Jump to content

Uskrs po Julijanskom kalendaru


vabor
 Dijeli

Preporučene objave

Mislim da je pitanje sasvim jasno, ali ponovit ću. Da li zaposlenik ukoliko radi na dane Uskrsa i Uskrsnog ponedjeljka "pravoslavnog", a izjasnio se kao pravoslavac, ima pravo na naknadu plaće, tj. na dodatak za rad praznikom (uvećanu plaću)? Ako da, da li prema Zakonu o blagdanima ... ili prema nekon drugom osnovu? Hvala još jednom.

prije 20 sati , stradivari je napisao:

mislite na rad na pravoslavni Uskrs?

Tako je... A izjasnio se kao pravoslavac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, drot13 je napisao:

Ako radi na katolički Uskrs i Uskrsni ponedjeljak, ima pravo na uvećanje plaće kao i svi drugi koji te dane rade, bez obzira na svoju osobnu vjeroispovijest.

Ako je pravoslavne vjere, na Uskrsni ponedjeljak može dobiti slobodni dan, a ako radi, to se dodatno ne plaća.

Ako možete samo pojasniti iz kojeg razloga... Po kojoj osnovi? Hvala unaprijed 🤗

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Temeljem čl. 94. Zakona o radu.

Zakon o radu govori da se to sve veže na Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima koji u čl. 5. govori da imaju pravo na naknadu plaće... Tako da je to u ovom slučaju kamen spoticanja. Čl. 3. imaju pravo na neradni dan, čl. 5. kako sam napisao. LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema ovdje ništa sporno.

Čl. 94. Zakona o radu se nadovezuje na čl. 1. Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj. Naknada plaće prema Zakonu o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj, nije isto što i pravo na povećanu plaću prema Zakonu o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo sad, Borbena7 je napisao:

Nema ovdje ništa sporno.

Čl. 94. Zakona o radu se nadovezuje na čl. 1. Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj. Naknada plaće prema Zakonu o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj, nije isto što i pravo na povećanu plaću prema Zakonu o radu.

Znači zaposlenik u ovom slučaju nema pravo na naknadu plaće? 

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

Nema ovdje ništa sporno.

Čl. 94. Zakona o radu se nadovezuje na čl. 1. Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj. Naknada plaće prema Zakonu o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj, nije isto što i pravo na povećanu plaću prema Zakonu o radu.

Samo, ako nije problem, čemu onda članak 5. u Zakonu o blagdanima ... , koji kaže da takve osobe ukoliko rade na takve dane imaju pravo na naknadu plaće? Ako se ne varam Zakon je na snazi od 01.01.2020. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

Pa imaju pravo na naknadu plaće, ali čl. 94. Zakona o radu definira tko ima pravo na povećanu plaću.

Taj "ALI" i je problem... Da li čovjeku trebamo isplatit "Rad blagdanom" ili ne? Jer čovjek je radio te dane, a ne dane Uskrsa i Uskrsnog ponedjeljka koji su određeni sukl. čl. 1. Zakona kao blagdani. Ti dani su sukladno čl. 3. određeni kao neradni, da li je to rad "nedjeljom" ili "praznikom"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija