Jump to content

Prijevremena starosna mirovina za dragovoljce


Borracho

Preporučene objave

Zaboravite na starosnu braniteljsku mirovinu jer je kod Vas niža od starosne mirovine po ZOMO kao i na najnižu braniteljsku mirovinu jer nemate 100 dana provedenih u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata.

Vaša najniža starosna mirovina po ZOMO ovisi o navršenim godinama ukupnog mirovinskog staža i iznosu avm (aktualne vrijednosti) u trenutku umirovljenja, primjer:

30.g.  x   avm  od trenutnih  73,13    =    2.193,90  kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 30. 06. 2022. u 20:01, prof je napisao:

Zaboravite na starosnu braniteljsku mirovinu jer je kod Vas niža od starosne mirovine po ZOMO kao i na najnižu braniteljsku mirovinu jer nemate 100 dana provedenih u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata.

Vaša najniža starosna mirovina po ZOMO ovisi o navršenim godinama ukupnog mirovinskog staža i iznosu avm (aktualne vrijednosti) u trenutku umirovljenja, primjer:

30.g.  x   avm  odltrenutnih  73,13    =    2.193,90  kn

I jos samo mala nadpuna i da imate tih 35 godina staza ta prijevremena starosna minimalna mirovina umanjivala bi se za 0,2% po mjesecu prijevremenog umirovljenja pa bi vam na vas 63 rodjendan vasa minimalma mirovina bila umanjenja za jos 4,8% (24 mjeseca) koliko vam jos nedostaje do 65 godina za punu starosnu mirovinu...

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 30. 06. 2022. u 14:29, Borracho je napisao:

Poštovani, imam 63 godine, 29 godina i 8 mjeseci radnog staža. Dragovoljac sam Domovinskog rata iz 1991. (MUP), ali imam manje od 100 dana borbenog sektora. Imam li pravo na prijevremenu mirovinu i ako imam, koji je najniži iznos?

Moj brat ima 63 godine, blizu 30 godina staža i 360 dana borbenog sektora. Da li ide u mirovinu na 65. rođendan ili 11 mjeseci prije? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana dara,

Vaš brat može birati odlazak u starosnu braniteljsku mirovinu kad navrši 64.g. i 1.mjesec a najniža starosna braniteljska mirovina bi mu iznosila kao na slici.

Ako radi do 65 -tog rođendana ima pravo zatražiti i starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO (civilnu), najniža mirovina po ZOMO bi mu iznosila kao na slici.

Ostale iznose mirovina može saznati kad dostavite prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž i radni staž u trenutku umirovljenja.

Izracun mirovine.jpg

dara - izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani profesore,

Brat raditi više ne može zbog raznih bolesti,  koje su nastupile većinom ove godine. Doktor mu je htio otvoriti bolovanje ali mu ne treba jer je bio nezaposlen. Također  mislim da će imati najniži PVB, skoro uvijek na minimalnoj plaći.

Ja  sam mu računao mirovinu po ovoj formuli:  2.558,25 + (360 x 0,4989) = 2.737,85kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje! Molim profesora za informaciju vezano za rođaka koji če ove godine navršiti 60 godina starosti i ima preko 39 godina staža. Rođak ima oko 180 dana borbenog sektora on če vjerovatno imati pravo na minimalnu braniteljsku zanima me koliko još treba raditi da stekne pravo na min. braniteljsku od 3200 kn. zdravlje nije baš najbolje a mogao bi dobiti i solidnu otpremninu. Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , prof je napisao:

Poštovani husky,

kad mu ukupni staž bude najmanje 41 godinu mirovinskog staža ima pravo na priznavanje najniže braniteljske starosne mirovine.

Lp

husky - izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm 70 kB · 1 download

Samo mala nadopuna postu postovanog profa kako bi bilo jasnije,

u tih potrebnih ukupnih 41 godinu staza za " najnizu braniteljsku starosnu mirovinu" vec mu se priznaje staz u dvostrukom trajanju (ovih 180 dana provedenih u borbenom sektoru - cca 6 mjeseci) tako da njemu treba da mu realni navrseni staz bude 40 godina i 6 mjeseci...a to je jos 1 godina i cca par mjeseci rada ili bolovanja, jer ste napisali da sad ima preko 39 godina staza...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako rođak je 1963. godište tako da 2023.  u 12. mjesecu navršava 60 godina starosti a ne ove godine kako sam naveo. Znači što se tiče staža potrebno mu je 40 godina i 6 mjeseci pošto ima 180  dana borbenog sektora. Trebao bi onda raditi još godinu dana da ostvari uvjet staža ili do kraja iduče godine kad če navršiti 60. godina. Hvala profesoru i malicovjeku na odgovoru. Pozz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija