Jump to content

Kako do mirovine?


anonimno

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Imam status HRVI 20 posto stalno od 2.12.1994,po osnovi ranjavanja ruke,to mi je priznato.Ranjen sam u narodnoj zaštiti 3.9.1991,sada mi je utvrđen i PTSP 2005 godine ali nemam status ,branitelja ni dragovoljca jer sam bio samo u narodnoj zaštiti.

Zanima me mogu li ostvariti vojnu mirovinu na osnovu PTSP-a ili samo na osnovu ranjavanja tj ovih 20 posto.Što uraditi.

Hvala!

Ili ako netko zna dobroga odvjetnika u Osijeku koji bi mi mogao objasniti što je najbolje uraditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemam jer sam bio samo u narodnoj zaštiti.

Napravili su zakon tako da nitko tko je bio u NZ ne može imati status,jer priznaju od 30.7.1991-24.12.1991 a tu nema 5 mjeseci.Dok u uredu za obranu se vidi da sam bio od 30.06.1991-24.12.1991.A bio sam u stvari od 3.5.1991-24.404.1992 ali se to ništa ne prizna.Zato mi i je frka što raditi.

.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Pozdrav svima!

Imam status HRVI 20 posto stalno od 2.12.1994,po osnovi ranjavanja ruke,to mi je priznato.Ranjen sam u narodnoj zaštiti 3.9.1991,sada mi je utvrđen i PTSP 2005 godine ali nemam status ,branitelja ni dragovoljca jer sam bio samo u narodnoj zaštiti.

Zanima me mogu li ostvariti vojnu mirovinu na osnovu PTSP-a ili samo na osnovu ranjavanja tj ovih 20 posto.Što uraditi.

Hvala!

Ili ako netko zna dobroga odvjetnika u Osijeku koji bi mi mogao objasniti što je najbolje uraditi.

Prijatelju daješ malo podataka, pa s obzirom na to da imaš status HRVI i meni ispada malo nelogično.Naravno da možeš ostvariti status branitelja i status dragovoljca kao pripadnik narodne zaštite ukoliko zadovoljavaš slijedeće:

-(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je osoba koja je kao dragovoljac i pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske (ZNG, Hrvatske vojske, Ministarstva obrane, Policije, Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskih obrambenih snaga (HOS-a) te pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je u njima proveo najmanje 5 mjeseci do 24. prosinca 1991. godine), organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske u bilo kojem razdoblju Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: hrvatski branitelj iz Domovinskog rata).

(2) Pod sudjelovanjem u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, suvereniteta Republike Hrvatske, odnosno vrijeme neposredne ugroženosti suvereniteta Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: obrana suvereniteta Republike Hrvatske), u smislu stavka 1. ovoga članka, podrazumijeva se oružani otpor agresoru i djelovanje u izravnoj svezi s tim otporom (odlazak u postrojbu, na borbeni položaj i povratak te obuka i priprema za odlazak na bojište) u vremenu od 5. kolovoza 1990. do 30. lipnja 1996.

(3) Dragovoljac iz Domovinskog rata je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992.

(4) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. ukoliko:

– nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili

– nije regulirao obvezu služenja vojnog roka.

(5) Status hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata iz stavka 1. ovoga članka dokazuje se potvrdom Ministarstva obrane, odnosno Ministarstva unutarnjih poslova.

, prema članku 2. ZOPBRH .Ukoliko ispunjavaš te uvjete a status ti nije papirnato riješen,moraš u upravnom postupku pri nadležnom tijelu Ureda za obranu , prema mjestu prebivališta pokrenuti postupak za priznavanje istih prava.Zaista si dao malo podataka tako da se sada može samo nagađati.Javi se sa ostalim podatcima pa ćemo vidjeti što dalje, možeš i na mail.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podnio sam zahtjev za priznavanje statusa hrv.branitelja ali je odbijen jer nemam 5 mjeseci u N Zastiti.

A kada odem u Ministarstvo odbrane,uprave za odbranu Osijek oni mi odbijaju izdati potvrdu o statusu hrv. branitelja jer se kod njih vodim da sam bio u nenaoružanim odredima NZ -A A IMAO SAM ORUŽJE.Kada odem u u N zaštitu oni kažu dok se ne promijeni zakon da ne mogu imati status,zato mi to sve nema smiisla imam HRVI a nisam branitelj.

Svi se prave blesavi nitko ne govori što raditi odnesm sve papire što imam i odbijenicu iz Min obrane iz Zagreba.Svi kažu isto da nemam 5 mjeseci u NZ a po njihovom zakonu nema nitko jer sve što znam iz NZ nitko nije dobio status.

Neznam što još napisati.

HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zoranp je napisao:

Nemam jer sam bio samo u narodnoj zaštiti.

Napravili su zakon tako da nitko tko je bio u NZ ne može imati status,jer priznaju od 30.7.1991-24.12.1991 a tu nema 5 mjeseci.Dok u uredu za obranu se vidi da sam bio od 30.06.1991-24.12.1991.A bio sam u stvari od 3.5.1991-24.404.1992 ali se to ništa ne prizna.Zato mi i je frka što raditi.

.

 

ja stvarno neznam koji ti zakon čitaš ali po važećem zakonu si i hrvatski branitelj i dragovoljac i ostvaruješ prava na mirovinsko osiguranje po zohbdr. evo i beretka ti je gore citirao taj dio zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zoranp je napisao:

Nemam jer sam bio samo u narodnoj zaštiti.

Napravili su zakon tako da nitko tko je bio u NZ ne može imati status,jer priznaju od 30.7.1991-24.12.1991 a tu nema 5 mjeseci.Dok u uredu za obranu se vidi da sam bio od 30.06.1991-24.12.1991.A bio sam u stvari od 3.5.1991-24.404.1992 ali se to ništa ne prizna.Zato mi i je frka što raditi.

.

NARODNA ZAŠTITA GRADA ZAGREBA

 

Dne. 13. ožujka 1991. godine, na sjednici HDZ-a u Gunduliæevoj ulici Milivoj Kujundžiæ je predložio da se hitno krene u organiziranje odreda Narodne zaštite s ciljem obrane..

Osnivanje odreda prošlo je i proceduru u Saboru, te je 16. travnja 1991. godine formiran odred Narodne zaštite.

Upisivanje u dregovoljaèke odrede Narodne zaštite poèelo je 5. travnja 1991. godine proglasom predsjednika Države.

Narodna zaštita je bila osnovna obrambena snaga Grada, bila je glavni nositelj opsade i osvajanja vojarni JNA. Obzirom da je rat 91. godine u Hrvaskoj bjesnio svom žestinom od NZ se oèekivalo da uz držanje zagrebaèke fronte dade dragovoljce za druga bojišta diljem Hrvatske. NZ se tom pozivu spremno odazvala.Oko 12 000 njezinih dagovoljaca prošlo je bojišta diljem Hrvatske.

NZ je svoj Grad i Domovinu branila s mnogo samoprijegora i hrabrosti..

Njezini su rezultati postignuti djelovanjem , opravdali osnivanje i postavku

Evo dok sam ja pisao ti si izašao sa podatcima.Ne preostaje ti ništa drugo nego da ti tvoj zapovjednik da izjavu od kada do kada si bio pripadnik Narodne zaštite, naravno ovjerenu kod javnog bilježnika, i na osnovu nje pokrenuti upravni postupak za rješavanmje istoga.Unaprijed možeš očekivati, bar po dosadašnjim slučajevima, dugotrajno čekanje, pisanje žalbe zbog ne donošenja rješenja, ili negativnoga po tebe.No ne smiješ odustajati pa makar to morao rješavati i Upravnom tužbom.Evo ti i broj telefona Udruge narodne zaštite u Zagrebu gdje ćeš sigurno dobiti korisne savjete 01 / 3698874 . Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako piše u odbijenici iz Ministarstva obrane iz Zagreba od 16 studenog 2005.Kada odem u Upravu za odbranu Osijek oni minedaju potvrdu o statusu hrvatskoga branitelja jer kažu da sam bio u nenaoružanim odredima.

U odbijenici iz Zagreba piše

"Naredbom ministra obrane o osnivanju štabova narodne zaštite (klasa 8/91-01/13 Urbroj:512-01-91-1 od 30 srpnja 1991.)Narodna zaštita odvojila se od civilne zaštite i postaje tijelo s vojnim ustrojem,te su pripadnici narodne zaštite sa danom 30.srpnja 1991 u skladu s navedenom naredbom postali pripadnici naoružanih odreda narodne zaštite....

...utvrđeno je da u naoružanom odredu narodne zaštite do 24 12.1991 nije proveo 5 mjeseci.a kako se niti poslovi koje je obavljao ne mogu podvesti pod pojam pružanja oružanog otpora agresoru i djelovanju u izravnoj vezis tim otporom ocijenjeno je da za traženo žalitelj ne ispunjava uvjete za priznavanje statusa hrvatskog branitelja sukladno članku 2.stavku 1.i 2. Zakona.

 

A ranjen sam praveči bombe po nalogu narodne zaštite 3.9.1991 i imam na osnovu toga 20 posto HRVI.Što sada raditi da dobijem status i probam riješiti mirovinu.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zoranp je napisao:

Podnio sam zahtjev za priznavanje statusa hrv.branitelja ali je odbijen jer nemam 5 mjeseci u N Zastiti.

Kada odem u u N zaštitu oni kažu dok se ne promijeni zakon da ne mogu imati status,zato mi to sve nema smiisla imam HRVI a nisam branitelj.

Svi se prave blesavi nitko ne govori što raditi odnesm sve papire što imam i odbijenicu iz Min obrane iz Zagreba.Svi kažu isto da nemam 5 mjeseci u NZ a po njihovom zakonu nema nitko jer sve što znam iz NZ nitko nije dobio status.

Neznam što još napisati.

HVALA!

Čovjek je u pravu. MORH zbilja odbija sve pripadnike naoružanih odreda NZ sa navedenim obrazloženjem.

Članak 2. Zakon, kojeg je kolega citirao, stvarno daje mogućnost da i pripadnici naoružanih odreda NZ dobiju status HB. I kao što se vidi, zakonodavac određuje samo zadnji dan do kada se smatra da je postojala NZ (24.12.91.), ali ne i dan od kojeg treba računati 5 mjeseci. To je vjerovatno zato što se i u vrijeme pisanja Zakona znalo da se navedeni odredi nisu osnovali svi isti dan i to po nečijoj zapovijedi, već se to radilo prilično stihijski te da je ovisilo da li su ti odredi primjerice u Istri ili su u Vukovaru - stoga nisu htjeli dirati taj vrući krompir. Zato su ostavili neodređen početak roka od kojeg bi se trebalo računati 5 mjeseci, a odredili su samo zadnji dan, odnosno 24.12.91. (i taj datum je upitan, ali to je već drugo pitanje).

Nakon stupanja novog Zakona na snagu, MORH daje svoje interno tumačenje (za koje očito niste svi čuli) da se NZ osnovala 30.07.91. i da su postojali do 24.12.91. Eto, zato je čovjek u pravu - između ta dva datuma nema 5 mjeseci pa prema tome, a tako se navodi i u obrazloženjima iz negativnih rješenja MORH-a, nijedan pripadnik NZ ne može ostvariti status HB!!

Zoranp ima priznat status HRVI jer je vjerovatno navedeni status ostvario davno (možda i u DR) kada je svima u izreci rješenja pisalo: " XY, hrvatskom branitelju pripadniku NZ iz X, priznaje se status HRVI ..." Zbog toga Upravni sud ne dozvoljava da se naknadno, npr. u obnovlljenom postupku ili prevođenju, nekome ukida status HRVI-a jer je tijelo koje je donijelo rješenje u vrijeme njegova donošenja znalo da je XY pripadnik NZ. Pretpostavljam da je to razlog zašto imaš priznat status HRVI-a, a danas ne može ishoditi status HB-a (ispravi me ako griješim).

Sve ovo gore navedeno je dobra osnova za sud (bilo bi dobro da si već tužio drugostupanjsko rješenje MORH-a kojim ti odbijaju priznati status HB-a).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ranjen 3.9.1991 ,status HRVI od 20 posto za stalno imam od 21.06.1994.

To ima samo kod nas da ne mogu dobiti status branitelja.Podnijet ću ponovo zahtijev u uredu za obranu pa ću vidjeti što dalje.Podnio sam prije dvije godine pa su me odbili ,žalio se pa me odbili,vidjet ću što će biti sada.

Samo na znam dali sam pogriješio što nisam odmah pokrenuo upravni spor podnošenjem tužbe upravnom sudu RH.

Ili da probam za civilnu mirovinu pa naknadno tjerati vojnu.Što radit?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo bi dobro da si prvi put podnio tužbu,ali ipak ima šanse da to ponovno pokreneš.

Budući da ti prijašnjim rješenjima MORH-a nisu ništa priznali niti su ti nametnuli kakvu obvezu (formalna pravomoćnost rješenja), imaš pravo podnijeti ponovno isti zahtjev, ali bi bilo dobro prije toga razgovarati s nekim odvjetnikom koji se do sada susretao s ovom materijom (kolege često predlažu pravnike koji rade u HVIDRI, a možeš i u županijskim Centrima za PSP&područnim jedinicama MOBMS-a razgovarati s njihovim pravnicima, ako ih imaju).

Ukoliko se odlučiš tražiti invalidsku mirovinu prije nego riješiš status HB-a, bojim se da će ti to izazvati još više glavobolje jer se ni oni ne susureću svaki dan s HRVI-em koji nemaju status HB-a. Međutim, ako se riješiš na to pa ti oni ne priznaju invalidsku mirovinu kao HB-u (što je vrlo vjerovatno jer će HZMO u svom rješenju samo konstatirati činjenicu da nemaš status HB i da oni za njegovo priznavanje nisu nadležni), a naknadno ostvariš status HB-a, imaš mogućnost obnove postupka kod HZMO-a.

Sretno.

:thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...da vas ne usmjerim krivo, a što mislite o članku 5 stavak 2 Zakona o pravima branitelja iz... gdje piše da je HRVI iz domovinskog rata i hrvatski branitelj... kojem je organizam oštećen najmanje 20%..u obrani suvereniteta.Znači tko god ima status HRVI najmanje 20% jeste hrvatski branitelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tako je jer sam mu ja odgovorio pozivanjem na taj dio zakona. i kako je on izrađivao bombe a po nekom zakonu nije bio u oružanim odredima. možda su krivo pročitali pa su misloli da je pravio bombone.

u svakom slučaju ne smije odustati i želim mu sreću. :thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

damir2 je napisao:

...da vas ne usmjerim krivo, a što mislite o članku 5 stavak 2 Zakona o pravima branitelja iz... gdje piše da je HRVI iz domovinskog rata i hrvatski branitelj... kojem je organizam oštećen najmanje 20%..u obrani suvereniteta.Znači tko god ima status HRVI najmanje 20% jeste hrvatski branitelj.

 

Upravo ta kontradikcija i jest na tvojoj strani kada dođeš do Upravnog suda. :idea:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zoranp je napisao:

Problem mi je i što ne radim pa ne znam kako bih mogao primati neku naknadu

Iako smo nas nekoliko pisali naoko o različitim člancima, mislim da smo govorili o istoj stvari: moraš ponovno podnijeti zahtjev za priznavanje statusa HB kod nadležnog Ureda za obranu.

(Ukoliko ti odbace zahtjev jer je o njemu već pravomoćno riješeno, a to često rade, javi se na forum s tim pitanje pa će ti se objasniti kako dalje)

Naime, MORH ti neće priznati status HB samo zato što imaš priznat status HRVI-a. To je naoko nelogično, ali i sam znaš da MORH rješava o statusu HB-a, a MOBMS o statusu HRVI-a. Ti status HRVI-a već imaš i to ne možeš izgubiti. Ujedno ti je to i prednost kod postupka za ostvarivanje stausa HB.

Možeš očekivati da će te MORH, ako ne odbaci zahtjev, ponovno odbiti sa istim obrazloženjem (nema 5 mjeseci kao pripadnik ONZ). Tada trebaš ponovno uložiti žalbu pa ako i nju odbiju, uložiti tužbu na Upravni sud. Praksa Upravnog suda je do sada puno puta pokazala da isti ne dopušta da netko izgubi svoja stečena invalidska prava zato jer se kasnijim propisom nešto drugačije propiše (u tvom slučaju status HB-a). U vezi s tim, također ti ide u prilog i činjenica da je MORH donedavno smatrao da je NZ utemeljena mjesec dana ranije, odnosno 30.06.91. (vidi: Naputak u svezi izdavanja potvrda za ostvarivanje prava na carinske i porezne olakšice pri uvozu automobila, strojeva i opreme i ostalih prava iz Zakona o pravima HB i članova ... od 11.03.97.).

Sve navedeno ti ide u prilog, ali moraš ponovno pokrenuti postupak.

Što se sadašnje materijalne situacije tiče, članak 87. Zakona o pravima branitelja propisuje: "Pravo na opskrbninu imaju korisnici obiteljske invalidnine, korisnici osobne invalidnine i hrvatski branitelji iz Domovinskog rata koji imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj ako su nesposobni za privređivanje i ako ispunjavaju uvjete propisane odredbama članaka 88.–90. ovoga Zakona." Dakle, ne traži se status HB već je bitna činjenica da si korisnik osobne invalidnine, a to jesi.

Međutim, moraš znati da kada ostvariš mirovinu i ako je ona veća od 1.100,00 kn, nemaš više pravo na opskrbninu jer se ta dva prava isključuju.

Sretno! :thumbs: :thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

Pravo na opskrbninu imaju korisnici obiteljske invalidnine, korisnici osobne invalidnine i hrvatski branitelji iz Domovinskog rata koji imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj ako su nesposobni za privređivanje i ako

 

 

Šta u ovom članku znači konkretno nesposobni za privređivanje?

 

Po nekoj logici ako je osoba nesposobna za privređivanje, ima pravo na mirovinu, koja je znatno povoljnija od opskrbnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad se male ruke slože sve se može.......

Zorane zaista šteta što na vrijeme nisi podnio tužbu no nikada nije kasno.Kao što ti je morskywuk savjetovao odradi sve, a kao prilog tvom uspjehu priložiću jednu odluku Upravnog suda koja je iz prošlog zakona o braniteljima, ali po svemu se može primjeniti i na novi i vrlo je indikativno da sud u pravilu rješava sve u korist branitelja.Znam da si u teškoj financijskoj situaciji ali kada dođe vrijeme ako ikako budeš u mogućnosti, po meni ne bi bilo loše da ti tužbu sastavi odvjetnik koji je u toj problematici i koji ne nasjeda na tumačenja MORH-a i ostalih nego je u stanju argumentirano pobiti doneseno rješenje i navesti sud na pravi trag.Slijedi primjer odluke:

 

B R A N I T E L J I

POTVRDA O STATUSU - CIVILNA ZAŠTITA

 

 

 

ZAKON O PRAVIMA HRVATSKIH BRANITELJA 146

 

IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI

 

(NN 108/96, 23/01)

 

 

 

Članak 2. stavak 1.

 

 

 

ZAKON O OBRANI

 

(NN 74/93 - pročišćeni tekst, 57/96, 31/98, 78/99, 16/01)

 

 

 

Članak 37.stavak 4.

 

 

 

Pripadnik oružanih snaga svaki je građanin Republike Hrvatske koji je organizirano s oružjem ili na drugi način sudjelovao u otporu protiv neprijatelja odnosno po nalogu nadležnih tijela državne vlasti Republike Hrvatske sudjelovao u obrani suvereniteta u razdoblju od 30. svibnja 1990. godine do 30. lipnja 1996. godine.

 

 

 

„Odredbom članka 2. stavak 1. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“, broj: 108/96 i 23/01-koji je bio na snazi u vrijeme donošenja osporenog rješenja) propisano je da je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata dragovoljac i pripadnik oružanih snaga Republike Hrvatske koji je organizirano sudjelovao u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske u bilo kojem razdoblju od 30. svibnja 1990. godine do 30. lipnja 1996. godine. Prema odredbi članka 37. stavak 1. i 4. Zakona o obrani („Narodne novine“, broj: 74/93-pročišćeni tekst, 97/96, 31/98, 78/99, 16/01-važeći propis u vrijeme donošenja osporenog rješenja) propisano je u zajedničkim odredbama za oružane snage da su oružane snage oblik ustrojavanja i pripremanja građana Republike Hrvatske za oružanu borbu, a pripadnik oružanih snaga je svaki građanin Republike Hrvatske koji organizirano i sukladno preuzetim međunarodnim obvezama s oružjem ili na drugi način sudjeluje u otporu protiv neprijatelja.

 

Osporenim rješenjem utvrđeno je da tužitelj, kao pripadnik ratnog sastava Općinskog stožera civilne zaštite u vremenu od listopada 1991. godine do svibnja 1994. godine ne može ostvariti status hrvatskog branitelja u smislu Zakona o pravima hrvatskih branitelj iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, uz obrazloženje da kao pripadnik civilne zaštite nije sudjelovao u oružanom otporu agresoru i djelovao u izravnoj vezi s tim otporom, čime ne zadovoljava pretpostavke iz članka 2. stavka 2. istog Zakona, odnosno da nije bio u sastavu oružanih snaga Republike Hrvatske u smislu odredbe članka 38. stavka 1. Zakona o obrani, kojom je propisano da se oružane snage sastoje od Hrvatske vojske u čijem se sastavu kao posebni dijelovi nalazi Zbor narodne garde i Domobranstvo.

 

Upravni sud ocjenjuje da je tuženo tijelo povrijedilo zakon na štetu tužitelja, kada je ocijenilo da se učešće o postrojbama civilne zaštite ne može smatrati učešćem u obrani Republike Hrvatske u smislu odredbe članka 2. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Naime, sukladno naprijed navedenim zakonskim odredbama, pripadnik oružanih snaga svaki je građanin Republike Hrvatske koji organizirano sa oružjem ili na drugi način, sudjeluje u otporu protiv neprijatelja (članka 37. stavak 4. Zakona o obrani), odnosno po nalogu nadležnih tijela državne vlasti Republike Hrvatske sudjeluje u obrani suvereniteta u razdoblju od 30. svibnja 1990. godine do 30. lipnja 1996. godine (članka 2. stavak 1. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji).“

 

 

 

Upravni sud Republike Hrvatske, Us- 9097/2001 od 1. rujna 2005.

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sutra ću ići ponovo podnijeti zahtjev za status branitelja i dragovoljca pa ću vidjeti što će biti.

Samo se svi prave blesavi,nitko ništa neće reći.

Prićao sam i sa pravnicima u upravi za obranu Osijek a nisu mi rekli da se žalim sudu.

Ako netko zna dobroga odvjetnika za ovo u Osijeku neka javi ili pošalje na mail.

Javljat ću vam kako će ići sve ovo.

Hvala svima!

Kada sam glup pa nisam to rješavao 1992 godine.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Šta u ovom članku znači konkretno nesposobni za privređivanje?

Po nekoj logici ako je osoba nesposobna za privređivanje, ima pravo na mirovinu, koja je znatno povoljnija od opskrbnine.

 

Čl. 90. stavak 1. točka 2. Zakona: "Nesposobnima za privređivanje prema ovom Zakonu smatraju se:

žena kad navrši 40 godina života ili muškarac kad navrši 50 godina života, odnosno za mlađe osobe kod kojih se utvrdi nesposobnost za privređivanje koju utvrđuje nadležno liječničko povjerenstvo koje imenuje ministar obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, a prema kriterijima medicinske znanosti imajući u vidu zanimanje i godine života.

Što se tiče drugog dijela pitanja, naglasio sam da jedno pravo isključuje drugo. Dakle, ako si nesposoban za privređivanje trebaš se odlučiti što želiš: invalidsku mirovinu (ako ispunjavaš uvjete iz mirovinskog Zakona) ili opskrbninu (vrsta socijalne pomoći).

Na prethodnom postu tvoje je pitanje bilo, barem sam ga ja tako razumio, što raditi dok ne pokreneš pitanje mirovine, a s obzirom da od prihoda imaš samo osobnu invalidninu i nerješen status HB. S obzirom da ti je novac hitno potreban, opskrbnina je jedini institut u Zakonu koji ti daje kakva-takva primanja do konačnog rješenja statusnih i mirovinskih pitanja (iako i tu možeš očekivati nerazumijevanje svog specifičnog položaja HRVI-a bez statusa HB, članak 87. jasno kaže korisnik "osobne invalidnine" pa na tome možeš inzistirati). Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni tu ništa nije jasno..kako zoranp ne ostvaruje opskrbninu ..koliko radnog staža ima,odnosno malo je podataka dao o sebi... treba sagledati sve koliko ima godina,gdje na koncu bio čiji pripadnik mup-a ili hv,,, sve sam dobro pratio i pročitao no ima tu puno nedorečenih stvari..ako može više podataka dati bilo bi lakše da se može istome pomoći,to je moje mišljenje. bok.pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo na opskrbninu ostvaruje svako ko ima

status branitelja,a na lijecnickom povjerenstvu

(isto kao za utvrdjivanje hrvi)dobije rjesenje da

nije sposoban za privredjivanje.S tim da posljedice

ne moraju biti vezane za rat.Ja konkretno imam

pravo na opskrbninu koja iznosi ,oko 1100 kn,ali

posto supruga radi i ima 2400 kn,i imam kcer,njena

placa se dijeli na nas troje,pa ja dobijem oko 300

kn mjesecno.Inace sam i hrvi 20%po ptsp,

a ostale bolesti su ostecena pluca u prometnoj i

epilepsija koju mi nisu priznali za hrvi.

Radni staz ne igra ulogu. :cry:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

agnez je napisao:

Pravo na opskrbninu ostvaruje svako ko ima

status branitelja,a na lijecnickom povjerenstvu

(isto kao za utvrdjivanje hrvi)dobije rjesenje da

nije sposoban za privredjivanje.

 

Ponovno ću citirati članak 87. Zakona:

"Pravo na opskrbninu imaju korisnici obiteljske invalidnine, korisnici osobne invalidnine i hrvatski branitelji iz Domovinskog rata koji imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj ako su nesposobni za privređivanje i ako ispunjavaju uvjete propisane odredbama članaka 88.–90. ovoga Zakona."

 

Dakle, tri su skupine mogućih korisnika opskrbnine:

- korisnici obiteljske invalidnine (npr. roditelji poginulog HB koji ispunjavaju uvjete iz čl 88.-90.)

- korisnici osobne invalidnine (svi HRVI, ali i osobe koje nemaju taj status, a imaju prava HRVI-a - čl. 5. st. 3. Zakona - naravno ako ispunjavaju uvjete iz čl. 88.-90.)

- hrvatski branitelji (koji ispunjavaju uvjete iz čl. 88.-90.)

 

Kao što je već bilo rečeno, na ocjenu sposobnosti za privređivanje idu samo mlađi od 50 godina (muškarci), odnosno 40 (žene), dok se starija godišta po samom Zakonu smatraju nesposobnim za privređivanje (naravno, ova pravna presumpcija se ne može iskoristiti u mirovinskom postupku).

Sve ovo navodim radi specifičnog položaja zoranp-a (HRVI, a "nije" HB) jer mu je ovdje otvorena mogućnost da prije nego što riješi status HB ostvari pravo na opskrbninu, te tako - barem privremeno - riješi egzistencijalna pitanja. Naravno, ako to želi i ako ispunjava ostale uvjete iz čl. 88.-90. Zakona.

Također bi htio dopuniti tvrdnju koju sam prije naveo da mirovina isključuje opskrbninu. Po odredbi članka 88. st. 1. točke 3. Zakona to vrijedi samo ako je iznos mirovine veći od iznosa opskrbnine, tj. ako je mirovina veća od 1.097,58 kn. S obzirom da sam (pogrešno?) pretpostavio da će zoranp ostvariti mirovinu višu od navedenog iznosa, htio sam ga upozoriti da jedno pravo isključuje drugo radi eventualnih preužitaka koje bi morao naknadno vraćati ukoliko ne prijavi da je ostvario mirovinu.

Eto, htio sam ove stvari oko prava na opskrbninu malo pojasniti upravo zbog ljudi koji se javljaju, a nemaju status HRVI, pa čak ni status HB.

 

Možda bi ovo bila dobra samostalna tema. (Ovdje je počelo s pitanjem o mirovini !)

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu ništa napraviti ,novi zahtjev za status branitelja ne mogu podnijeti jer sam već podnio i dobio odbijenicu a nisam se žalio ustavnom sudu.

Jedino poslati pismo i papire ministrici Kosor ili ako ona prima branitelje pa da odem osobno do nje.

Zna li tko dali prima ososbno i koja je adresa gdje da pošaljem papire?

Mogu za sada jedino civilnu mirovinu a onda ako se što promijeni u zakonu probati vojnu.

Hvala svima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zoranp je napisao:

Ne mogu ništa napraviti ,novi zahtjev za status branitelja ne mogu podnijeti jer sam već podnio i dobio odbijenicu a nisam se žalio ustavnom sudu.

Jedino poslati pismo i papire ministrici Kosor ili ako ona prima branitelje pa da odem osobno do nje.

Zna li tko dali prima ososbno i koja je adresa gdje da pošaljem papire?

Mogu za sada jedino civilnu mirovinu a onda ako se što promijeni u zakonu probati vojnu.

Hvala svima.

Ministrica ne može podnijeti zahtjev umjesto tebe niti može riješiti stvar koja je u nadležnosti MORH-a.

Dalje, u vezi statusnih pitanja, u upravnom postupku ne postoji usmeni zahtjev i isto takvo rješenje.

Znači, napiši zahtjev u dva primjerka i predaj ga nadležnom Uredu za obranu (oni su ti vjerovatno i rekli da ne možeš podnijeti novi zahtjev). Neka na oba primjerka otisnu prijamni štambilj i stave datum, a ti uzmi jedan primjerak. Pa neka onda rade svoj posao.

Ako donesu zaključak kojim ti odbacuju zahtjev jer su o njemu već riješili konačnim i pravomoćnim rješenjem, podnesi žalbu u kojoj ćeš se pozvati na obrazloženje iz presude Upravnog suda, broj: Us-3153/2001 od 20. ožujka 2002 godine (stranica Upravnog suda RH http://www.upravnisudrh.hr/index.php -sudska praksa, presuda se vodi pod brojem 02103). Ako ti žalbu odbiju, tuži ih sa istim obrazloženjem. Budući da je to presuda Upravnog suda, a da se tužba podnosi istom sudu, mislim da ti je rizik minimalan. Samo treba biti uporan. I strpljiv.

:xwave:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije mi stvarno jasno kako si u civilnoj zaštiti dobio PTSP... u nikakvim borbama nisi sudjelovao i još ti je naslov "kako do mirovine"...što ti je jedini cilj...primjerice ja sam proveo čitav rat u gardijskoj postrojbi,teško sam ranjen u oluji imam 70% invaliditet i nemam PTSP...možda zato jer sam svoja prava ostvario temeljem ranjavanja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa nisam išao jer ga nisam ni dobio...nisi ga ni ti mogao dobit u toj postrojbi u kojoj si bio,ali si išao svjesno muljat na PTSP..zbog takvih kao što si ti sumljvi su i oni koji su stvarno oboljeli od te bolesti,a to su branitelji koji su proveli više godina u borbenom setoru...kad bi ja na svoje ranjavanje išao još i mulat na PTSP imao bi invaliditet vjerovatno 100%...naprosto me čude ovi koji ti daju savjete kako da ostvariš mirovinu,pa gdje si ti čovjeće mogao zaradit tu bolest u civilnoj zaštiti...zar te nije sramota..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

...naprosto me čude ovi koji ti daju savjete kako da ostvariš mirovinu,pa gdje si ti čovjeće mogao zaradit tu bolest u civilnoj zaštiti...zar te nije sramota..

 

Ne želim braniti gospodina, niti objašnjavati tuđe razloge za javljanje na ovaj upit, ali mogu reći zašto sam ja pokušao dati skromni prilog ovoj raspravi.

Nesporno je da čovjek ima priznat status HRVI po osnovi ranjavanja (ranjen dok je radio sa eksplozivom - nije jasno da li kao pripadnik CZ ili NZ jer često se miješaju ta dva pojma). S obzirom da je od 1994. godine priznati HRVI, te da je "prošao" barem dva prevođenja (Njavro & Pančić) i mogućnost ukidanja riješenja po pravu nadzora, pretpostavljam da su okolnosti ranjavanja OK.

Ono što je specifično u njegovom slučaju, pa zbog toga zavrijeđuje pažnju, jest da sada po novom Zakonu ne može dobiti status HB iako je priznati HRVI. Ako znate da se na pripadnike NZ različito gledalo u svakom od dosadašnjih zakona koji su regulirali braniteljsku problematiku, pa su se po prirodi stvari mijenjali i uvjeti da se istima prizna status HB-a, onda je jasno da taj čovjek nije uopće kriv za svoju trenutnu situaciju, već je ista plod stalnih izmjena u pravnoj regulativi. A ako se već zalažemo za neku pravnu državu i vladavinu prava, onda bi u najmanju ruku bilo nekorektno da mi, sudionici ovog Foruma, određujemo tko je "krivi", a tko "pravi" HRVI. Država je imala 17 godina da otkrije da li je netko "lažnjak" ili nije.

Tako ja mislim i zato sam se javljao na ovo pitanje. Nadam se da nikog ne vrijeđam sa ovim stavom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma naravno da ne vrijeđate ali jednostavno nisam izdržao da ne napišem par riječi za onaj komentar...povremeno čitam ovaj forum i prvi put sam se javio, jer ovo je tipičan primjer kako netko muljar... zbog takvih ljudi oni koji su stvarno oboljeli, moraju na razne načine dokazivat da nisu lažnjaci...na moju radost ja nisam obolio i svima koji imaju tu bolest iskreno želim što skoriji oporavak...( ako je to moguče)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da sam muljar već bih bio u mirovini 1992,kada se to moglo bez problema,pročitaj kada sam ranjen pa onda pametuj,očito si nezadovoljan ali to je tvoj problem.A što se tiče PTSP-a to može imati bilo tko ne samo kao posljedica rata već i kao posljedica bilo kakvoga stresnoga događaja,mogu ga imati i civili koji su bili u Osijeku kada su padale granate.

A hrpu ih znam koji nisu ni bili u Hrvatskoj za vrijeme rata pobjegli su u Njemačku a sada imaju mirovinu.Tebe bi trebalo biti sramota što napadaš bez veze,i mene i sve ove dobre ljude što mi pokušavaju pomoći.Ali ako te to veseli nastavi i dalje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zorane ili kako već kako te nije sram tako pisat i ić uopće na ovaj forum.Ja sam isto u gbr od 91.i imam velikih problema sa ptsp-om i još nisam ostvario hrvi(uz najjače šifre)baš radi tih silnih branitelja(pogotovo iz neborbenog sektora).Ja znam jednog čovjeka koji se na badnjak igrao petardama i ostao čovjek bez prsta ali je pošten bio i nije trazio ptsp a pogotovo status branitelja.Da mi se nać sa tobom pa da vidiš kako meni dan izgleda i uz "obaveznu"terapiju bez koje nemogu.A svi ovi koji te brane mogu mislit koliki su i oni branitelji.A meni psihić u dubravi kaze zbog velikog broja zahtjeva da ni meni ne vjeruju nego sve skidaju na manje od 20%,pa sad ti gledaj šta ti traziš i tebi slični. :cry: :cry: :cry:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se barem predstavim za razliku od tebe,a status HRVI imam zbog ranjavanja a ne zbog PTSP-a,a bombe smo pravili po nalogu narodne zaštite za obranu RH,čitaj malo postove,nismo ih pravili na svoju ruku ili iz igre kao što to misliš.

Prijatelju kojem je bomba eksplodirala prilikom pravljenja ostao je bez šake.drugome su crijeva bila rasuta ja sam najbolje prošao.Prijatelj bez šake je otišao 92 u mirovinu kao 100 postotni invalid,dobio kuću,sve što treba ali se ipak ubio 2000,zbog kako ti kažeš i podcjenjuješ igre ili zajebancije,otiđi mu na grob pa mu to reci, pametnjakoviču.Ja za razliku od tebe cijenim sve koji su na bilo koji način branili hrvatsku pa i civilima koji su morali ići radit pod granatam.Ne želim se više uopće raspravljati sa takvima kao ti kojima su svi krivi što ne mogu ostvariti HRVI,volio bih da svi mogu ali ne mogu jer kao što sam rekao znam ih dosta koji su još od 90-tih u mirovini a nisu ni bili u Hrvatskoj za vrijeme rata.Iskaljuj bijes na nekome drugome ako već uživaš u tome.

Pozdrav svima na forumu koji se trude da pomognu za razliku od ovakvih koji pljuju po svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo što ću napisati trebali bi se s tim složiti svi zorani i svi anonimci.

mislim da se izašlo iz kolosjeka jer ja rasprava krenula u smislu tko je, gdje i kada bio.

prvo bih rekao da smo ja i drugi korisnici ovog foruma svjesni da sve ove informacije za korist branitelja uveliko koriste i profiteri. dakle o profiterima treba posebno raspravljati jer ih je sve veći broj zbog loših pravilnika i zakona.

to što zoran traži nije izjednačavanje sa teškim ranjenicima, traži onaj dio prava koji ga pripada a to što je bio u civilnoj ili kakvoj već zaštiti ne i opisuje njegov doprinos u dr.

ja ih puno poznajem na banijskom ratištu koji su dobili puške i cijeli rat bili na prvoj liniji i dan danas obilaze koje kakve urede (kojih je sve veći broj)ne bi li dobili tu famoznu potvrdu da su bili sudionici rata. oni koji su bili sretnije ruke upisali su ih u civilnu zaštitu.

ili kao još jedan primjer, ja kao pripadnik specijalne policije ne mogu niti smijem reći običnom vojniku hv da sam ja u ratu gore prošao nego on.otkud da ja to znam?

dakle ratne profitere koji ne poznaju miris baruta treba debelom linijom odvojiti od istinskih branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

niko ovdje ne osporava tvoje ranjavanje,nego PTSP...nisi ga mogao dobiti u toj postrojbi... sam si napisao da si išao na PTSP a ne da ga imaš...a želiš ga ostvarit zbog mirovine,što ti je i jedini cilj...što se tiće anonimnosti,to je floskula...mogu se registrirat pod bilo kojim imenom i opet sam anoniman i nitko me ne pozna ovdje kao što nikog ja ne poznam...normalno da si muljator i ti i sam to znaš..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

niko ovdje ne osporava tvoje ranjavanje,nego PTSP...nisi ga mogao dobiti u toj postrojbi... sam si napisao da si išao na PTSP a ne da ga imaš...a želiš ga ostvarit zbog mirovine,što ti je i jedini cilj...što se tiće anonimnosti,to je floskula...mogu se registrirat pod bilo kojim imenom i opet sam anoniman i nitko me ne pozna ovdje kao što nikog ja ne poznam...normalno da si muljator i ti i sam to znaš..

Prijatelju iskreno mi je drago zbog tebe da si iz rata izašao neokrznut što se tiče PTSP-a jer sasvim sigurno da si upoznat da to često može biti gore i od samog ranjavanja.No iskreno mislim da si malo pretjerao sa optužbama.Naime postoji i civilni PTSP i sasvim sigurno da mi nismo kompetentni da o tome prosuđujemo jer za to postoje nadležna tijela koja o tome odlučuju i donose odluke.Svatko može imati svoje mišljenje o svemu no to nije tema ovoga foruma , nego kako pomoći pravnim savjetom u ostvarenju pojedinih prava.Svakako si pretjerao prema Zoranu koji ima velikih problema pri ostvarenju svojih prava.Svi mi koji nastojimo pomoći, a registrirani smo ostavili smo neki trag a čujemo se se i izvan foruma.Ukoliko i tebi ikada zatreba pomoć zatraži je i vidjet ćeš koliko će se ljudi potruditi da ti pomogne i u tome i je bit i ljepota ovoga foruma.Pozdrav ma gdje bio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svakako da imaš prava meni govorit da sam pretjerao,mada ja ne mislim tako...po toj definiciji pola hrvatske bi trebalo imat PTSP i ostvarit mirovinu...ja recimo kod ostvarivanja svojih prava nisam imao nikakvih problema, nego su mi svi izlazili u susret...najviše problema imaju oboljeli od PTSPa i to zato što su sumnjivi zbog onih koji to pravo žele ostvarit na uštrb stvarno oboljelih

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tu si 100% u pravi i svima nam takvi smetaju ali ti zavidim da u nekog uperuješ prst a ne znaš ništa o njemu. stoga je ovakve rasprave teško voditi. radimo na ovom forumu kako smo radili a sa vjerom u boga nadajmo se da će sve ratne profitere i one kiji su napravili jaz među braniteljima stići ruka pravde.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

..što se tiće anonimnosti,to je floskula...mogu se registrirat pod bilo kojim imenom i opet sam anoniman i nitko me ne pozna ovdje kao što nikog ja ne poznam...normalno da si muljator i ti i sam to znaš..

 

Anonimnost nije nikakva perjanica da možeš mahati sa njom.Cijela javnost koja ovo prati zna kojim te imenom može nazvati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gledaj damire2,mogu se registrirat ovdje pet puta i svaki put pod drugim imenom,pa se odlogirat i javit se pod anonimno...naravno ako to želim.navest ću vam jedan primjer zašto sam ovako odreagirao i odgovorno tvrdim da je lažnjak, makar ga ne poznam.član sam predsjedništva jedne podružnice u županiji zagrebaćkoj i često sam u udruzi ,pa primječujem u zadnje vrijeme dotok novih invalida svi sa dijagnozom PTSP...dao sam si vremena i zajedno sa par prijatelja išao sam iscrpno provjeravat okolnosti stradavanja,ratni put i ostalo i..od 3 koje smo provjeravali više ni jedan nema status,a skinut ćemo ih još par.jedan od njih ima PTSP a proveo je u pričuvnoj postrojbi od travnja do kolovoza 1992 na zapadnoslavonskom ratištu gdje u to vrijeme nije bilo nikakvih vojnih djelovanja i nije ispaljen niti jedan metak a kamali granata,dok su plave kacige preuzele crtu razdvajanja...evo toliko od mene...ovo je odličan forum za sve branitelje,samo nažalost i odličan inkubator za one koji ovdje crpe informacije za svoje prljave rabote... zovem se robert i živim u samoboru..pozrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Već sam rekao a i opet ću da imam 20 posto

HRVI od ranjavanja a ne PTSP-a,zanima me tko si ti da odlučuješ tko ima pravo a tko ne za mirovinu.Živim od 170 kuna invalidnine a mene zanima od čega ti živiš kada si tako pametan.A ja sam glup što nisam otišao u mirovinu 1992 kada se to moglo vrlo lako ali sam mislio da ću naći posao i to je bio zajeb a ne sada da slušam svakakve seratore na forumu(čast onima što pomažu)

Otkrivaj one koji su u mirovini a nisu ni bili u Hrvatskoj za vrijeme rata,takvih je more.

Pozdrav svima što pomažu,xxexxi neka xxxx!

A posebno ovome koji bi mi htio odmoći da ostvarim to što hoču i uspjet ću a on neka sere i dalje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo ovako...nije svako ranjavanje automatski nesposobnost za rad,pogotovo ako nisi pripadnik gardijske tj.borbene postrojbe...za lakše ranjavanje

(ogrebotine) u prvavilu se je davalo 20% i nastaviš radit...ja se iskreno nadam da ti u svojem naumu nečeš uspjeti, i od srca ti želim da si nađeš posao jer sa tako malom invalidninom nemožeš živjet... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo je 30 posto pa su mi skinuli ako te toliko zanima.

Objasni onda ovo kada si tako pametan,kum mi je ranjen dva puta a ima isto 20 posto,sigurno su i to ogrebotine od snajpera i granate,leđa su mu sva izrešetana i objasni kada sve znaš kako je hrpa ljudi sa 20 posto u mirovini.A moja "ogrebotina"mi onemogučava teži rad jer su mi tetive nastradale.

Kao što sam već rekao glup sam što 92 nisam otišao pa nebi trpio ovakve napade od takvih kao ti koji uživaju u velikoj mirovini i j... im se za sve.

A ti se i dalje iskreno nadaj da neću uspjeti ali hoću makar civilnu pa bila ona i 1500 kn.

Pozdrav!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

od esad od 22/2/2007

 

a što ti nesrećo njemu plješćeš?

 

shvaćaš li ti razliku između sebe i njega? razumiješ li ti uopće što ti je rekao?

 

njega teško ranilo i čovjek nema ptsp...si vidio barabe, ha?

 

tebe okrznulo nije, ni zanokticu ti nije odrezalo, al si prolupao baš toliko, da ne moš niš radit da ga hebeš...i imaš ptsp, ma imaš, imaš, majke ti, imaš! i mirovinu oćeš! da! da! i heroj si hrvatski! i još da ti zahvalni budemo!

 

poštovanje ranjenom momku, lijepo je čuti da te državna administracija ne izjednačava sa ovim novima, i da ne misli da kada geler buši, i kada tri kirurga krpaju, da to nije isto kao kriva kičma, ravna stopala ili "ifijuknulo mi iznad glave dvaput, imam ptsp, neću radit, daj mirovinu"

 

snažna podrška u demonstriranoj nakani razlučivanja pravih od lažnih!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ili kao još jedan primjer, ja kao pripadnik specijalne policije ne mogu niti smijem reći običnom vojniku hv da sam ja u ratu gore prošao nego on.

 

eh?

 

pa da, budući da ti, prolupali specijalče, ovdje piše "obični vojnik" kojeg je opalilo, za razliku od tebe "specijalnog", al s dijagnozom prolupalog, zbilja ne bi smio imati nikakvo moralno pravo da uopce spomenes da si ti tamo neki "specijalac"... pa ako si prolupao ovako, bez ogrebotine, što bi bilo da su te tek ranili?!

 

ali kad već jesi, daj ti nama, koji ne znamo, pojasni što je to bila "specijalna policija" kojom se toliko dičiš?

 

ja, koliko sam čuo, ta ratna specijalna blage veze nema sa onim što se u američkim filmovima zove specijalna... il se varam možda?

 

ja navodno čuo da su zapovjednici išli po ključu, "ako si lovočuvar - znaš sa puskom - odma potporučnik" istina ili griješim?

 

ono što se nekad zvalo "specijalna policija" u rh, a danas je, napretkom države, rasformirano do zadnjeg temelja, je u vrh glave bilo ravno gardijskoj brigadi, blage to veze nema sa onim pravim, recimo današnjim specijalcima mupa rh.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

H samsamrvatski sam drzavljanin.U JNAsam bio od l970 g.do travnja l992,koju sam napustio u cinu ppukovnika.,sa benificiranim imam ukupno 28 godina staza.Nabavio sam potvrdu o visini zarade od ministarstva obrane Srbije i sve to poslao mirovinskom osiguranu Sredisnja sluzba Hrvatske.Odgovorila mi je nacelnica odjela Teodora Simic da mi federalni zavod MIO Bosne i Hercegovine dostavi ispis staza jer sam sve vrijeme sluzbe proveo u BiH. Kao sto je poznato bivsi pripadnici JNA nisu bili 0sigurani po rebulikama vec iskljucivo u SSNO u Beogradu.Imam6o godina zivota.Opce je poznato da je Hrvatska sljedinica bivse drzave, potpisnica sporazuma u Becu o pravima i obavezama bivse drzave,koji je Hrvatski sabor ratificirao.Molom ako itko poznaje ovakve ili slicna slucaje da napise nesto,kakve su mi mogucnosti odlaska u mirovinu i kada. Puno se zahvaljujem.r

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

ali kad već jesi, daj ti nama, koji ne znamo, pojasni što je to bila "specijalna policija" kojom se toliko dičiš?.

 

E, koja si ti primitivna trolčina!

 

Žao mi je samo ovih šta nasjedaju na te tvoje jadne provokacije.

Daj idi liječi psihu negdje drugdje, a ne ovdje.

 

DO NOT FEED THE TROLLS, PLEASE.

FUTTERN SIE NICHT DIE TROLLE, BITTE.

NON ALIMENTARE I TROLLI, PER FAVORE

N'ALIMENTEZ PAS LE TROLLS, S'IL VOUS PLAIT

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

H samsamrvatski sam drzavljanin.U JNAsam bio od l970 g.do travnja l992,koju sam napustio u cinu ppukovnika.,sa benificiranim imam ukupno 28 godina staza.Nabavio sam potvrdu o visini zarade od ministarstva obrane Srbije i sve to poslao mirovinskom osiguranu Sredisnja sluzba Hrvatske.Odgovorila mi je nacelnica odjela Teodora Simic da mi federalni zavod MIO Bosne i Hercegovine dostavi ispis staza jer sam sve vrijeme sluzbe proveo u BiH. Kao sto je poznato bivsi pripadnici JNA nisu bili 0sigurani po rebulikama vec iskljucivo u SSNO u Beogradu.Imam6o godina zivota.Opce je poznato da je Hrvatska sljedinica bivse drzave, potpisnica sporazuma u Becu o pravima i obavezama bivse drzave,koji je Hrvatski sabor ratificirao.Molom ako itko poznaje ovakve ili slicna slucaje da napise nesto,kakve su mi mogucnosti odlaska u mirovinu i kada. Puno se zahvaljujem.r

Da li tražiš upis radnog staža ostvarenog za vrijeme službe u JNA u radnu knižicu ili pravo na mirovinu?? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ane ključ u ruke i ključaj ovo !!

Eto ti sloge i nas branitelja ! Sad če početi još prepucavanje specijalci - gardisti !!!!!!!!! ma dajte ljudi molim Vas pa o čemu Vi to pričate ? kakve razlike ? Tko je duže bio u rovu prekriven snijegom - ja ili Pero ili Đuka.......? Specijalac ili gardist !?!?!?!

I jedno upozorenje svima koji su se upuštali u raspravu - čitajte cijeli post i ne vaditi moguće konekste iz posta koji stavaraju drugačije stanje stvari !!! Smiju nam se upravo oni kojim je cilj razjediniti sve nas i onda oplesti opet kolektivnu krivnju,mijenjati zakone,tražiti nove potvrde,papiriče...!

Netko je nastradao ovako ili onako , a nažalost neki i nikako a ponašaju se kao heroji rata,a informacije skupljaju upravo prateči ovakva podbadanja kako bi mogli složiti svoju ratnu priču i hvalistai se okolo !! Lažnjaka je bilo i biti če ma koliko se mi trudili da ih raskrinkamo,ali mislim da če doči vrijeme kada če se i sami razotkriti !

Nama naš ponos , a nažalost ni bol ni patnju, neče nitko moči oduzeti ili osporiti, a mišljenja sam da se to nikakvim novcima nemože kupiti ! Stoga pozdrav SVIM braniteljima Domovinskog rata 1990-1995 !!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za brca:Teško je dokazat da je uzrok šečera i visokog tlaka direkno vezano uz rat.Ima ljudi koji nikad nisu bili u ratu i imaju te bolesti.Ko kaže da i ti branitelji nebi dobili tu bolest da i nisu bili u ratu.Moj frend dobio je šečer sa dvadeset godina davno prije rata, i odpočetka si daje inzulin tri puta dnevno..Normalno je da starimo i oboljevamo na razne bolesti,pa nemože sve biti uzrok rat...Ako si dobro čitao moje komentare ja sam prozivao one koji su dobili PTSP 92 g.,oni koji su bili u civilnoj zaštiti ili slične bisere...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eto pošto vidim da me ane nije poslušala ta da je tema još otvorena,eto koristim priliku da napišem još koju " pametnu " !

 

ZoraneP smatram da si učinio grešku što si se uopće upleo u raspravu oko svog problema ! kada si dobio odgovor koji ti možda dao potrebne informacije trebao si stati,jer shvati u kakoj su gabuli oni stvarno bolesni i ranjeni (da se razumijemo nesmatram da nisi ranjen) te da nas bole raznorazne implikacije koje se tiču upravo ptsp-a,a sve to tako upravo zbog činjenice da ima hrpa inih koji traže taj status iako nisu ni oboljeli upravo radi mirovine!

Što se tiče anonimca koji je ranjen očito teško jer ima 70% invalidnost i tebe razumijem,ogorčen si što se pojavljuju razni oboljeli.kuharice,vešeraji,tajnice...A poznata je činjenica nas koji smo bili na borbenim linijama,bilo masa ljudi koji su i nakon ranjavnja i krače rehabilitacije ili bolje rečeno bijega sa liječenja samo toliko da bi se vratili među svoje,što je mišljenja sam mogo uraditi i zoranP,ali iz njemu znanih razloga nije se prijavio u borbene sektore !Ali smatram da nemožeš bacati kamenje na sve strane a što se tiče onih koji se liječe na ptsp. jer evo ja konkretno dolazio sam u faze kada sam postojao opasan i za sebe i okolinu sve dok nisam potražio pomoć (1996 g) psihijatra , i več sam odavno mogao biti u mirovini na osnovu toga , ali nisam eto sve do sada upravo stoga što sam uvidio kamo to vodi ta dobijaju prava oni koji ama baš nikakvoj osnovi ! A nisam ni ja baš velo sisao pa da mi se ti ljudi nakon godinu dvije smiju u facu zbog mirovine od 25oo kn ,a baja dere i po 4-5 tisuče ! i niti ima terapije ,jer mu nisu ni potrebne,a ja i puno nas drugih godinama trošimo po šaku tableta jer jednostavno moramo ostati pribrani -. a moglo je biti to ili se odati alkoholu ,jer glava je počela pucati po šavovima od nespavanja,izoliranosti,očekivanja kada če mi se četnik približiti....!

Još bih volio i ovo reći i time kritizirati sve naše Vlade koje su bile na vlasti : tamo još daleke 93-94 godine vodila se rasprava da bi svim braniteljima sa prve crte bojišnice ,a imali su najmanje 60 dana u ratu do 15.01 1991 g bio dodijeljena invalidnost 20%, a nakon toga samo ranjavanje i stvarno i opširno razmatranje onih koji su nakon tog datuma oboljeli ili se pojavio ptsp za dodjelu najmanje 20% invalidnosti ! To je greška države jer ta prijedlog ispao bi daleko jeftiniji ,a i mi se nebismo morali skrivati od ljudi jer činjenica je da nas sada svi upiru prstom kao gulikože ovog stvarno jadnog i napačenog naraoda u lijepoj našoj.

Što se tiče uzročno -posljedičnih oboljenja koji se pojavljuju uz ptsp ,studije su pokazale i dokazale da postoji široki krug bolesti kao posljedica ptsp-a ,ali ptsp-a uzrokovanog ratnim traumama,jer bostoji opet i cijela lepeza ptsp uzročnika ! i tu moram podržati Brcu jer do rata i nakon rata čovjek je bio potpuno zdrav, a nakon pojave ptsp-a pojavljuju mu se navedene bolesti,a koje opet stručne komisije jednostano nežele navesti kao posljedicu ptsp-a iz samo njima poznatih razloga !

 

nadam se kako nisam nikoga uvrijedio bilo koga od navedenih,a ako i jesam nije namjerno,jer samo smatram da treba biti više tolerancije i razumijevanja pojedinca ,mada ga je ponekd stvarno razumjeti što on to želi! :thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pravima kojima ne priznaju šečer tip 2 i visoki tlak a koji su uzročno posljedična veza ratnog stresa tj.ptsp-a.

 

ne razumijem te.

 

secer i visoki tlak su jedne od najcescih bolesti danasnjice ne samo u hrvatskoj i ne samo od 1991 pa nadalje, sto znaci da one mozda mogu imati veze sa ratom, ali i da uopce ne moraju i da tu kombinaciju uredno i cesto ima i onaj koji nikada ni o kakvom ratu nije ni cuo...

 

znaci, tko kaze da je tvoj secer i tlak bas posljedica rata, a ne neceg drugog i da ih ne bi imao da nisi bio u ratu, a tko ne priznaje da je tako?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smiju nam se upravo oni kojim je cilj razjediniti sve nas i onda oplesti opet kolektivnu krivnju,mijenjati zakone,tražiti nove potvrde,papiriče...!

 

to vam nece priustiti "drugi", vec cete to priustiti sami sebi, a shebat ce vas prosta matematika - previse vas je brate i za ameriku, a ne za majusnu hrvatsku...

 

i jesi u pravu kada kazes da su vlade razmisljale da se svakome, bez obzira na bolest ili ranjavanje, dodijeli ulazna invalidnost, ali nisu odustali zato sto nemaju volje za tim, vec zato sto nemaju novca za to!

 

a kao sto sam kazes, ovako je jos skuplje, a novca jednako nema... sto mislis sto ce se dogoditi?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poznata je činjenica nas koji smo bili na borbenim linijama,bilo masa ljudi koji su i nakon ranjavnja

 

ako smijem primijetiti, potpuno mi je nepoznato da bi se onima koji su bili ranjeni, dakle bas ranjeni metkom, gelerom itd, a ne "odbaceni uslijed detonacije, pa istegli vratnu kraljeznicu" u proceduri pravili bilo kakvi problemi niti da bi im itko na bilo koji nacin osporavao bilo sto...

 

i sam robert, kako vidim, kaze da on pri svom ostvarivanju prava hrvi nije naisao ni na kakve probleme.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po stoti put kruške i jabuke pa ču i ja po stoti put isto

treba razdvojiti prave branitelje od lažnjaka, profitera i ostalih kriminalaca. tako se neće spominjati velika brojka i uspoređivati sa amerikom.

kad smo odvojili prave branitelje od ostalih u toj populaciji pravih branitelja htjeli mi ili ne nalaze se i gardisti, specijalci, vojnici, domobrani, kuhari itd. i svi su oni svojim doprinosom dali za ovo što imamo.

druga strana priče je koliko će te različite populacije branitelja ostvariti svoja prava i kakva jer je logično da ne mogu imati ista prava gardist i kuhar.

dakle ako netko na ovom forumu traži svoja braniteljska prava kao npr. zoranp ne smije ga se šikanirati zato što je on bio u civilnoj zaštiti, radio bombe koje smo mi koristili u borbi i nikad se nismo zapitali otkud te bombe ili otkud ona hrana i odjeća koju smo dobivali na borbenim linijama.

ako se već treba voditi "rat" protiv korisnika braniteljskih prava koji to nisu nićim zaslužili onda prst treba uprijeti protiv lažnjaka i onih koji su im to omogučili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

treba razdvojiti prave branitelje od lažnjaka, profitera i ostalih kriminalaca. tako se neće spominjati velika brojka i uspoređivati sa amerikom.

 

ti esade ne kruske i jabuke, nego kruske i paradajz.

 

nije problem u prevelikom broju branitelja (mislim je i tamo, ali ne toliki) vec u prevelikom broju hrvi - dakle invalida.

 

braniteljski status, samo po sebi, ne donosi nikakve posebne povlastice ili privilegije. imas nesto udjela u fondu, imas dvostruki staz, placu si primio i to je to.

 

tek prelaskom branitelja u hrvi i posebice mirovinu krece cijela "navala" prava da ih ova drzava, sa ovolikim brojem INVALIDA nece moci podnjeti.

 

zato jos jednom - pogresno upotrebljavate termin "branitelji".

 

"branitelj" i "hrvi" ni priblizno nije isto!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma tu si potpuno u pravu jer sam nekako to izostavio.

nakon proglašenja roka za zahtjev rvi, puno ih se naglo razbolilo ali samo zbog velike rupetine u zakonu. sad tu više ne znaš tko pije a tko plaća jer ići na neke radikalne mjere bojim se da bi bili oštećeni i pravi invalidi.

ne preostaje nam drugo nego da se ta gužva smiri pa da ovi isti vještaci počnu raditi revizije, a možda i ne isti vještaci jer bi bilo najidelnije kad bi to radio netko neutralan i tko nije potkupljiv. bilo bi tu posla i suza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"branitelj" i "hrvi" ni priblizno nije isto!

 

...i nastavak:

 

i onda, kada si odijelio hrvi od branitelja, imas "hrvi" koji dijelis na onaj hrvi temeljem ranjavanja i onaj hrvi temeljem bolesti - prvenstveno ptsp-a.

 

onog hrvi-a temeljem ranjavanja nema uopce puno!

 

taj, osim sto mu nitko nista ne spori jer ako je netko dobio metak ili geler, nemamo mi tu o cemu vise raspravljati, sve se vidi, sve se zna, taj je zakon sa svim tim pravima pisan primarno za njega!

 

ali pored njega i u puno vecem broju neo sto je njih, ide cijeli niz ptsp-a koji idu po istom zakonu kao i onaj sa metkom i gelerom i tu nastaje problem!

 

svaka cast, ima ptsp-a, pravog. kad ga netko ima, taj je zasluzio i treba ici po istom zakonu kao onaj sa metkom.

 

ali, kada si vec kod amerike, ako jedan izrael na

 

10.000 rvi ima 3 - TRI . ptsp-a

 

a hrvatska na

 

1000 rvi ima 500 - PETSTOTINA ptsp-a,

 

kako ti to mislis "rascistiti"?! pa to nije deset puta vise, nije ni stotinu to je izvan svake pameti i zato se nemoj cuditi kada i po medijima, i po slobodoumnim forumima i iz usta politicara i iz usta LIJECNIKA KOJI PROIZVODE TAJ PTSP cujes i malo drugacija tumacenja ratnih posljedica.

 

a ako se smatra da netko, samom cinjenicom sto je 5 godina bio u obrani suvereniteta, treba ostvarivati sva prava ne kao branitelj vec kao i hrvi, onda je to pogresan, nezakonit, nakaradan i prvenstveno NEOSTVARIV-NEMA SE NOVACA cilj.

 

no, to je politicki problem....

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gledaj esade,ako si pažljivo čitao moje komentare mogao si uočiti da ja nikoga nisam šikanirao zbog toga što je bio u civilnoj zaštiti,nego je činjenica da on nije mogao u toj postrojbi dobiti PTSP...najgore je to što još uz to što muljari da dobije mirovinu...a i ovaj komentar iznad ti sve govori DOKLE VIŠE ...novi zakon je definitivno izjebo cjelu stvar,jer upravo je taj zakon bio poticaj lažnjacima i sad ih je najviše usudio bi se reć 90%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moj odgovor nije bio usmjeren prema nikom već je bio općenit i odnosi se i na druge teme.

dakle da li je gospodin iz civilne zaštite obolio od ptsp ne znamo ni ti ni ja, jedino što je poznato da nismo svi iste psihičke građe pa tako netko može imati stresove od ispaljene petarde. mislim da bi se tu trebali svi složiti.

a opet ako moramo birati tko će izmuljirati rvi idr. bolje i taj nego onaj koji nije ni bio u rh za vrijeme rata i oni bi nam trebali biti problem broj 1.

na kraju krajeva možemo mi skakati koliko hočemo ali kao što si rekao zakon je to sve omogućio i širom otvorio vrata zna se kome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izrael na

10.000 rvi ima 3 - TRI . ptsp-a

 

a hrvatska na

 

1000 rvi ima 500 - PETSTOTINA ptsp-a,

 

 

i da ne bi bilo da se izmislja, evo i linka na izvor podataka, slobodno obratite paznju TKO ih iznosi (njima valjda necete osporiti nista sto se tice domoljublja)

 

http://www.jutarnji.hr/zagreb/clanak/art-2006,11,21,invalidi_izrael,51303.jl

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poznam dva 100% invalida iz moje udruge obojica su ostala bez nogu,jedan u slavoniji drugi u bosni a niti jedan nema PTSP...več sam napisao da ja imam 70% ranjen sam zajedno sa 4 prijatelja od tenkovske granate i nitko od nas nema PTSP.opčenito ja osobno nepoznam niti jednog rvi.koji je teže ranjen i da ima PTSP...Čudno malo,ne kažem da ih nema ali????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

ako si pažljivo čitao moje komentare mogao si uočiti da ja nikoga nisam šikanirao zbog toga što je bio u civilnoj zaštiti,nego je činjenica da on nije mogao u toj postrojbi dobiti PTSP...

Onda nam reci kratko i jasno: koje su to postrojbe u kojima se po tvome mišljenju može dobiti ptsp i one za koje smatraš da se to ne može...Ne da meni trebaju....Oduvijek smatram da je bitno što je netko propatio u ratu, čemu je nazočio, što je gledao, što je morao učiniti da bi preživio...a to nema veze u kojoj je postrojbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u hr ima puno ptsp-a jer nemožemo se uspoređivati niti sa izraelom niti sa amerikom

jer jedna od najbitnijih stvari je izostavljena a to je psihološka priprema vojnika.

nije bilo niti vremena a niti volje za tim a statistike su i izraelske i američke pokazale da vojnik koji nije imao psiho-fizičku pripremu prije upuštanja u borbena djelovanja

 

slušaj sada: oboljevaju češće od ptsp-a 400-500%

nego vojnik koji je imao adekvatnu psiho-fizičku pripremu za borbena djelovanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pola hrvatske je propalo sve i svašta i zadar i gospič i dubrovnik i osjek itd.pa ajmo svima koji su u to vrijeme bili tamo dat PTSP i kuharima koji su kuhali za borce i krojačicama koje su šivale uniforme za borce i civilnoj zaštiti koja je proizvodila granate za te borce i kirurge koji su krpali nas borce,i vatrogascima koji su gasili požare nakon granatiranja itd.evo damire2 odgovorio sam ti na tvoje pitanje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa vidim dobro barataš činjenicama o braniteljima i njihovim problemima vodiš "veliku" brigu kako im pomoći ,te da ti je to postala izgleda životna preokupacija !

 

Ajmo onda ovako ,zašto se nepozabaviš brojkama koliko je bilo branitelja na prvim crtama bojišnica u vrijeme koje sam spomenuo - do 15.01 1992 godine,u trajanju najmanje 60 dana bez prekida u postrojbi ?? zašto se nepozabaviš činjenicom da danas imamo gotovo 500.000 branitelja ????

Pokušaj doči do tih podataka pa sračunaj šta bi bilo jeftinije i pravednije !!??

 

Po nekoliko puta si spomenuo svoja dva znanca koji su 100 ili 70 % invalidi i znaš da nemaju problema sa ptsp-om, ali vidi čuda ja ih poznajem puno više koji su isto tako teško ranjeni ,pa redovito obilaze ,več godinama,psihijatre i psihologe,ali ne radi mirovina več radi svog stanja u kojem se nalaze !!! Dakle nemožeš generalni sud davati na osnovu svoje dvije spoznaje !

 

Ajde se ponekad zapitaj kako je onom čovjeku koji te izvlačio kada si bio ranjen ?!

Kako je meni ili bilo kojem drugom od nas bilo kada sam vukao izmrcvaljenog čovjeka sa crijevima u rukama,vukuči ga i skrivajući se na nas neprimjete ,a on me usput preklinje da ga ubijem , da spasim njega od boli,a sebi život !?? Kako smo se osječali kada smo po ulicama skupljali leševe mrtve djece !?? Kako smo se osječali kada ti je prijatelj raznesen tenkovskom granatom ,a ti ga skupljaš u najlonsku vrečicu ,jer jedino je to od njega ostalo !?? A usput ti je još i prijatelj od ranijih dana i slučajno živite u istom dijelu grada,gdje svakodnevno danas susrečeš njegovu djecu !!???

 

Prijatelju moj -- pokušaj prvo sračunati ono gore navedeno , pa razmisli o pitanjima koja sam postavio !

Na ta pitanja ja i hrpa nas dan danas nemamo odgovor,niti čemo ga pronači !

 

Ako ovo neshvatiš,molim te oslobodi nas pritiska kojim izazivaš ionako nestabilnu situaciju oboljelih od ptsp-a, a svoje frustracije oslobađaj na nekom drugom forumu gdje češ vjerovatno naći gomilu istomišljenika !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

pa napisao sam da se nemožemo uspoređivati niti sa izraelcima niti sa amerikancima

 

izraelci ratuju 30 godina a mi smo imali 3 mjeseca pravog rata...oni isto tako mobiliziraju svoje snage kad je gusto,nisu svi profesionalci i ne oboljevaju ko gljive poslje kiše...dali zna neko koliko ima oboljelih u BiH i srbiji od PTSP-a???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kunaOKB svašta si sad natrkeljao...ono o obečanih 20% nije moje, pa nisam ja jedini ovdje anoniman...meni je žao ako si se prepoznao u svemu tome,ali mora ti biti jasno da je pravim invalidima i braniteljima pun qurac toga...i nikad nisam generalno davao ocjenu na svoje dvije spoznaje, što je vidljivo iz mojih prijašnjih komentara... :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

slušaj tamo nema niti jednog mislim na srbiju jer im nije zakonoom priznato a za bih ima hvo

 

a ako te muče četnici pa tko išta dobiva kada je gubitnik

 

molim gospodina mrljavca da ovo zaključa jer ovo je stranivca o pravima hrvatskih branitelja a ne o pravima agresora :priest:

 

evo moj prvi komentar!!!

 

HVO ima jako mali broj oboljelih,tek sad su počeli u RH tržit ta prava,prije nisu ni čuli da to postoji kao ni armija BiH.Naućit će oni to sve od nas. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svemirac je napisao:

Nije baš da ranjeni ne oboljevaju od PTSP-a.Ja primjerice imam 40% ranjavanje i 30% PTSP,ukupno 60%.Ali šta je previše previše je tu se slažem.Zadnjh mjeseci broj oboljelih se je naglo povečao,i tu sigurno nešto smrdi :-D

 

ma u tome se i ja slažem po meni bi trebao biti ratni put

dragovoljci dr

pripadnici 1 specijalne policije

2 gardijske brigade

3 ostali

 

jer pod ostale smatram sve pričuvne brigade a koje su dale mnogo dragovoljaca koji su na početku da nebi netko mislio da nekoga nisam spomenuo

 

a braniteljski status imaju svi i svi ostvaruju prava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za tim a statistike su i izraelske i američke pokazale da vojnik koji nije imao psiho-fizičku pripremu prije upuštanja u borbena djelovanja

 

slušaj sada: oboljevaju češće od ptsp-a 400-500%

 

ovo si naravno potpuno proizvoljno napisao i to nije istina, ali

 

nema problema, neka bude 500%

 

po tome bi stvari stajale

 

izrael 10.000 hrvi - 15 ptsp

 

hrvatska 1000 hrvi - 500 ptsp (bez zadnjeg vala)

 

je li se nesto znacajno promijenilo?

 

procitaj zadnji pasus, u takvoj situaciji sa toliko ptsp-a NITI JEDNA ZEMLJA NIKADA NIJE BILA, a ljudi ratuju stoljecima, od luka i strijele, preko prvog i drugog svjetskog pa do korejskog, vijetnamskog, afganistanskog, irackog...

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izraelci imaju daleko drugačiju borbenu opremu, borbenu spremnost i povoljnije uvjete ratovanja od hrvatskih vojnika

 

nikako se ne slazem da imaju "povoljnije uvjete ratovanja" u onom smislu koji se odnosi na ptsp - kod njih ne znas je li neprijatelj vojnik ili civil zena ili dijete koje prolazi pored kontrolne tocke i sama sebe raznijeti, pa pored toga i tebe i tvoje kolege, kod njih NIKADA i NIGDJE nisi opusten, ne znas tko je neprijatelj, sto ce napraviti, gdje je linija bojisnice, kada je mir a kada je rat.

 

osim toga, procitaj tekst, lijepo kaze da su njihovi ratni uvjeti, po psiholoskom pitanju, jos slozeniji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zašto se nepozabaviš činjenicom da danas imamo gotovo 500.000 branitelja ????

 

poznat mi je problem tzv "neborbenog sektora", slazem se da je ucinjena nepravda dodijeljivanjem statusa branitelja ljudima koji nisu bili na ratistu, ali vec sam napomenuo, status "branitelja" nije veliki problem jer oni imaju sljedeca prava::

 

1.placu (koju su vec odavno dobili, a radili nesto ipak jesu, odnosno zaradili su ju i izvan ratista)

2.dvostruki staz (uplata mirovinskog za max. 5 godina ratnog "viska")

3. udio u braniteljskom fondu

 

toliko o branitelju, bez obzira je li bio borbeni ili neborbeni.

 

a sada nastavi niz sa pravima kojia pripada hrvi-u umirovljenom u najproduktivnijim godinama

 

pa ti vidi...

 

po stoti put "branitelj" i "hrvi" po zakonu o pravima branitelja nisu niti priblizno isti pojmovi!!!!!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sorry prijatelju , zanio sam se i nisam primjetio da se obračam krivom anonimusu,zato je lakše da se barem bilo kako registrirate !

još jednom sorry :-D

 

pa eto pošto me je rat odvokao od daljnjeg školovanja ,za razliku od tebe ,jer si ti očito "visoko školovan", ja sam kao maloljetnik otišao dragovoljno u rat , jer sam imao dosta svijesti o tome što če se dogoditi !

 

ali ionako povlačim post , jer nema tebi ni sory ni sorry !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Smiju nam se upravo oni kojim je cilj razjediniti sve nas i onda oplesti opet kolektivnu krivnju,mijenjati zakone,tražiti nove potvrde,papiriče...!

 

to vam nece priustiti "drugi", vec cete to priustiti sami sebi, a shebat ce vas prosta matematika - previse vas je brate i za ameriku, a ne za majusnu hrvatsku...

 

i jesi u pravu kada kazes da su vlade razmisljale da se svakome, bez obzira na bolest ili ranjavanje, dodijeli ulazna invalidnost, ali nisu odustali zato sto nemaju volje za tim, vec zato sto nemaju novca za to!

 

a kao sto sam kazes, ovako je jos skuplje, a novca jednako nema... sto mislis sto ce se dogoditi?

 

 

prijatelju izgleda da si me preveslao ! jer ako si ti napisao ovaj citat onda je post namijenjen upravo tebi ! i nema tu ništa nakrkljano , nego pročitaj i gornje moje postove ! :-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jer ako si ti napisao ovaj citat onda je post namijenjen upravo tebi !

 

ako mislis da je pisao robert, nije on pisao.

 

medjutim post nije namijenjen njemu, sto god da se bude dogadjalo, oni ranjeni ce sasvim sigurno biti izuzeti, oko njih apsolutno nitko ne pravi problem niti ga smije praviti.

 

njihov broj, kao i nacini stradavanj,a sasvim odgovaraju svemu sto se u ratovima uobicajeno dogadja.

 

s druge strane, broj ptsp diojagnoza nikako ne odgovara ostalim ratovima, to se jos nigdje nije dogodilo u ovolikom broju, ni priblizno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

opet ti ništa nekužiš, radi se o ukupnoj brojci branitelja koji su se pojavili u registru i baranitelja koji su sudjelovali u ratu dok je bila kritična situacija !!!!!! pa heba ga život da nas je bilo pola milijuna pa nebismo morali čekati 4 godine da napokon oslobodimo okupirane teritorije !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija