Jump to content

Eos Matrix potražuje dugovanje


Leona19

Preporučene objave

Postovani,

banka je dug prodala Eos Matrixu, sada oni potrazuju da im se mjesecno uplacuje 1000 kn na njihov racun, prijetnjom da ce doci plijeniti po kuci ako se dug ne bude uplacivao. Imam ovrhu u Fini za druge dugove za koje mu uzimaju 1450 kn mjesecno koliko je po zakonu dopusteno.

Zanima me da li Eos Matrix ima pravo potrazvati dug da mu se direktno uplacuje posto vec imam duga i uredno ga otplacujem.

Kada bih njima uplacivao ne bih imao sredstava da prezivim i uredno rezije kucne placam.

Hvala na odgovoru!

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 10. 06. 2022. u 11:53, Leona19 je napisao:

Postovani,

banka je dug prodala Eos Matrixu, sada oni potrazuju da im se mjesecno uplacuje 1000 kn na njihov racun, prijetnjom da ce doci plijeniti po kuci ako se dug ne bude uplacivao. Imam ovrhu u Fini za druge dugove za koje mu uzimaju 1450 kn mjesecno koliko je po zakonu dopusteno.

Zanima me da li Eos Matrix ima pravo potrazvati dug da mu se direktno uplacuje posto vec imam duga i uredno ga otplacujem.

Kada bih njima uplacivao ne bih imao sredstava da prezivim i uredno rezije kucne placam.

Hvala na odgovoru!

Pozdrav

Pozdrav, Oni nemaju pravo da vas uopće zovu.Zakon nalaže da imaju pravo odabrati sredstvo naplate, a to je ovrha putem fine, ovrha da se naplaćuju direktno s plaće ili ovrha na poktetninama ili nekretninama.Svaki pokušaj zastrašivanja, prijetnji itd. se smatra kaznenim djelom. Ako se i želite s njima dogovarati, sve mora biti na pismeno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 57 minuta, drot13 je napisao:

Prijetnja da će se pokrenuti pravni postupak i doći kući kao dio tog postupka nije prijetnja u smislu kaznenog zakona (kako god bila sročena). Firma ima pravo doći doma po stvari u nekom izglednom pravnom postupku, nema tu ništa nelegitimno

To se zove pokretanje postupka ovrhe na pokretninama, a ne dolazimo ti kući ja i tri mrge po stvari. E, da oni dužniku objasne na profesionalan način što slijedi u slučaju ne podmirenja dugovanja, to je onda sasvim što vi kažete legitimna stvar, a u ovom slučaju meni je prijetnja, zastrašivanje i uznemiravanje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,molim pomoc. Stigao mi papir od Eos Matrixa (i to na adresu na kojoj vec 5 godina nisam) u smislu potrazivanja duga mog pokojnog oca. Ja znam da je moj otac vodio sud u vezi toga,medutim presuda je donesena u 2. mjesecu 2011. i nakon toga nije bilo nikakvih postupaka. On je umro u 9. mjesecu 2014. Stavit cu tu papir,pa ako je netko imao takav slucaj..... zvala jesam eos,al nisam imala oib u blizini pa su mi odmah tresnuli slusalicu

20220704_141522.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Jelee_1515,

Samo polako. Moj prijedlog je da ih ne zovete dok ne vidite u kakvoj ste poziciji, i uvijek oprezno u telefonskim pozivima, jer mogu snimati. Moje mišljenje je da je najsigurnije je da ih ne kontaktirate dok ne ustanovite svoju pravnu poziciju. Najprije: jeste li vi nasljednica vašeg pokojnog oca? (Iz teksta se čini da jeste, no potvrdite). Jeste li dobili ikakvu imovinu od njega u ostavinskom postupku?

Također, pišete da "medutim presuda je donesena u 2. mjesecu 2011. i nakon toga nije bilo nikakvih postupaka". Možete li pojasniti o kakvoj presudi je riječ - predmet spora, tuženik, tužitelj itd?

uređeno: od MeetDave
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je,ja sam nasljednica. Dobila sam racun u banci na kojem je bilo cca 200,300kn,te auto vw 2.  Radilo se o tome da ga se je teretilo da je on nesto platio diners karticom firme u kojoj je radio. Posto to nije bilo tocno (kartica je koristena nakon prestanka njegovog radnog odnosa,tog dana je bio van granice RH,te takoder nije bio njegov potpis,jer je to sve vjestaceno na sudu),2011. je donesena konacna oslobadajuca presuda. Znaci,po mojem misljenju,on nebi trebao biti dinersu duzan nista,vec ta firma za koju je radio. Znaci ipak ih nebi trebala zvati? Malo mi je bed da mi samo tak ne sjednu na placu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu vam "tek tako" sjesti na plaću. Ako vam pokušaju raditi ovrhu na temelju vjerodostojne isprave, možete uložiti prigovor, i time se odgađa izvršenje. A protiv vašeg oca, koliko shvaćam, ionako nemaju ovršnu ispravu, a protiv vas pogotovo ne.

Recite mi više o tom sporu o kojem pričate - je li tu tužitelj bio Diners, vaš otac tuženik, a tužba radi isplate tog iznosa, odnosno, je li u tom sporu Diners tražio da sud naložio da im vaš otac isplati taj iznos?

Pričekate s pozivom, nije hitno, da vas ne nasamare i da ne iskoriste razgovor protiv vas. Uostalom, sigurnije je pismeno komunicirati jer tako imate punu kontrolu.

Imajte na umu da se EOS Matrix pokušava naplatiti na sve načine, to što vam "prijete" ne znači da nužno imaju pravnog temelja, možda rade po principu "ako prođe prođe"

 

uređeno: od MeetDave
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je,tuzitelj je bio Diners i trazili su da moj otac isplati dug prema njima. Medutim,kao sto sam i napisala,na sudu su prilozeni svi dokumenti kako on nema nikakve veze sa tim dugom i bio je osloboden placanja bilo cega. Iskreno,ostala sam sokirana kad mi je poznanik donio tu kovertu. Poslana je na adresu na kojoj ne zivim 5 godina. To je olako netko mogao baciti u smece i ja nebi uopce znala za to. A isto tako,ni oni nemaju potvrdu da sam ja to primila. Nikad nisam bila u takvoj situaciji,i neznam kuda i kako

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Jelee_1515 je napisao:

Tako je,tuzitelj je bio Diners i trazili su da moj otac isplati dug prema njima. Medutim,kao sto sam i napisala,na sudu su prilozeni svi dokumenti kako on nema nikakve veze sa tim dugom i bio je osloboden placanja bilo cega. Iskreno,ostala sam sokirana kad mi je poznanik donio tu kovertu. Poslana je na adresu na kojoj ne zivim 5 godina. To je olako netko mogao baciti u smece i ja nebi uopce znala za to. A isto tako,ni oni nemaju potvrdu da sam ja to primila. Nikad nisam bila u takvoj situaciji,i neznam kuda i kako

Zar nebi trebao pisati nekakav datum kada je dugovanje nastalo,koje godine, koja je glavnica zaista, a kolika kamata? Zar nije već nastupila nekakva zastara. Osim toga, ako je gospodin oslobođen dugovanja, postoji nekakvo sudsko rješenje s kojim se ovo pobija. Ja bi na Vašem mjestu to bacila u smeće iskreno. To nije dokaz o postojanju bilo kakvog dugovanja. To su legalni lihvari koji love u mutnom. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Jelee_1515 je napisao:

Tako je,tuzitelj je bio Diners i trazili su da moj otac isplati dug prema njima. Medutim,kao sto sam i napisala,na sudu su prilozeni svi dokumenti kako on nema nikakve veze sa tim dugom i bio je osloboden placanja bilo cega. Iskreno,ostala sam sokirana kad mi je poznanik donio tu kovertu. Poslana je na adresu na kojoj ne zivim 5 godina. To je olako netko mogao baciti u smece i ja nebi uopce znala za to. A isto tako,ni oni nemaju potvrdu da sam ja to primila. Nikad nisam bila u takvoj situaciji,i neznam kuda i kako

To su dobre vijesti. Dakle, sud je pravomoćno odbio tužbeni zahtjev Dinersa radi isplate duga od strane vašeg oca? Ako da, super. Imate dvije opcije.

1) U potpunosti ignorirajte taj dopis. Ako vam slučajno pokušaju raditi ovrhu na temelju vjerodostojne isprave dobit ćete obavijest o tome, uložiti prigovor, time će se ovrha odgoditi do završenja postupka, a u postupku ćete dokazati da im niste ništa dužni, jer im ni vaš otac nije bio ništa dužan. Pametno je provjeravati i dalje tu drugu adresu periodički, kao i e-oglasnu ploču za svaki slučaj.

2) Javite im se (pismeno), pošaljite im tu presudu, recite da ne postoji i nije postojao dug vašeg oca prema njima, i da vas prestanu uznemiravati i povređivati pravo vaše osobnosti, a da ćete ih u protivnom držati odgovornima za nastalu štetu. Telefonski ništa ne odgovarajte i ne javljajte se, nema smisla.

zmajja vam dobro kaže, ovaj dopis nije dokaz ničega. Svatko svakome može poslati takav dopis. Moguće je da EOS Matrix ne zna za tu presudu, i da je kupio dug tijekom parnice misleći da postoji suobveznik, a zapravo ga nema.

Citiraj

Zar nebi trebao pisati nekakav datum kada je dugovanje nastalo,koje godine, koja je glavnica zaista, a kolika kamata?

Da, dopis je jako štur po tom pitanju, ali ovo im je standardizirana forma, tako inače izgledaju.

uređeno: od MeetDave
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema problema. To su predatori, i takvim praksama treba (naravno zakonitim metodama) stati na kraj.

https://e-oglasna.pravosudje.hr/

Ovdje upišete svoj OIB i trebali biste moći vidjeti sva pismena koja se odnose na vas a javno su objavljena jer ih niste preuzeli. To je dobar način da uvijek budete više manje sigurni da nema iznenađenja, čak i ako ne podižete uredno pošiljke na pošti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A da li imate tu presudu kod sebe možda obzirom da znate detalje pa da ju postavite ovdje da vidimo o čemu se radi ili vam je te informacije prenio pokojni otac, a vi presudu uopće niste vidjeli obzirom se baš ne poklapa da bi ovrhovoditelj koji raspolaže ovršnom ispravom išao u smjeru da vas traži da platite ako je vaš pokojni otac oslobođen pravomoćnom presudom.

Ili ste nešto bitno izostavili reći ili ovrhovoditelj ima pogrešne podatke u što iskreno sumnjam. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 11. 07. 2022. u 20:06, MeetDave je napisao:

Nema problema. To su predatori, i takvim praksama treba (naravno zakonitim metodama) stati na kraj.

https://e-oglasna.pravosudje.hr/

Ovdje upišete svoj OIB i trebali biste moći vidjeti sva pismena koja se odnose na vas a javno su objavljena jer ih niste preuzeli. To je dobar način da uvijek budete više manje sigurni da nema iznenađenja, čak i ako ne podižete uredno pošiljke na pošti.

 

Ništa od toga, kada istekne rok za objavu, pismena se uklanjaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Klon je napisao:

A da li imate tu presudu kod sebe možda obzirom da znate detalje pa da ju postavite ovdje da vidimo o čemu se radi ili vam je te informacije prenio pokojni otac, a vi presudu uopće niste vidjeli obzirom se baš ne poklapa da bi ovrhovoditelj koji raspolaže ovršnom ispravom išao u smjeru da vas traži da platite ako je vaš pokojni otac oslobođen pravomoćnom presudom.

Ili ste nešto bitno izostavili reći ili ovrhovoditelj ima pogrešne podatke u što iskreno sumnjam. 

Nisam imala mira i otisla sam kod odvjetnice. U principu mi ne mogu nista,jer definitivno nisam duzna nista platiti,ali ipak je ona zatrazila dokumentaciju od njih da vidimo na temelju cega oni mene terete,posto imamo napismeno tu presudu,a i sav tijek tog suda. Sad cekamo da vidimo sto ce stici,pa onda idemo dalje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Klon je napisao:

A da li imate tu presudu kod sebe možda obzirom da znate detalje pa da ju postavite ovdje da vidimo o čemu se radi ili vam je te informacije prenio pokojni otac, a vi presudu uopće niste vidjeli obzirom se baš ne poklapa da bi ovrhovoditelj koji raspolaže ovršnom ispravom išao u smjeru da vas traži da platite ako je vaš pokojni otac oslobođen pravomoćnom presudom.

Ili ste nešto bitno izostavili reći ili ovrhovoditelj ima pogrešne podatke u što iskreno sumnjam. 

S obzirom da je došlo do prijenosa, moguće je da novi vjerovnik niti ne zna za tu presudu. Iz mog iskustva ovrhovoditelji često pokušavaju raditi ovrhu po principu "ako prođe prođe", dakle, čak i ako znaju da nemaju pravne osnove, jer misle da će druga strana posustati, uplašiti se i odmah uplatiti.

Citiraj

Ništa od toga, kada istekne rok za objavu, pismena se uklanjaju.

U pravu ste, to ste dobro naglasili, no ako se redovno provjerava (tipa jednom tjedno), onda nije ni bitno što se uklanjaju. Ključ je imati naviku. No slažem se apsolutno da nema smisla da Jelee upisuje OIB pokojnog oca, jer njemu vjerojatno više neće dolaziti podnesci (osim ako netko nema informaciju da je pokojan), već je bolje da svoj provjerava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija