Jump to content

oporuka


Josipaa

Preporučene objave

Koja je razlika?
Stvar je da bi mi majka htjela prepisati svoju polovicu kuće, ali u igri su još moj brat i sestra. Brat se odriče svog dijela, ali sestra je pod socijalnom skrbi, a oni će sigurno tražiti nužni dio. Pa me zanima koja oporuka ili dokument bi bio neoboriv na sudu, ako bi došlo do takve situacije

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Josipaa je napisao:

Koja je razlika?
Stvar je da bi mi majka htjela prepisati svoju polovicu kuće, ali u igri su još moj brat i sestra. Brat se odriče svog dijela, ali sestra je pod socijalnom skrbi, a oni će sigurno tražiti nužni dio. Pa me zanima koja oporuka ili dokument bi bio neoboriv na sudu, ako bi došlo do takve situacije

 

Oporuka je jednostrani pravni posao jer nastaje očitovanjem volje samo jedne osobe-ostavitelja. Njome ostaviteljeva  imovina nakon njegove smrti prenosi nasljednicima, naravno i pripadajuće obveze i dugovi ostavitelja također.

Ugovor o doživotnom uzdržavanju je dvostrani pravni posao jer nastaje očitovanjem i suglasnošću volja dviju strana-primatelja i davatelja uzdržavanja. Njome se primatelj uzdržavanja obvezuje prenijeti svu svoju imovinu na davatelja uzdržavanja, a davatelj uzdržavanja se obvezuje uzdržavati primatelja do njegove smrti. Trenutak prelaska imovine na davatelja uzdržavanja jeste trenutak smrti primatelja uzdržavanja.

Nužni nasljedni dio ne možete obarati na sudu, on pripada nasljednicima po sili zakona, osim ako se nasljednici odreknu svog nužnog dijela.

uređeno: od Persona
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija