Jump to content

Porez na kuću za odmor


martinakiki

Preporučene objave

Poštovani, darovnim ugovorom sam od roditelja dobila na poklon stan u kojem roditelji i dalje žive (do smrti), kako je i navedeno u darovnom ugovoru.

Danas mi je stigao dokument iz porezne koji traži da taj stan prijavim kao kuću za odmor kako bi na ja njega mogla platiti porez na kuću za odmor. Ja ne živim u toj nekretnini, ali je jedina u mom vlasništvu, roditelji u njoj žive sami. Je li to uobičajena praksa ili nešto novo? I zna li netko koliko bi iznosio taj porez? Ima li rješenja ili moram prijaviti stan tako?

 

Hvala! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , martinakiki je napisao:

Poštovani, darovnim ugovorom sam od roditelja dobila na poklon stan u kojem roditelji i dalje žive (do smrti), kako je i navedeno u darovnom ugovoru.

Danas mi je stigao dokument iz porezne koji traži da taj stan prijavim kao kuću za odmor kako bi na ja njega mogla platiti porez na kuću za odmor. Ja ne živim u toj nekretnini, ali je jedina u mom vlasništvu, roditelji u njoj žive sami. Je li to uobičajena praksa ili nešto novo? I zna li netko koliko bi iznosio taj porez? Ima li rješenja ili moram prijaviti stan tako?

 

Hvala! 

Odgovorite im stvarnim stanjem : da u pitanju nije kuća već stan u kojem žive vaši roditelji.
Ako imate suprotnu informaciju, navedeno provjerite na terenu.
Priložite im u odgovoru kopiju vlasničkog lista u kojemu treba pisati - stan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije novo, od 2018. (mislim) vraćen je porez na kuće za odmor. Kućom za odmor smatra se stan, apartman, kuća, dio kuće koji se koristi sezonski ili povremeno. Na vašu žalost u zakonu nema iznimke za vaš slučaj tako da ćete morati platiti taj porez jednom godišnje.

Druga opcija je da prijavite prebivalište ili boravište tamo jer se u tom slučaju to ne smatra kućom za odmor ali morate biti svjesni da porezna radi kontrolu žive li tamo te osobe tako da ćete proći gore ako pokušate muljati.

uređeno: od Miran89
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na brzom odgovoru!  Mislila sam da je neka zabuna, ali ako je tako onda ću platiti, što se mora mora se 🤗

Vjerojatno onda postoji mogućnost da mi to naplate i retroaktivno, od 2017-te kad sam ušla u posjed nekretnine, ovo mi je danas prvi puta da su mi poslali...

Lijep pozdrav i hvala još jednom! 🙋🏻‍♀️

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija