Jump to content

Bračna stečevina


jaskanka

Preporučene objave

Poštovani,

suprug i ja smo se vjenčali 1971. godine, te je 1978. godine suprug postao vlasnikom kuće i nekoliko katastarskih čestica (u naravi poljoprivrednog zemljišta) kao nasljednik svojega oca koji je umro 1977. godine, pa molim Vaš odgovor o tome je li u vezi navedenih nekretnina postoji i moje pravo na bračnu stečevinu (pošto su nekretnine stečene tijekom postojanja bračne zajednice) ili ono uopće ne postoji, nego samo postoji pravo vlasništva supruga koji je umro 04.05.2022.?

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Bonaparte,

zašto u bračnu stečevinu ne spada poljoprivredno zemljište i spada kuća, jer kako smo zajedno obrađivali poljoprivredno zemljište, tako smo također i zajedno održavalu kuću (u naravi obavljali manje popravke)?

Inače, uopće mi nije jasno, ni zašto, niti kome, bih morala dokazivati da smo oboje (u naravi od 1978. godine) ulagalu u (postojeću) kuću, a koja je još od 1900-te godine bila uredno upisana u zemljišnoknjižni uložak, jer od naše djece, ni 1. sin rođen 1971. godine, niti 2. sin rođen 1973. godine, ne osporava da na navedenoj kući postoji moja bračna stečevina, a u dijelu (su)vlasništva 1/2 kuće?

Usput, kako je naznačena kuća bila stara i nefunkcionalna, te je tražila sve više sredstava za svoje održavanje, tako smo (pokojni) suprug i ja nakon nastanka Republike Hrvatske sagradili (u naravi od naših mirovina) novu kuću (u naravi uz navedenu staru kuću), pa molim Vaš odgovor je li 1/2 nove kuće spada u (moj) bračnu stečevinu?

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

Jeste li Vi i Vaši sinovi jedini nasljednici?

Jer ako jeste, a oni to priznaju kao Vašu bračnu stečevinu, onda ne bi trebalo biti problema. 

 

Ali ako postoji treća osoba koja ima pravo nasljeđivanja te osporava Vaše pravo na bračnu stečevinu - ta treće osoba je u pravu jer zakon izričito propisuje da darovi i nasljedstva NE ulaze u bračnu stečevinu već čine posebnu imovinu bračnog partnera. 

Onda će doći do osporavanja u ostavinskom postupku, bit će Vam naloženo pokretanje parnice radi dokazivanja da je nekretnina bračna stečevina te ćete pred sudom morat dokazati da ste ulagali u istu. Ne postoji ujednačena pravna praksa po tom pitanju, pa neki sudovi priznaju i kad su žene kao domaćice svojim radom doprinosile, dok neki sudovi traže npr.dokaz o kreditu koji je uložen u kuću.

U odnosu na drugu kuću, stvar je ista, neka treća osoba može osporavati jer je zemljište ipak naslijeđeno, ali s obzirom da je kuća i sagrađena za vrijeme trajanja bračne zajednice - ona mora ući u Vašu bračnu stečevinu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani Bonaparte!

U međuvremenu smo (u naravi ja i 2 sina) dobili poziv javnog bilježnika na ostavinsku raspravu (za 28.06.2022.), te nema promjene na strani naznačenih sinova (u naravi i dalje priznaju moju bračnu stečevinu), a istovremeno ima promjene na mojoj strani, jer sam u sve većoj dilemi, pa molim Vaše odgovore na sljedeća pitanja:

1. Je li će na navedenoj raspravi biti konstatirano postojanje moje bračne stečevine i ja ću biti proglašena vlasnikom poljoprivredna zemljišta, te obje kuće (u naravi u dijelu 1/2)?

2. Ako ne, je li će moja bračna stečevina biti jedino izuzeta od nastavka navedene rasprave, pa će se ista odnositi samo na podjelu vlasništva pokojnoga supruga, a ja ću biti upućena da u odgovarajućem sudskom postupku riješim pravo vlasništva poljoprivredna  zemljišta i obje kuće u dijelu 1/2?

3. Ako da, je li će se vlasništvo pokojnoga supruga dijeliti na mene i sinove po 1/3 dijela (od ukupno 1/2), odnosno po 1/6 dijela, ako se ne dogovorimo drugačije?

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Bonaparte!

Obzirom da nema odgovora na upit od 14.06.2022., s jedne strane, te obzirom da se jako brzo približava rasprava za 28.06.2022., s druge strane, slobodna sam ponoviti naznačeni upit (citat):

"U međuvremenu smo (u naravi ja i 2 sina) dobili poziv javnog bilježnika na ostavinsku raspravu (za 28.06.2022.), te nema promjene na strani naznačenih sinova (u naravi i dalje priznaju moju bračnu stečevinu), a istovremeno ima promjene na mojoj strani, jer sam u sve većoj dilemi, pa molim Vaše odgovore na sljedeća pitanja:

1. Je li će na navedenoj raspravi biti konstatirano postojanje moje bračne stečevine i ja ću biti proglašena vlasnikom poljoprivredna zemljišta, te obje kuće (u naravi u dijelu 1/2)?

2. Ako ne, je li će moja bračna stečevina biti jedino izuzeta od nastavka navedene rasprave, pa će se ista odnositi samo na podjelu vlasništva pokojnoga supruga, a ja ću biti upućena da u odgovarajućem sudskom postupku riješim pravo vlasništva poljoprivredna  zemljišta i obje kuće u dijelu 1/2?

3. Ako da, je li će se vlasništvo pokojnoga supruga dijeliti na mene i sinove po 1/3 dijela (od ukupno 1/2), odnosno po 1/6 dijela, ako se ne dogovorimo drugačije?

LP"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isprike, nisam zapratila temu pa sam sad slučajno vidjela Vaš post.

 

1. Tako bi trebalo biti, jer ne možete iza supruga nasljeđivati više nego što je ostavio, dakle nasljeđuje se samo polovica.

2. Ako dođe do osporavanja ili jb smatra da se prvo pred sudom mora dokazati Vaše vlasništvo,  onda ćete biti upućeni u parnicu. Obzirom da skoro sve iza njega je dio vaše bračne stečevine, o nasljednicima neće biti odlučeno dok se ne završi postupak utvrđivanja bračne stečevine.

3. svakako se dijeli na način da svi postane vlasnici 1/3. Ali npr. Vi imate svoju jednu polovicu, a dečki po 1/3 od nasljedstva pa će to u zk biti upisano da ste Vi vlasnik 4/6, a dečki po 1/6. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija