Jump to content

Vještačenje


Mate1111

Preporučene objave

prije 8 sati , Mate1111 je napisao:

Poštovani, suprug je dobio rješenje o hrvi trajno 30%,znači onda je doktor opće prakse ispunio obrazac koji je predao na mirovinsko, zatim oni to šalju na vještačenje i jutros zovem zavod kaže da je poslano za zg na povjerenstvo, pa me zanima koliko se to čeka???Lp

Poštovanje! Sam postupak vještačenja vam traje oko tri mjeseca a u nekim slučajevima može potrajati 

i dulje 3-6 mjeseci. Kako god riješenje bude računa se nadnevak od predaje  zahtjeva. Lijep Pozdrav!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 18. 03. 2022. at 8:03, huskyCRO je napisao:

Poštovanje! Sam postupak vještačenja vam traje oko tri mjeseca a u nekim slučajevima može potrajati 

i dulje 3-6 mjeseci. Kako god riješenje bude računa se nadnevak od predaje  zahtjeva. Lijep Pozdrav!!

Krivi odgovor, sve se računa i izračunava od dana kad je napravljeno vještačenje i kad je donešena ocjena o radnoj sposobnosti ili nesposobnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , gonzo-stari je napisao:

Krivi odgovor, sve se računa i izračunava od dana kad je napravljeno vještačenje i kad je donešena ocjena o radnoj sposobnosti ili nesposobnosti.

Sorry! 👍🧐Davno je to bilo kad sam otišao u mirovinu vjerovatno se nešto i promijenilo mislim da je tako bilo kad sam ja dobio riješenjeo umirovljenju. Za rvi invalidnost su mi došli zaostaci od datuma predaje zahtjeva isto sam čekao 5-6 mjeseci..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo je tako i prije samo si zaboravio. Sve ovisi o statusu prije vještačenja, ali je ocjena komisije mjerodavna i ona ne može retroaktivno vještačiti. S danom ocjene radne sposobnosti i rješenja nadležne komisije koja navodi u rješenju datum vještačenja i rezultat vještačenja, tražitelj vještačenja ostvaruje nekakva prava, ali nikako ne s danom podnošenja zahtjeva osim ako ne predaje zahtjev za nešto za što je već prije utvrđeno činjenično stanje koje je neosporivo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Mate1111 je napisao:

Dali se uopće može dobiti invalidska mirovina ako je u pitanju ptsp koji je priznat kao posljedica rata s 30 % hrvi?? Pitam zato jer nemam pokrivenost 1/ 3 radnog vijeka.. 

Poštovani, znam dosta ljudi koji su sada išli u invalidsku mirovinu na osnovu ptsp neki s profesionalnom neki s općom nesposobnosti za rat kada su dobili hrvi za stalno neki s 20% a neki s 30%. Znam da su svi radili nešto i da imaju staža dovoljno za invalidsku mirovinu tj. imaju taj osnovni uvjet koji je propisan zakonom o mirovinskom osiguranju. Stoga ako imate hrvi za stalno idite u mirovinsko pa tamo pitajte za svoj slučaj to vam je najsigurnije.

https://www.mirovinsko.hr/hr/invalidska-mirovina/170

Radni vijek računa se od 20. godine života, a odnosi se na broj punih godina od dana kada je osiguranik navršio 20 godina života do dana nastanka djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti. Osiguraniku koji je nakon navršene 20. godine života završio preddiplomski sveučilišni studij ili stručni studij (viša stručna sprema stečena prema ranijim propisima), radni vijek računa se od navršene 23. godine života, a osiguraniku koji je završio preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij (visoka stručna sprema stečena prema ranijim propisima) od navršene 26. godine života.


Razdoblje radnog vijeka skraćuje se za stvarno razdoblje koje je osiguranik:

proveo na dragovoljnom vojnom osposobljavanju ili obveznom služenju vojnog roka

bio prijavljen kao nezaposlena osoba nadležnoj službi za zapošljavanje.


Za osiguranike kod kojih potpuni gubitak radne sposobnosti nastane prije navršene 30. odnosno 35. godine života kraći je uvjet staža (navršena jedna odnosno dvije godine staža osiguranja). Potpuni gubitak radne sposobnosti mora nastati za vrijeme osiguranja ili u roku jedne godine nakon prestanka osiguranja.

Ako je invalidnost osiguranika nastala zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, pravo na invalidsku mirovinu osiguranik stječe bez obzira na dužinu mirovinskog staža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , damirveki je napisao:

imam staža 20godina u mirovini sam 13godina invalidskoj..tražio sam na ratnu invalidnost,,predmet stoji u šarengradskoj od 10 mjeseca ..i vele na ptspi ide od 20 POSTO pa svaku godini treba žalba..i tako do 40 POSTO

Znači žalbama se dobiva 40 %  rvi - a ? Od kuda ta informacija ? Do sada je bilo ( a mislim i nadalje), da se postoci invalidnosti dobivaju na komisijama 🤔🤔. Tko kaže a može biti i gdje piše da će Vam ( ili Vama) usvojiti žalbu ??? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 23. 03. 2022. u 16:16, Skywalker007 je napisao:

Poštovani, znam dosta ljudi koji su sada išli u invalidsku mirovinu na osnovu ptsp neki s profesionalnom neki s općom nesposobnosti za rat kada su dobili hrvi za stalno neki s 20% a neki s 30%. Znam da su svi radili nešto i da imaju staža dovoljno za invalidsku mirovinu tj. imaju taj osnovni uvjet koji je propisan zakonom o mirovinskom osiguranju. Stoga ako imate hrvi za stalno idite u mirovinsko pa tamo pitajte za svoj slučaj to vam je najsigurnije.

https://www.mirovinsko.hr/hr/invalidska-mirovina/170

Radni vijek računa se od 20. godine života, a odnosi se na broj punih godina od dana kada je osiguranik navršio 20 godina života do dana nastanka djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti. Osiguraniku koji je nakon navršene 20. godine života završio preddiplomski sveučilišni studij ili stručni studij (viša stručna sprema stečena prema ranijim propisima), radni vijek računa se od navršene 23. godine života, a osiguraniku koji je završio preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij (visoka stručna sprema stečena prema ranijim propisima) od navršene 26. godine života.


Razdoblje radnog vijeka skraćuje se za stvarno razdoblje koje je osiguranik:

proveo na dragovoljnom vojnom osposobljavanju ili obveznom služenju vojnog roka

bio prijavljen kao nezaposlena osoba nadležnoj službi za zapošljavanje.


Za osiguranike kod kojih potpuni gubitak radne sposobnosti nastane prije navršene 30. odnosno 35. godine života kraći je uvjet staža (navršena jedna odnosno dvije godine staža osiguranja). Potpuni gubitak radne sposobnosti mora nastati za vrijeme osiguranja ili u roku jedne godine nakon prestanka osiguranja.

Ako je invalidnost osiguranika nastala zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, pravo na invalidsku mirovinu osiguranik stječe bez obzira na dužinu mirovinskog staža.

Znate li mozda za koliko se snižava vrijeme provedeno na zavodu za zapošljavanje i dani proveni u ratu tj..da li vojni dani se računaju u duplo il se smanjuje za broj dana  ????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrijeme na zavodu za zapošljavanje mu skraćuje za stvarno razdoblje koje je tamo proveo. Ako je bio 5 godina onda mu se za 5 godina skraćuje, tako je isto ako je proveo na dragovoljnom vojnom osposobljavanju ili obveznom služenju vojnog roka. Ako je suprug izgubio djelomično ili potpunu radnu sposobnost s 35 godina starosti onda mu se računa od njegove 20 do 35 da ima 15 godina a za invalidsku mu je potrebna 1/3 znači 5 godina. Ima tu još uvjeta gdje mu ne treba staž ili ako je izgubio radnu sposobnost kao mlađi od 35, ali to stvarno vi morate pročitati što sam vam poslao i vidjeti šta se konkretno odnosi na vaš slučaj.   

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Skywalker007 je napisao:

Vrijeme na zavodu za zapošljavanje mu skraćuje za stvarno razdoblje koje je tamo proveo. Ako je bio 5 godina onda mu se za 5 godina skraćuje, tako je isto ako je proveo na dragovoljnom vojnom osposobljavanju ili obveznom služenju vojnog roka. Ako je suprug izgubio djelomično ili potpunu radnu sposobnost s 35 godina starosti onda mu se računa od njegove 20 do 35 da ima 15 godina a za invalidsku mu je potrebna 1/3 znači 5 godina. Ima tu još uvjeta gdje mu ne treba staž ili ako je izgubio radnu sposobnost kao mlađi od 35, ali to stvarno vi morate pročitati što sam vam poslao i vidjeti šta se konkretno odnosi na vaš slučaj.   

Aha..Da, postoji opća nesposobnost za rad  od 2009 god tj.od njegove 35 god života.. HVALA VAM PUNO NA ODGOVORU..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija