Jump to content

Ostavinska rasprava


horvatzd

Preporučene objave

Poštovanje. Već sam pisao ovdje u vezi ostavinske rasprave i odricanju o nasljedstva. Dobili smo poziv za ostavinsku raspravu. Kao što sam pisao na prošlim temama svi će se odreći nasljedstva osim mene. Iza pokojnika je ostao tekući račun i automobil, taj dio nije sporan. Zanima me sljedeće. Pokojni otac je posjedovao kuću( dvokatnicu) u kojoj je nesmetano živio 30 godina, u kojoj majka i dalje nesmetano živi, ali kuća nije upisana u gruntovnicu. Kuća se nalazi na čestici gdje se nalazi još jedna kuća od našeg susjeda. Susjed je vlasnik čestice i on je svoju prizemnicu odavno upisao u gruntovnicu. Otac ima pravomoćno rješenje o legalizaciji "naše" katnice i pokrenut je postupak o cijepanju trenutne čestice na dvije. Zanima me da li ja kao jedini nasljednik nastavljam taj pravnim proces "razgraničenja" sa susjedom? I drugo.moram li na ostavinsku donijeti pravomoćno rješenje o legalizaciji, građevinsku dozvolu i geodetski snimak, sve navedeno naravno posjedujem! Moram napomenuti da smo sa susjedom u izvrsnim odnosima i da je pokojni otac s njim sve u suradnji radio od legalizacije pa sve do početka cijepanja čestice kad je naglo preminuo. Napominjem da već sad imamo vlastitu granicu svaka kuća ima svoj ulaz i baš nikakvih problema sa susjedom nema, niti ih je ikada bilo. Dapače, u izvrsnim smo odnosima.


Pitanje 1. Da li ja kao nasljednik nakon pravomoćnog rješenja o ostavinskoj i na temelju pravomoćnog rješenja o legalizaciji imam pravo nastaviti rješavati cijepanje čestice sa susjedom?


Pitanje 2. Moram li na ostavinsku ponijeti svu dokumentaciju o legalizaciji kako bi oni to unijeli da meni pripada pravo za nastavak pravnih koraka u rješavanju vlasničkog prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , horvatzd je napisao:

Poštovanje. Već sam pisao ovdje u vezi ostavinske rasprave i odricanju o nasljedstva. Dobili smo poziv za ostavinsku raspravu. Kao što sam pisao na prošlim temama svi će se odreći nasljedstva osim mene. Iza pokojnika je ostao tekući račun i automobil, taj dio nije sporan. Zanima me sljedeće. Pokojni otac je posjedovao kuću( dvokatnicu) u kojoj je nesmetano živio 30 godina, u kojoj majka i dalje nesmetano živi, ali kuća nije upisana u gruntovnicu. Kuća se nalazi na čestici gdje se nalazi još jedna kuća od našeg susjeda. Susjed je vlasnik čestice i on je svoju prizemnicu odavno upisao u gruntovnicu. Otac ima pravomoćno rješenje o legalizaciji "naše" katnice i pokrenut je postupak o cijepanju trenutne čestice na dvije. Zanima me da li ja kao jedini nasljednik nastavljam taj pravnim proces "razgraničenja" sa susjedom? I drugo.moram li na ostavinsku donijeti pravomoćno rješenje o legalizaciji, građevinsku dozvolu i geodetski snimak, sve navedeno naravno posjedujem! Moram napomenuti da smo sa susjedom u izvrsnim odnosima i da je pokojni otac s njim sve u suradnji radio od legalizacije pa sve do početka cijepanja čestice kad je naglo preminuo. Napominjem da već sad imamo vlastitu granicu svaka kuća ima svoj ulaz i baš nikakvih problema sa susjedom nema, niti ih je ikada bilo. Dapače, u izvrsnim smo odnosima.


Pitanje 1. Da li ja kao nasljednik nakon pravomoćnog rješenja o ostavinskoj i na temelju pravomoćnog rješenja o legalizaciji imam pravo nastaviti rješavati cijepanje čestice sa susjedom?


Pitanje 2. Moram li na ostavinsku ponijeti svu dokumentaciju o legalizaciji kako bi oni to unijeli da meni pripada pravo za nastavak pravnih koraka u rješavanju vlasničkog prava.

1. Da.

2. Ne bi trebali, legalizacija ne utječe na pitanja vlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , horvatzd je napisao:

Ako sam shvatio ja kao jedini nasljednik nakon pravomoćnosti ostavinske, raspolažem sa svim dokumentima od pokojnog oca kao da su moji? I mogu nastaviti pravne radnje koje su započete?

Upravo tako. 
Vi kao nasljednik postajete sveopći pravni sljednik umrlog, šta znači da stupate u njegove pravne odnose razmjerno dijelu kojeg ste naslijedili, a budući da ste jedini nasljednik, time preuzimate sva njegova prava, ali i sve obveze koje su nastale do trenutka smrti.

uređeno: od Persona
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 07. 06. 2022. u 22:18, Persona je napisao:

Upravo tako. 
Vi kao nasljednik postajete sveopći pravni sljednik umrlog, šta znači da stupate u njegove pravne odnose razmjerno dijelu kojeg ste naslijedili, a budući da ste jedini nasljednik, time preuzimate sva njegova prava, ali i sve obveze koje su nastale do trenutka smrti.

Kontaktirao sam JB koji je zadužen za ostavinsku. Potvrdio mi je da ću ja kao jedini nasljednik naslijediti sve pravne odnose i postupke mog pokojnog oca, točno tamo gdje su ti postupci bili u vrijeme smrti. Rečeno mi je da je poželjno da donesem na ostavinsku raspravu pravomoćno rješenje o legalizaciji nekretnine. JB mi je potvrdio da ja nakon pravomoćnosti nastavljam sve pravne postupke glede upisa nekretnine u gruntovnicu. Zaboravio sam pitati još jedno pitanje pa ću iskoristiti ovdje i pitati vas.

Dakle, ja na ostavinsku donosim rješenje o legalizaciji naše nekretnine to je sad jasno. Kao što sam u prvom postu objasnio nekretnina se nalazi na čestici koja je u vlasništvu susjeda koji je svoju prizemnicu upisao. Trenutno smo u fazi miroljubivog cijepanja čestice sve u cilju kako bi se konačno i pravno razgraničili. Pitanje je sljedeće. Moram li ja susjeda obavijestiti o ostavinskoj raspravi? Jer koliko sam ja shvatio javnog bilježnika ja na ostavinskoj raspravi nasljeđujem/stječem pravo za nastavak pravnih radnji koje je započeo moj otac. Ne mogu steći na ostavinskoj ništa osim prava na dokumente pokojnog oca. Stoga nakon ostavinske umjesto oca, ja nastavljam u svoje ime pravne poslove. 

Pitanje: Jesam li dužan obavijestiti susjeda ili ne? Ja smatram da nisam jer na ostavinskoj isključivo stječem pravo na nastavak već započetih pravnih radnji. Što se tiče susjeda on ništa ne dobiva niti gubi, njemu je sasvim svejedno tko je stranka u postupku, moj pokojni otac, ili ja. Ispravite me ako griješim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
prije 18 sati , ivistipe je napisao:

Možete tražiti odmah pravomoćnost ako se svi slažete, inače 8 dana,a ponekad i 15, sve ovisi o bilježniku.

Pa i ne ovisi baš o bilježniku.

prije 18 sati , horvatzd je napisao:

Zanima me koliko mora proći vremena da rješenje o ostavinskoj postane pravomoćno?

Protiv rješenja prvostupanjskog suda dopuštena je žalba u roku od 15 dana, a ako rješenje donosi JB onda je dopušten prigovor u roku od 8 dana. Ukoliko se na samoj ostavinskoj raspravi sve stranke odreknu prava na žalbu/prigovor, tada se klauzula pravomoćnosti može iskazati odmah, u protivnom se treba čekati istek rokova za isticanje pravnih lijekova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje, ostavinska je odrađena i dobio sam odmah pravomoćno riješenje o nasljeđivanju. Zanima me sljedeće. U riješenju stoji da sam između ostalog "nasljedio" i nekretninu i navodi se da je to nekretnina u izvanknjižnom vlasništvu. Od dokumenata za navedenu nekretninu posjedujem pravomoćno riješenje o legalizaciji, i ništa više. Trenutno smo u fazi cijepanja čestice sa susjedom. Nekretnina koju sam "nasljedio" nije upisana u katastar, a sljedom toga naravno niti u gruntovnicu. Zanima me da li ću ja morati platiti porez na tu nekretninu iako ona osim legalizacije nema ništa drugo. Napominjem da sam ja sin od pokojnika. Jesu li možda bračni drugovi i djeca oslobođeni poreza kad nasljede nešto od muža, ili u mom slučaju od oca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija