Jump to content

Upis u katastar i zemljišne knjige


MARIJANCEK

Preporučene objave

Poštovani, 

molim savjet i odgovor: moj otac je 1969. godine prodao susjedu "ćošak" svoje parcele, kako bi se čestice "izravnale"! Susjed je to platio, postoji potvrda o plaćanju, potpisana i 2 svjedoka! Radi se o možda 50-tak m2, zaista zanemariva površina.  Susjed nije nikad proveo upis u  katastaru  niti u gruntovnicu! 

Susjed je  1990-tih bespravno sagradio kuću, nije ju legalizirao a, a manji dio kuće  (cca  1/3) ide preko te međe.

Sada njegov sin, kao nasljednik, nakon 53 godine, traži da ja geodetu potpišem da može ucrtati među kako su dogovorili naši roditelji!

Trebam li ja to učiniti s obzirom da je prošlo toliko  vremena, može li se on upisati i legalizirati kuću bez obzira potpišem li ja ili ne! Napominjem da se radi o vikend kući, pa nisam ni poznavala susjeda do prije nekoliko godina. 

Hvala unaprijed na savjetima,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , MARIJANCEK je napisao:

Trebam li ja to učiniti s obzirom da je prošlo toliko  vremena,

Nebitno koliko je vremena prošlo, pravni sljednici mogu poduzimati sve radnje koje bi inaće mogao poduzimati njihov prednik da je živ. 

 

prije 8 sati , MARIJANCEK je napisao:

može li se on upisati i legalizirati kuću bez obzira potpišem li ja ili ne!

Očigledno da se pokušava izbjeći sudski postupak, u suprotnom je izvjesno da bi u dogledno vrijeme bili tuženi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, hvala na odgovoru!

Ali sad sam još više zbunjena, nisam stručnjak pa me to još više zbunjuje! 

Ako sam dobro shvatila odgovor: susjed tj. pravni sljednik nije to prenio na sebe 53 godine, u tom  slučaju nema zastare, a ja bi sad mogla biti tužena! Zašto, ako je bilo njemu u interesu da to napravi! Ja čak nisam ni znala za to dok mi on nije donio potvrdu.!

Opet, ako  može pravni sljednik upisati sebe bilo kad, na temelju navodne potvrde, zašto geodeta traži da ja još jedanput potpišem da se slažem s tim! 

Oprostite na "gnjavaži", malo mi je to sve konfuzno, pa ako može pojašnjenje!

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je i Geostanko vec rekao, to sto geodeta trazi vas potpis je uobicajena procedura, dakle ono sto vas susjed nije rijesio zadnjih 50 god ce njegov sin sada rijesiti kroz elaborat evidentiranja stvarnog stanja, tj utvrđivanja međa. Ako su se vaši prethodnici tako prije 50 godina dogovorili i to je placeno, ja ne vidim razloga da vi sada radite susjedu probleme, prepusite mu njegov čošak :)!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija