Jump to content

čin ustrojbeno mjesto-mirovina?


kokolo

Preporučene objave

Dragi forumaši. Po prvi put sam na ovim stranicama.

Dragovoljac sam Domovinskog rata, HRVI 40%, čina satnika,od 1999 godine na dužnosti zapovjednika bojne, ustrojbeni čin pukovnik. Dobio sam prof. mirovinu, 60%rat-40% mir. Zanima me . koja će mi se osnovica uzimati kod obračuna mirovine- dali osnovica satnika ili zapovjednika bojne- pukovnika. Tijekom rata imao sam čin satnika i ustrojbeno mjesto satnik/bojnik.

Zna li tko kako se ovo pravilno računa jer mirovinsko stalno uzima u obzir samo osobni čin što smatram da nije sukladno zakonu. Ako tko zna nešto više molim da se javi i napiše svoja iskustva ili spoznaje. HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na informaciji. Međutim praksa Mirovinskog je i dalje takva da oni iz žalbe na žalbu pojedinaca obračun vrše po osobnom činu. I ja smatram da kao djelatna vojna osoba sa činom satnika i ustrojbenog pukovnik moram dobiti obračun po pukovničkoj osnovici jer sam zadnje četiri godine prije odlaska u mirovinu bio na tom formacijskom mjestu. Vidjeti ću i ja kako će se naposljetku sve to svršiti i obračunati se. Bit će vremena i prostora za žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kokolo je napisao:

čina satnika,od 1999 godine na dužnosti zapovjednika bojne, ustrojbeni čin pukovnik. Dobio sam prof. mirovinu, 60%rat-40% mir. Zanima me . koja će mi se osnovica uzimati kod obračuna mirovine- dali osnovica satnika ili zapovjednika bojne- pukovnika. Tijekom rata imao sam čin satnika i ustrojbeno mjesto satnik/bojnik.

Zna li tko kako se ovo pravilno računa jer mirovinsko stalno uzima u obzir samo osobni čin što smatram da nije sukladno zakonu. Ako tko zna nešto više molim da se javi i napiše svoja iskustva ili spoznaje. HVALA

U tvom slučaju uzima se u obzir čin i ustrojbeno mjesto i to ono što je za tebe povoljnije. čl. 120 Zakona sadrži činove i ustrojbena mjesta pa tu možeš naći oba slučaja koja navodiš.

U svakom slučaju, bez obzira na praksu koju provodi HZMO, tebe pripada povoljnija opcija.

Inače, ako je zbilja onako kako pišeš to bi značilo da se prvostupanjska rješenja HZMO-a donose sukladno internom tumačenju članka 120. koje je dala njihova Središnja služba.

Znači, ukoliko je doista praksa da uzimaju u obzir samo čin, takvu praksu će HZMO zadržati dok god se presudama Upravnog suda njihov stav ne izmijeni (svako tijelo državne uprave je dužno postupiti sukladno presudi Upravnog suda).

Dakle, ako te oštete, žalba, pa ako treba i tužba.

(Pretpostavljam da imaš papire o postavljenju.)

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kokolo je napisao:

Hvala na informaciji. Međutim praksa Mirovinskog je i dalje takva da oni iz žalbe na žalbu pojedinaca obračun vrše po osobnom činu. I ja smatram da kao djelatna vojna osoba sa činom satnika i ustrojbenog pukovnik moram dobiti obračun po pukovničkoj osnovici jer sam zadnje četiri godine prije odlaska u mirovinu bio na tom formacijskom mjestu. Vidjeti ću i ja kako će se naposljetku sve to svršiti i obračunati se. Bit će vremena i prostora za žalbu.

Prijatelju evo kako moje rješenje datira iz 2006. a i nekolicini prijatelja također, prilikom izračuna VB-a u obzir su uzeli ono što je povoljnije za nas.Moj čin je časnički namjesnik a ustrojbeno mjesto je bilo stožerni narednik.Nisu tražili nikakvu aritmetičku sredinu, nego su obračunali po mom činu koji je naravno povoljniji za mene i u daljnjem izračunu koristili brojku 1,371623503202...........,samo za primjer da vidiš koliko su precizni. Zato ne vidim nikakvog razloga zašto i tebi nebi uzeli u obzir ustrojbeno mjesto koje je povoljnije za tebe,a iskreno nisam još čuo da su bilo koga oštetili na taj način, uz jedan uvjet da ti je to pokriveno rješenjem personalne uprave MORH-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala i tebi beretko, ali imam i slučaj i drugih mojih kolega kojima je obračun izvršen na isti način. Tebi je ok jer ti je čin veći od ustroja. Imaš li primjer da je DVO koja je išla u mirovinu dobila obračun po npr. pukovniku ili bojniku a bila npr. satnik ili sličan drugi primjeru sličnim odnosima. Ovi kao papige i blesani stalno po svom pa ti samo iz žalbe u žalbu. A rješenje personalne su imali na stolu, jer sam na tom ustr. činu još od 1997 sa jednim postavljenjem , a od 1999 sa drugim-zap.bojne.

Ndam se da nisam dosadan, ali praksa iz moje okoline je ovakva kako sam napisaio. Hvala!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e pravo da kažem ja u Splitu neznam da je bez obzira na zakonsku odrednicu itko dobio mirovinu po ustrojbenom činu- dužnosti ako mu je čin bio manji od dužnosti, makar zadnju godinu dana prije umirovljenja imao postavljenje od strane PU MORH.Teško mi je objasnit- ako netko zna bolje neka on napiše pa će mo svi o tome raspravljat i tražit najbolji put , a ne samo godinama se bavit žalbama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija