Jump to content

Poslovno uvjetovani otkaz


Zac236

Preporučene objave

Poštovani!
Firma mi ide u likvidaciju. Imam 61 godinu i 39 godina i 8 mjeseci radnog staža, od toga 38 g. u ovoj firmi.
Potpisao sam poslovno uvjetovani otkaz i radim do 1.6.2022.
Na info Burze su mi rekli da mogu biti na Burzi do 65. godine uz naknadu, jer mi firma ide u likvidaciju.
Na internetu sam pronašao da, ako mi ne pronađu posao 24 mjeseca, mogu ići u punu mirovinu, bez penalizacije.
S druge strane, mogu plaćati mjesečno 700 kn, da bi mi radni staž tekao dok sam na Burzi.
Kako mi fali 16 mjeseci, izračunao sam da bih tako platio oko 1600 kn više nego da čekam 24 mjeseca bez plaćanja, jer bi mi mirovina bila za oko 1200 kn veća od naknade na Burzi. Sve je to uz pretpostavku da ću dobiti minimalnu prosječnu mirovinu i da je to plaćanje staža i dalje 700 kn. Malo me više košta, ali je sigurnije, jer se taj zakon može i ukinuti.                A ako dobijem posao, onda su mi propali ovi mjeseci koje sam čekao. Je l to pravilno razmišljanje ili ne?
Rečeno mi je na info za mirovine da je minimalna mirovina 73,13 kn po godini staža i da vrijedi samo za puni staž. Sada sam našao neke članke da to vrijedi i za prijevremenu, ali se odbija penalizacija od 0,2 po mjesecu. Je li to točno?

Sada čujem priče u firmi da su nam prerano dali otkaze i da postoji potreba da još radimo dok firma postoji, ali se ne zna
do kada, tako da bi nam produživali po mjesec dana.
Kako to mogu legalno napraviti? Neki pričaju da nas jedino mogu ponovo zaposliti, da se otkaz ne može ukinuti, prolongirati ili pauzirati.
Ne znam da li da to prihvatim, ako nam ponude, jer se bojim kako bi to utjecalo na gore navedena prava na Burzi, jer sam pročitao da moraš raditi bar 3 mjeseca da imaš pravo na naknadu.

I još nešto vezano za ta prava. Ako za vrijeme kada budem na Burzi prihvatim neki kratkotrajni posao ili dobijem otkaz na novom poslu, gubim li sva navedena prava na Burzi, koja sam sada stekao? Pretpostavljam da da.

A ako odbijem posao, koji mi ponudi Burza? Isto tako gubim sva ta prava?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija