Jump to content

Prevara stare i nemoćne osobe


moses

Preporučene objave

Poštovanje, trebam savjet što i kako postupiti. Otac, starac, bolestan i onemoćao, živi sam, umirovljenik, naivno je pao kao žrtva prevaranata. 

U zgradi pored svoje ima mali dućan u kojem obično kupuje svakodnevne potrepštine, najčešće hranu. Posljednjih nekoliko dana otkad zbog bolesti imam kontrolu i uvid u njegove financije i promet po tekućem računu, primjećujem čudne transakcije unatrag par zadnjih mjeseci. Transakcije se odnose na upravo taj dućan, gdje kupuje plaćajući karticom tekućeg računa. Recimo, otac uobičajeno potroši 50 do 100 kn, i već u razmaku minutu, dvije ili pet ima po još jednu transakciju na puno veći iznos, 300 do 400 kn pa i više. Kako znam njegove navike i na što obično troši, ovo mi je popalilo sto alarma i mislim da ga djevojka koja radi u tom dućanu iskorištava jer je star, naivan i ne služi ga najbolje više niti memorija niti baratanje karticama a bogami niti fizička snaga. 

U razgovoru sa ukućanima zaključili smo da ga u tom dućanu najvjerojatnije pljačkaju na način da netko pegla njegovu karticu ili provlače svoje artikle, skuplje stvari, cigarete, nešto, kad dobiju priliku.  Alarmirali smo vlasnika dućana koji je obećao izvaditi promet blagajne i provjeriti na što se konkretno trošio očev novac, čisto da budemo sigurni tko bi mogao biti u pitanju. 

Što nam je činiti, prijaviti policiji, podići kaznenu prijavu, tužbu?

Koje su nam uopće opcije budući da čvrste dokaze još nemamo i pitanje je hoćemo li uopće imati dokaz osim izvoda njegovog računa i izlist prometa iz blagajne? 

Savjet, mišljenja? Radi se o iznosu od nekoliko tisuća kuna sve zajedno. 

Hvala unaprijed. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kontaktirali smo vlasnika tog lanca dućana jer se poznajemo, čovjek nam je izlistao promet blagajne i točno smo dobili na uvid da se radi o točno određenoj djelatnici koja je očevom karticom plaćala skupe cigarete, piće i slatkiše. 

Nadam se da je to dovoljno kao dokaz......sutra idemo odmah prijaviti policiji. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijavili smo policiji, prijava je išla pod kazneno djelo "računalna prijevara". Na kraju se ispostavilo da je riječ o puno većem iznosu novca. 

Nakon prijave, otišli smo se suočiti sa osumnjičenom i obavijestiti ju da znamo što je radila te da je o istom obaviještena i njen poslodavac i policija. Rekli smo joj da ćemo povući prijavu ukoliko obešteti oca. 

Priznala je krivicu, i zaista kasnije istog dana nas kontaktirala te donijela novac u iznosu za koji smatramo da ga je oštetila. 

Što se nas tiče, stvar je rješena, međutim ne znam trebamo li obavijestiti policiju da je vratila novac i trebamo li povući kaznenu prijavu ili to sad ide dalje po službenoj dužnosti nevezano za razvoj situacije? 

Što se njenog poslodavca tiče, ne zanima me kako će oni dalje s njom postupati. 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , moses je napisao:

Prijavili smo policiji, prijava je išla pod kazneno djelo "računalna prijevara". Na kraju se ispostavilo da je riječ o puno većem iznosu novca. 

Nakon prijave, otišli smo se suočiti sa osumnjičenom i obavijestiti ju da znamo što je radila te da je o istom obaviještena i njen poslodavac i policija. Rekli smo joj da ćemo povući prijavu ukoliko obešteti oca. 

Priznala je krivicu, i zaista kasnije istog dana nas kontaktirala te donijela novac u iznosu za koji smatramo da ga je oštetila. 

Što se nas tiče, stvar je rješena, međutim ne znam trebamo li obavijestiti policiju da je vratila novac i trebamo li povući kaznenu prijavu ili to sad ide dalje po službenoj dužnosti nevezano za razvoj situacije? 

Što se njenog poslodavca tiče, ne zanima me kako će oni dalje s njom postupati. 

 

 

 

Ide dalje po službenoj dužnosti, a vi ste svjedoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija