Jump to content

Paušalni obrt i sukob interesa


petar0001

Preporučene objave

Radim u velikoj firmi koja ima, pored djelatnosti kojom se pretežno bavi, registrirane skoro sve moguče djelatnosti. Kako imam mogučnost rada sa strane, razmišljam otvoriti paušalni obrt. Djelatnost bi bila praktički ista kao i kod poslodavca (poslovi projektiranja), ali firme nisu u nikakvoj poslovnoj povezanosti.

1. Da li postoji mogučnost registriranja djelatnosti i rada, a da nisam u sukobu interesa sa firmom u kojoj radim.

2. Da li pod pretežitu djelatnost mogu navesti npr. turizam, a ispostavljati račune za projektiranje? Da li sam tu u sukobu sa inspekcijom i sukobu interesa sa mojim poslodavcem? On ne može znati, valjda, od čega su mi prihodi od obrta....

3. Da li za druge registrirane djelatnosti moram imati promet ili ne?

Molim vaše mišljenje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , petar0001 je napisao:

Radim u velikoj firmi koja ima, pored djelatnosti kojom se pretežno bavi, registrirane skoro sve moguče djelatnosti. Kako imam mogučnost rada sa strane, razmišljam otvoriti paušalni obrt. Djelatnost bi bila praktički ista kao i kod poslodavca (poslovi projektiranja), ali firme nisu u nikakvoj poslovnoj povezanosti.

1. Da li postoji mogučnost registriranja djelatnosti i rada, a da nisam u sukobu interesa sa firmom u kojoj radim.

2. Da li pod pretežitu djelatnost mogu navesti npr. turizam, a ispostavljati račune za projektiranje? Da li sam tu u sukobu sa inspekcijom i sukobu interesa sa mojim poslodavcem? On ne može znati, valjda, od čega su mi prihodi od obrta....

3. Da li za druge registrirane djelatnosti moram imati promet ili ne?

Molim vaše mišljenje. 

Projektni biro se ne može otvoriti preko obrta.

Evo iz Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje(NN 78/15, 118/18, 110/19):

"2. ORGANIZACIJSKI OBLICI OBAVLJANJA POSLOVA

Članak 19. Ovlašteni arhitekt i ovlašteni inženjer mogu obavljati poslove projektiranja i/ili stručnog nadzora građenja samostalno u vlastitom uredu, zajedničkom uredu ili pravnoj osobi registriranoj za tu djelatnost."

Samostalno u vlastitom uredu znači preko Komore, a ne preko paušalnog obrta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 03. 03. 2022. at 8:01, vodovod1 je napisao:

Projektni biro se ne može otvoriti preko obrta.

Evo iz Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje(NN 78/15, 118/18, 110/19):

"2. ORGANIZACIJSKI OBLICI OBAVLJANJA POSLOVA

Članak 19. Ovlašteni arhitekt i ovlašteni inženjer mogu obavljati poslove projektiranja i/ili stručnog nadzora građenja samostalno u vlastitom uredu, zajedničkom uredu ili pravnoj osobi registriranoj za tu djelatnost."

Samostalno u vlastitom uredu znači preko Komore, a ne preko paušalnog obrta.

Hvala na odgovoru. Ovdje se radi o inženjerskim poslovima za koje ne treba biti ovlašteni inženjer. Posao je periodičan, ne mora biti nužno u kontinuitetu full time job. 

Može li mi netko odgovoriti na pitanje? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija