati svibanj i sve poslati na I stupanjsku ( revizija po terminu ) . Čekati rješenje pa slati u Zagreb na II stupanjsku i onda sa rješenjem II stupanjske ako bude povećanje invalidnosti otići kod vještaka na novu procjenu sa ratnim putevima brigada a ne sa onim iz Divulja. Nadam se da si me razumio i da ćeš mi dati savjet kako ću to napraviti. pozdrav svima i moramo dobiti i ovaj rat (administraciju na čelu sa tetkicama koju se griju na našim neprospavanim noćima provedenim na frontu

antonio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam pratio od početka (Antonio) baš sve što se tiče tvog ratnog puta. No vidim Esadov odgovor kako bi ratni put trebao izgledati, jer onakav šturi imam i ja. No koliko vidim čekaš izračun mirovine, žali se na to Rješenje, jer isplata ti mirovine ide po tom izračunu, priloži novu liječničku dokumentaciju i ovaj ratni putni, to su ti argumenti za žalbu. No po primitku II stupanjskog rješenja, ukoliko ti se poveča postotak invalidnosti, možeš zatražiti i reviziju postupka. Može i žalba, a potom i revizija postupka. Nadam se da si shvatio, a ako ne javi se na PM.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost, opis ratnog puta je prepušten na volju onoga tko ga piše. Kao što sam na jednom drugom postu već pisao, novi Zakon drugačije definira opis ratnog puta od onog ranijeg ("Pančićevog"), koji u članku 102. st 1. t. 7. navodi: "Opis ratnog puta je prikaz ratnih zadataka koje je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata izvršavao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske i u kojem svojstvu uz navode da li je sudjelovao u izravnom oružanom otporu agresoru na bojišnici i na kojim bojišnicama, da li je bio na terenima i na kojima, da li je bio u egzistencijalno ugrožavajućim situacijama (teško granatiranje, zasjede, okruženja) te u kojem razdoblju, a koji izdaje nadležna postrojba kojoj je pripadao."

Međutim, novi zakon određuje to ovako u članku 123. st. 1. t. 6.: "Opis ratnog puta je prikaz ratnih zadataka koje je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata izvršavao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske za vrijeme trajanja Domovinskog rata."

Pojednostavljeno, tko ima valjano napisan opis ratnog puta iz 2001-2004. ima dobar opis.

Ako danas zatraži novi opis ratnog puta može dobiti dobro napisan sa svim zadacima, dužnostima, traumatskim iskustvima, bojišnicama itd., a može dobiti samo nabrojene zadatke koje je izvršavao. Sve ovisi o dobroj volji onoga koji piše. Ako napiše samo prikaz ratnih zadataka koje je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata izvršavao ne možete mu ništa, jer ga Zakon obvezuje samo na to. Čak i ako imate detaljno opisan ratni put od strane svoga ratnog zapovjednika to neće promijeniti stvar ukoliko se namjerite na birokratu u odori.

U ovom zadnjem slučaju preostaje vam jedino da na pregledu liječničkoj komisiji pokušate navesti traumatska iskustva koja ste doživjeli u ratu, a koja nisu navedena u opisu ratnog puta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija