Jump to content

Ovršni predmet - nemogućnost saniranja štete


Walter12

Preporučene objave

Ovime molim za informaciju o pravnim mogućnostima jer više jednostavno ne znam kuda i kako krenuti.
Imam veliki problem sa prokišnjavanjem u svoj stan od susjeda koji živi iznad mene.
Naime ,s njegovog balkona koji nije natkriven, već dvije godine vremena imam problema sa curenjem i prokišnjavanjem te se pretpostavlja da je problem u hidroizolaciji njegovog balkona. Uništen mi je moj balkon, dnevni boravak i blagovaonica a uzrok je neodržavanje njegovog stana.
Vlasnik stana je preminuo krajem 2021. a nasljednici još uvijek koliko znam nisu pokrenuli ostavinski postupak a kako izgleda niti neće.
S obzirom da se već dvije godine vodio ovršni postupak radi saniranja štete, a radi smrti vlasnika isti je prekinut dok se nasljednici ne pronađu i prihvate ostavinu a tako i ovaj predmet.
Molio bi pravni savjet na koji način je moguće nastaviti taj predmet i sanirati štetu jer ovo sve sad može trajati u nedogled?
Imam li uopće kakve šanse riješiti tu agoniju jer je očito njihov stan nepovrediv a moj povrediv? Ostaje mi samo gledati kako mi se stan raspada a osobu (koja je u srodstvu s preminulim) doslovno nije briga i može raditi što god hoće a meni svaka kiša znači pogled prema plafonu i gledati gdje curi.
Napominjem da dok je vlasnik bio živ u stan nije puštao nikoga a bili su inspektori GSKG, sudski ovršitelj sa radnicima. Pustili su tek kad su isti došli s policijom i utvrdili da treba raskrčiti balkon da bi se šteta utvrdila. Nedugo nakon toga vlasnik je preminuo i tu je sve stalo.
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

O kakvom se točnom sudskom predmetu radi?

Predmet je ovršni. (Oznaka je Ovr)

Vodi ga GSKG u ime stanara a supruga i ja smo, kao vlasnici stana, oštećeni.

Radi neodržavanja stana iznad mojeg došlo je do curenja kroz balkon, a vlasnik nije puštao nikog u stan da se utvrdi stanje njegovog balkona i započne saniranje i da se spriječi daljnje prokišnjavanje u moj stan.

Problem je u tome što cijelo vrijeme nije dopuštao ulazak stan baš nikome.

Zanima me postoji li zakonska mogućnost saniranja štete i ulaska radnika i sudskog ovršitelja u taj stan prije nego se riješi ostavina i uknjiži novi vlasnik? Napominjem da u tom stanju živi njegova kćer koja također ne dopušta ulazak.

uređeno: od Walter12
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Borbena7 je napisao:

A što je predmet tog ovršnog postupka?

Sve ovo što sam napisao. Ne znam zašto je predmet ovršni. Pretpostavljam jer se ulazi u tuđu imovinu.

Predmet je da ne mogu sanirati štetu u svom stanu jer je uzrok u stanu iznad a vlasnik ne dozvoljava radove jer njemu "ne curi". 

Predmet ne vodim ja već GSKG.

Ne znam kako objasniti. Imam sve Odluke na mojoj strani a ništa se ne događa. Imam i forografije ali ih nebi ovjdje objavljivao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Postoji li u postupku kakvo već doneseno rješenje po kojemu je postupao sudski ovršitelj?

Postoji. Piše u Odluci suda da vlasnik tog stana mora pustiti u stan uz prisustvo policije. Policija je tek došla u trećem pokušaju ulaska u stan.

Kada su ušli utvrdili su da je balkon zakrčen i nemoguće je pregledati stanje istoga. Rečeno je vlasniku i da su ga dužni raskrčiti da bi se ponovo moglo ući u stan.

To se nikad nije dogodilo jer je vlasnik preminuo a kćer i dalje tamo živi.

Postupak je prekinut dok se ne pronađu nasljednici. I sad više ne znam kako dalje...

Kako zakonski nastaviti postupak i ući u stan s obzirom da je vlasnik preminuo?

Navodno se može ući ako je npr pukla cjev vode a ako je ovakva situacija onda ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam kako više objasniti. Iz stana iznad mene prokišnjava u moj stan. Osoba iznad mene ne želi sanirati svoj balkon kako nebi prokišnjavalo meni koji živim ispod. I još k tome ne pušta u stan radnike, inspektore iako bi mu se besplatno saniralo.

U sudskom predmetu je donesena odluka u moju korist ali kako je vlasnik stana iznad preminuo postupak je prekinut. Službeno stan iz kojeg prokišnjava je sad ničiji jer se očito nasljednici nisu prihvatili tog stana.

Gdje piše o kakvom se predmetu radi? U rješenima piše da je predmet Ovrha.

 

 

uređeno: od Walter12
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 38 minuta, Borbena7 je napisao:

Što kaže sadržaj te odluke?

Određeni su datumi dolaska sudskog ovršitelja sa radnicima koji će utvrditi oštećenja i sanirati iste.

Pozvan je i bravar ukoliko vlasnik ne otvori.

Međutim nakon prvog ulaska vlasnik je ubrzo nakon toga preminuo.

Ostalo nebi iznosio javno eventualno kroz inbox.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Znam da je dosta teško objasniti moju situaciju a zanima me slijedeće:

1. Postoji li zakonski rok za prijavu i provedbu ostavine?

2. Može li osoba ako ne odjavi pokojnika i dalje koristiti njegovu mirovinu?

3. Imam li uopće pravo na sanaciju štete ako u stanu štetnika nije provedena ostavina i formalno stan nema vlasnika iako je doneseno rješenje prije smrti vlasnika?

4. Kome se obratiti za pomoć?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Walter12 je napisao:

1. Postoji li zakonski rok za prijavu i provedbu ostavine?

Ne.

prije 2 sati , Walter12 je napisao:

2. Može li osoba ako ne odjavi pokojnika i dalje koristiti njegovu mirovinu?

Može, ali je takvo primanje neosnovno, a što nosi svoje posljedice.

prije 2 sati , Walter12 je napisao:

3. Imam li uopće pravo na sanaciju štete ako u stanu štetnika nije provedena ostavina i formalno stan nema vlasnika iako je doneseno rješenje prije smrti vlasnika?

Da, imate bez obzira na ostavinski postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

 

Da, imate bez obzira na ostavinski postupak.

Hvala na odgovoru.

Dobio sam rješenje suda kojim se postupak prekida dok se ne pronađu nasljednici iako kćer živi u tom stanu.

Iz osobnih izvora sam saznao da nije pokrenut ostavinski postupak a isto tako često iz punog sandučića vire obavijesti od banke na ime pokojnika. Stoga mislim da i koristi mirovini.

Zašto onda sud ne reagira po predmetu ako nisu bitni nasljednici ili ostavina?

Niže vam šaljem slike koliku mi je štetu prouzročio a i dalje kad pada kiša strepim.

Zato sam i pitao koga mogu kontaktirati za pomoć jer GSKG koji vodi postupak očito ne može dalje.

Kako da se dalje nastavi postupak? Ne znam kome da se obratim.

Postoji rješenje suda da je vlasnik dužan pustiti radnike da saniraju stan iz kojega se meni radi šteta a kako je vlasnik umro očito je umro i postupak.

 

IMG_20220416_133113.jpg

IMG_20220416_133104.jpg

IMG_20220416_133055.jpg

IMG_20220416_133025.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 28. 05. 2022. u 16:35, Walter12 je napisao:

Dobio sam rješenje suda kojim se postupak prekida dok se ne pronađu nasljednici iako kćer živi u tom stanu.

Sud je bio dužan donijeti odluku o prekidu postupka.

Dana 28. 05. 2022. u 16:35, Walter12 je napisao:

Iz osobnih izvora sam saznao da nije pokrenut ostavinski postupak a isto tako često iz punog sandučića vire obavijesti od banke na ime pokojnika. Stoga mislim da i koristi mirovini.

Ovo je samo Vaše nagađanje.

Dana 28. 05. 2022. u 16:35, Walter12 je napisao:

Zašto onda sud ne reagira po predmetu ako nisu bitni nasljednici ili ostavina?

Čeka prijedlog za nastavak postupka. Pogledajte čl. 5. st. 2. Zakona o nasljeđivanju.

Dana 28. 05. 2022. u 16:35, Walter12 je napisao:

Zato sam i pitao koga mogu kontaktirati za pomoć jer GSKG koji vodi postupak očito ne može dalje.

Nemaju osobni interes, pa su pasivni.

Dana 28. 05. 2022. u 16:35, Walter12 je napisao:

Kako da se dalje nastavi postupak? Ne znam kome da se obratim.

Prijedlog za nastavak koji se šalje sudu pozivom na poslovni broj pod kojim je donesena odluka o prekidu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobio sam upravo informaciju da ne mogu ništa. Ne mogu privatno tužiti jer nema vlasnika. Pričuva se ne plaća, a napatiti se može samo od vlasnika. Ne može se ući u stan i sanirati da ne curi u moj stan jer mora vlasnik odobriti, a ostavina se očito ne mora provesti.

A vlasnik je umro.

Drugim riječima, neka kćer uživa i živi u tom stanu i ništa ne mora plaćati jer vlasnik ne postoji. Ne može se i izvlastiti jer nije vlasnik. Tako očito svi možemo, osim da se promijeni zakon.

Očito mi je ostaje slamka spasa: Provjereno Nove TV ili RTL potraga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po ovome bi netko ispod stana iz kojeg curi voda a kojem je vlasnik u Kini i u kojem živi ludi podstanar, trebao trpjeti curenje vode.

Prodor vode u stambeni prostor zahtjeva hitnu intervenciju .

Raditi pritisak na upravitelja da pokrene postupak i sanira izvor štete.

Napraviti preinaku tužbenog zahtjeva ili pokrenuti novi usmjeren protiv osobe koja živi u stanu jer ne dopušta saniranje štete.

 

I kakve su ovo fore, uđu u stan pa joooj. Nered je na balkonu. Ajde vi to maknite pa ćemo mi doći.

Isto tako bi otišli da je pukla cijev i prodire voda?

Tko ima zapušteno imanje i ne odazove se upozorenju da počisti vegetaciju, po nalogu općine to napravi komunalno i ispostavi račun.

Tako i ovdje treba..nered? Maknuti-naplatiti.

 

Kćer mora plaćati račune inače će joj obustaviti uslugu.

Pričuvu ne mora jer stan još nije njen.

Kada se riješi ostavinska, potraživati pričuvu-tko naslijedi imovinu naslijedio je i dugove.

 

 

 

uređeno: od TonyBob
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija