Jump to content

Zastara ovrhe


MARYDA

Preporučene objave

Imam pitanje. 

Nisam sigurna da li imam pravo, ali smatram da je ovrha o kojoj je ovdje riječ, pokrenuta u Junu 2011, od strane javnog bilježnika, u zastari.

Obustavljena zbog nemogućnost i naplate 2018. Sada mi se javni bilježnik obratio s prijedlogom o dogovoru otplate duga. Inace ce vjerovnik opet pokrenuti postupak prisilne naplate.

Zar nije ova ovrha u zastari, ako do sada nije bilo nikakvih radnji od strane ovrhovoditelja vezano za prisilnu naplatu ili pokretanje ovrhe po nekoj drugoj osnovi?

Molim za skori odgovor. Sta mogu poduzeti u pravnom smislu i s obzirom na to da je ta ovrha već obustavljena. (Cl. 12. OZ)

uređeno: od MARYDA
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , MARYDA je napisao:

Obustavljena zbog nemogućnost i naplate 2018.

Tko ju je obustavio i temeljem kojega članka zakona?

prije 2 sati , MARYDA je napisao:

Sada mi se javni bilježnik obratio s prijedlogom o dogovoru otplate duga. Inace ce vjerovnik opet pokrenuti postupak prisilne naplate.

Teško da Vam se obratio javni bilježnik, jer on nema ništa s tim potraživanjem?

prije 2 sati , MARYDA je napisao:

Zar nije ova ovrha u zastari, ako do sada nije bilo nikakvih radnji od strane ovrhovoditelja vezano za prisilnu naplatu ili pokretanje ovrhe po nekoj drugoj osnovi?

Da li je bila u pitanju naplata preko suda ili izravno preko FINA-e?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , ivanam0203v je napisao:

Dugovanja koja 10 godina nisu naplacena?

Nije bitan rok od 10. godina, ako je unutar tog razdoblja s pokušajima naplate i aktivnog postupanja ovrhovoditelj prekinuo ovaj rok, a koji nakon toga teče, ali iz početka.

prije 6 sati , ivanam0203v je napisao:

Obustavljeno clankom 12 zponsa. Dali postoji nacin da ih se makne?

Obustavljena je, jer postoji trenutno utvrđena nemogućnosti da se dug naplati preko ovrhe na novčanim sredstvima koju provodi FINA-a. To ne znači da je dug nestao i da se ne može pokušati naplatiti preko drugih predmeta ovrhe, pa u konačnici opet i preko novčanih sredstava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A sto ako se uputi zahtjev za zastarom na sud koji je ovrhu donio dali se ponovno taj rok mice recimo na 0?

Dali se u zahtjevu treba navesti da se trazi na temelju zastare i/ili nemogucnosti naplate svih tih godina da se ovrha obustavi i makne iz fininog redoslijeda naplate?

Na koji clanak se pozvati, i dali je to uopce moguce u HR? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, ivanam0203v je napisao:

A sto ako se uputi zahtjev za zastarom na sud koji je ovrhu donio dali se ponovno taj rok mice recimo na 0?

Ne možete se obraćati sudu sa zahtjevom. Ovisi u kojoj je fazi sudski postupak, ali svakako bi trebali koristiti kao pravni lijek žalbu izvan roka.

prije 21 minuta, ivanam0203v je napisao:

Dali se u zahtjevu treba navesti da se trazi na temelju zastare i/ili nemogucnosti naplate svih tih godina da se ovrha obustavi i makne iz fininog redoslijeda naplate?

U žalbi se možete pozvati na zastaru temeljem čl. 50. st. 1. toč. 11. Ovršnog zakona. Nakon toga će Vas sud sa zaključkom ili rješenjem (primjena ovisi o tome kad je prvi put postupak pokrenut, radi primjene Ovršnog zakona) pozvati da u roku od 15 dana pokrenete parnični postupak u kojemu ćete dokazati svoje navode iz prethodno podnesene žalbe izvan roka. I nakon toga, tužbom pokrećete parnični postupak.

I malo mi je nejasan Vaš upit u pogledu obustave. Prvo ste naveli da je postupak obustavljen po čl. 12. ZPONS-a, a sada bi tražili ponovno obustavu. Naime, ne ide obustava na obustavu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci ovako postoje dugovi oko 500 000kn koji su obustavljeni clankom 12 zponsa. Osoba na koju su dugovi je umrla tocnije tata, ako se ja sada prihvatim tog nasljedstva dali ce oni/ vjerovnici teretiti mene kao nasljednika i moju imovinu(ne naslijedena vec moja)?

U ostavinu spada kuca i ti dugovi. To je ono sto ja mogu prihvatiti na ostavini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 50 minuta, ivanam0203v je napisao:

Znaci ovako postoje dugovi oko 500 000kn koji su obustavljeni clankom 12 zponsa. Osoba na koju su dugovi je umrla tocnije tata, ako se ja sada prihvatim tog nasljedstva dali ce oni/ vjerovnici teretiti mene kao nasljednika i moju imovinu(ne naslijedena vec moja)?

Da, u tom slučaju se ovi dugovi mogu namirivati iz sve imovine koja bude u Vašem vlasništvu ili suvlasništvu, i to bez obzira, da li ste do te imovine došli nasljeđivanjem ili neki pravnim poslom. Jedino je ograničenje da za dug ostavitelja odgovarate do visine vrijednosti naslijeđene imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Na 12. 11. 2021. at 19:35, Borbena7 je napisao:

Tko ju je obustavio i temeljem kojega članka zakona?

Teško da Vam se obratio javni bilježnik, jer on nema ništa s tim potraživanjem?

Da li je bila u pitanju naplata preko suda ili izravno preko FINA-e?

Hvala na odgovoru. Ispričavam se, nisam stigla prije odgovoriti. 

Radi se o odvjetniku. Ne o javnom bilježniku. Ovrha je bila na FINI u redu cekanja, ali nije bilo nikakvih naplata. Postoji li ovdje zastarara te ovrhe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Borbena7 je napisao:

Niste odgovorili na pitanja:

1. tko je obustavio ovrhu i temeljem kojega članka zakona?

2. da li je bila u pitanju naplata preko suda ili izravno preko FINA-e?

Postova, 

hvala puno na brzom odgovoru.

Ovrha je obustavljena temeljem 12. cl. zponsa, radi se o naplati preko suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 12. 11. 2021. at 17:08, MARYDA je napisao:

Obustavljena zbog nemogućnost i naplate 2018. Sada mi se javni bilježnik obratio s prijedlogom o dogovoru otplate duga. Inace ce vjerovnik opet pokrenuti postupak prisilne naplate.

Treba vidjeti u sudskom spisu, da li je postupanjem ovrhovoditelja bilo prekida zastarnog roka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija