Jump to content

Pitanje oko nasljedstva


IvicaSipic

Preporučene objave

Nažao preminuo mi je otac.

U nasljedstvu je nekretnina, 2 poljoprivredna zemljišta i vikendica. Pošto je nas troje djece i majka koliko shvaćam svako od navedenog se djeli na četiri jednaka djela?

Tako i svako poljoprivredno zemljište se djeli na četiri jednaka djela?

Došlo je do prijedloga unutar obitelji da mi nasljednici darujemo oba poljoprivredna zemljišta majci tj. da se odreknemo svog nasljedstva u ime majke. Razlog za takav postupak je ako netko unutar obitelji bude htio otkupiti od drugoga četvrtinu zemljišta na taj način će majka moći darovati tome drugom četvtinu zemljišta i neće se morati platiti porez. Tj. ako bi npr. ostalo poljoprivredno zemljište na četiri djela i onda jedan brat drugome hoće darovati njegovu četvrtinu onda se mora platiti porez. Prvi put se srećem s ovakvim nečim pa ako netko može reći da li je to točno?

Nadalje ako pristanem na takav prijedlog da zemljište darujemo majci onda je ona u vlasništvu tog zemljišta tj. može bilo kome i bilo kako kasnije dati/prodati tu zemlju? Mislim vjerujem majci, ali nitko ne zna šta život nosi a nikako ne bi htio da kasnije nešto krivo podje i dodje do svadje unutar obitelji (svadje zbog nasljedja unutar rodbine mi je preko glave) Npr.može majka bilo kome kasnije dati/prodati zemlju a da ja ostanem bez te svoje četvrtine? Da li treba potpisati kakav ugovor da se to ne omogući?

Zamolio bih mišljenja/savjete na cjelokupnu problematiku i na pojedinačna postavljena pitanja.

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I sam sam bio u takvoj situaciji nakon smrti majke, odrekao se u korist oca cjelokupme imovine, na kraju je sve bilo dobro.

Vaša procjena, ali bez obzira na iznijeto s moje strane, ja Vam preporučam da se ne odričete nasljedstva.

Mnogo je ljudi "u igri". Ovo ne ide za pravni savjet, već životni, i mnogo sam puta na Legalisu u vašoj situaciji pročitao...ne odričite se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 10. 09. 2022. u 0:44, IvicaSipic je napisao:

Nadalje ako pristanem na takav prijedlog da zemljište darujemo majci onda je ona u vlasništvu tog zemljišta tj. može bilo kome i bilo kako kasnije dati/prodati tu zemlju?

Tako je, ona je vlasnik i s njom može raditi što je volja.

Dana 10. 09. 2022. u 0:44, IvicaSipic je napisao:

Da li treba potpisati kakav ugovor da se to ne omogući?

Nema takvog ugovora. 

Dana 10. 09. 2022. u 0:44, IvicaSipic je napisao:

Zamolio bih mišljenja/savjete na cjelokupnu problematiku

Ne odričite se u ničiju korist. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 12. 09. 2022. u 21:38, čudo je napisao:

I sam sam bio u takvoj situaciji nakon smrti majke, odrekao se u korist oca cjelokupme imovine, na kraju je sve bilo dobro.

Vaša procjena, ali bez obzira na iznijeto s moje strane, ja Vam preporučam da se ne odričete nasljedstva.

Mnogo je ljudi "u igri". Ovo ne ide za pravni savjet, već životni, i mnogo sam puta na Legalisu u vašoj situaciji pročitao...ne odričite se.

Hvala Vam na odgovoru iako iskreno malo sam zbunjen odgovorom

Kažete da ste se odrekli u ime oca svoje imovine i da je sve dobro završilo a na kraju mi poručujete "ne odričite se". Ono, koliko sam skužio ili ću se odreći u ime majke tih poljoprivrednih zemljišta ili ne, nema drugog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 12. 09. 2022. u 21:49, Borbena7 je napisao:

Tako je, ona je vlasnik i s njom može raditi što je volja.

Nema takvog ugovora. 

Ne odričite se u ničiju korist. 

Hvala na savjetu iako da je bilo tko drugi bilo bi lakše reći ne odričem se al ovo je majka.... a i brat i sestra su se spremni odreći u maminu korist.... jedini ja propitujem da li je to ok....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U vašem pitanju ste već naveli sve mogućnosti nakon odreknuća.

Ja sam naveo svoj primjer, prošlo je dobro a moglo je i ne, jer je moj otac mogao s tom imovinom raspolagati kako je htio, što Vam je i Borbena7 rekla za slučaj da se odreknete u majčinu korist.

Dobili ste pravni savjet.

 

uređeno: od čudo
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada sam dobio poziv za ostavinsko ročište.

1) Piše da "Odricanje od nasljedstva ne može biti djelomično niti pod uvjetom...."  Ako u nasljedstvu je nekretnina i poljoprivredno zemljište da li to znači da ne mogu ja se odreći u ime majke poljoprivredne zemlje a ne odreći se nekretnine?

Tj. Ili se odričem i nekretnine i poljoprivrednog zemljišta ili ničega.

2) Ako se nasljednici dogovore o "drukčijoj raspodjeli nasljedstava" od one koja je propisana zakonom (pošto oporuke nema) kako se to sredjuje? Da li se dodje na ostavinsko ročište sa prijedlogom i onda tamo to provedemo ili se to uopće ne može srediti na ostavinskom ročištu?

Koji dokument se potpisuje za "drukčijoj raspodjeli nasljedstava" od one koja je propisana zakonom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je, odricanje ne može biti djelomično.

Ako se nasljednici dogovore o drukčijoj raspodjeli nasljedstva od one koja je propisana zakonom, na ostavinskoj će te raspravi taj dogovor priopćiti Javnom bilježniku, to će Javni bilježnik prihvatiti te će takav dogovor biti upisan u Rješenju o nasljeđivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Saznali smo da je otac imao na računu i novaca u eurima. Da li se to djeli na ostavinskom ročištu u jednakim omjerima na mamu i nas troje djece tj. svakome četvrtina?

Zanima me da da li na ostavinskom ročištu oni imaju informaciju o tome računu ili im mi trebamo donjeti dokumentaciju?

Ako želimo preraspodjeliti ostavštvinu na ostavinskom ročištu drukčije od "zakonskih omjera" da li svi četvero moramo fizički biti prisutni na ostavinskom ročištu ili onaj tko nije prisutan može potpisati neku punomoć da ga netko zastupa?

Unaprijed hvala na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , IvicaSipic je napisao:

Saznali smo da je otac imao na računu i novaca u eurima. Da li se to djeli na ostavinskom ročištu u jednakim omjerima na mamu i nas troje djece tj. svakome četvrtina?

Da.

prije 9 sati , IvicaSipic je napisao:

Zanima me da da li na ostavinskom ročištu oni imaju informaciju o tome računu ili im mi trebamo donjeti dokumentaciju?

Trebali bi imati, a također ste dužni dostaviti ovu informaciju ukoliko s njom raspolažete.

prije 9 sati , IvicaSipic je napisao:

Ako želimo preraspodjeliti ostavštvinu na ostavinskom ročištu drukčije od "zakonskih omjera" da li svi četvero moramo fizički biti prisutni na ostavinskom ročištu ili onaj tko nije prisutan može potpisati neku punomoć da ga netko zastupa?

Možete se odreći svog nasljednog dijela ili ga ustupiti nekom od sunasljednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Brat mi je u Austriji. Možda neće moći doći na ostavinsku raspravu. Planiramo nešto drugačije preraspodjeliti nasljedstvo od onoga kako ide zakonski, tu mislim i na preraspodjelu bratovog nasljedstva, da li je to moguće bez bratovog prisustva na ostavinskoj raspravi? Jer brat treba dati nekome od nas koji cemo biti na ostavinskoj raspravi punomoc ili? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Borbena7 je napisao:

Ovisi što planirate sa bratovim dijelom? Da li ga se on odriče u cijelosti ili?

Ne odriče se u cijelosti. Samo želimo drukčije malo preraspodjeliti npr. da mama ne dobije četvrtinu poljoprivrednog zemljišta (tu ona nama djeci daje svoju četvrtinu) a da dobije vinograd u cijelosti (koji je trebao ići na četiri djela).

uređeno: od IvicaSipic
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 10. 10. 2022. u 22:03, Borbena7 je napisao:

Odricanje od nasljedstva ne može biti djelomično, ni pod uvjetom.

Ne znam da li se razumijemo, nitko se ničeg ne odriče nego bi preraspodjelili nasljedstvo kao što je Čudo napisao - Ako se nasljednici dogovore o drukčijoj raspodjeli nasljedstva od one koja je propisana zakonom, na ostavinskoj će te raspravi taj dogovor priopćiti Javnom bilježniku, to će Javni bilježnik prihvatiti te će takav dogovor biti upisan u Rješenju o nasljeđivanju.

Medjutim brat iz Austrije neće možda biti prisutan na ostavinskom ročištu zbog zdtavstvenih razloga pa me zanima da li on može dati punomoć nekome za "preraspodjelu" njegovog djela nasljedstva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani, 

 
ima upit vezan za nekretninu dobivenu od majke darovnim ugovorom kojim imam pravo na 1/2 suvlasništva u istoj. 
 
Radi se o tome da je nakon smrti roditelja, moja majka zajedno sa svojom sestrom 2013. naslijedila stan svojih roditelja. Moja majka mi je zatim darovnim ugovorom darovala svoj dio. 
Htjelo se izbjeći plaćanje poreza na nekretninu. S time da moja majka ima pravo na doživotnu upotrebu i stanovanje na istom. 
 
Da li je moguće da se ja pravno odreknem svog suvlasničkog dijela? Ili da prepišem ( darujem) svoj dio nekome ( mami, bratu, itd). I u tom slučaju, ako je moguće, koliko iznosi porez? 
 
Stan je izgrađen 1980 tih, staragradnja oko 56m2. 
 
Hvala unaprijed! 
 
 

 
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Matea20 je napisao:

Da li je moguće da se ja pravno odreknem svog suvlasničkog dijela? Ili da prepišem ( darujem) svoj dio nekome ( mami, bratu, itd). I u tom slučaju, ako je moguće, koliko iznosi porez? 

Ne, ne možete ga se odreći, ali možete slobodno raspolagati s njim tj. također ga možete darovati majci ili bratu. I ovdje vrijedi porezno oslobođenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija