Jump to content

Zastara


kL_ZGB

Preporučene objave

Dali postoji slučaj zastare na prekršeni uvjet kaznenog djela ? Znači sud dodjeli kaznu polovičnog uvjeta, godina dana zatvora i još godina na uvjet od 5 godina. Počinitelj odguli godinu, izađe van i ako u 5g prekrši uvjet, vraća se nazad u zatvor na još godinu. Uvjet ne prekrši novim kaznenim djelom, već neispunjavanjem obveza uvjeta, kao što je javljanje na probaciju jednom mjesečno. Npr. osoba napusti državu, ne javlja se probaciji, time prekrši uvjet i sudac izda nalog za uhićenje. Pošto osoba nije više u HR, a kazneno djelo nije bilo nasilnog tipa, već prijevoz imigranata, ne izdaje se međunarodna tjeralica, dali tada postoji zakonski rok kada nastupa zastara za to djelo, tj. kršenja uvjetne kazne ? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , legalex je napisao:

Uvjetna osuda se ne može opozvati zbog neispunjavanja posebne obveze nakon što protekne godinu dana od isteka roka određenog za izvršavanje obveza. Ne radi se  o zastari već o nemogućnosti opozivanja uvjetne osude.

U biti ako sam te shvatio, kad istekne uvjet od 5 godina, plus ta jedna godina, osoba može normalno nastaviti bez bojazni da će se morati vtatiti na izvršavanje kazne od preostalih godinu dana iz polovičnog uvjeta ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , kL_ZGB je napisao:

U biti ako sam te shvatio, kad istekne uvjet od 5 godina, plus ta jedna godina, osoba može normalno nastaviti bez bojazni da će se morati vtatiti na izvršavanje kazne od preostalih godinu dana iz polovičnog uvjeta ?

Ne, nego od isteka roka na koji su određene posebne obveze

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, legalex je napisao:

U presudi mora pisati do kad traju!

Jedino što u presudi piše je da je osoba osudjena na 2g zatvora, od toga 1g odslužena, a druga godina pod uvjetom da u narednih 5g ne ponovi bilo koje kazneno djelo, te da se u tih 5g mora uredno javljati jednom mjesečno uredu za probaciju. Mene zanima šta kad se osoba prestane javljati, sud naravno nalaže da se osoba vrati u zatvor i odsluži još jednu godinu. Ali kada to prestaje važiti, iako je osoba prekršila odluku suda, mora biti neki period nakon kojeg ga se nemože vratiti u zatvor na tu još jednu godinu. To je tzv. polovični uvjet. Tako da i dalje ne razumijem na šta točno misliš, a presudu praktički znam napamet koliko puta sam je pročitao i o tim posebnim obvezama o kojima pričaš nema ni riječi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , kL_ZGB je napisao:

Jedino što u presudi piše je da je osoba osudjena na 2g zatvora, od toga 1g odslužena, a druga godina pod uvjetom da u narednih 5g ne ponovi bilo koje kazneno djelo, te da se u tih 5g mora uredno javljati jednom mjesečno uredu za probaciju. Mene zanima šta kad se osoba prestane javljati, sud naravno nalaže da se osoba vrati u zatvor i odsluži još jednu godinu. Ali kada to prestaje važiti, iako je osoba prekršila odluku suda, mora biti neki period nakon kojeg ga se nemože vratiti u zatvor na tu još jednu godinu. To je tzv. polovični uvjet. Tako da i dalje ne razumijem na šta točno misliš, a presudu praktički znam napamet koliko puta sam je pročitao i o tim posebnim obvezama o kojima pričaš nema ni riječi.

Eto, vidite da piše! 5 godina javljanja- to je "Posebna obveza". Sud u tih 5 godina može opozvati uvjet, ali ako poželi opozvati uvjet nakon što protekne godinu dana od isteka obveze(u Vašem slučaju 5 godina) onda to neće moći učiniti. Kod Vas bi to bilo 5+1 godina. Kad to istekne nema više opozivanja. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , legalex je napisao:

Eto, vidite da piše! 5 godina javljanja- to je "Posebna obveza". Sud u tih 5 godina može opozvati uvjet, ali ako poželi opozvati uvjet nakon što protekne godinu dana od isteka obveze(u Vašem slučaju 5 godina) onda to neće moći učiniti. Kod Vas bi to bilo 5+1 godina. Kad to istekne nema više opozivanja. 

 

Puno hvala. Ali to sam i bio pitao u svom drugom postu, dali je to 5 plus ta 1, ali očito se nismo razumjeli. Ne poznajem dovoljno pravne termine. Onda je to to, kad uvjet od 5g istekne, godinu dana nakon toga uvjet se više nemože opozvati. To me zanimalo, hvala još jednom 👍

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija