Jump to content

Nasljedstvo i darivanje


ivangrgur

Preporučene objave

Poštovani,

Preminuo mi je djed i ostavio dio nasljedstva mojoj majci. Mama bi proslijedila dio tog naslijedstva meni u obliku darovane gotovine.

Nekoliko pitanja

(1) u slučaju da se jednog dana razvedem, što mogu napraviti sada da osiguram da se taj novac ne dijeli prilikom razvoda (npr. pretpostavljam da, uzevši u obzir kako navedeni novac nije stečen radom za vrijem trajanja braka nije bračna stečevina i nebi se trebao dijeliti, ali kako ispravno postupiti sada da u hipotetskoj situaciji ne budem u problemu). Djed je živo u inozemstvu, i ja živim u inozemstu, je li razumno/dovoljno da kad budem u Hrvatskoj s majkom odem u javnog bilježnika kako bismo napravili darovnicu i/ili damo izjave  o darovanju/primanju dara ili biste savjetovali neki drugi način?

(2) da li trebam platiti porez na taj iznos i kako to regulirati u RH (kod javnog bilježnika?)

(3) da li roditelj u slučaju darovanja može uvjetovati svrhu trošenja darovanog novca (npr. za plaćanje školarine ili kupnju nekretnine)?

Hvala puno

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 11. 05. 2022. u 19:27, ivangrgur je napisao:

Poštovani,

Preminuo mi je djed i ostavio dio nasljedstva mojoj majci. Mama bi proslijedila dio tog naslijedstva meni u obliku darovane gotovine.

Nekoliko pitanja

(1) u slučaju da se jednog dana razvedem, što mogu napraviti sada da osiguram da se taj novac ne dijeli prilikom razvoda (npr. pretpostavljam da, uzevši u obzir kako navedeni novac nije stečen radom za vrijem trajanja braka nije bračna stečevina i nebi se trebao dijeliti, ali kako ispravno postupiti sada da u hipotetskoj situaciji ne budem u problemu). Djed je živo u inozemstvu, i ja živim u inozemstu, je li razumno/dovoljno da kad budem u Hrvatskoj s majkom odem u javnog bilježnika kako bismo napravili darovnicu i/ili damo izjave  o darovanju/primanju dara ili biste savjetovali neki drugi način?

(2) da li trebam platiti porez na taj iznos i kako to regulirati u RH (kod javnog bilježnika?)

(3) da li roditelj u slučaju darovanja može uvjetovati svrhu trošenja darovanog novca (npr. za plaćanje školarine ili kupnju nekretnine)?

Hvala puno

 

 

1. Bračnu stečevinu čini imovina koji su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja braka, dakle, na temelji ugovora o radu, ugovora o djelu, ugovora o autorskom djelu itd.  Budući da je darovanje besplatan pravni posao, ne traži se protučinidba pa je stoga logično da nije riječ o nikakvom radu. Dakle, takva imovina u slučaju razvoda pripada vama.

Trebate li sklapati ugovor o darovanju ovisi o kojoj je cifri riječ, nije isto dar od 1000 kn i od 50 000 kn. Porezna će shvatiti da je riječ o velikom primitku kojega treba oporezivat. Isto tako ako nemate ugovor, a riječ je o jako velikim ciframa riskirate i eventualnu provjeru podrijetla imovine.

2. Trebate platiti porez na nasljedstva i darove po stopi od 4%. Osnovicu poreza čini iznos gotova novca koji se daruje.

3. Može.

uređeno: od Persona
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija