Jump to content

Mobilna kućica na poljoprivrednom zemljištu


znatiželja

Preporučene objave

Mogu li postaviti mobilnu kućicu na svoje poljoprivredno zemljište od 2000m2 koje je udaljeno oko 300m od mora, (zaštićeno obalno područje). Na parceli već postoji ucrtana poljska kućica od 15m2. 

U Uredu za prostorno uređenje mi je rečeno da ne mogu postaviti mobilnu kučicu jer je parcela u zaštičenom obalnom području.

uređeno: od Borbena7
Dužina naslova
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Mobilna kućica na poljoprivrednom zemljištu

Hvala na odgovoru

To mi nije jasno. Po kojem je to zakonu?  To bi značilo da ni moj suprug koji ima mini bus ne može ostaviti svoje vozilo na svojoj zemlji. A i 1000m zaštićenog obalnog pojasa (nama je brdo između nas i mora) bi značilo da ne možemo ni sanitarni čvor imati kada dođemo obrađivati zemlju, jer ne živimo u istom mjestu.  Na svim parcelama oko nas su izgrađene kuće - sve poljoprivredna zemljišta, govorim o Istri. 

Što se tiće komunalnih redara, da li oni mene mogu kazniti ako sam na svom zemljištu. Pitam zato što, kada sam ih jednom zvala jer je susjed na terasi svoje kuće (1.red do mora) postavio krovne grede kako bi digao još novi kat kojim bi nama zaklonio pogled, redari su napravili zapisnik i grede još uvijek stoje, već 5 godina, iako je dobio nalog da ih sruši. Nama je rečeno da ne mogu ulaziti u privatni posjed kako bi ih srušili. To je isto u zaštićenom obalnom pojasu.

Na koje zakone da se pozovemo? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , znatiželja je napisao:

To mi nije jasno. Po kojem je to zakonu? 

Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti, Zakon o komunalnom gospodarstvu, Odluka o komunalnom redu JLS, Zakon o gradnji...

prije 17 sati , znatiželja je napisao:

Što se tiće komunalnih redara, da li oni mene mogu kazniti ako sam na svom zemljištu....To bi značilo da ni moj suprug koji ima mini bus ne može ostaviti svoje vozilo na svojoj zemlji.

Da bi se u mobilnoj kućici (kamp kućica, tiny-house na kotačima, mini busevi za boravak ljudi, kao i kontejneri) moglo boraviti bez nekakovih dozvola po posebnim propisima koji se tiču ugostiteljskih djelatnosti te gradnje, može biti postavljena u kampu odnosno u prostoru koji je namjenjan privremenom postavljanju takovih i sličnih sklopova. 

U svakom drugom slučaju, bez obzira je li to mobilna kućica na kotačima, kontejner postavljen na tlo, namjenjeno je boravku ljudi te se u istima i boravi, smatra se sklopom koji je povezan s tlom i njime se mijenja način korištenja prostora te se smatra građevinom bez obzira je li spojena na infrastrukturu, potrebno je ishoditi odgovarajući akt sukladno ZOG kojim se odobrava postavljanje. Kako to nije građenje u klasičnom smislu, to je u ingerenciji komunalnog redara koji može izdati prekršajnu kaznu ili narediti uklanjanje takovog objekta. 

Što se tiče konkretno mini busa, može ga parkirati na privatnom zemljištu te se ne smatra građevinom na način objašnjen iznad, ako ispunjava uvjete za vozilo sukladno posebnom propisu (registriran je), nije namjenjen za boravak ljudi i u njemu se ne boravi.

prije 17 sati , znatiželja je napisao:

Pitam zato što, kada sam ih jednom zvala jer je susjed na terasi svoje kuće (1.red do mora) postavio krovne grede kako bi digao još novi kat kojim bi nama zaklonio pogled, redari su napravili zapisnik i grede još uvijek stoje, već 5 godina, iako je dobio nalog da ih sruši. Nama je rečeno da ne mogu ulaziti u privatni posjed kako bi ih srušili. To je isto u zaštićenom obalnom pojasu.

U ovome slučaju, kako ste opisali, bi se radilo o ingerenciji građevinske inspekcije kojima je kom. redar nakon što utvrdi da nije u njegovoj ingerenciji treao proslijediti na postupanje a oni sigurno mogu narediti uklanjanje i putem treće osobe bez obzira radi li se o privatnom zemljištu. Kako je i što urađeno, je li prebačeno na GI i zašto je to tako 5 godina, to je pitanje za nekoga drugoga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li imam pravo dobiti "Zelenu"- poljoprivrednu vodu na poljoprivrednom zemljištu ako zemljište nije u mjestu u kojem živim'.  Rečeno mi je da se nema pravo na priključak vode na poljoprivrednom zemljištu ako vlasnik zemljišta nema min. 10 godina prijavljen stalni boravak u mjestu gdje ima zemljište.

Isto tako ne može se dobiti ni priključak na "običnu" vodu ako nema stambenog objekta, već je upisano samo "Poljsko spremište" jer se za stambeni objekat ni nemože dobiti dozvola na poljoprivrednom zemljištu. 

Kako onda obrađivati zemlju i dali je to u skladu sa zakonom.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija