Jump to content

Kupnja nekretnine PPN ili PDV


mate123

Preporučene objave

Stan u zgradi, izgrađena 2009. godine, nekorišten, vlasništvo firme koja je gradila zgradu te je trenutno u stečaju, prodaje se u ovršnom postupku, koliko mi je poznato plaća se pričuva i struja-paušal za isti, vrijednost je utvrđena elaboratom unutar kojeg stoji : "u procjenjenu vrijednost nisu uračunati porezi i troškovi kod kupoprodaje"

Da li se na navedeno plaća PPN ili PDV?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, mate123 je napisao:

Da li se na navedeno plaća PPN ili PDV?

To bi se trebalo odnositi na PPN -e od 3%.
 

 

prije 9 minuta, mate123 je napisao:

vlasništvo firme koja je gradila zgradu te je trenutno u stečaju,

Uvjete prodaje provjerite kod Stečajnog upravitelja.,
dali je u cijenu stana uračunat - PDV (a, trebao bi biti )
U ugovoru treba pisati : svi ne plaćeni troškovi vezani uz navedenu nekretninu do dana sklapanja
kupoprodajnog ugovora idu na trošak prodavatelja.

prije 10 minuta, mate123 je napisao:

prodaje se u ovršnom postupku,
Ovdje bi trebalo pisati : Prodaje se u Stečajnom postupku. (ne, ovršnom )

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Da, odnosi se na PPN od 3%

2.Stečajni upravitelj navodi da se plaća PDV iz razloga jer nekretnina/stan nije korišten do sada, ukoliko je kupac fizička osoba.

Ne razumijem na kakav ugovor mislite? unutar zaključka o prodaji navedeno je da sve pristojbe i poreze vezane za prodaju snosi kupac.

3. Nekretnina se ne prodaje u stečajnom postupku, vlasnik nekretnine je "doo u stečaju", prodaje se u ovrsi pred općinskim sudom, tako je odlučio razlučni vjerovnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, mate123 je napisao:

2.Stečajni upravitelj navodi da se plaća PDV iz razloga jer nekretnina/stan nije korišten do sada, ukoliko je kupac fizička osoba.

Ako je u sustavu PDV - a isti se plaća neovisno kupuje pravna ili fizička osoba i dali je stan korišten ili ne.

 

prije 12 minuta, mate123 je napisao:

Ne razumijem na kakav ugovor mislite? unutar zaključka o prodaji navedeno je da sve pristojbe i poreze vezane za prodaju snosi kupac.

Kod kupnje - da sve obaveze do sklapanja ugovora snosi prodavatelj - od - pričuve i eventualnih režijskih troškova.

 

prije 15 minuta, mate123 je napisao:

Nekretnina se ne prodaje u stečajnom postupku, vlasnik nekretnine je "doo u stečaju", prodaje se u ovrsi pred općinskim sudom, tako je odlučio razlučni vjerovnik.

To je unutar stečajnog upravitelja i vjerovnika - vjerojatno je vjerovnik banka 
- vas to ne treba brinuti, ako vaša ponuda bude naj bolja za vjerovnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uglavnom, ukoliko me stečajni obavijestio da se plaća PDV nakon kupnje, te on namjerava izdati račun za PDV, imam li ikakave osnove da izbjegnem plaćanje PDV-a?

Sumnjivo mi je iz razloga što je elaborat na temelju kojeg je utvrđena vrijednost nekretnine,  napravljen prema punoj tržišnoj vrijednosti nekretnine, te nisu uključeni porezi kod kupnje, te se sad na tako utvrđenu cijenu uračunava PDV....

Nigdje u zaključku o prodaji ili drugom dokumentu nije navedena obveza plaćanja PDV-a već imam samo usmeno od stečajnog....

Da li postoji razlika između kupnje u stečaju i ovrhi? Ima li ovršenik pravo nakon ovršnog postupka izdavat račun kupcu??

uređeno: od mate123
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , mate123 je napisao:

Uglavnom, ukoliko me stečajni obavijestio da se plaća PDV nakon kupnje, te on namjerava izdati račun za PDV, imam li ikakave osnove da izbjegnem plaćanje PDV-a?

Nema te.
Ali, to vas ne treba brinuti, bitna je konačna cijena i dali ista sa uračunatim PDV - om vama odgovara.
PDV - neće poskupjeti cijenu stana - npr. - početna cijena po 1.m.2 može biti 750.eura + PDV ili 1.000.sa uračunatim PDV -om.

 

prije 1 sat , mate123 je napisao:

Nigdje u zaključku o prodaji ili drugom dokumentu nije navedena obveza plaćanja PDV-a već imam samo usmeno od stečajnog....

Prodaja navedene nekretnine če se obaviti - javnim natječajem koji če biti objavljen u tiskovnom mediju - i u istom će pisati svi uvjeti i način prodaje i vjerojatnost da
 ne bude prodana u prvom natječaju je 90% tad ide 2 sa manjom cijenom - ako se ne proda ide 3 javna prodaja - ako ni tad ne
bude prodana - ( nije uvjet ) prodaje se 4. put - tad može biti i samo jedan zainteresirani kupac - nekretnina se prodaje
neposrednom nagodbom, uz opasku da ponuđena cijena ne može biti manja od 2/3 tražene cijene.
Ovo je, okvirni način prodaje u javnim natječajima - ali i nije pravilo.

 

prije 1 sat , mate123 je napisao:

Da li postoji razlika između kupnje u stečaju i ovrhi? Ima li ovršenik pravo nakon ovršnog postupka izdavat račun kupcu??

U pravilu - sve isto - javni natječaj, samo što u ovom slučaju novac ide vjerovniku , a ne na račun firme u stečaju.
Napravit će se kupoprodajni ugovor., jer tako se jedino može uknjižiti u gruntovnici.

uređeno: od frenki zg
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa to je i problem, nekretnina se prodaje na 2/3 procjenjene cijene,takav iznos mi odgovara, ali ako mu dodam 25% koje moram uplatit onda je to znatno veći iznos, pošto je procjena realna naspram tržišne vrijednosti, u pravilu procjene bude nešto niže...tako da ukupan iznos dolazi vrlo blizu tržišne vrijednosti....

Ukupnu potraživanje ovrhovoditelja/razlučnog vjerovnika je cca 5 puta veće od ukupne vrijednosti nekretnine, tako da pretpostavljam da će isti i preuzet nekretninu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, mate123 je napisao:

Pa to je i problem, nekretnina se prodaje na 2/3 procjenjene cijene,

To je za sad kako ste sami rekli - u razgovoru sa stečajnim upraviteljem - sve, neformalno.
Formalno će biti kad se objavi javna dražba sa svim uvjetima - računajte i da vjerojatno nećete biti jedini zainteresirani za kupnju.
Ali, da sad nepotrebno ne nagađamo - javite se kad se dražba javno objavi i ako vam bude trebao neki savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija