Jump to content

Parcijalni prijepis nekretnina iz Ugovora o doživotnom uzdr.


njek1

Preporučene objave

popisao sam ugovor o doživotnom uzdrž sa bivšom ženom s kojom imam sina. sve što imam sam naveo u ugovoru, no ona se sada predomislila i želi samo stan naveden u ugovoru, a sve drugo da u ostavinskoj ide na mldb sina. ne želi platiti porez i razumijem je. može li to tako - da ugovorom "prepusti" sve osim stana našem sinu? da li plaća porez 5% koliki je bio kada smo radili ugovor, ili 3%, koliko je sada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 11. 01. 2022. at 13:02, njek1 je napisao:

da ugovorom "prepusti" sve osim stana našem sinu?

Konkretnim ugovorom nije moguće ugovarati određenu korist trećoj strani, odnosno osobi koja nije ugovorna stranka, u kojem smislu je i odluka Županijskog suda u Zagrebu (Gž-6370/08-2, od 10. svibnja 2011.)

 

Na 11. 01. 2022. at 13:02, njek1 je napisao:

da li plaća porez 5% koliki je bio kada smo radili ugovor, ili 3%, koliko je sada?

Porezna obveza u slučaju konkretnog ugovora nastaje trenutkom smrti primatelja uzdržavanja, dakle, glede konkretnog upita je izvjesno da se primjenjuje zakon koji je na snazi u vrijeme nastanka obveze. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, njek1 je napisao:

ne, nisam bio jasan: da li može žena bivša upisati nakon smrti samo jednu stavku od svih stvari iz ugovora?

Može, međutim problem može biti ako su ugovorom obuhvaćene druge nekretnine na koje je stavljena zabilježba postojanja ugovora, jer u tom slučaju iste se izuzimaju iz ostavine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 24 minuta, njek1 je napisao:

nema zabilježbe. ona bi jedan stan, ostalo neka ide u ostavinsku masu.

Ok, međutim ostaje još problem poreza, naime, kada se bude prijavljivao nastanak porezne obveze, vidljive će biti i ostale nekretnine iz ugovora, neovisno o činjenici da davateljica uzdržavanja nad istima neće zatražiti upis prava vlasništva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija