Jump to content

kupnja i prodaja


kupiprodaj666

Preporučene objave

Pozdrav.

Imam nekoliko pitanja.

Recimo da kupim neko zemljiste za 100 k€( radi jednostavnosti pisem u okruglim brojkama)

Ako sam dobro shvatio, na taj iznos moram jos platit 3 k€ poreza na nekretnine. To je sve ili ima jos nesto?

Sta tocno trebam pogledati kako bi bio siguran da je sa zemljistem sve u redu? Pretpostavljam da je pametnije za taj dio angazirat odvjetnika koji ce se pobrinut da sve prodje glatko? Sta mislite koliki bi bio trosak tog odvjetnika i mogu li se u tom slucaju opustiti(da se tako izrazim) jer ce sve proci glatko? Ne znam koliko je pitanje smisleno, al ako "ne vjerujem" prodavatelju, moze li se isto primjenit i prema odvjetniku?

Izgradim kucu za nekih 100 k€.

Jedno pitanje u svezi kuce, postoji li kakvo ogranicenje u gradnji montaznih(mobilnih, modularnih) kuca u odnosu na klasicnu gradnju na gradjevinskom zemljistu? Normalno, mislim na potpuno legalnu gradnju. Jel postoje neka posebna pravila ili mjesta na kojima nije dozvoljena takva gradnja?

Uglavnom, ako sam kao gore navedeno potrosio 200 k€ za zemljiste i kucu, a prodam je za 300 k€, trebao bih jos platit i porez na dohodak od nekretnine.

To bi, ako sam sve dobro razumio, bilo 24%. + prirez( recimo za primjer Labin) 6%

Znaci od ovih 100k€ razlike platim 30k€(30% poreza i prireza). I to je sve ili ima jos nesto sto moram platiti?

Ovako to dosta jednostavno izgleda, pa mi se cini da ovo covjek moze odradit i bez troska odvjetnika, al obicno kad nesto prejednostavno izgleda, ima neka pravna zavrzlama(nemojte mi ovo uzet za zlo, jednostavno meni kao laiku pravo izgleda malo komplicirano😏)

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , kupiprodaj666 je napisao:

To je sve ili ima jos nesto?

Prema Zakonu o porezu na promet nakretnina to je sve.

prije 6 sati , kupiprodaj666 je napisao:

Sta tocno trebam pogledati kako bi bio siguran da je sa zemljistem sve u redu? Pretpostavljam da je pametnije za taj dio angazirat odvjetnika koji ce se pobrinut da sve prodje glatko?

Je li s zemljištem sve u redu, to možete i sami provjeriti. Eventualno bi vam od pomoći bio u sastavljanju pred/ugovora o kupoprodaji. Moguće da bi vam korisniji bio ovl. arhitektonski ured a poradi slijedećeg pitanja.

prije 6 sati , kupiprodaj666 je napisao:

Jedno pitanje u svezi kuce, postoji li kakvo ogranicenje u gradnji montaznih(mobilnih, modularnih) kuca u odnosu na klasicnu gradnju na gradjevinskom zemljistu?

Zakon o gradnji ne poznaje montažne kuće, samo one građevine za koje je potrebna građevinska i uporabna dozvola, te jednostavne građevine za koje bi bio potreban glavni projekt. Za ovakovu vašu zamisao vam je potrebna građevinska dozvola a već spomenuti arh. ured da vam pojasni možete li tu svoju zamisao ostvariti i u kojem obliku, sukladno odredbama prostornog plana o veličini čestice i mogućoj izgrađenosti.

prije 6 sati , kupiprodaj666 je napisao:

Uglavnom, ako sam kao gore navedeno potrosio 200 k€ za zemljiste i kucu, a prodam je za 300 k€, trebao bih jos platit i porez na dohodak od nekretnine.

Zašto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Spitfire je napisao:

Prema Zakonu o porezu na promet nakretnina to je sve.

Je li s zemljištem sve u redu, to možete i sami provjeriti. Eventualno bi vam od pomoći bio u sastavljanju pred/ugovora o kupoprodaji. Moguće da bi vam korisniji bio ovl. arhitektonski ured a poradi slijedećeg pitanja.

Zakon o gradnji ne poznaje montažne kuće, samo one građevine za koje je potrebna građevinska i uporabna dozvola, te jednostavne građevine za koje bi bio potreban glavni projekt. Za ovakovu vašu zamisao vam je potrebna građevinska dozvola a već spomenuti arh. ured da vam pojasni možete li tu svoju zamisao ostvariti i u kojem obliku, sukladno odredbama prostornog plana o veličini čestice i mogućoj izgrađenosti.

Zašto?

Pretpostavljam da mogu sam provjerit, ali nisam siguran sta sve trebam provjerit. Ako zemljiste ima uredan vlasnicki list bez ikakvih tereta da li to znaci da je sve u redu? S obzirom da imam odredjeno vrijeme na raspolaganju koristim ga kako bih citao sve dostupne informacije do kojih mogu doci i postoji dosta slucajeva gdje se situacija zakomplicira pa ljudi imaju problema s raspolaganjem zemljistem. Uredan vlasnicki list se cini kao dovoljan znak da nece bit problema, al ionako ce mi odvjetnik trebat za sastavljanje kupoprodajnog ugovora pa mi se cini razuman trosak posavjetovat se s njim i oko "urednosti" zemljista kako bih se rijesio eventualnih problema u buducnosti.

 

Arhitekt je naravno neizostavan u prici. On je valjda prva osoba koju cu kontaktirat nakon kupovine zemljista, a vjerojatno i prije, kako bi se uvjerio da je ono sto zelim moguce na navedenom zemljistu.

Bitno mi je da ne postoje neka ogranicenja ovakve gradnje, a sto se tice prostornog plana i izgradjenosti, tu ne vidim problem, jer planiram neku gornju granicu od 60-70 m^2, a to je moguce na velikoj vecini zemljista.

Citiraj

Zasto?

Ako prodam kucu u vremenu manjem od 2 godine nakon sto sam kupio zemljiste, moram platit porez na dohodak od nekretnina i prirez. To sam procitao vec na desetke puta.

To vam se cini nemoguce zbog kratkog roka? Ili sam ja krivo protumacio taj porez?

 

P.s. Kako uspjevate citirat dio po dio posta? Znam da bih prije po forumima mogao otvorit tekst sa kodom pa rucno ubacivat quote tagove, al ne vidim to nigdje ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija