Jump to content

Oslobođenje od plaćanja sudske pristojbe


Totalna Parezija

Preporučene objave

Osoba koja je korisnik zajamčene minimalne naknade oslobođena je obaveze plaćanja sudske pristojbe temeljem članka 11. stavka 9. Zakona o sudskim pristojbama.

Može li to pravo ostvariti osoba koja ga nije imala u trenutku podnošenja tužbe, ali ga je stekla kasnije, u toku parnice?

Na primjer: doneseno je rješenje kojim se tužitelju nalaže da plati pristojbu na tužbu. Rješenje je postalo izvršno, ali tužitelj pristojbu nije platio, s sud rješenje još uvijek nije dostavio Financijskoj agenciji. Ako je tužitelj u ovom trenutku stekao pravo na korištenje zajamčene minimalne naknade, hoće li sud temeljem njegovog podneska odustati od ovrhe putem Financijske agencije?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Totalna Parezija je napisao:

Može li to pravo ostvariti osoba koja ga nije imala u trenutku podnošenja tužbe, ali ga je stekla kasnije, u toku parnice?

Može.

prije 8 sati , Totalna Parezija je napisao:

Na primjer: doneseno je rješenje kojim se tužitelju nalaže da plati pristojbu na tužbu. Rješenje je postalo izvršno, ali tužitelj pristojbu nije platio, s sud rješenje još uvijek nije dostavio Financijskoj agenciji. Ako je tužitelj u ovom trenutku stekao pravo na korištenje zajamčene minimalne naknade, hoće li sud temeljem njegovog podneska odustati od ovrhe putem Financijske agencije?

Može, ali ne mora, jer je rješenje pravomoćno i ovršno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Kako napisati podnesak/zahtjev za oslobođenje od plaćanja pristojbe?

Da li je dovoljno napisati podnesak u kojem se poziva na odgovarajuću odredbu Zakona o sudskim pristojbama (npr. čl. 11. st. 9.  - korisnici socijalne skrbi koji primaju zajamčenu minimalnu naknadu) i priložiti rješenje CZSS-a o priznavanju prava na zajamčenu minimalnu naknadu?

Pretpostavljam da bi naprijed opisani podnesak trebao biti dovoljan, mada čl. 10. ZSP-a propisuje da (1) Stranka koja nije u mogućnosti platiti sudsku pristojbu bez štetnih posljedica za uzdržavanje sebe i svoje obitelji može podnijeti zahtjev za oslobođenje od plaćanja pristojbe sukladno posebnim propisima.

O kojim se propisima točno radi? Pretpostavljam da se na njih nije potrebno pozivati, dovoljno je onako kako sam naprijed opisao...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Totalna Parezija je napisao:

Da li je dovoljno napisati podnesak u kojem se poziva na odgovarajuću odredbu Zakona o sudskim pristojbama (npr. čl. 11. st. 9.  - korisnici socijalne skrbi koji primaju zajamčenu minimalnu naknadu) i priložiti rješenje CZSS-a o priznavanju prava na zajamčenu minimalnu naknadu?

Da, ovo je dovoljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 27. 12. 2021. at 7:47, Borbena7 je napisao:

Da, ovo je dovoljno.

Bok.A dali je moguć manje platiti ili ne platiti odvjetničke i parničke troškove zbog prigovora na račun koji sam platila nakon zadanog roka ali su mi priznali prigovor i rekli da moram platiti troskove javnog biljeznika,parničke i odvjetničke.Čak su mi rekli da nisam slala prigovor nebi uopce došlo do tih troškova i da je bilo dovoljno što sam sa zakašnjenjm platila hep račun.Ali to nisam znala kad mi je došo prijedlog za ovrhu na racun koji sam vec platila i nitko mi nije rekao da netreba pisati prigovor na to.Dugo sam na bolovanju i primam minimalno nešto i korisnik sam jednokratne drzavne pomoći i dj doplatka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Koalagirl je napisao:

dali je moguć manje platiti ili ne platiti odvjetničke i parničke troškove zbog prigovora na račun koji sam platila nakon zadanog roka ali su mi priznali prigovor i rekli da moram platiti troskove javnog biljeznika,parničke i odvjetničke

Nije, jer ste se po svom prigovoru upustili u spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija