Jump to content

Osnivanje paušalnog obrta/j.d.o.o. za promicanje kulture


RadioF

Preporučene objave

Pozdrav,

Ideja je ovdje, kako ju provesti? :) Voditelj sam organizirane akcije - online radio stanica, web stranica, podcast, časopis (godišnji), eventi, reportaže, ... Sve u sklopu promocije kulture i umjetnika. Ono što sam mogao bez osnivanja neke udruge, obrta ili j.d.o.o.-a sam postigao, došao sam do plafona i sad je vrijeme da nešto od toga i otvorim i napravim posao od toga. Nadam se da će netko moći pomoći barem nekim od sljedećih pitanja. Poslovni plan uključuje sinkronizirani rad internetske radio stanice, web stranice, podcasta, časopisa, eventa i reportaža (izložbe, koncerti), prodaja majica, bedževa, kompilacija, snimanje jingleova, promoviranje bendova i ostalih umjetnika, ... Cilj je ostvariti daljnju mogućnost promoviranja kulture preko sponzorstva (preko svega već navedenog), diskografskim partnerstvima, donacija, natjačaja, oglasnika na radiju, reklama i slično. 

1) Što bi bilo najbolje otvoriti za ovakav program i kako ga otvoriti
2) Koji su početni i tekući troškovi takvog programa
3) Koliki je trošak ukoliko sam jedini zaposlenik (na primjer mogu li staviti minimalnu plaću i koliko se to sve godišnje/mjesečno plaća državi)
4) Knjigovodstvo, na što sve paziti
5) Mogu li imati vanjskih suradnika koje bi zapošljavao kratkoročno (knjigovođa, DJ, tehničar, tajnik i slično - ili pak na drugu stranu glazbenici za event i ostalo)
6) Najam prostora - ukoliko imam svoj prostor, trebam li plaćati državi, ili je bolje iznajmiti neki prostor
7) Mogu li koristiti opremu koju sam prikupio prije otvaranja firme ili obrta?
8 ) Mogu li ostvariti opciju nepovratnih sredstava kroz neke programe ili natječaje?

Iznimno bih cijenio ukoliko netko može pomoći s ovime, pokrenuo bih ovo čim prije, imam ideju i razrađeni plan, ali bez pomoći s pravne strane ne mogu dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 25. 11. 2021. at 7:58, RadioF je napisao:

Što bi bilo najbolje otvoriti za ovakav program i kako ga otvoriti

Trgovačko društvo + Web -  Portal, kojeg je vlasnik - firma ili ga vi osobno dajete po ugovoru firmi na korištenje.

 

Na 25. 11. 2021. at 7:58, RadioF je napisao:

Koji su početni i tekući troškovi takvog programa

To se ne može izračunati bez detaljne analize od 5 do 10.000.eura.

 

Na 25. 11. 2021. at 7:58, RadioF je napisao:

Koliki je trošak ukoliko sam jedini zaposlenik (na primjer mogu li staviti minimalnu plaću i koliko se to sve godišnje/mjesečno plaća državi)

Vi kao odgovorna osoba - plaća neto - 5.000 - bruto - oko 7.500 mj. x 12 + knjigovodstvo + davanja na firmu - ccca - 100.000.kn - godišnje.

 

Na 25. 11. 2021. at 7:58, RadioF je napisao:

Knjigovodstvo, na što sve paziti
Zvaki račun R-1 i sve pravdati u troškove poslovanja.

Na 25. 11. 2021. at 7:58, RadioF je napisao:

Mogu li imati vanjskih suradnika koje bi zapošljavao kratkoročno (knjigovođa, DJ, tehničar, tajnik i slično - ili pak na drugu stranu glazbenici za event i ostalo)

Možete - Ugovorom o djelu.

 

Na 25. 11. 2021. at 7:58, RadioF je napisao:

Najam prostora - ukoliko imam svoj prostor, trebam li plaćati državi, ili je bolje iznajmiti neki prostor

Ako vaš prostor zadovoljava propisane uvjete - vi ga iznajmite firmi.

 

Na 25. 11. 2021. at 7:58, RadioF je napisao:

Mogu li koristiti opremu koju sam prikupio prije otvaranja firme ili obrta?

Možete.

 

Na 25. 11. 2021. at 7:58, RadioF je napisao:

Mogu li ostvariti opciju nepovratnih sredstava kroz neke programe ili natječaje?

Naravno - morate se ,, nači,, u kojem djelu je vaš doprinos - tamo aplicirate za poticaje i nepovratna sredstva.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam puno na odgovoru. 
Ukoliko nije problem imam još par pitanja.. 
Je li moguće sve to pokrenuti kroz udrugu, te da li je kroz udrugu moguće imati plaću od takvog projekta?
Na primjer, novac koji se zaradi od sponzorstva i reklama, koncerata, događaja i slično - može li se legalno isplatiti neki profit preko ugovora o djelu ili je to u udruzi nemoguće? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , RadioF je napisao:

Je li moguće sve to pokrenuti kroz udrugu, te da li je kroz udrugu moguće imati plaću od takvog projekta?

prije 5 sati , RadioF je napisao:

 

 

Moguće je, ali to bi morala biti - Profitna Udruga.
S obzirom da kod nas većinom egzistiraju Neprofitne udruge - osobno princip rada iste - nisam nikad proučavao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , RadioF je napisao:

Na primjer, novac koji se zaradi od sponzorstva i reklama, koncerata, događaja i slično - može li se legalno isplatiti neki profit preko ugovora o djelu ili je to u udruzi nemoguće? 

Preko Ugovora o djelu - moguće su isplate - kako osnivačima tako i drugim Pravnim ili Fizičkim osobama.
Samo - Udruga ne isplaćuje osobne dohotke  - rad u nekoj udruzi se smatra - volonterskim radom.
Udruga, recimo može imati - osobno vozilo za potrebe svog rada - svi troškovi od goriva - održavanja itd - se pravda R1 računom
i ide u trošak poslovanja.
Glavna stavka kod udruga je - da nema ,, vlasnika,, i nema  financijske obaveze u smislu - plače osnivačima ili članovima - 
sve se zasnivana humanitarnom ili volonterskom radu, gdje nitko od učesnika nema osobni profit a ni financijski trošak.
Udruga u svojim prostorijama može vršiti i jednu vrstu Ugostiteljske djelatnosti - na način da vi , članu - posjetiocu, 
uslužite kavu, sok i sl. korisnik dobije ,, račun,, na kojemu (za kavu ) piše - Donacija - 5.kn.
Rad takvog objekta je posebno zakonom reguliran - ne plača se PDV i ostali porezi kao ostali ugostitelji, ali, (osobno sam prije pandemije išao na kavu u haustoru gdje mi je ured i osobno ,davao donacije ) 
prilikom kupnje npr. Soka - kupujete ga sa uračunatim PDV -om.
Princip je u biti vrlo jednostavan - vi gostu date ono što nudite u svom programu, a on vama (udruzi,) zahvali na tome gostoprimstvu sa 
novčanom Donacijom  - sva imovina - novac , je vlasništvo udruge, sa kojim ista financira svoje aktivnosti.
 

uređeno: od frenki zg
dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija