Jump to content

Troškovi ovrhe za neplaćanje pričuve


BIRG

Preporučene objave

Upravitelj naše zgrade je GSKG. Jedan od bivših stanara neplaćanjem pričuve stvorio je do 2005. godine dug od cca. 100.000,00 kn prema GSKG-u,te je GSKG pokrenuo ovršni postupak.Taj bivši stanar je prodao svoj stan i već 15-tak god. ne živi u zgradi. Svi mi ostali stanari uredno plaćamo pričuvi,nemamo dugovanja i niti ne poznajemo bivšeg stanara. 2014. g. Odvjetničkom uredu Hanžeković „dopušteno“ je preuzeti ovršne postupke GSKG-a. Da li smatrate da je u skladu sa zakonom da Odvjetnički ured Hanžeković preko GSKG-a troškove ovršnog postupka,u kojem je po mojem shvaćanju GSKG ovrhovoditelj ,a bivši stanar ovršenik, naplaćuje sredstvima pričuve tj. novcima nas stanara koji uredno podmirujemo svoje obveze?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najljepše zahvaljujem na brzom odgovoru.

Dakle,ako dobro razumijem,GSKG je punomoćnik,a mi suvlasnici smo ovrhovoditelji?

Međutim, mi suvlasnici nikada nismo dali suglasnost GSKG-u da pokrene postupak ovrhe u ime suvlasnika.Da li GSKG može pokrenuti postupak ovrhe bez suglasnosti nas suvlasnika?

Te da li mi suvlasnici možemo tražiti da GSKG prekine taj postupak,pošto najvjerojatnije do naplate duga nikada neće doći?

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 minuta, BIRG je napisao:

Dakle,ako dobro razumijem,GSKG je punomoćnik,a mi suvlasnici smo ovrhovoditelji?

Da, samo što je GSKG Vaš zastupnik, a odvjetnik punomoćnik.

prije 22 minuta, BIRG je napisao:

Međutim, mi suvlasnici nikada nismo dali suglasnost GSKG-u da pokrene postupak ovrhe u ime suvlasnika.

To je u pravilu uređeno Međuvlasničkim ugovorom, njima je to zapravo posao da dugovi ne "padaju" pod zastarom.

prije 23 minuta, BIRG je napisao:

Da li GSKG može pokrenuti postupak ovrhe bez suglasnosti nas suvlasnika?

Može.

prije 24 minuta, BIRG je napisao:

Te da li mi suvlasnici možemo tražiti da GSKG prekine taj postupak,pošto najvjerojatnije do naplate duga nikada neće doći?

Ovo Vam nema smisla, treba se pokušavati namiriti i prekinuti zastaru. Veliki je iznos u pitanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , BIRG je napisao:

Te da li mi suvlasnici možemo tražiti da GSKG prekine taj postupak,pošto najvjerojatnije do naplate duga nikada neće doći?

Da sam na Vašem mjestu, pitala bih upravitelja zgrade, zašto naplatu ovih potraživanja nije osigurao iz nekretnine tj. predmetnog stana i to pokretanjem ovrhe na nekretnini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na pomoći i pojašnjenjima.Samo još jedno,zadnje pitanje,molim vas.

Za sve što u zgradi mi suvlasnici želimo napraviti/popraviti, u praksi izgleda ovako: moramo imati suglasnost većine suvlasnika,te zatim uvijek moramo sami naći majstore/izvođače,sami skupiti ponude,sami suglasno izabrati izvođača,sami sve organizirati i na kraju ovjeriti račun izvođača ,te ga samo ispostaviti GSKG-u  da račun plati našim novcima.

Za pokretanje/vođenje postupka ovrhe,nas suvlasnika protiv dužnika: nije potrebna suglasnost suvlasnika,nema obavijesti od strane GSKG-a da je postupak uopće pokrenut,mi suvlasnici nemamo pravo izabrati odvjetnika-punomoćnika koji će voditi postupak,ne trebamo ovjeriti račune odvjetnika,ne trebamo dobiti čak ni obavijest da je neki račun stigao na naplatu i sa kojom svrhom, i na kraju se račun opet plati našim novcima.

Uglavnom pitanje je: Da li mi kao suvlasnici, prilikom pokretanja postupka ovrhe ili sada tijekom samog postupka, imamo barem pravo izbora odvjetnika-punomoćnika koji će voditi naš postupak, pravo na komunikaciju s odvjetnikom vezanu uz tijek postupka,te pravo na promjenu odvjetnika ukoliko nismo zadovoljni radom aktualnog odvjetnika,a sve s obzirom da ga mi suvlasnici na kraju i plaćamo?

Unaprijed najljepša hvala na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 52 minuta, BIRG je napisao:

Puno hvala na pomoći i pojašnjenjima.Samo još jedno,zadnje pitanje,molim vas.

Ne trebate se ustručavati sa pitanjima. Zato smo tu.

prije 52 minuta, BIRG je napisao:

Uglavnom pitanje je: Da li mi kao suvlasnici, prilikom pokretanja postupka ovrhe ili sada tijekom samog postupka, imamo barem pravo izbora odvjetnika-punomoćnika koji će voditi naš postupak, pravo na komunikaciju s odvjetnikom vezanu uz tijek postupka,te pravo na promjenu odvjetnika ukoliko nismo zadovoljni radom aktualnog odvjetnika,a sve s obzirom da ga mi suvlasnici na kraju i plaćamo?

Trebate vidjeti sadržaja Ugovor o upravljanju i međuvlasničkog ugovora, te ga po potrebi urediti.

Ako mene pitate, upravitelj zgrade ima pravnu službu koja je ovlaštena zastupati suvlasnike u sudskim postupcima, tako da ni nema potrebe za davanjem punomoći odvjetnicima. Samo se radi dodatan trošak na ime sredstava pričuve, a za to svaki mjesec plaćate upravitelja zgrade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija