Jump to content

Osiguranje kredita


LOT1987

Preporučene objave

Poštovani,

Zanima me je li postupanje osiguravatelja u ovom slučaju ispravno.

Naime, prilikom sklapanja nenamjenskog kredita ugovorila sam i policu osiguranja kredita. Prije dvije godine prijavila sam štetni događaj, odnosno bolovanje uslijed komplikacija u trudnoći što su mi odbili jer prema njihovim uvjetima bolovanje vezano za trudnoću ne ulazi u osigurane slučajeve. Znači, nisu mi isplatili ništa za vrijeme smanjenih prihoda. Sada sam prijevremeno otplatila taj kredit i zatražila povrat premije osiguranja s obzirom na to da je nisam iskoristila i kažu mi da nemam pravo na povrat premije jer sam prijavila štetu. Iako mi za tu štetu nisu isplastili ništa.

Je li to u redu postupanje?

U privitku Vam šaljem njihov odgovor iako po meni iz tog odgovora, odnosno iz članka 5. nije baš jasno rečeno da nemam pravo na povrat, jer moj slučaj prijave štete nije pokrilo osiguranje.

Molim za savjet ili mišljenje.

Njihov odgovor:

Poštovana,

znamo da ste prijavili štetu i da je napravljen otklon. No, prema samim Uvjetima kako sam Vam i poslala samim nastupom štetnog događaja (prijavom štete) nemate pravo na povrat neiskorištenog dijela premije.

U skladu sa člankom 5. Općih uvjeta osiguranja otplate kredita ((PG-OOK 18-5-hr) pri kojima ste pristupili osiguranju:

Članak 5.

Trajanje osiguranja

(6) Povrat premije osiguranja moguć je isključivo u slučaju istupanja iz Ugovora o osiguranju u skladu s člankom 7. ovih Općih uvjeta, uz uvjet da do dana istupanja nije nastupio štetni događaj.

Članak 7.

Istupanje iz ugovora o osiguranju

(1) Osiguranik ima pravo istupiti iz osiguranja pisanom izjavom na obrascu Osiguratelja dostavljenom Banci preporučenom poštanskom pošiljkom do isplate kredita, a svakako najkasnije u roku od 15 dana od isplate kredita. Smatra se da je pokriće prekinuto u 00:00 sati onog dana koji slijedi nakon dana kada je Banka od Osiguranika zaprimila preporučenu poštansku pošiljku upućenu isključivo od strane Osiguranika.

(2) Smatrat će se da je Osiguranik istupio iz osiguranja i u slučaju refinanciranja postojećeg kredita ako je po novom (refinanciranom) kreditu ponovno pristupio Ugovoru o osiguranju za cijelo vrijeme trajanja novog kredita uz uvjet da ne istupi iz Ugovora o osiguranju u rokovima iz stavka 1. ovog članka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedna mi stvar nije jasna.

Kako se može isti prijavljeni štetni događaj drugačije tretirati?

Kada sam ga prijavila da mi ga osiguranje pokrije, onda taj štetni događaj ne spada pod osiguranje, što je ok. Komplikacije u trudnoći ne spadaju u osigurane slučajeve, jasno mi je to.

Ali kako onda taj isti štetni događaj sada spada u kategoriju "prijavljenih nastalih štetnih događaja"??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 46 minuta, LOT1987 je napisao:

Je li to u redu postupanje?

mislim da ne,da je to proizvoljno tumaćenje onog tko je u poziciji da tumači kako hoće...

ako tvoj slučaj nisu tretirali kao štetni događaj kad su oni trebali nešto platiti,onda ne mogu sad isti taj slučaj tretirati kao štetni događaj.....

prije 46 minuta, LOT1987 je napisao:

(6) Povrat premije osiguranja moguć je isključivo u slučaju istupanja iz Ugovora o osiguranju u skladu s člankom 7. ovih Općih uvjeta, uz uvjet da do dana istupanja nije nastupio štetni događaj.

i iz same točke koju navode piše uvjet da nije nastupio štetni događaj ,a ne prijavljen štetni događaj......oni su sami zakjučili da prijava nije bila štetni događaj pa nek onda po tom i postupaju.......

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Mister-X je napisao:

mislim da ne,da je to proizvoljno tumaćenje onog tko je u poziciji da tumači kako hoće...

ako tvoj slučaj nisu tretirali kao štetni događaj kad su oni trebali nešto platiti,onda ne mogu sad isti taj slučaj tretirati kao štetni događaj.....

 

prije 5 minuta, Mister-X je napisao:

i iz same točke koju navode piše uvjet da nije nastupio štetni događaj ,a ne prijavljen štetni događaj......oni su sami zakjučili da prijava nije bila štetni događaj pa nek onda po tom i postupaju.......

Pa to je i moje mišljenje, ali nisam pravne struke i htjela bi provjeriti jesam li u pravu. Imam li se pravo žaliti ili mi je bolje pustiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija