Jump to content

Ponistenje ugovora o dozivotnom uzdrzavanju


okacih

Preporučene objave

Lijepi pozdrav. 

Moj otac je prije 2 godine potpisao ugovor o dozivotnom uzdrzavanju sa doticnom osobom koja ne zivi u istoj drzavi niti se brine o njemu. U ugovoru stoji da nakon oceve smrti njegove nekretnine pripadaju doticnoj osobi. Otac zivi sa mojom mamom koja brine o njemu. Ugovor je potpisan na prevaru (zbog nekretnine) jer on, uslijed alkoholne demencije vise ne razlucuje dobro niti razumije sto potpisuje. Mi smo odmah pokrenuli postupak oduzimanja poslovne sposobnosti, te prije 2 tjedna dobili rjesenje. U njemu stoji da mu je, izmedju ostalog, oduzeto i pravo upravljanja imovinom. Cekamo da odluka postane pravomocna te da se odredi skrbnik. Da li se odredjivanjem skrbnika ugovor o dozivotnom pobija? Ako ne, sto uciniti? Imamo nalaze koji su stari unazad 5 god u kojima se spominje demencija i ostecene mentalne funkcije. 

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , okacih je napisao:

Da li se odredjivanjem skrbnika ugovor o dozivotnom pobija?

Ne.

prije 9 sati , okacih je napisao:

Ako ne, sto uciniti?

Sudskim putem možete tražiti pobijanje ugovora. Nemojte ovo odugovlačiti, jer ste vezani sa rokovima. Pobijanje ugovora može se tražiti u roku od 1. godine računajući od saznanja za razlog pobojnosti, odnosno u roku od 3. godine računajući od dana sklapanja ugovora. Protekom roka gubi se pravo pobijanja ugovora o doživotnom uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
Dana 08. 09. 2022. u 7:36, Borbena7 je napisao:

Ne.

Sudskim putem možete tražiti pobijanje ugovora. Nemojte ovo odugovlačiti, jer ste vezani sa rokovima. Pobijanje ugovora može se tražiti u roku od 1. godine računajući od saznanja za razlog pobojnosti, odnosno u roku od 3. godine računajući od dana sklapanja ugovora. Protekom roka gubi se pravo pobijanja ugovora o doživotnom uzdržavanju.

U meduvremenu je moj otac umro. U ugovoru pise da se doticna osoba moze i putem trece osobe/clanova obitelji moze brinuti o tati. Moja mama se brinula o ocu i sad me muci da li doticna osoba moze tvrditi da je odredio moju mamu da se brine o njemu? Imamo li osnove za tuzbu odnosno imamo li sanse dobiti ovaj spor? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , okacih je napisao:

U ugovoru pise da se doticna osoba moze i putem trece osobe/clanova obitelji moze brinuti o tati. Moja mama se brinula o ocu i sad me muci da li doticna osoba moze tvrditi da je odredio moju mamu da se brine o njemu?

Sve se može tvrditi, ali svoje navode je potrebno dokazati na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 08. 09. 2022. u 7:36, Borbena7 je napisao:

Ne.

Sudskim putem možete tražiti pobijanje ugovora. Nemojte ovo odugovlačiti, jer ste vezani sa rokovima. Pobijanje ugovora može se tražiti u roku od 1. godine računajući od saznanja za razlog pobojnosti, odnosno u roku od 3. godine računajući od dana sklapanja ugovora. Protekom roka gubi se pravo pobijanja ugovora o doživotnom uzdržavanju.

Na koji nacin se uopce moze dobiti informacija da je sklopljen ugovor o dozivotnom ili pak dosmrtnom uzdrzavanju? Je li netko obavijesti nasljednike kad se sklapa takav ugovor? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija