Jump to content

Odricanje prava na invalidninu


igipopi

Preporučene objave

Poštovani situacija je sljedeča ako netko zna molio bi da odgovori. Korisnik sam prava na osobnu invalidninu kao 20% rvi trajno od 114kn. e sada pošto sam se teško razbolio imam pravo na tuđu pomoč i njegu u iznosu od 600kn ali mi u socijalnom kažu da nemogu primati po dvije osnove. Bolest nije povezana s ratom i traže me da se odreknem rvi invalidnine. Dali je nekom poznat ovakav slučaj i kakav je postupak za odricanje rvi invalidnine i dali se mogu odreči samo invalidnine a da neizgubim ostala prava ili se možda može zamrznuti pravo na invalidninu.

Hvala puno na odgovorima

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , igipopi je napisao:

Poštovani situacija je sljedeča ako netko zna molio bi da odgovori. Korisnik sam prava na osobnu invalidninu kao 20% rvi trajno od 114kn. e sada pošto sam se teško razbolio imam pravo na tuđu pomoč i njegu u iznosu od 600kn ali mi u socijalnom kažu da nemogu primati po dvije osnove. Bolest nije povezana s ratom i traže me da se odreknem rvi invalidnine. Dali je nekom poznat ovakav slučaj i kakav je postupak za odricanje rvi invalidnine i dali se mogu odreči samo invalidnine a da neizgubim ostala prava ili se možda može zamrznuti pravo na invalidninu.

Hvala puno na odgovorima

 

Najbolje je da nazoveš pravnu službu u Ministarstvo branitelja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Dana 28. 06. 2022. u 12:19, igipopi je napisao:

Poštovani situacija je sljedeča ako netko zna molio bi da odgovori. Korisnik sam prava na osobnu invalidninu kao 20% rvi trajno od 114kn. e sada pošto sam se teško razbolio imam pravo na tuđu pomoč i njegu u iznosu od 600kn ali mi u socijalnom kažu da nemogu primati po dvije osnove. Bolest nije povezana s ratom i traže me da se odreknem rvi invalidnine. Dali je nekom poznat ovakav slučaj i kakav je postupak za odricanje rvi invalidnine i dali se mogu odreči samo invalidnine a da neizgubim ostala prava ili se možda može zamrznuti pravo na invalidninu.

Hvala puno na odgovorima

 

To je zbog Zakona o socijalnoj skrbi. Propisano je da je osobna invalidnina zapreka. Budući da je 600 kn ipak bolhe od 114 kuna odrecite se osobne invalidnine. Takav je zakon. Odete u svojoj županiji i date izjavu da se odričete prava na osobnu invalidninu i oni donesu rješenje da vam prestaje pravo na osobnu invalidninu. Ne gubite status HRVI i ostala prava koja koristite eventualno vezana uz status HRVI. To vam ostaje. Zapreka je osobna invalidnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je. Ja sam imao isti slučaj, dobio sam civilnu osobnu invalidninu. Djelatnik u županijskom odjelu za branitelje mi je predložio da se mogu odreći braniteljske invalidnine s obzirom da je civilna daleko veća.

Samo je pitanje dali ste pravo na tuđu pomoć i njegu ostvarili trajno. Postoji mogućnost kontrolnog pregleda a time i teoretska mogućnost poboljšanja bolesti  (rijetkost) i ukidanje prava na pomoć i njegu. U tom slučaju ne znam šta se dešava po pitanju sa braniteljskom invalidninom.

U mojem nalazu vještačenja piše da postoji trajna promjena u zdravstvenom stanju.

Inače sam bio na kontrolnom vještačenju nakon 3 godine, no stanje se pogoršalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 27. 07. 2022. u 13:47, Marta01 je napisao:

Zašto ne bi preko CZSS tražili osobnu invalidninu, umjesto pomoć i njegu. Prvo ide do 1750,00 Kn + 200,00 Kn (ako ste u Zg), drugo ide do 600,00 Kn.

Možda ako Vam se posreći i odobre Vam tu maksimalnu osobnu invalidninu!!!!!

Da bi dobili osobnu invalidninu morate biti 100% invalid IV stupnja. 

uređeno: od buda2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, scvrtil6 je napisao:

Mislim da nije nužno biti osoba s invaliditetom 100 %. Bitna je invalidnost- funkcioniranje unutar invaliditeta. Razlika je između invaliditeta i invalidnosti (oštećenje funkcionalne sposobnosti). Invaliditet se iskazuje u % a invalidnost u stupnjevima I,II,III i IV.

Bez ljutnje, dobro znam što piše u rješenju od invalidske komisije ( 100 % IV stupanj). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 27. 07. 2022. u 12:54, scvrtil6 je napisao:

Tako je. Ja sam imao isti slučaj, dobio sam civilnu osobnu invalidninu. Djelatnik u županijskom odjelu za branitelje mi je predložio da se mogu odreći braniteljske invalidnine s obzirom da je civilna daleko veća.

Samo je pitanje dali ste pravo na tuđu pomoć i njegu ostvarili trajno. Postoji mogućnost kontrolnog pregleda a time i teoretska mogućnost poboljšanja bolesti  (rijetkost) i ukidanje prava na pomoć i njegu. U tom slučaju ne znam šta se dešava po pitanju sa braniteljskom invalidninom.

U mojem nalazu vještačenja piše da postoji trajna promjena u zdravstvenom stanju.

Inače sam bio na kontrolnom vještačenju nakon 3 godine, no stanje se pogoršalo.

Ako prestane koristiti pravo pri CZSS zbog koje se morao odreći osobne invalidnine vezane uz status hrvi zbog njihovog zakona o soc. skrbi po kojem je to zapreka lijepo ode u županijski ured za branitelje i podnese zahtjev za ponovno priznavanje prava na osobnu invalidninu. Oni će donijeti onda odmah rješenje da mu se opet priznaje. Status HRVI ima, ne vodi se nikakav poseban postupak priznavanja. Samo treba ponovno zatražiti da se uspostavi jer to ne ide po službenoj dužnosti budući se prethodno sam odrekao.

Inače neki CZSS imaju praksu da priznaju pravo na doplatak ali  iznos doplatka jednostavno umanje za iznos osobne invalidnine koju osoba prima po statusu hrvi. Tako sve riješe bez kompliciranja i našetavanja korisnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
prije 17 sati , bare je napisao:

Može pomoć.Hrvi 20%.u mirovini invalidskoj.opca.razveden.troje djece.zive u Austriji.placam alimentaciju.nemam u vlasništvu ama baš ništa.ptsp.depresije.bipolarni poremećaj.trajni gubitak osobnosti.visoki tlak.....imam li ja mogućnost dobiti tu osobnu invalidninu.vrijedi li pokušati.molim savjet

Trebaš otići u CZSS i popuniti papire za vještačenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 minuta, buda2 je napisao:

Trebaš otići u CZSS i popuniti papire za vještačenje.

Hvala za savjet

Treba mi mali psihički poguranac.ubilo me skupljanje papira za mirovinu.onda ryzvod i sud za alimentaciju u Austriji.Brate.sama pomisao ubija ali drugačije nemoze.Za sve:ljudi borite se.nece nitko drugi.tijelo nam mogu ubiti ali ideju nemogu,here malo marxsizma.Zivili

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija