Jump to content

Razlika plaće HRVI


anonimno

Preporučene objave

je napisao:

pa ako imaš preostalu radnu sposobnos,po novom zakonu imaš pravo na mirovinu...robert

 

To vrijedi za hrvi koji su otišli prije pančićevog zakona, po pančićevom zakonu,a i sada koji je na snazi određuje se rok završetka profesionalne rehabilitacije i primanje naknade najduže godinu dana od završetka prekvalifikacije.

Dakle neznam dali se i ti hrvi prevode u mirovinu ili nakon šta ode taj rok od godinu dana nemaju više nikakva prava po HZMO?

Ako je tako, to je čista nepravda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako radiš, a primaš mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti, možeš dobivati plaću i mirovinu ali mirovina je bitno umanjena tako da se dovodi u pitanje isplativosti. Razmisli, recimo imaš mirovinu 3000 kuna s sa koeficijentom0,8. Ako se zaposliš koeficijent će ti se srozati na o,33 ili o,5 (nisam sada siguran) onda razmisli dali se isplati raiti za nekih 500 tinjak kuna (ovisno o poslu), a uzimat će ti i porez i na jedno i na drugo. Ja osobno ne poznajem nikoga da radi sa profesionalnom nesposobnošću, a postoji i profesionalna rehabilitacija ali uzmi malo Zakon o pravima hrvatskih branitelja i pročitaj i sve će ti biti jasno.

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Ako radiš, a primaš mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti, možeš dobivati plaću i mirovinu ali mirovina je bitno umanjena tako da se dovodi u pitanje isplativosti. Razmisli, recimo imaš mirovinu 3000 kuna s sa koeficijentom0,8. Ako se zaposliš koeficijent će ti se srozati na o,33 ili o,5 (nisam sada siguran) onda razmisli dali se isplati raiti za nekih 500 tinjak kuna (ovisno o poslu), a uzimat će ti i porez i na jedno i na drugo. Ja osobno ne poznajem nikoga da radi sa profesionalnom nesposobnošću, a postoji i profesionalna rehabilitacija ali uzmi malo Zakon o pravima hrvatskih branitelja i pročitaj i sve će ti biti jasno.

:misli:

 

Šta nije profesionalna rehabilitacija posljedica profesionalne nesposobnosti za rad? Jer kako je već rečeno, hrvi koji su ostvarili pravo na profesionalnu rehabilitaciju po zakonu do 2001.g., prevode se u mirovinu.

Ostaje međutim pitanje šta je s ostalom malom grupacijom hrvi-a koji su to pravo ostvarili nakon 2001.g, oni po sadašnjem zakonu nakon isteka roka na naknadu, ostaju bez ikakvih prava i primanja! Što je apsolutno nelogično i nepravedno.

:-(:-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

 

Šta nije profesionalna rehabilitacija posljedica profesionalne nesposobnosti za rad? Jer kako je već rečeno, hrvi koji su ostvarili pravo na profesionalnu rehabilitaciju po zakonu do 2001.g., prevode se u mirovinu.

Ostaje međutim pitanje šta je s ostalom malom grupacijom hrvi-a koji su to pravo ostvarili nakon 2001.g, oni po sadašnjem zakonu nakon isteka roka na naknadu, ostaju bez ikakvih prava i primanja! Što je apsolutno nelogično i nepravedno.

:-(:-x

Samo HB kod kojih postoji preostala radna sposobnost imaju pravo na profesionalnu rehabilitaciju. Inače članak 153. Zakona određuje:

"Stupanjem na snagu ovoga Zakona izvršit će se prevođenje svih prava na naknadu plaće zbog nezaposlenosti hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, koji na temelju preostale radne sposobnosti primaju naknadu plaće zbog nezaposlenosti do zaposlenja na radnom mjestu koje odgovara njihovoj preostaloj radnoj sposobnosti na teret Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, a prevest će se na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti prema odredbama ovoga Zakona."

U suštini, oni koji su ostvarili pravo na profesionalnu rehabilitaciju za vrijeme "Pančićeva " zakona nisu oštećeni jer je Zakon (tada) predviđao pravo na naknadu plaće najviše do 12 mjeseci nakon završetka rehabilitacije, upravo kao i novi Zakon. Jedini koji su "odskakali" od navedene prakse su HB koji su imali priznato pravo na naknadu po ranijem Zakonu iz 1996. Naime, ima ih koji su prof. rehabilitaciju završili 1997., a i dan danas primaju naknadu (za ništa). To košta državu, a njih ne motivira da nađu posao, pa je stoga zakonodavac odlučio prekinuti tu situaciju. Upravo ta grupacija HB je razlog i ciljana skupina za prevođenje. Kasniji zakoni su uveli razdoblje od 12 mjeseci jer se uvidjelo da bez roka "nema sreće".

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A meni je taj novi zakon dao preostalu radnu sposobnost s dijagnozama C81. i B18.chr., pa ti vidi o kakvoj je "sreći" riječ. Danas se teško zaposli najzdraviji čovjek ako nema dobrog kuma ili netjaka, a kamoli netko poput mene s ovim šiframa. Ne pomaže mi 100 prekvalifikacija da nađem posao kad poslodavac čuje o čemu se radi. :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokušao sam dati odgovor na postavljeno pitanje i ništa više. Iz vlastitog iskustva znam koliko je teško danas naći posao, ali to ne mijenja tumačenje navedenog članka. Zakonodavac je imao određenu namjeru i kroz novi zakon ju je propisao i sada počevši od travnja je treba provesti. I u Saboru koji je donio navedeni Zakon sjedi popriličan broj branitelja, ali tu odredbu nije nitko dovodio u pitanje i to upravo zato jer je mogućnost da ti država plaća prekvalifikaciju i naknadu plaće za cijelo vrijeme trajanja prekvalifikacije (to može biti i fakultet, ako ga daješ redovito) pa još sve dok ne nađeš posao, jednostavno nerealna.

Ne znam koju si sada kvalifikaciju stekao, ali bi bilo dobro da obratiš pažnju na odredbe Zakona koje se odnose na pravo prvenstva pri zapošljavanju u državna tijela, odnosno poduzeća u potpunom ili većinskom vlasništvu države. Poznajem nekoliko ljudi koji su se zaposlili na taj način. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

I u Saboru koji je donio navedeni Zakon sjedi popriličan broj branitelja, ali tu odredbu nije nitko dovodio u pitanje i to upravo zato jer je mogućnost da ti država plaća prekvalifikaciju i naknadu plaće za cijelo vrijeme trajanja prekvalifikacije (to može biti i fakultet, ako ga daješ redovito) pa još sve dok ne nađeš posao, jednostavno nerealna.

 

Sve ok, morskywuce.

Kao šta vidiš nisam citirao tvoj cijeli reply nego samo ovaj dio na koji moram još nešto dodati. Ti branitelji šta sjede u saboru itekako imaju već odavno sređena sva svoja prava pogotovo u materijalnom smislu, i garantiram da se nikoga od njih (koji tamo sjede) ne dotiče ovaj članak zakona o kojemu pričamo, jer to je najblaže rečeno sramotno. A sad da se osvrnem na glavni dio tvoga mišljenja:

Zašto bi bilo nerealno da se naknada plaće prima sve do zaposlenja na odgovarajućem radnom mjestu? Ja sam uvjeren da bi to bilo sasvim realno, kao šta je i bilo do sada, jer ako sam ja ili netko hrvatski branitelj, hrvi, ogranizam trajno oštećen u obrani suvereniteta RH (moj slučaj 50%), i dato mi je pravo na prekvalifikaciju, a ne mirovinu, onda bi bilo sasvim ok ukoliko ja ne mogu sam pronaći posao (a nemogu, naveo sam gore zbog čega), da mi ga nađe HZMO koji me je i posalao na profesionalnu rehabilitaciju. Zna se da je do sada bilo ako ti HZMO ponudi posao nesmiješ ga samo tako odbiti, niti bih ga ja odbio, samo neka mi ga probnađu, vrlo rado ću ga prihvatiti, želim radit, a ne na ovaj sada način -godinu dana i tko te j... našao ti posao ili ne, bez obzira na sve. Od čega dalje živjet?

I onda se čude kad se netko upuca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija