Jump to content

Obaveza upisa u registar trgovaca rabljenim vozilima?


El Gato

Preporučene objave

Pozdrav! 

Biker sam iz hobija već skoro 40 godina i u tom periodu promijenio sam puno rabljenih motocikala. Neke od njih vozio sam samo koji mjesec, neke i po nekoliko godina. 

Unazad 7-8 godina dosta takvih motocikala sam uvezao iz drugih zemalja EU jer je tamo bolja ponuda i motocikli su jeftiniji, te bolje održavani nego u RH.

Za svaki od njih sam uredno platio sva zakonom propisana davanja do registracije, uključujući naravno i PPMV na carini kao i Pristojbu na stjecanje rabljenih motornih vozila na Tehničkom pregledu za one motocikle koje sam registrirao na svoje ime.

Napominjem da se u prosjeku radi o 4-5 takvih motocikala godišnje. Svaki puta sam u obrazcu za plaćanje PPMV označio da se radi o unosu za vlastite potrebe.

Sve je bilo uredu i bez primjedbi u Carinskoj ispostavi do zadnji puta, kada me je službenica opomenula da bih se trebao registrirati kao trgovac rabljenim motornim vozilima, zbog čestog unosa/uvoza.

Pitao sam ju postoji li nekakav limit koliko takvih vozila ja kao privatna osoba smijem unijeti u RH i moram li svako registrirati na svoje ime da bi sve bilo po zakonu, na što sam dobio neodređen odgovor u smislu da ne postoji limit, ali da bih se trebao registrirati kao trgovac.

Na pitanje kakva je situacija ako bih svako vozilo registrirao na svoje ime mi isto nije znala reći konkretan odgovor, nego je samo dodala da me opominje, da ne bih imao nekih problema oko toga.

Stoga bih molio konkretan odgovor nekoga upućenog u zakon, tj. mogu li uistinu imati nekakvih problema zbog toga, jer nemam ni mogućnosti ni uvjeta registrirati se kao trgovac, niti to želim, jer većinu navedenih motocikala uistinu i koristim za svoje potrebe prije prodaje.

Hvala unaprijed na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porezna tumači da svatko tko nabavi i proda više od 4 vozila godišnje da se bavi neregistriranom djelatnošću trgovine. Koliko znam ne postoji to ugrađeno u zakonu nego je to neko njihovo interno pravilo. Zbog toga vas je upozorila djelatnica da možete imati problema jer vide sve transakcije. 

Bez obzira što vi naznačujete da se to radi o osobnim potrebama postojao je značajan broj ljudi koji je to također radio, a zapravo su švercali aute pa je to sad alarm za poreznu da se tu radi o nečem drugom što žele spriječiti. Zato ako pratite po Njuškalu postoji značajan broj ljudi koji imaju aute, ali ih nisu stavili na svoje ime nego stoje na imenu prijašnjeg vlasnika da izbjegnu upis u registar trgovaca auta.

Stvarno možete imati problema zbog toga tako da ako već tako kako opisujete razbijte nabavu motocikala na vas i na suprugu ili nekog već bliskog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, mada mi tu baš i nije sve jasno.

Znači, oni tumače onako kako se njima sviđa nešto što zapravo nije zakonski regulirano?

E, sad...obzirom da to, kako vi kažete, nije ugrađeno u zakon, kakve su konkretne sankcije za takvo nešto i na osnovu čega bih uopće mogao biti eventualno sankcioniran, ako takav "prijestup" i ne postoji u zakonu?

Mijenja li što na stvari to ako su motori registrirani na moje ime, jer je i to bilo pitanje službenice u lokalnoj Carinskoj ispostavi? Konkretno, ja trenutno, kao i obično tijekom sezone u vlasništvu imam 2 motora.

Oba su uredno registrirana na moje ime i vozim ih po želji, ali isto tako ih mogu poželjeti prodati kada mi "dosade".

Obzirom da sam ove godine već ispunio tu, zakonski nepostojeću, kvotu od 4 vozila, što raditi kad ih poželim prodati ili mjenjati za neke druge?

Razmišljam prebaciti ih darovnim ugovorom na nekog od djece, suprugu, pa da ih oni umjesto mene prodaju kada za to dođe vrijeme? Pretpostavljam da u tom slučaju ne bih bio podložan tim, za sad meni još nepoznatim sankcijama...? 

Po mom mišljenju tu se radi se o "sivoj zoni", što nije rijedak slučaj u našem pravosuđu, pa bih volio čuti još nekoga upućenog u problematiku ili sa sličnim iskustvom iz prve ruke, eventualno nekog djelatnika Porezne uprave...

Hvala svima unaprijed!

 

 

uređeno: od El Gato
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
prije 1 sat, sivko je napisao:

Hvala puno na odgovoru👍, sada je sve jasnije, barem što se mogućih sankcija tiče. 

Pretpostavljam da onda ono (navodno) toleriranje do 4 vozila godišnje od strane porezne uprave, a koje kolega miran89 spominje,  potpada pod ove stavke članka 5? 

(3) U smislu stavka 1. ovoga članka ne smatra se obavljanjem neregistrirane djelatnosti povremeno obavljanje djelatnosti za koje je posebnim zakonom isključena obveza registracije djelatnosti kod nadležnog tijela i prijava poreznim tijelima.

(4) U smislu stavka 1. ovoga članka ne smatraju se obavljanjem neregistrirane djelatnosti sljedeće aktivnosti: rad za vlastite potrebe te obiteljska pomoć, prijateljska pomoć i susjedska pomoć ukoliko se rad obavlja bez plaćanja ili druge materijalne koristi te ako se rad ne obavlja redovito.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , sivko je napisao:

Ne znam gdje bi spadalo ali očito porezna ima neki naputak (mišljenje,uputu) vezano za ta 4 vozila koji je interan pa ga se ne može proučiti.Za sve točno vidjet trebalo bi se priključiti (pretplatit) na sudsku praksu da se zna kako sudovi "dišu" po tom pitanju.

O.K. hvala na info u svakom slučaju i ujedno bih molio pojašnjenje ovog boldanog, tj. kako i gdje se pretplatiti na sudsku praksu i što je to uopće...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na info, ali mislim da za sada neću ići na tu opciju samo da bih vidio kakva im je praksa, jer nisu baš jeftini.

Radije ću sve ograničiti na "dozvoljeni" broj kupoprodaja, mada sam ne znajući za to pravilo već (malo) prešao limit za ovu godinu. Nadam se da će proći bez sankcija...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija