Jump to content

Nasljedstvo s djeda na unuka


Merlin9111

Preporučene objave

Lijep pozdrav,

Zanima me, kakva je procedura za prijepis komada zemlje ili nekretnine s djeda na unuka?

1.) Gdje kupiti ugovor, ovjeriti, trebaju li svjedoci... Ukratko, kakva je procedura?

2.) Da li plaćam ikakav porez ili nešto drugo?

3.) Da li se s tim što je meni djed prepisao moraju složiti ostali nasljednici (djedova žena, moj otac i dvije tetke) , ili oni tu nemaju pravo glasa ni osporavanja?

4.) Pošto je djed zdravstveno loše, ako ne bude mogao potpisati vlastoručno (ili potpis ne ispadne onakav kakav je s osobne, pa da ne bi ispalo da je potpis krivotvoren-ŠTO NIJE) da li vrijede svjedoci? Video snimka? 

Djed je na smrtnoj postelji, i ima želju meni prepisati stan i komad zemlje. S tim se ne slažu ostali nasljednici navedeni u tekstu iznad. 

Sve što se ima na djedu je. On je jedini vlasnik. 

Hvala unaprijed! 👋🖐️👋🖐️

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 38 minuta, Merlin9111 je napisao:

3.) Da li se s tim što je meni djed prepisao moraju složiti ostali nasljednici (djedova žena, moj otac i dvije tetke) , ili oni tu nemaju pravo glasa ni osporavanja?

Ako je imovina djedova, odnosno ako je kao što navodite djed jedini vlasnik tada jedino on može raspolagati tom imovinom pa se druge ne pita slažu li se oni ili ne.

A za ostala ćete pitanja morati pričekati nekoga od ekipe.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je darovni ugovor, onog trena kad djed umre drugi nasljednici mogu pobijati ta darovanja, a kako bi dobili svoje nasljedne dijelove. 

 

Ustv, redom:

1) Nađeš na netu, zamoliš nekoga da ti napiše, svejedno. Imaš javnih bilježnika koji će ti doći doma i predlažem da to napraviš kako bi ovjerili dedin potpis, a upravo zbog pitanja iz točke 4.

2) ravna linija ne plaća porez

3) dok je djed živ nemaju pravo glasa. Kad ga više ne bude, kao što sam napisala, imaju pravo osporavati. Zbog toga postoje druge vrste ugovora koje se sklapaju (doživotno, dosmrtno itd)

4) odgovor pod točkom (1)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bonaparte, glede osporavanja...

Djed je mom ocu unazad 10ak godina darovnim ugovorom prepisao jedan drugi stan. Šta to znači, da nakon djedove smrti njegove dvije sestre, a moje tetke, mogu osporavati prepisani stan?

Ne kužim.... 

I koja je razlika dosmrtnog ili doživotnog ugovora? Nakon smrti ne može se osporavati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Merlin9111 je napisao:

Bonaparte, glede osporavanja...

Djed je mom ocu unazad 10ak godina darovnim ugovorom prepisao jedan drugi stan. Šta to znači, da nakon djedove smrti njegove dvije sestre, a moje tetke, mogu osporavati prepisani stan?

Ako je zbog navedenog povrijeđen njihov nužni dio, onda da. 

 

prije 16 sati , Merlin9111 je napisao:

I koja je razlika dosmrtnog ili doživotnog ugovora? Nakon smrti ne može se osporavati?

Ugovor o darovanju je besplatan i zakon predviđa vraćanje istih kako bi se ostvarili nužni dijelovi nasljednika, a dosmrtni i doživotni su naplatni ugovori pa je to kao da si sklopio kupoprodajni ugovor.  Nitko ih ne spriječava da ga probaju osporavati, ali je to zaista teško.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Merlin9111 je napisao:

Bonaparte, glede osporavanja...

Djed je mom ocu unazad 10ak godina darovnim ugovorom prepisao jedan drugi stan. Šta to znači, da nakon djedove smrti njegove dvije sestre, a moje tetke, mogu osporavati prepisani stan?

Ne kužim.... 

I koja je razlika dosmrtnog ili doživotnog ugovora? Nakon smrti ne može se osporavati?

Sumnjam da je povrijeđen nužni dio, pošto ima još puno vrijednih zemljišta... ne znam je li može tražiti nužni dio ako je ostalo još puno toga...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 30. 05. 2022. u 13:07, Merlin9111 je napisao:

Lijep pozdrav,

Zanima me, kakva je procedura za prijepis komada zemlje ili nekretnine s djeda na unuka?

1.) Gdje kupiti ugovor, ovjeriti, trebaju li svjedoci... Ukratko, kakva je procedura?

2.) Da li plaćam ikakav porez ili nešto drugo?

3.) Da li se s tim što je meni djed prepisao moraju složiti ostali nasljednici (djedova žena, moj otac i dvije tetke) , ili oni tu nemaju pravo glasa ni osporavanja?

4.) Pošto je djed zdravstveno loše, ako ne bude mogao potpisati vlastoručno (ili potpis ne ispadne onakav kakav je s osobne, pa da ne bi ispalo da je potpis krivotvoren-ŠTO NIJE) da li vrijede svjedoci? Video snimka? 

Djed je na smrtnoj postelji, i ima želju meni prepisati stan i komad zemlje. S tim se ne slažu ostali nasljednici navedeni u tekstu iznad. 

Sve što se ima na djedu je. On je jedini vlasnik. 

Hvala unaprijed! 👋🖐️👋🖐️

Mogu vam iz iskustva reci za ovu konkretnu situaciju.

Najbolje vam je s djedom napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju,te isti ugovor potvrditi kod suca,ne javnog bilježnika.

Drugo,da se Vi kao davatelj uzdržavanja držite svih obaveza prema djedu.

Trece,nakon smrti vaseg djeda Vi postajete vlasnik djedove imovine.

Te,budite spremni da ce nakon djedove smrti,svi nužni nasljednici s kojima niste u dobrim odnosima ici na pobijanje tog istog ugovora,jer imaju na to pravo.Ta vam parnica moze trajati par godina( govorim iz iskustva).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Crnimrav je napisao:

Mogu vam iz iskustva reci za ovu konkretnu situaciju.

Najbolje vam je s djedom napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju,te isti ugovor potvrditi kod suca,ne javnog bilježnika.

Drugo,da se Vi kao davatelj uzdržavanja držite svih obaveza prema djedu.

Trece,nakon smrti vaseg djeda Vi postajete vlasnik djedove imovine.

Te,budite spremni da ce nakon djedove smrti,svi nužni nasljednici s kojima niste u dobrim odnosima ici na pobijanje tog istog ugovora,jer imaju na to pravo.Ta vam parnica moze trajati par godina( govorim iz iskustva).

 

Hvala na odgovoru.

Ako može samo, da mi objasnite što je NUŽNI DIO?

Zanima me, ako je djed ocu pripisao kuću, a meni zemljište, i ostalo je još puno zemlje za podjelu ... Da li se nužni dio može podmiriti iz OSTALOG,ili nužni se nužni dio podmiriva iz ovog što je nama već pripisano .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, Merlin9111 je napisao:

Hvala na odgovoru.

Ako može samo, da mi objasnite što je NUŽNI DIO?

Zanima me, ako je djed ocu pripisao kuću, a meni zemljište, i ostalo je još puno zemlje za podjelu ... Da li se nužni dio može podmiriti iz OSTALOG,ili nužni se nužni dio podmiriva iz ovog što je nama već pripisano .

Nužni dio se podrazumjeva ukupno od sve imovine koja postoji.

Ali ako raditite ugovor o doživotnome uzdržavanju,tada vise nema nužnoga dijela po zakonu.

Sve sto vama djed ostavi u ugovoru,Vi ste vlasnik toga i niko vise.

Naravno tek nakon smrti vašeg djeda,ne prije.

E,a druga stvar je kao sto sam vec napisao,da nasljednici imaju pravo ici na pobijanje tog ugovora u parnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Crnimrav je napisao:

Nužni dio se podrazumjeva ukupno od sve imovine koja postoji.

Ali ako raditite ugovor o doživotnome uzdržavanju,tada vise nema nužnoga dijela po zakonu.

Sve sto vama djed ostavi u ugovoru,Vi ste vlasnik toga i niko vise.

Naravno tek nakon smrti vašeg djeda,ne prije.

E,a druga stvar je kao sto sam vec napisao,da nasljednici imaju pravo ici na pobijanje tog ugovora u parnici.

Okj hvala ti.

Daj mi samo reci, koliki je nužni dio u postocima? Ako dijele moj otac, dvije tetke, i djedova žena? Je li to nužni dio od svakoga 25%?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 31 minuta, Merlin9111 je napisao:

Okj hvala ti.

Daj mi samo reci, koliki je nužni dio u postocima? Ako dijele moj otac, dvije tetke, i djedova žena? Je li to nužni dio od svakoga 25%?

Npr.ovako da pojednostavnim po šestinama.

Ovako ukupna imovina je npr.6/6.

Djed i baka imaju svaki polovicu,znaci po 3/6.

E sada,ako je baka umrla,od njezine polovice svaki dobiva jednaki dio,i s time je djed vecinski vlasnik imovine,naravno ako baka nije ostavila nikakvu oporuku ili napravila ugovor,o kojem smo pricali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 52 minuta, Crnimrav je napisao:

Npr.ovako da pojednostavnim po šestinama.

Ovako ukupna imovina je npr.6/6.

Djed i baka imaju svaki polovicu,znaci po 3/6.

E sada,ako je baka umrla,od njezine polovice svaki dobiva jednaki dio,i s time je djed vecinski vlasnik imovine,naravno ako baka nije ostavila nikakvu oporuku ili napravila ugovor,o kojem smo pricali.

Baka je živa. I sva imovina je na djedu. Znači nitko nema ništa trenutno osim mog djeda koji trenutno ima sve.

Kad djed umre, recimo da on sve ostavi mome ocu.

1.) Koliki je nužni dio, od moje dvije tete i bake? U postocima?

 

2.) Recimo, ako je postotak 20%, da li se tih 20% uzima na način (od kuće 20%, od stana 20%, od zemljišta br1 20% ,od zemljišta br2 20%) ili se od cijele imovine uzme 20% vrijednosti, što bi bilo recimo jedno građevinsko zemljište.

Hvala puno na odgovoru

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je na djeda sve, i uzmimo u obzir da baka ne traži podjelu bračne imovine, pa tek potom podjelu ostavštine, onda bi nužni dio svakoga bio 12,5% (jedna polovica onog što bi zakonski dobili)

 

1)dakle, tata, tetke i baka imaju svako pravo na 12,5% od ukupne imovine.

U situaciji kojoj si ti opisao, odnosno da npr sve ostavi tati, opet je njihov dio 12,5%.

 

2) uzima se od cijele imovine. Kad bi pričali o novcu, da djed iza sebe ostavi 100 kn, one imaju pravo svaka na 12,50 kn. Kad pričamo o zemljištu tj.imovini, bitno je da ono što one na kraju dobiju od imovine na tržištu vrijedi 12,5% od sve imovine koju je djed iza sebe ostavio. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 02. 06. 2022. u 12:52, Bonaparte je napisao:

Ako je na djeda sve, i uzmimo u obzir da baka ne traži podjelu bračne imovine, pa tek potom podjelu ostavštine, onda bi nužni dio svakoga bio 12,5% (jedna polovica onog što bi zakonski dobili)

 

1)dakle, tata, tetke i baka imaju svako pravo na 12,5% od ukupne imovine.

U situaciji kojoj si ti opisao, odnosno da npr sve ostavi tati, opet je njihov dio 12,5%.

 

2) uzima se od cijele imovine. Kad bi pričali o novcu, da djed iza sebe ostavi 100 kn, one imaju pravo svaka na 12,50 kn. Kad pričamo o zemljištu tj.imovini, bitno je da ono što one na kraju dobiju od imovine na tržištu vrijedi 12,5% od sve imovine koju je djed iza sebe ostavio. 

 

 

Hvala ti puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 02. 06. 2022. u 12:52, Bonaparte je napisao:

Ako je na djeda sve, i uzmimo u obzir da baka ne traži podjelu bračne imovine, pa tek potom podjelu ostavštine, onda bi nužni dio svakoga bio 12,5% (jedna polovica onog što bi zakonski dobili)

 

1)dakle, tata, tetke i baka imaju svako pravo na 12,5% od ukupne imovine.

U situaciji kojoj si ti opisao, odnosno da npr sve ostavi tati, opet je njihov dio 12,5%.

 

2) uzima se od cijele imovine. Kad bi pričali o novcu, da djed iza sebe ostavi 100 kn, one imaju pravo svaka na 12,50 kn. Kad pričamo o zemljištu tj.imovini, bitno je da ono što one na kraju dobiju od imovine na tržištu vrijedi 12,5% od sve imovine koju je djed iza sebe ostavio. 

 

 

Samo još da pitam... Djed ima u nalazu da je "dezorijentiran" pošto je unazad 10god imao moždani ...

Da li na temelju "dezorijentiranosti" mogu pobijati taj komad zemlje što mi je prepisao? Nema ništa drugo u nalazima, tipa da je dementan. ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Merlin9111 je napisao:

Samo još da pitam... Djed ima u nalazu da je "dezorijentiran" pošto je unazad 10god imao moždani ...

Da li na temelju "dezorijentiranosti" mogu pobijati taj komad zemlje što mi je prepisao? Nema ništa drugo u nalazima, tipa da je dementan. ..

Bitno je da djed nema oduzetu poslovnu sposobnost,da moze sam odlučivati o svojoj imovini.

A ipak bi se u vezi toga morali konzultirat s odvjetnikom.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Realno, oni uvijek mogu pobijati, pitanje je uspjeha tog pobijanja, a to opet često ovisi o sucu/sutkinji kod koje predmet završi.

 

Ono što je svakako Vaša prednost jest činjenica da su ugovori o doživotnom/dosmrtnom naplatni ugovori pa sad zamislite situaciju da Vaš djed proda to sve i obitelj to za par godina želi pobiti jer djed je bio dezorijentiran? Što mislite, koje su im šanse za uspjeh :)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 29 minuta, Bonaparte je napisao:

Realno, oni uvijek mogu pobijati, pitanje je uspjeha tog pobijanja, a to opet često ovisi o sucu/sutkinji kod koje predmet završi.

 

Ono što je svakako Vaša prednost jest činjenica da su ugovori o doživotnom/dosmrtnom naplatni ugovori pa sad zamislite situaciju da Vaš djed proda to sve i obitelj to za par godina želi pobiti jer djed je bio dezorijentiran? Što mislite, koje su im šanse za uspjeh :)?

Moja teta je sutkinja, a poznavajući sudstvo kod nas, i veze&vezice, ne bi me čudilo da potegnu veze ili daju mito...

Djed u principu sve želi ostaviti mome ocu, koji to ne želi uzeti - (na kraju će ga izigrati njegove dvije sestre i majka). Djed ne želi ostaviti ništa mojim tetama osim nužnog dijela. To su djedove želje.

Pa kad već otac neće, ja se želim osigurati ...

Hvala puno na odgovorima. Puno ste mi pomogli. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija