Jump to content

Neplaćanje alimentacije i povećanje iznosa


rozaslonica

Preporučene objave

Bivši muž je prestao plaćati alimentaciju,već smo prije par godina bili na sudu radi toga i presuda je bila ovršna. E sad,ja sam na njegovu molbu nakon nekog vremena povukla ovrhu uz uvjet da je alimentacija veća s obzirom da je po presudi bila minimalna i da osim alimentacije otac nikako ne doprinosi ili pomaže oko djetetovih troškova. To je bilo prije 5,6 godina. E sada se povijest ponavlja,alimentacije nema a ja nisam sigurna što mi je činiti. Otac nije ostao bez posla ili nešto slično. Osim tužbe za povećanje alimentacije sukladno dijetetovoj dobi. Da li vrijedi i dalje ovršnost prijašnje presude(ako da što mi je činiti dalje) ili se cijeli postupak mora ponoviti ispočetka? I ako bi mogla dobiti primjer tužbe za povećanje alimentacije. Hvala,lp.

uređeno: od Borbena7
Nečitko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Neplaćanje alimentacije i povećanje iznosa
prije 12 sati , rozaslonica je napisao:

već smo prije par godina bili na sudu radi toga i presuda je bila ovršna

Kako glasi izreka te presude?

prije 12 sati , rozaslonica je napisao:

Ja sam na njegovu molbu nakon nekog vremena povukla ovrhu uz uvjet da je alimentacija veća s obzirom da je po presudi bila minimalna

Ovo niste trebali napraviti. Što je točno ovako plaćao, zaostatke ili nove dospjele iznose, ali uvećane za neki iznos? Ima li dokaza o uplati?

prije 12 sati , rozaslonica je napisao:

osim alimentacije otac nikako ne doprinosi ili pomaže oko djetetovih troškova

Nije ni dužan, osim ako to ne želi, jer za ovo služi alimentacija.

prije 12 sati , rozaslonica je napisao:

alimentacije nema a ja nisam sigurna što mi je činit

Što ovo znači? Da je posve prestao plaćati zaostatke i nove dospjele iznose?

prije 12 sati , rozaslonica je napisao:

Osim tužbe za povećanje alimentacije sukladno dijetetovoj dobi

Ovo nema nikakve veze sa naplatom svih dospjelih obroka i tako sve do podnošenja nove tužbe radi povišenja iznosa za uzdržavanje.

prije 12 sati , rozaslonica je napisao:

Da li vrijedi i dalje ovršnost prijašnje presude(ako da što mi je činiti dalje) ili se cijeli postupak mora ponoviti ispočetka?

Ovisi o sadržaju izreke i što ste do sada po njoj prisilno naplatili?

prije 12 sati , rozaslonica je napisao:

ako bi mogla dobiti primjer tužbe za povećanje alimentacije

Pogledajte link (objava 20.1.2020).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , rozaslonica je napisao:

Bivši muž je prestao plaćati alimentaciju,već smo prije par godina bili na sudu radi toga i presuda je bila ovršna. E sad,ja sam na njegovu molbu nakon nekog vremena povukla ovrhu uz uvjet da je alimentacija veća s obzirom da je po presudi bila minimalna i da osim alimentacije otac nikako ne doprinosi ili pomaže oko djetetovih troškova. To je bilo prije 5,6 godina. E sada se povijest ponavlja,alimentacije nema a ja nisam sigurna što mi je činiti. Otac nije ostao bez posla ili nešto slično. Osim tužbe za povećanje alimentacije sukladno dijetetovoj dobi. Da li vrijedi i dalje ovršnost prijašnje presude(ako da što mi je činiti dalje) ili se cijeli postupak mora ponoviti ispočetka? I ako bi mogla dobiti primjer tužbe za povećanje alimentacije. Hvala,lp.

Možete ga prijaviti policiji ili državnom odvjetništvu za kazneno djelo Povrede dužnosti uzdržavanja iz članka 172. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona, budući da je ovakvo postupanje kazneno djelo. U toj kaznenoj prijavi navedite od kada i u kojem iznosu ne plaća alimentaciju te priložite odluku suda. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Kako glasi izreka te presude?

Ovo niste trebali napraviti. Što je točno ovako plaćao, zaostatke ili nove dospjele iznose, ali uvećane za neki iznos? Ima li dokaza o uplati?

Nije ni dužan, osim ako to ne želi, jer za ovo služi alimentacija.

Što ovo znači? Da je posve prestao plaćati zaostatke i nove dospjele iznose?

Ovo nema nikakve veze sa naplatom svih dospjelih obroka i tako sve do podnošenja nove tužbe radi povišenja iznosa za uzdržavanje.

Ovisi o sadržaju izreke i što ste do sada po njoj prisilno naplatili?

Pogledajte link (objava 20.1.2020).

Po ovršnoj presudi mi je u roku od 8 mjeseci morao platiti zaostatke+redovne alimentacije,i redovne alimentacije ubuduće su bile pod ovrhom. Ostali smo u dobrim odnosima,i trebalo mu je za kredite i slično i druga beba(od njega i nove žene) je bila na putu,pa sam pristala uz ovjerenu izjavu kod javnog bilježnika maknuti ovrhu uz uvijet da je alimentacija povećana za 500kn. I plaćao je uredno idućih 5 godina zadnju godinu je plaćao, nikada na vrijeme, npr.po presudi je do 15.u mjesecu a ja bi dobila npr.5.al idući mjesec. Ali je plaćao i sad zadnja 3 mjeseca ništa,s tim da zadnju godinu nije uplaćivao na račun nego na ruke.

prije 1 sat, legalex je napisao:

Možete ga prijaviti policiji ili državnom odvjetništvu za kazneno djelo Povrede dužnosti uzdržavanja iz članka 172. stavka 1. i 2. Kaznenog zakona, budući da je ovakvo postupanje kazneno djelo. U toj kaznenoj prijavi navedite od kada i u kojem iznosu ne plaća alimentaciju te 

 Onda bi trebala primjerak i za tu tužbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , rozaslonica je napisao:

 Onda bi trebala primjerak i za tu tužbu.

To nije tužba, nego kaznena prijava. Mora sadržavati Vaše podatke, njegove podatke, opis kaznenog djela, članak koji sam Vam gore napisao i potpis. Ne mora se podnijeti pisanim putem, ali može, već možete otići u Vama najbližu policijsku postaju i policiji lijepo recite da želite podnijeti kaznenu prijavu, pa će je oni uzeti na zapisnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , legalex je napisao:

To nije tužba, nego kaznena prijava. Mora sadržavati Vaše podatke, njegove podatke, opis kaznenog djela, članak koji sam Vam gore napisao i potpis. Ne mora se podnijeti pisanim putem, ali može, već možete otići u Vama najbližu policijsku postaju i policiji lijepo recite da želite podnijeti kaznenu prijavu, pa će je oni uzeti na zapisnik.

Ok,puno Vam hvala na pomoći 😊

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , rozaslonica je napisao:

Po ovršnoj presudi mi je u roku od 8 mjeseci morao platiti zaostatke+redovne alimentacije,i redovne alimentacije ubuduće su bile pod ovrhom.

Možete li objaviti izreku te presude, ali pri tome uklonite baš sve osobne podatke. Nešto mi nedostaje u Vašem odgovoru da priču povežem u cjelinu.

prije 8 sati , rozaslonica je napisao:

ubuduće su bile pod ovrhom.

Kako se provodila ovrha?

prije 8 sati , rozaslonica je napisao:

,pa sam pristala uz ovjerenu izjavu kod javnog bilježnika

Kakav sadržaj ste ovjerili?

prije 8 sati , rozaslonica je napisao:

I plaćao je uredno idućih 5 godina zadnju godinu je plaćao, nikada na vrijeme, npr.po presudi je do 15.u mjesecu a ja bi dobila npr.5.al idući mjesec. Ali je plaćao i sad zadnja 3 mjeseca ništa,s tim da zadnju godinu nije uplaćivao na račun nego na ruke.

Teško će ovdje biti izračunati ukupno dugovanje. Da li ima čovjek dokaz da Vam je platio na ruke? Nekakvu Vašu potpisanu potvrdu ili slično?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Borbena7 je napisao:

Možete li objaviti izreku te presude, ali pri tome uklonite baš sve osobne podatke. Nešto mi nedostaje u Vašem odgovoru da priču povežem u cjelinu.

Kako se provodila ovrha?

Kakav sadržaj ste ovjerili?

Teško će ovdje biti izračunati ukupno dugovanje. Da li ima čovjek dokaz da Vam je platio na ruke? Nekakvu Vašu potpisanu potvrdu ili slično?

Nisam doma idućih par dana pa trenutno nemogu do toga,al išlo je u grubo ovako,odvjetnik je napisao  prijavu zbog ne plaćanja alimentacije i poslao na  ODO Zagreb,da ne bi bivši muž morao u zatvor imao je rok 8 mj.da mi isplati sve tada zaostatke i također sve redovne alimentacije na vrijeme(odluka ODO). Nakon tih 8 mjeseci i plaćenih svih zaostataka prijava je odbačena ali je ostala ovrha samo na tekuću alimentaciju. Tj.svaki mjesec alimentacija za taj mjesec je išla preko FINE.

Izjavu kod bilježnika ja nisam potpisivala,nego mi je dao bivši muž,ovjerena izjava za plaćanje malo veće alimentacije do 20.u mjesecu ali do djetetove 18 godine,na što sam se ja pobunila jer ide alimentacija dokle god se dijete školuje ali je ostalo na tome već napisanome.

Trenutno je dužan 3 alimentacije,one prije mi je uplaćivao na račun a pod zadnje na ruke,znači dužan je sveukupno 3. A s obzirom da se pitanja o ili plaćanje alimentacije ignoriraju,nemam izbora nego to rješavati službenim kanalima. 

Nadam se da sam sada sve dobro objasnila,ali svakako hvala na pomoći i linku za primjer tužbe.

I još da nadodam,postupak na ODO je bio 2015/2016

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , rozaslonica je napisao:

Nisam doma idućih par dana pa trenutno nemogu do toga,

Kad budete mogli, javite se povratno, ako želite.

prije 12 sati , rozaslonica je napisao:

Izjavu kod bilježnika ja nisam potpisivala,nego mi je dao bivši muž,ovjerena izjava za plaćanje malo veće alimentacije do 20.u mjesecu ali do djetetove 18 godine,na što sam se ja pobunila jer ide alimentacija dokle god se dijete školuje ali je ostalo na tome već napisanome.

Ovakva izjava nema baš nikakav pravni učinak, jer se Vi ne možete odreći djetetovog prava tj. da otac plaća alimentaciju samo do njegove 18. godine. Ovdje se primjenjuju zakonske odredbe, a ne nikakve izjave. Pa prenesite tati ovu informaciju.

prije 12 sati , rozaslonica je napisao:

Trenutno je dužan 3 alimentacije,one prije mi je uplaćivao na račun a pod zadnje na ruke,znači dužan je sveukupno 3. A s obzirom da se pitanja o ili plaćanje alimentacije ignoriraju,nemam izbora nego to rješavati službenim kanalima. 

Ovisi o sadržaju te presude, ali ovršnu ispravu možete dostaviti na izravnu naplatu i bez posredovanja suda. Jeste li pokušali s dostavom iste njegovom poslodavcu?

prije 12 sati , rozaslonica je napisao:

odvjetnik je napisao  prijavu zbog ne plaćanja alimentacije i poslao na  ODO Zagreb,

Vi ćete sa novom prijavom opet pokrenuti ovakav postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, Borbena7 je napisao:

Kad budete mogli, javite se povratno, ako želite.

Ovakva izjava nema baš nikakav pravni učinak, jer se Vi ne možete odreći djetetovog prava tj. da otac plaća alimentaciju samo do njegove 18. godine. Ovdje se primjenjuju zakonske odredbe, a ne nikakve izjave. Pa prenesite tati ovu informaciju.

Ovisi o sadržaju te presude, ali ovršnu ispravu možete dostaviti na izravnu naplatu i bez posredovanja suda. Jeste li pokušali s dostavom iste njegovom poslodavcu?

Vi ćete sa novom prijavom opet pokrenuti ovakav postupak.

Izjava je bila ajmo reći da ja imam kao neku sigurnost zbog micanja ovrhe..iako vidim da ništa ne znači.

Nisam nosila poslodavcu jer nisam znala da li ovršna presuda nakon što sam povukla ovrhu i dalje vrijedi. Ja bi rađe odnjela to ponovo na Finu ako se to može tako.

Nisam sigurna kojim redoslijedom bi trebala postupati.

Ići na Finu pa u PP prijaviti ili kako?

Sigurno ću pokrenuti tužbu za povećanje alimentacije ali to je van dugovanja pa je zasebna priča.

prije 19 sati , legalex je napisao:

To nije tužba, nego kaznena prijava. Mora sadržavati Vaše podatke, njegove podatke, opis kaznenog djela, članak koji sam Vam gore napisao i potpis. Ne mora se podnijeti pisanim putem, ali može, već možete otići u Vama najbližu policijsku postaju i policiji lijepo recite da želite podnijeti kaznenu prijavu, pa će je oni uzeti na zapisnik.

Samo da nadodam tu,provjerila sam sam sa poznanikom u policiji,da ne idem tamo u 5 navrata..

Treba i potvrda iz banke da dotična osoba nije ništa uplatila na račun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 55 minuta, rozaslonica je napisao:

 

Treba i potvrda iz banke da dotična osoba nije ništa uplatila na račun.

Vi uvijek možete dostavljati dokaze za koje smatrate da su važni, ali dužnost je državnog odvjetnika da pribavi sve podatke, pa tako i o eventualnim uplatama i to može dobiti i za Vaš i za njegov račun službenim putem od banke. Ne morate se s time zamarati, dovoljno je da kažete da nije ništa uplatio, a oni neka sve pribavljaju. Isto tako, negativnu činjenicu, poput "neuplate" alimentacije ne treba se dokazivati, a posebno to niste dužni Vi raditi.  Takve činjenice je dužan dokazati okrivljenik, tj. on je dužan dati dokaz da je plaćao, a tek onda se to može provjeriti na Vašem računu ako je potrebno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , rozaslonica je napisao:

Nisam nosila poslodavcu jer nisam znala da li ovršna presuda nakon što sam povukla ovrhu i dalje vrijedi.

Vrijedi sve do ispunjena obveze.

prije 6 sati , rozaslonica je napisao:

Ja bi rađe odnjela to ponovo na Finu ako se to može tako.

Možete, ali tada gubite prednost koju Vam osigurava zakon u odnosu na plaću tj. ako ima ovrhu na plaći na FINA-i ćete samo čekati u redu za naplatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija