Jump to content

O medicini na pravnom portalu...


bigfoot

Preporučene objave

Ane: Rekli smo da necemo o medicini i dijagnozama na pravnom portalu. Procitajte pravila foruma i obavijesti urednistva u ovom podforumu....

 

prvo da se ogradim:

 

...samo teoretski, bez ikakve namjere da "tjeram vodu na svoj ili ičiji mlin": očito je da ove ICD-10 šifre, njihova konstelacija i raspored, predstavljaju presudan činioc u tzv " ostvarivanju" tzv " prava branitelja" važnije od tzv "pravne logike" i propisa koji definiraju prava branitelja. To proistječe od istine da su zakon o pravima branitelja i njegova provedba određeni voluntarističkim, dnevno političkim pristupom u tumačenju i određivanju materijalnih prava uvjetovanim nepostojanjem pravne države i utjecajem politike na zakonodavnu i pravosudnu vlast.

Postojanje stečenih poremećaja osobnosti i još intrigantnije njihovih pojavnosti ( poput apsurdnih samoubojstava ) je anomalija u našoj današnjoj kolektivnoj svijesti i našem tzv "zdravom razumu".

 

Jedini čvrst oslonac koji pobija negiranje da takve stvari uopće postoje su šifre dijagnoza streučnjaka koji "malo više razumiju te stvari" - psihijatara ovlaštenih da u "dokumentaciju" upišu F xx.x

 

I naravno, razumljivo je i takmičenje u težini koja vrijedi ili ne vrijedi i razumljivo je nastojanje da se ta vrijednost shvati i brani pred sobom i drugima....u poplavi onih koji svoja prava na temelju invalidnosti (invalid=lat. nevrijedan) temelje (koliko vrijedi biti nevrijedan ? ) na stečenom poremećaju osobnosti, jednostavnije PTSP-u....

 

20%, 40%, 60 %..po rješenju vojne...po rješenju Invalidsko-mirovinske......postupci i tumačenje, načini ostvarivanja prava po tzv. pravnim propisima dovedeni su do apsurda....

i ne samo da je to apsurdno, sve je to prirodno i normalno u sadašnjoj situaciji....

 

a stvari su u biti vrlo jednostavne - lako se može utvrditi tko ima poremećaj osobnosti, i da li je stečen ili je "prirođen", koliko je težak i kakvu i koliku pomoć država može pružiti.....

 

nažalost iz gore navedenih razloga (čak je i ukinut objektivni test MMPI jer je tobož ponižavajući za one koji ga ispunjavaju ) imamo apsurdna pitanja poput: koliko vrijedi dijagnoza F XX.x ?

 

inače, ja jesam hrvatski branitelj, bio sam na prvoj crti, do mene su štektali browninzi, i blizu su padale granate, ali hvala bogu, nisam doživio nikakva iskustva koja prelaze granice uobičajenih ljudskih iskustava -

 

osobno, gentlementski ne sudjelujem na forumu - prava branitelja, jer smatram da bi to bilo kontraproduktivno. Osobno , znate , da tvrdim da više ljudi u Hrvatsdkoj ima PTSP zbog sudjelovanja u brakorazvodnim parnicama i nekvalitetnim razvodima braka, nego osoba koje sau sudjelovale u tzv. domovinskom ratu..

 

ipak, poremećaji osobnosti , njihovo postojanje i težina presudna su PRAVNA ČINJENICA i u načinu kako država može pomoći sudionicima Domovinskog rata koji zbog sudjelovanja u ratu imaju stečeni poremećaj osobnosti i u OBITELJSKOM PRAVU - gdje je F 60.3 - Emocionalno nestabilni, podtip borderline, prirođeni poremećaj osobnosti ( po DSM-IV, axis II, cluster B - Borderline personality disorder ) glavni uzrok problematike kojom se bavi Obiteljski zakon RH, kao i Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji

 

stvari se odvijaju upravo onako apsurdno kako objašnjava prošireni opis poremećaja - isto onako apsurdno kako se odvija samoubojstvo PTSP-ovca...

 

Dakle, da parafraziram, vrijedi li BPD ili ne vrijedi prava na razvod, prava na skrb o maloljetnoj djeci, prava na krivnju za obiteljsko nasilje i dr...

 

vrijedi..!!!

 

svako drugo tumačenje - pa i pravno...pa i pravničko je netočno i neistinito.

 

(objavljeno u forumu Caffe - mjestu za sve , o svemu, na svaki način )

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štovani Bigfoot, u dosta stvari se slažem s tobom, no možda nisam dobro razumio ili ponajbolje shvatio tvoje poimanje sucida PTSP-ovaca. Jednostavno ne shvaćam dio: "....isto onako apsurdno kako se odvija samoubojstvo PTSP-ovaca...." Iskreno rečeno po meni škakljiva tema, a da ne navodim sa niz slučajeva iz prakse, a nadam se da sam ja pogriješio u shvaćanju posebno tog dijela teksta, molim te da ubuduće preskočiš taj dio, jer suicidi hrvatskih branitelja su vrlo komplesan dio.

Još jednom nadam se da griješim. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..mislio sam na apsurdnost brojnosti i pojavnosti suicida u sklopu PTSP u odnosu na sadašnje stanje javnog i društvenog pristupa i razumijevanja poremećaja osobnosti, a nikako na apsurdnost mehanizama koji dovode do suicida u sklopu kliničke slike PTSP - i spoznaja o težini temeljnih poremećaja osobnosti ( po DSM-IV 8 % onih s Graničnim počini kompletan suicid ) Razumijevanje mehanizama koji dovode do samouništavajućeg ponašanja osoba s poremećajima osobnosti i prihvatanje da takve bolesti postoje je prvi i osnovni korak da se pomogne i PTSP-ovcima i žrtvama poremećenih obiteljskih odnosa.

 

Dok se za obiteljsko nasilje, naprimjer, bude općeprihvaćeno smatralo da je uzrokovano spolom počinitelja, dotle će se opravdano smatrati da su PTSP-ovci samo borci za komadić penzije.

 

Očevi što traže svoja prava isto su tako nevjerovatni i apsurdni " općeprihvačenom javnom mišljenju" kao i branitelji što počine samoubojstvo.

 

Žao mi je svake osobe koja ima PTSP, kao što mi je žao svake osobe koja ima BPD, ali u ovom drugom slučaju još mi je više žao bliskih osoba supružnika i djece - žrtava koje su dvostruko viktiminizirane - prvo postupcima poremećene osobe, a zatim i provedbom Obiteljskog zakona Republike Hrvatske.

 

Borimo se najprije za prepoznavanje i značaj poremećaja osobnosti, a onda za prava koja takve osobe trebaju imati.

 

Generalno, a ne parcijalno i sebično...dok slijepa država jednima daje, a druge uništava..!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija