Jump to content

HZZO naplata osiguranja za cijelu proslu godinu


Sasa 975

Preporučene objave

Dobar dan,

Hrvatski sam državljanin oženjen za azijatkinju.

Danas sam je htio prijaviti na HZZO, a tamo su mi rekli da po zakonu moram za nju platiti za cijelu PROŠLU godinu osiguranje(iznos od 7167 kuna) jer tako piše u zakonu(bez obzira što za to nema nikakve usluge od strane HZZO).
 
Da to potvrdim, nazvao sam besplatni telefon HZZO-a, gdje su mi ponovili isto: "Tako je u zakonu".
 
Ne budi mi tesko, potrazio sam taj zakon i mislim da se radi o ovome(ispod).
 
Ono sto me zanima: tko i kako je odlucio da MORAM platiti bas za maksimalnih 12 mjeseci(čl.7) kad čl.8 navodi da je dovoljno platiti samo jedan mjesec? Mogu li to izbjeci(ili se nagoditi za manje)? Na sto da se probam pozvati? Kome da se zalim(voditelj poslovnice, pravna sluzba)?
 
 
 
ZAKON O OBVEZNOM ZDRAVSTVENOM OSIGURANJU I ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI STRANACA U REPUBLICI HRVATSKOJ
 
Članak 7.
Stranac iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona stječe prava i obveze iz obveznoga zdravstvenog
osiguranja pod uvjetom da je prethodno jednokratno uplatio doprinos za obvezno zdravstveno
osiguranje na najnižu osnovicu za obračun doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje, i to
od dana prestanka ranijeg statusa osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju ili od
dana prestanka osiguranja u drugoj državi koje osiguranje se ubraja u staž osiguranja u skladu
s propisima Europske unije, odnosno međunarodnim ugovorom, a najduže za razdoblje od 12
mjeseci.

 
Članak 8.
(1) Strancu iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona koji nije uplatio doprinos za obvezno
zdravstveno osiguranje za najmanje 30 dana ograničava se opseg prava iz obveznoga
zdravstvenog osiguranja na pravo na hitnu medicinsku pomoć.

 
Članak 6. („NN“ 15/18.)
(1) Stranac na privremenom boravku u Republici Hrvatskoj iz članka 4. stavka 1. ovoga
Zakona, neovisno o svrsi odobrenja privremenog boravka, a kojem pravo na obvezno
zdravstveno osiguranje ili zdravstvena zaštita nije osigurana po drugoj osnovi, obvezan je
podnijeti prijavu na obvezno zdravstveno osiguranje područnoj službi Zavoda, nadležnoj prema
mjestu njegovog boravka u roku od osam dana od dana odobrenog privremenog boravka,
odnosno od dana izvršnosti odluke iz stavka 6. ovoga članka te je obveznik plaćanja doprinosa
za obvezno zdravstveno osiguranje u skladu s posebnim zakonom.

 
Članak 4. („NN“ 15/18.)
(1) Na obvezno zdravstveno osiguranje obvezni su se osigurati stranci s odobrenim stalnim
boravkom u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: stranac na stalnom boravku), državljani
države članice Europskoga gospodarskog prostora i Švicarske konfederacije, koji imaju
odobren privremeni boravak u Republici Hrvatskoj, pod uvjetom da nisu obvezno zdravstveno
osigurani u jednoj od država članica i državljani države koja nije država članica Europskoga
gospodarskog prostora i Švicarske konfederacije (u daljnjem tekstu: treća država) na
privremenom boravku u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: stranac na privremenom
boravku), ako propisima Europske unije o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti,
međunarodnim ugovorom o socijalnom osiguranju, odnosno posebnim zakonom nije drukčije
određeno.

 
 
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija