Jump to content

Rješenje o izvedenom stanju - Prodaja


MijoD

Preporučene objave

Poštovani,

Molim vas savjet u svezi prodaju legalizirane nekretnine. Rješenje o izvedenom stanju je doneseno i postalo pravomoćno, ali legalizirani objekti nisu upisani u katastar i zemljišne knjige. Razlog je što jedan o pomoćnih objekata prelazi susjedovu među, a susjed je mrtav i teško je doći do nasljednika. Trenutno se u katastru i gruntovnici vodi stara kuća i dvorište, a ostale objekte bi trebalo upisati. Moj brat koji živi na toj adresi i koji je izgradio sve the objekte bi htio sve to otkupiti.

1. Da li je moguće "korigirati" među bez suglasnosti susjeda?

2. Da li moguće upisati u katastar i gruntovnicu sve ostale objekte osim tog koji prelazi među, tj. taj objekt jednostavno ignorirati iako je legaliziran?

3. Da li bi to sve trebalo obaviti prije prodaje ili možemo napraviti kupoprodajni ugovor na temelju trenutnog stanja, a upisi će se riješiti ako i kada za to bude prilike?

4. Da li to što sam ja zatražio legalizaciju nešto znači ili on može upisati objekte na temelju činjenice što je vlasnik?

Unaprijed zahvaljujem,

Mijo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Na 12. 12. 2021. at 13:04, MijoD je napisao:

2. Da li moguće upisati u katastar i gruntovnicu sve ostale objekte osim tog koji prelazi među, tj. taj objekt jednostavno ignorirati iako je legaliziran?

Ne, geodeta treba prikaziti sve objekta na parceli te isto tako ne može upisati objekt koji prelazi među ukoliko nema korekcije međe. 

Na 12. 12. 2021. at 13:04, MijoD je napisao:

Da li bi to sve trebalo obaviti prije prodaje ili možemo napraviti kupoprodajni ugovor na temelju trenutnog stanja, a upisi će se riješiti ako i kada za to bude prilike?

Kod sklapanja kupoprodjanog ugovora i prijenosa vlasništva nije uvjet da nekretnine budu legalizirani, upisane u katastar i zemljišne knjiga. U ugovoru opisujete nekretnine idetnično kakve su trenutno u zemljišim knjigama. 

Na 12. 12. 2021. at 13:04, MijoD je napisao:

Da li to što sam ja zatražio legalizaciju nešto znači ili on može upisati objekte na temelju činjenice što je vlasnik?

Ne znači, Rješenje o izvedenom stanju prati neretninu, a ne za onoga tko je podnio zahtjev tako da ih kasnije može upisati i novi vlasnik. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija