Jump to content

Ubrzana likvidacija J.d.o.o. i privatno terećenje vlasnika


Max P.

Preporučene objave

Poštovani, supruzi je prije mjesec dana likvidiran J.d.o.o. na Trgovačkom sudu. Supruga je inače redovno zaposlena u drugoj firmi koja joj je plaćala doprinose, te je u J.d.o.o. bila jedini zaposleni. J.d.o.o. nema imovine i imao je dugovanje od 11.000 kn isključivo prema državi. Kako se bavi turizmom, zbog COVID-a u 2021. nije imao prihoda i FINA automatski prvo postavlja blokadu pa onda pokreće stečaj. 

Ono što nas je neugodno iznenadilo prije nekoliko dana je ovrha na privatni račun supruge od 1.000 kn za stečajni postupak i "kazna" od 3.500 kn - zapravo nagrada za stečajnog upravitelja?! Tijekom cijelog postupka nismo ni znali da je pokrenut kako od suda, na foru "oglasna ploča", nismo dobili nikakvu službenu obavijest, niti su stečajni i sudac spomenuli ikakve naknade koje mora platiti vlasnik. Kako je moguće da za trošak bilo čega vezanog za j.d.o.o. Trgovački sud može teretiti vlasnika?

Ekonomist sam sa popriličnim iskustvom i apsolutno mi je nevjerojatno da za tvrtku vlasnik ima privatnu odgovornost, osobito ako je sve rađeno po zakonu?!? S niz upućenih ljudi sam pričao o tome i svi kažu da po prvi puta čuju za ovakvo nešto. Ima li uopće pravne mogućnosti za žalbu/tužbu ako je ovrha/postupak već proveden prije nekoliko dana (pretpostavljam odgovor, ali frustriran moram pitati)?

Unaprijed hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fina se je naplatila za troškove stečajnog postupka na temelju čl. 110, 113 stečajnog zakona. Ne možete tu ništa. 

prije 1 sat, Max P. je napisao:

apsolutno mi je nevjerojatno da za tvrtku vlasnik ima privatnu odgovornost

Svi kažu odgovarate za dugove do visine temeljnog kapitala ali vam nitko ne kaže da postoje iznimke od tog pravila (institut proboja pravne osobnosti npr). To se uči u sklopu trgovačkog prava na ekonomiji. U ovom slučaju vaše obaveze proizlaze iz stečajnog zakona.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Miran89 je napisao:

 Ne možete tu ništa. 

. Očekivani odgovor.

prije 1 sat , Miran89 je napisao:

Svi kažu odgovarate za dugove do visine temeljnog kapitala ali vam nitko ne kaže da postoje iznimke od tog pravila (institut proboja pravne osobnosti npr). To se uči u sklopu trgovačkog prava na ekonomiji. U ovom slučaju vaše obaveze proizlaze iz stečajnog zakona.

Nije problem samo što nitko ne kaže da izvan tih famoznih 10 kn j.d.o.o. "kapitala" pokrivate troškove postupka već što o samom postupku Trgovački nije slao nikakve obavijesti. Umjesto toga se samo javio stečajni upravitelj preko gmail adrese (vjerodostojno) da za 2 tjedna imamo ročište, a oni su početak postupka "provukli" kroz oglasnu ploču. Da smo dobili išta od Trgovačkog, naravno da bih provjerili stavke zakona na koji se pozivaju u postupku. Što se uči na ekonomiji mi je irelevantno - diplomirao davno prije postanka j.d.o.o., a u d.o.o. su mi pravila jasna.

No, za ubuduće za ubrzanu likvidaciju j.d.o.o - postoji li pod istim uvjetima i dok likvidacija nije završena uopće mogućnost žalbe na visinu naknade Trgovačkog suda ili osporavanja naknade u cjelini? 

uređeno: od Max P.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 30. 01. 2022. at 17:05, Max P. je napisao:

Što se uči na ekonomiji mi je irelevantno - diplomirao davno prije postanka j.d.o.o., a u d.o.o. su mi pravila jasna.

Sve što vrijedi za d.o.o. u stečajnom postupku vrijedi i za j.d.o.o. U svemu su izjednačeni osim u temeljnom kapitalu, obavezi raspodjele dobiti. najmanjem iznosu udjela i broju članova društva.

Koliko je meni poznato nema prava žalbe na naknadu. @frenki zg imaš ti kakvu drugu informaciju?

uređeno: od Miran89
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija