Jump to content

Drzavljanstvo na osnovu jednog roditelja


Ninana94

Preporučene objave

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 09. 03. 2022. u 19:03, Ninana94 je napisao:

Pozdrav, rodjena sam 1994, majka u trenutku mog rodjenja nije imala hrvatsko drzavljanstvo (njena oba roditelja jesu), a ona je svoje rijesila 2007. godine, tako da sada ima domovnicu. Da li ja imam mogucnost da dobijem drzavljanstvo po aktuelnom zakonu? 
hvala unaprijed

Ukoliko je vaša majka rođena u Hrvatskoj, onda je u trenutku vašeg rođenja bila Hrvatski državljanin, moja mlađa ćerka  rođena 1995 u Bgd  otac rođen u Hrvatskoj zvanično domovnicu dobio 2004,dobila je domovnicu jer je otac u trenutku njenog rođenja bio Hrvatski državljanin ,ako je i kod vas taj slučaj  ispunjavate uslove,tako da požurite sa predajom papira rok je do kraja godine a zakazuje se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 09. 03. 2022. u 19:03, Ninana94 je napisao:

Pozdrav, rodjena sam 1994, majka u trenutku mog rodjenja nije imala hrvatsko drzavljanstvo (njena oba roditelja jesu), a ona je svoje rijesila 2007. godine, tako da sada ima domovnicu. Da li ja imam mogucnost da dobijem drzavljanstvo po aktuelnom zakonu? 
hvala unaprijed

Pozdrav,

vaša majka je nesumnjivo hrvatski državljanin jer su joj oba roditelja hrvatski državljani, za stjecanje državljanstva podrijetlom mora se udovoljiti ovim pretpostavkama:


Članak 4. (NN 102/19)

Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo dijete:

1. čija su oba roditelja u trenutku njegova rođenja hrvatski državljani;

2. čiji je jedan od roditelja u trenutku rođenja djeteta hrvatski državljanin, a dijete je rođeno u Republici Hrvatskoj;

3. stranog državljanstva ili bez državljanstva kojeg su prema odredbama posebnog zakona posvojili hrvatski državljani.

Što se tiče vas: budući da ste rođeni u inozemstvu, a jedan roditelj u trenutku vašeg rođenja je hrvatski državljanin (majka), možete steći hrvatsko državljanstvo ako do navršene 21. godine života se prijavite diplomatsko-konzularnom uredu RH u inozemstvu ili matičnom uredu u RH poradi upisa u evidenciju. Međutim, možete i nakon navršene 21. godine ako postoji mogućnost da izgubite dosadašnje državljanstvo.

Dakle prema ovim odredbama ne možete steći hrvatsko državljanstvo. Nedostaje vam ili rođenje na podrucju RH-što nemate; ili da ste se do 21. godine prijavili radi upisa u evidenciju-evidentno je da niste; jedino ako vam prijeti gubitak dosadašnjeg državljanstva možete steći hrvatsko i nakon 21. godine života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
Dana 08. 05. 2022. u 17:17, Stari radio je napisao:

Ukoliko je vaša majka rođena u Hrvatskoj, onda je u trenutku vašeg rođenja bila Hrvatski državljanin, moja mlađa ćerka  rođena 1995 u Bgd  otac rođen u Hrvatskoj zvanično domovnicu dobio 2004,dobila je domovnicu jer je otac u trenutku njenog rođenja bio Hrvatski državljanin ,ako je i kod vas taj slučaj  ispunjavate uslove,tako da požurite sa predajom papira rok je do kraja godine a zakazuje se.

Mogu li pitati pod kojim člankom je dobijo otac domovnicu 2004?

Pitam pošto imam sličnu situaciju. Majka je rođenja u Hrvatskoj. Oba njenih roditelja imaju Hrvatsko državljanstvo od 93'. Pošto mi Majka nije putovala, tek se brinula 99' godine da dobije HR Državljanstvo. 2000 dobila Domovnicu i Putovnicu po osnovu Člankom 9.

U veleposlanstvu su mi rekli da ja nemam šanse da dobijem HR državljanstvo, pošto je Majka tek od 2000 godine postala HR državljanka a ja sam rođen 95'.

Pitam se u kojom trenutku netko postane hrvatski Državljanin. Od rođenja ili tek poslje upisa u knjigu HR državljanina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija