Jump to content

odricanje od buduceg nasljedstva


anna518

Preporučene objave

pozdrav, 

radi se o kuci u kojoj su zivjeli roditelj i 2 sina, svatko na svom katu (sin s obitelji gore, dole roditelj s drugim sinom koji takodjer ima djecu ali ne zive tamo). nazalost oba brata su preminula prije roditelja. roditelj je radi placanja nekakve ovrhe pred 10godina donji kat ustupio za sitne novce jednom od unuka. nitko nije vidio taj papir niti ikakav ugovor potpisan izmedju njih dvoje tako da se postavlja pitanje da li uopce postoji i da li je pravno valjan. isto tako, tvrdi se da se sin sa donjeg kata odrekao buduceg nasljedstva (takodjer nema nikakvog pisanog traga o tome), da njegovi potomci sad nemaju pravo na nista te se ostavinska rasprava nakon njegove smrti ne treba odrzati. 

da li je moguce odreci se buduceg nasljedstva ?  hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Borbena7 je napisao:

Izjava o odricanju od nasljedstva koje nije otvoreno nema pravnog učinka, ali to ne znači da ugovorom između njih nije uređeno pitanje nasljeđivanja. Svakako bi trebali tražiti uvid u dokumentaciju.

jedino sto su dosad pokazali (mahali papirom u zrak) je ta placena ovrha tj racun i to je to.

ugovor o nasljedjivanju donjeg kata kuce ili ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju sa roditeljem (koji je nadzivio svoju djecu) nitko nije vidio niti ga pokazuju. situacija je takva da taj nedavno preminuli sin je taman pokopan a rodjaci (udovica i djeca drugog sina) isti dan nakon pogreba zele cim prije izbaciti njegove stvari iz stana i ne zele da se odrzi ta ostavinska i jako im se zuri zauzeti i donji kat kuce.  

sto se mene tice, nisam rodbinski povezana s njima tako da mogu objektivno sagledati situaciju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, 310BrRp je napisao:

Ostavinska se mora održati.

Na ostavinsku raspravu svatko od potencijelnih nasljednika donosi dokumente koje potom vrednuje voditelj ostavine.

razumijem. bilo mi je nelogicno da djeca kao izravni nasljednici ne bi trebala ici na ostavinsku. nisam cula za takav slucaj. ako nista iza pokojnog su ostale pokretnine tipa auto i sl. 

 

prije 5 sati , Borbena7 je napisao:

Jeste provjerili stvarno stanje u zk tj. da li su ti ugovori dostavljeni na provedbu?

ne znam kako to provjeriti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , anna518 je napisao:

razumijem. bilo mi je nelogicno da djeca kao izravni nasljednici ne bi trebala ici na ostavinsku. nisam cula za takav slucaj. ako nista iza pokojnog su ostale pokretnine tipa auto i sl. 

____________________________

Šta je ostalo, ili nije, i tko je naslijednik, ili nije, to se utvrđuje na ostavinskoj raspravi.

Ako je netko od nasljednika prethodno ovjerio sporazum o odricanju od neotvorenog nasljedstva, i to se raspravlja na ostavinskoj, jer upravo ga taj nasljednik tada može i osporavati. Dakle, bez ostavinske nema rasprave. 

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

ne znam kako to provjeriti. 

____________________________

Jednostavno je provjeriti.

Potrebno je znati ZK od predmetne nekretnine.

https://oss.uredjenazemlja.hr/public/lrServices.jsp?action=publicLdbExtract

A taj ZK je moguće pronaći na:

https://geoportal.dgu.hr/

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija