Jump to content

Tuzba - ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju


andromedatonks

Preporučene objave

Osoba koju dosmrtno uzdrzavam me tuzila da ne ispunjavam svoje obveze, zanima me moram li je i dalje dok traje taj spor placati svaki mjesec ili ne?

 

I drugo pitanje, tuzila me jer sam zeljela prodati kucu u kojoj ima pravo koristenja - ja sam predlozila sporazumni raskid no nismo se dogovorili oko cijene i stoga kuca nije prodana, dakle, i dalje ima pravo koristenja i placam svaki mjesec odredeni iznos no tuzila me zbog te namjere da prodam, postoji li ikakva mogucnost da na osnovu toga dobije spor?

uređeno: od andromedatonks
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dokle god traje spor obveze utvrdjene ugovorom moraju se postivati. Kako shvacam uzdrzavana je zadrzala pravo uporabe kuce, a vi ste joj duzni placati troskove vezane za domacinstvo? Sto se tice osnovanosti tuzbe, ona postoji jer vi ste dobili svu njezinu imovinu odmah pod uvjetom bezuvjetne skrbi. Prodajom te imovine mijenjate instrumente osiguranja, to vise nije nekretnina vec novac, sa kojim se dovodi u pitanje vasa namjera? 

Ipak sudac ima diskrecijsko pravo odluciti sto je relevantno a sto nije... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, ssssamanta730@gmail.com je napisao:

Dokle god traje spor obveze utvrdjene ugovorom moraju se postivati. Kako shvacam uzdrzavana je zadrzala pravo uporabe kuce, a vi ste joj duzni placati troskove vezane za domacinstvo? Sto se tice osnovanosti tuzbe, ona postoji jer vi ste dobili svu njezinu imovinu odmah pod uvjetom bezuvjetne skrbi. Prodajom te imovine mijenjate instrumente osiguranja, to vise nije nekretnina vec novac, sa kojim se dovodi u pitanje vasa namjera? 

Ipak sudac ima diskrecijsko pravo odluciti sto je relevantno a sto nije... 

Hvala na odgovoru. Da, razumijem, meni je odvjetnik rekao da kucu mogu prodati ali da me onda ona moze tuziti, ja sam zato predlozila sporazumni raskid medutim kako se nismo uspjeli dogovoriti odlucila sam kucu ipak ne prodati, pa me zanimalo imam li ovako sanse izgubiti spor kad nekretnina nije i nece biti prodana, cijelo vrijeme ima pravo koristenja i placam redovito troskove vezane za domacinstvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko ne mijenjate odredbe iz ugovora vase obveze i instrumente osiguranja, iz cega vase obveze nastaju, tada ce se u tijeku postupka utvrdit da nema osnove vodjenja postupka i postupak obustaviti.

Mozda bi bilo uputno da vas odvjetnik predlozi njoj povlacenje tuzbe. No ja se pitam tko bi kupio imovinu gdje u teretnom listu stoji zabiljezba ugovora?

 

Sa druge strane sporazumnim raskidom svatko vraca ono sto je primio ugovorom, postavlja se pitanje vracanja troskova koje ste vi imali, dosta kompleksno pitanje....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 minuta, ssssamanta730@gmail.com je napisao:

Ukoliko ne mijenjate odredbe iz ugovora vase obveze i instrumente osiguranja, iz cega vase obveze nastaju, tada ce se u tijeku postupka utvrdit da nema osnove vodjenja postupka i postupak obustaviti.

Mozda bi bilo uputno da vas odvjetnik predlozi njoj povlacenje tuzbe. No ja se pitam tko bi kupio imovinu gdje u teretnom listu stoji zabiljezba ugovora?

 

Sa druge strane sporazumnim raskidom svatko vraca ono sto je primio ugovorom, postavlja se pitanje vracanja troskova koje ste vi imali, dosta kompleksno pitanje....

Osoba se nije upisala u vlasnicki list, on nema tereta (teret je neuknjizen)

Ipak od prodaje nece biti nista jer bi ja ipak kupcu trebala jamciti da nema neuknjizenih tereta sto nije moguce pa sam zato predlozila sporazumni raskid no nismo se uspjeli dogovoriti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 11. 06. 2022. u 23:25, ssssamanta730@gmail.com je napisao:

Kod dosmrtnog uzdrzavanja imovina odmah prelazi na skrbnika, a skrnik mora ispunjavati obveze iz ugovora. Takav ugovor obavezno se evidentira u z.k.

Nije mi posve jasno...

“Ako strane ipak odluče sklopiti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, a predmet ugovora je nekretnina - preporučljivo je radi osiguranja primatelja uzdržavanja u ugovor unijeti odredbu kojom se osniva tzv. stvarni teret uzdržavanja i postojanje te odredbe upisati u zemljišnu knjigu (gruntovnicu).
Na taj način se primatelj uzdržavanja može zaštiti ako davatelj uzdržavanja odluči prekinuti uzdržavanje i otuđiti nekretninu (npr. prodati ju). Ako postoji stvarni teret uzdržavanja, treća osoba može nekretninu steći samo opterećenu stvarnim teretom, što znači da primatelj uzdržavanja može od nje tražiti uzdržavanje.”


Dakle, osoba koju ja dosmrtno uzdrzavam nije trazila da se to navede u zemljisnu knjigu.

da jos malo detaljnije pojasnim cijelu situaciju - doticna osoba je cijelom susjedstvu prije dvije godine dala kljuceve od nekretnine i iznajmljivala je i tako zaradivala novac sto je bilo prijavljeno policiji te sam nakon svega toga predlozila sporazumni raskid i prodaju, no kako se doticna osoba nije slozila od prodaje nije bilo nista, a ona me sada tuzi zbog pokusaja prodaje… iako kuca nece biti prodana i dalje placam troskove uz domacinstvo

uređeno: od andromedatonks
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa primatelj dosmrtnog uzdrzavanja ne smije raspolagati nekretninom koja je vama prepisana? Moze u njoj zivjeti a ne raspolagati, na nacin kako navodite. Ugovor kao takav se solemnizira te se obavezno evidentira uz.k., tako da nema sta primatelj uzdrzavanja odredjivati bitne klauzule ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 21. 06. 2022. u 20:33, ssssamanta730@gmail.com je napisao:

Pa primatelj dosmrtnog uzdrzavanja ne smije raspolagati nekretninom koja je vama prepisana? Moze u njoj zivjeti a ne raspolagati, na nacin kako navodite. Ugovor kao takav se solemnizira te se obavezno evidentira uz.k., tako da nema sta primatelj uzdrzavanja odredjivati bitne klauzule ugovora.

koje su posljedice toga? moze li mi to ikako koristit u ovoj situaciji s obzirom na tuzbu i sve skupa?

nekretninu je iznajmio turistima na 3 mjeseca, zaradivao na tome i bio prijavljen policiji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Situacija nije jednostavna. Takav ugovor se raskida ukoliko bilo koja strana ne ispunjava sadrzaj istog, i to sudskim putem nakon dokazivanja nastupanja izmjenjrnih okolnosti. Takodjer javni biljeznik ga solemnizira i salje na sud, radi upisa, zabiljezbe postojanja tog pravmog odnosa.  Tako da za detalje, ipak morate odvjetnika konzultirati. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija