Jump to content

Prijepis stana na sestru?


Antonio144

Preporučene objave

Google daje puno miješanih informacija - darovni ugovor, porez na poklon, poreza na promet nekretnina 3%...

Uglavnom, ja i sestra u suvlasništvu imamo stan (50/50). Taj stan bih htio prepisati na nju u potpunosti. Koji bi bili koraci da se to ostvari što bezbolnije i jeftinije? 

Ono što sam pohvatao preko interneta:

1. Otići kod odvjetnika da nam sastavi ugovor o darivanju nekretnine - cijena? - Čitao sam da sam mogu sastaviti ugovor. Ima li negdje neki primjer? 

2. Otići kod javnog bilježnika da ovjeri ugovor - cijena?

To je što sam našao.

Trebam li do katastra s ovjerenim ugovorom da me maknu s vlasništa?

Još se nešto mora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zavisi želite li izbjeći plaćanje poreza na promet nekretnina (3% od vrijednosti nekretnine). Ukoliko to želite izbjeći onda vi trebate napraviti darovni ugovor s mamom ili tatom. Nakon dvije godine od dana kad ste prepisali na roditelja, roditelj radi darovni ugovor sa sestrom i ona se knjiži. Nema plaćanja poreza u ovom slučaju.

Ukoliko pak ne želite to i to vam je previše posla možete direktno napraviti darovni ugovor sa sestrom. U tom slučaju sestra je obveznik plaćanja poreza na promet nekretnina. 

Darovni ugovor možete sastaviti sami i imate ga na forumu pod predlošcima. Koliko znam kod odvjetnika minimalna cijena darovnog ugovora je 2.000 kn i raste s cijenom nekretnine, a za bilježnika ne bih vam znao reći.

Ajmo pretpostavit da ste sami napravili ugovor:

1) ovjera kod bilježnika je 47,5 kn po ugovoru, a trebaju vam 3 komada (jedan vama, jedan sestri i jedan za gruntovnicu). 

2) uknjižba prava vlasništva kod bilježnika 225 kn (samo mu kažete da želite to, bilježnik podnese prijedlog tako da ne morate ići na gruntovnicu i u pravilu kad bilježnik podnese prijedlog, gruntovnica brže donese rješenje o upisu prava vlasništva). U gruntovnici je trošak 250 kn.

Edit: ako ćete raditi uknjižbu kod bilježnika onda vam trebaju samo dva ugovora

3) Prijenos režija: ne znam na kome su režije, ali ako su na vama trebat će prebaciti na sestru

Katastar po službenoj dužnosti dobije od gruntovnice da se je promijenio vlasnik nekretnine i oni to promijene (nekad bude u roku, nekad se to otegne).

 

uređeno: od Miran89
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Miran89 Zahvaljujem na odgovoru!

Nažalost, roditelja nemamo. Onda nam preostaje jedino plaćanje poreza na nekretnine.

Znate li kako i tko određuje vrijednost nekretnine?

Stan je plaćen oko 200 000 kn prije desetak godina a danas po njuškalu vidim da se slični prodaju za oko 300 000 kn. To bi sa svim troškovima bilo preko 10 000 kn...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Antonio144 je napisao:

 

Znate li kako i tko određuje vrijednost nekretnine?

 

Porezna, oni su "država u državi", i Vi ne možete u toj "državi" nikada unaprijed dobiti informaciju o visini poreza. Nema šanse.

Znači, ako im se svidi cifra iz ugovora prihvatit će, a a ko ne odredit će sami ono što oni misle.

 

 

 

 

 

 

uređeno: od čudo
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija