Jump to content

Članak 52c, Zakon o hr braniteljima iz DR, od 31.07.2021


esigente

Preporučene objave

Po ovom članku oni koji su otišli ranije u mirovinu imaju pravo na novi izračun mirovine u kojem između ostalog ulogu ima i broj dana provedenih u borbenom sektoru i status dragovoljca domovinskog rata.

Potvrda o tome se izdaje u Ministarstvu branitelja.

Razočaran sam da mi liječenje i rehabilitaciju zbog ranjavanja vode kao neborbeni sektor, kao da sam ranjen na svadbi, a ne u borbenoj akciji na neprijateljskom teritoriju.

 

uređeno: od esigente
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • esigente je promijenio naziv u Članak 52c, Zakon o hr braniteljima iz DR, od 31.07.2021

Članak 52.c (NN 84/21)

(1) Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, pripadnici borbenog sektora, i članovi obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji su korisnici mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili općim propisima iz mirovinskog osiguranja koji prethode tom propisu, imaju pravo podnijeti zahtjev za određivanje novog iznosa mirovine uz primjenu članaka 27., 35. ili 48. ovoga Zakona.

(2) Pravo na mirovinu pod uvjetima iz stavka 1. ovoga članka osobama iz stavka 1. ovoga članka pripada od prvog dana sljedećeg mjeseca nakon podnošenja urednog zahtjeva.

 

Može li netko mudriji obrazložiti ovaj članak Zakona?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa neznam sta te muci, sva tri clanka 27., 35. ili 48. govori o postocima u odnosu na dane provedene u borbenom sektoru i kojima se kod izracuna mirovine povacava osobni bod...

Ako ti je nakon sto si vec dobio mirovinu dodje do promjene-izmjene-priznanja novog vremena-dana provedenog u domovinskom ratu, mozes zatraziti na temelju novih uvjeta i novi izracun mirovine...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 25 minuta, malicovjek je napisao:

Pa neznam sta te muci, sva tri clanka 27., 35. ili 48. govori o postocima u odnosu na dane provedene u borbenom sektoru i kojima se kod izracuna mirovine povacava osobni bod...

Ako ti je nakon sto si vec dobio mirovinu dodje do promjene-izmjene-priznanja novog vremena-dana provedenog u domovinskom ratu, mozes zatraziti na temelju novih uvjeta i novi izracun mirovine...

Čini mi se kako 2006. kad sam ja otišao u mirovinu dani borbenog sektora nisu bili u izračunu a 1730 i nešto još sitno dana i nije baš malo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je Zakon iz 2021-ve. Svi koji su otišli u mirovinu po ranijim zakonima, a da su mirovinu ostvarili kao starosnu, invalidsku ili kao članovi obitelji poginolog ili nestalog bojovnika, imaju pravo zatražiti novi izračun mirovine.

Novost je u tome da u izračunu mirovine sada utjecaj ima i broj dana provedenih u borbenom sektoru i to da li je dragovoljac (još 10% uvečanje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , josip021 je napisao:

Članak 52.c (NN 84/21)

(1) Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, pripadnici borbenog sektora, i članovi obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji su korisnici mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili općim propisima iz mirovinskog osiguranja koji prethode tom propisu, imaju pravo podnijeti zahtjev za određivanje novog iznosa mirovine uz primjenu članaka 27., 35. ili 48. ovoga Zakona.

(2) Pravo na mirovinu pod uvjetima iz stavka 1. ovoga članka osobama iz stavka 1. ovoga članka pripada od prvog dana sljedećeg mjeseca nakon podnošenja urednog zahtjeva.

 

Može li netko mudriji obrazložiti ovaj članak Zakona?

 

prije 2 sati , malicovjek je napisao:

Pa neznam sta te muci, sva tri clanka 27., 35. ili 48. govori o postocima u odnosu na dane provedene u borbenom sektoru i kojima se kod izracuna mirovine povacava osobni bod...

Ako ti je nakon sto si vec dobio mirovinu dodje do promjene-izmjene-priznanja novog vremena-dana provedenog u domovinskom ratu, mozes zatraziti na temelju novih uvjeta i novi izracun mirovine...

Moja isprika da, ovo sto sam ja obrazlozio tice se Clanka 52.a, a sto se tice Clanka 52.c, znaci oni koji su vec ostvarili mirovinu po opcem "Zakonu o mirovinsko osiguranju" ZOMO-u ako smatraju da ce im mirovina uz primjenu clanak 27., 35. ili 48 po braniteljskom zakonu ZOHBDR-u biti veca od ove sadasnje po ZOMO-u mogu podnjeti zahtjev za ponovni izracun mirovine...

Kako se kod izracuna braniteljske mirovine ne primjenjuje 27% za uskladjivanje kao kod opceg mirovinskog zakona ZOMO-a, vec se koriste clanci 27., 35. ili 48., ZOHBDR-a da bi imali bolje uvjete a time i vecu mirovinu potrebno je da imaju barem 1321 dan proveden u borbenom sektoru bez statusa dragovoljca ili vise od 721 dan uz status dragovoljca...

Ali ima i ali,

na braniteljsku mirovinu primjenjuje se 10% umanjnja na sve mirovine iznad 3500 kn ali nesmije dobiti manje od 3500 kn...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, malicovjek je napisao:

 

Moja isprika da, ovo sto sam ja obrazlozio tice se Clanka 52.a, a sto se tice Clanka 52.c, znaci oni koji su vec ostvarili mirovinu po opcem "Zakonu o mirovinsko osiguranju" ZOMO-u ako smatraju da ce im mirovina uz primjenu clanak 27., 35. ili 48 po braniteljskom zakonu ZOHBDR-u biti veca od ove sadasnje po ZOMO-u mogu podnjeti zahtjev za ponovni izracun mirovine...

Kako se kod izracuna braniteljske mirovine ne primjenjuje 27% za uskladjivanje kao kod opceg mirovinskog zakona ZOMO-a, vec se koriste clanci 27., 35. ili 48., ZOHBDR-a da bi imali bolje uvjete a time i vecu mirovinu potrebno je da imaju barem 1321 dan proveden u borbenom sektoru bez statusa dragovoljca ili vise od 721 dan uz status dragovoljca...

Ali ima i ali,

na braniteljsku mirovinu primjenjuje se 10% umanjnja na sve mirovine iznad 3500 kn ali nesmije dobiti manje od 3500 kn...

Više mi ništa nije jasno....imam status hrvi, dragovoljac ,tih 1730 dana borbenog sektora i već jednom su mi umanjili mirovinu za 10 % ( kosor). Zar bi po nekom novom obračunu to napravili još jednom??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , esigente je napisao:

Ovo je Zakon iz 2021-ve. Svi koji su otišli u mirovinu po ranijim zakonima, a da su mirovinu ostvarili kao starosnu, invalidsku ili kao članovi obitelji poginolog ili nestalog bojovnika, imaju pravo zatražiti novi izračun mirovine.

Novost je u tome da u izračunu mirovine sada utjecaj ima i broj dana provedenih u borbenom sektoru i to da li je dragovoljac (još 10% uvečanje).

jel to nije u suprotnosti sa odgovorom i šta se to promijenilo da bi sad imali svi pravo na novi obračun?

prije 3 sati , malicovjek je napisao:

Retroaktivna primjena braniteljskog zakona.jpg

 

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 minuta, Mister-X je napisao:

jel to nije u suprotnosti sa odgovorom i šta se to promijenilo da bi sad imali svi pravo na novi obračun?

 

Promjenio se, to jest dopunjen je ZOHBDR, sa 31.07.2021.god. neki clanci su dopunjeni, neki izmjenjeni a neki dodani novi kao sto su clanci 52.a. 52.b i clanak 52.c, koji se spominje u gornjim postovima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , esigente je napisao:

Ovo je Zakon iz 2021-ve. Svi koji su otišli u mirovinu po ranijim zakonima, a da su mirovinu ostvarili kao starosnu, invalidsku ili kao članovi obitelji poginolog ili nestalog bojovnika, imaju pravo zatražiti novi izračun mirovine.

Novost je u tome da u izračunu mirovine sada utjecaj ima i broj dana provedenih u borbenom sektoru i to da li je dragovoljac (još 10% uvečanje).

 

prije 1 sat , malicovjek je napisao:

Promjenio se, to jest dopunjen je ZOHBDR, sa 31.07.2021.god. neki clanci su dopunjeni, neki izmjenjeni a neki dodani novi kao sto su clanci 52.a. 52.b i clanak 52.c, koji se spominje u gornjim postovima..

po mom mišljenju se nije ništa promijenilo za one koji su već u mirovinama (sa određenim omjerima) tako da se svima pravi novi obračun

čl.52c se odnosi za civilne umirovljenike i njima će ovo dobro doćiž

čl.52a vrijedi i za mirovine po zakonu o braniteljima ,ali ne za sve koji su u mirovini već samo za one kojima je došlo do promjene tipa dobivanje statusa dragovoljca ili broj dana

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Mister-X je napisao:

jel to nije u suprotnosti sa odgovorom i šta se to promijenilo da bi sad imali svi pravo na novi obračun?

 

Da, sada svi imaju pravo na novi obračun mirovine, to je predvidio Čl. 52c. 

Jedino što se obračun ne vrši automatizmom, moraš podnijeti zahtjev uz priloženu potvrdu od MB. 

prije 1 sat, Mister-X je napisao:

 

 

čl.52c se odnosi za civilne umirovljenike i njima će ovo dobro doćiž

 

Pročitaj opet taj čl.52c

Ne znam od kada su civili postali hrvatski branitelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , esigente je napisao:

Da, sada svi imaju pravo na novi obračun mirovine, to je predvidio Čl. 52c. 

Jedino što se obračun ne vrši automatizmom, moraš podnijeti zahtjev uz priloženu potvrdu od MB. 

članak 52c se odnosi (po mom mišljenju na civilne mirovine ) bilo da se sad umirovljavaju ili su prije bili u civilnim mirovinama

prije 14 sati , esigente je napisao:

Pročitaj opet taj čl.52c

Ne znam od kada su civili postali hrvatski branitelji.

pročitao ponovo i isključivo piše po mirovinskom zakonu

a civili mogu postati branitelji jer ih sad ima podosta koji su sve do sada bili civili i umirovljeni ,a sa na osnovu NZ postaju dragovoljci i oni imaju pravo da podnesu po ovom članku zahtjev za novi obračun.

da je to tako kako ti misliš čemu bi služio čl.52a koji se odnosi i na mirovine koje su i po zakonu o braniteljima i tu se spominje novi obračun za one koji dobiju novi status

Da li znaš ikoga da je bez ikakvog razloga podnio zahtjev (ili možda ti) za novi obračun i dobio rješenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 53 minuta, Mister-X je napisao:

članak 52c se odnosi (po mom mišljenju na civilne mirovine ) bilo da se sad umirovljavaju ili su prije bili u civilnim mirovinama

pročitao ponovo i isključivo piše po mirovinskom zakonu

a civili mogu postati branitelji jer ih sad ima podosta koji su sve do sada bili civili i umirovljeni ,a sa na osnovu NZ postaju dragovoljci i oni imaju pravo da podnesu po ovom članku zahtjev za novi obračun.

da je to tako kako ti misliš čemu bi služio čl.52a koji se odnosi i na mirovine koje su i po zakonu o braniteljima i tu se spominje novi obračun za one koji dobiju novi status

Da li znaš ikoga da je bez ikakvog razloga podnio zahtjev (ili možda ti) za novi obračun i dobio rješenje?

OK, da onda demisificiramo i razjasnimo taj clanak 52.c...

U mjesecu lipnju 2021.god. Vlada je predlozila saboru konacni prijedlog izmjena braniteljskog zakona ZOHBDR-a, uz taj konacni prijedlog bilo je prilozeno i obrazlozenje po svakoj izmjeni ili dopuni odredjenog clanka pa tako i za clanke 52.a, 52.b i 52.c, evo sta je stajalo u obrazlozenju uz taj clanak 52.c, citiram:

"Do 1. siječnja 2019. bile su na snazi odredbe Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 174/04., 92/05., 02/07., 107/07., 65/09., 137/09., 146/10., 55/11., 140/12., 19/13., 33/13., 148/13., 92/14.) prema kojima su se osobni bodovi ovisno o duljini sudjelovanja u DR  kod  starosne, invalidske ili obiteljske mirovine iza smrti HB  ostvarene prema ZOMO povećavali prema ZOPHBDR (čl. 14., 21. i 30.) samo ako bi korisnici na temelju mirovinskog staža ostvarili mirovinu manju od mirovine  određene za 40 godina staža i tako povećana mirovina nije mogla iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staža. Od 1. siječnja 2019. stupanjem na snagu članka 27.,35. i 48. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 121/17. i 98/19.) takvog ograničenja više nema te su oni hrvatskih branitelji koji su imali više od 40 godina mirovinskog staža ostali zakinuti za povećanje osobnih bodova prema duljini sudjelovanja u Domovinskom ratu. Odredbom članka 52.c takvim korisnicima se omogućava određivanje novog iznosu mirovine sukladno odredbama članka 27.,35. ili 48. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 121/17. i 98/19.).

"

 

Mislim da je iz ovog obrazlozenja lijepo vidljivo ko moze podnjeti zahtjev za novi izracun mirovine prema "clanku 52.c".

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , malicovjek je napisao:

OK, da onda demisificiramo i razjasnimo taj clanak 52.c...

U mjesecu lipnju 2021.god. Vlada je predlozila saboru konacni prijedlog izmjena braniteljskog zakona ZOHBDR-a, uz taj konacni prijedlog bilo je prilozeno i obrazlozenje po svakoj izmjeni ili dopuni odredjenog clanka pa tako i za clanke 52.a, 52.b i 52.c, evo sta je stajalo u obrazlozenju uz taj clanak 52.c, citiram:

"Do 1. siječnja 2019. bile su na snazi odredbe Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 174/04., 92/05., 02/07., 107/07., 65/09., 137/09., 146/10., 55/11., 140/12., 19/13., 33/13., 148/13., 92/14.) prema kojima su se osobni bodovi ovisno o duljini sudjelovanja u DR  kod  starosne, invalidske ili obiteljske mirovine iza smrti HB  ostvarene prema ZOMO povećavali prema ZOPHBDR (čl. 14., 21. i 30.) samo ako bi korisnici na temelju mirovinskog staža ostvarili mirovinu manju od mirovine  određene za 40 godina staža i tako povećana mirovina nije mogla iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staža. Od 1. siječnja 2019. stupanjem na snagu članka 27.,35. i 48. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 121/17. i 98/19.) takvog ograničenja više nema te su oni hrvatskih branitelji koji su imali više od 40 godina mirovinskog staža ostali zakinuti za povećanje osobnih bodova prema duljini sudjelovanja u Domovinskom ratu. Odredbom članka 52.c takvim korisnicima se omogućava određivanje novog iznosu mirovine sukladno odredbama članka 27.,35. ili 48. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 121/17. i 98/19.).

 

"

 

Mislim da je iz ovog obrazlozenja lijepo vidljivo ko moze podnjeti zahtjev za novi izracun mirovine prema "clanku 52.c".

 

ok.... i gdje tu sad piše da svi koji su u mirovini (pogotovo oni koji imaju utvrđene omjere) imaju pravo na novi obračun?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Mister-X je napisao:

ok.... i gdje tu sad piše da svi koji su u mirovini (pogotovo oni koji imaju utvrđene omjere) imaju pravo na novi obračun?

Ja nisam ni tvrdio da mogu svi koji su u mirovini po clanku 52.c. predati zahtjev za novim izracunom...

Mogu oni koji su otisli u mirovinu po opcem mirovinskom zakonu ZOMO-u, ako je po clanku 52.c ZOHBDR-a, to za njih povoljnije i mogu oni koji su otisli po starom braniteljskom zakonu prije 01.01.2019.god. ako je to za njih povoljnije...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Mister-X je napisao:

 

Da li znaš ikoga da je bez ikakvog razloga podnio zahtjev (ili možda ti) za novi obračun i dobio rješenje?

Znam, moj zapovjednik iz ratne postrojbe. Predao je zahtjev 01.10, Rješenje je dobio na početku studenog, dobio je ne malo povečanje mirovine ( dragovoljac je i ima 1800+ dana borbenog sektora).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Mister-X je napisao:

ok....uglavnom se onda slažemo da nemaju pravo svi (bez određenog razloga) na novi obračun kako tvrdi @esigente (iako bih osobno volio da je u pravu)

OK, svi koji se prepoznaju u člancima 27, 35 i 48. 

Npr ja sam u invalidskoj mirovini zbog opće nesposobnosti za rad uzrokovane ranjavanjem (100% uzrok rat), tako da mi se u obračun mirovine primjenjuje 40 godina radnog staža. To znaći da bi mi osim toga trebali još obračunati povečanje osobnog boda po osnovi što sam dragovoljac i za broj dana provedenih u borbenom sektoru. To bi bio članak 35.

uređeno: od esigente
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , esigente je napisao:

Znam, moj zapovjednik iz ratne postrojbe. Predao je zahtjev 01.10, Rješenje je dobio na početku studenog, dobio je ne malo povečanje mirovine ( dragovoljac je i ima 1800+ dana borbenog sektora).

pod pretpostavkom da je tvoj zapovjednik po prijašnjim zakonima u mirovini,ti tvrdiš da je on već bio obračunat po prijašnjim zakonima za status dragovoljca i 1800 dana ,da ima od prije hrvi i da je bio već u mirovini u svezi rata ili bar omjer i da je bez ikakvih promjena išao napraviti novi obračun i obračunato mu je po novom zakonu?

 

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , esigente je napisao:

OK, svi koji se prepoznaju u člancima 27, 35 i 48. 

Npr ja sam u invalidskoj mirovini zbog opće nesposobnosti za rad uzrokovane ranjavanjem (100% uzrok rat), tako da mi se u obračun mirovine primjenjuje 40 godina radnog staža. To znaći da bi mi osim toga trebali još obračunati povečanje osobnog boda po osnovi što sam dragovoljac i za broj dana provedenih u borbenom sektoru. To bi bio članak 35.

članak 35 se odnosi na one koji su u civilnim mirovinama i imaju 40 godina staža....ti nisi uopče po tome obračunat jer si ti dobio 100% u svezi rata i tebi se posve drugačije računa mirovina

kod tebe bi promjena bila kad bi se po novom zakonu računalo ako imaš status dragovoljca tada si dobio 30% ,a sad bi dobio na dane 30% + 10% i dobio bi povećanje mirovine,ali je jako upitno dal možeš uopče dobiti po novom jer ja  ne vidim osnove po kojem članku jer to što sve navodiš nema veze sa nama koji smo već u nekakvim "vojnim" mirovinama osim kod onih kod kojih dođe neka promjena ( tipa veći broj dana,status dragovoljca,hrvi)...

zato me baš zanima točnost i detalje tvoje informacije oko zapovjednika kojeg navodiš

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Mister-X je napisao:

članak 35 se odnosi na one koji su u civilnim mirovinama i imaju 40 godina staža....ti nisi uopče po tome obračunat jer si ti dobio 100% u svezi rata i tebi se posve drugačije računa mirovina

kod tebe bi promjena bila kad bi se po novom zakonu računalo ako imaš status dragovoljca tada si dobio 30% ,a sad bi dobio na dane 30% + 10% i dobio bi povećanje mirovine,ali je jako upitno dal možeš uopče dobiti po novom jer ja  ne vidim osnove po kojem članku jer to što sve navodiš nema veze sa nama koji smo već u nekakvim "vojnim" mirovinama osim kod onih kod kojih dođe neka promjena ( tipa veći broj dana,status dragovoljca,hrvi)...

zato me baš zanima točnost i detalje tvoje informacije oko zapovjednika kojeg navodiš

Članak 35.

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora, koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, i to:

Ja sebe nalazim u tom članku Zakona. Predao sam zahtjev za novi izračun mirovine, ako nemam pravo onda će mi ostati mirovina koja je, sa tim zahtjevom ne mogu ništa izgubiti.

Javim tu kada dobijem odbijenicu ili novo rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 19. 11. 2022. u 0:27, esigente je napisao:

Ja sebe nalazim u tom članku Zakona. Predao sam zahtjev za novi izračun mirovine, ako nemam pravo onda će mi ostati mirovina koja je, sa tim zahtjevom ne mogu ništa izgubiti.

Javim tu kada dobijem odbijenicu ili novo rješenje.

ok,javi ,ako bude povoljno riješenje bit će dobro za sve....iako mi je malo čudno da je iz tvog primjera (zapovjednika) došlo do povećanja  (ali može doci do povećanja ako se radi o dijelu civilne mirovine) ili neke promjene u statusima

jer ovo što je sad povoljnije nego prije je da branitelji sa puno dana dobiju 30% plus za status dragovoljca 10% ,što znači povećanje za 40% ,a prije se dobijalo 30%,ali to se koristi za obračun civilni dijelova mirovine

međutim kod ratnih invalida sa statusom dragovoljca i sa 100% u svez rata se radi obračun po drugom principu (a ne ovo što ti gledaš)....tu se dobije koeficijent 1.85 i ako si prije imao taj koeficijent ja tu ne vidim mogućnost neke razlike u obračunu mirovine,osim ako je stvorena neka razlika po činovima po sadašnjim vrijednostima i tada,ali vjerujem da je to samo pratilo usklađivanje....

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitao sve par puta i poštovani Mali čovjek i  Mister X su na dobrom tragu. Jako puno branitelja ne zna razliku između mirovinskog staža koji se sastoji od efektivnog staža (razdoblje staža stvarnih godina provedenih na poslu) i  staža osiguranja s povećanim trajanjem ( benificirani radni staž i vrijeme provedeno u Domovinskom ratu). Ako u tom zbroju imate 40 godina staža i umirovljeni ste recimo prema zakonu o djelatnim vojnim osobama i policijskim službenicima  imate pravo na novi izračun prema zakonu o braniteljima ako je to za vas povoljnije. Branitelji brkaju ako imaju na rješenju napisano da im se osobni bodovi izračunavaju prema ZOPHBDR na način da im se PVB pomnoži s polaznim faktorom i mirovinskim stažem od 40 godina. Ovih 40 godina svima piše i mora tako pisati ali  to nije osobni mirovinski staž a pogotovo ako na rješenju piše da imate npr. 41 godinu staža s pridodanim stažem. Koliko sam shvatio, ovdje je zakonodavac omogućio hrvatskim braniteljima koji su u starosnim mirovinama prema zakonu o ZOMO i 40 godina staža, kao i djelatnim vojnim osobama i policijski službenicima s 40 godina staža a koji imaju XXX dana u borbenom sektoru i statusom dragovoljca neku zadovoljštinu da se s starosne mirovine prema čl.6 ili invalidske mirovne prema članku 11. zakona o DVO i PS prebace u nešto veću takozvanu braniteljsku mirovinu. Ovo je moje osobno mišljenje i ja sam to tako shvatio.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 27. (NN 84/21)

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora, koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, prijevremenu starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu mirovinu zbog stečaja poslodavca prema ovom Zakonu ili Zakonu o mirovinskom osiguranju, osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, i to:

 

Članak 35.

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora, koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, i to:

 

Članak 48.

Članovima uže i šire obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji ostvaruju pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata temeljem kojeg izvode pravo, i to:

 

Članak 52. (NN 84/21)

(1) Korisnici najniže starosne mirovine, starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika ili prijevremene starosne mirovine temeljem ovoga Zakona ili Zakona o mirovinskom osiguranju za vrijeme zaposlenja do polovice punog radnog vremena imaju pravo na svoju starosnu mirovinu, a nakon prestanka zaposlenja ponovno će im se odrediti najniža starosna mirovina ako im je to povoljnije.

(2) Korisnici najniže invalidske mirovine temeljem ovoga Zakona ili Zakona o mirovinskom osiguranju kojima je utvrđen djelomični gubitak radne nesposobnosti prouzročen djelomice ili u cijelosti kao posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske za vrijeme zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje imaju pravo na svoju invalidsku mirovinu određenu uz odgovarajuću primjenu članka 37. stavaka 1., 2., 3., 7. i 8. ovoga Zakona.

(3) Korisnici najniže invalidske mirovine temeljem ovoga Zakona ili Zakona o mirovinskom osiguranju kojima je utvrđena potpuna nesposobnost za rad prouzročena djelomice ili u cijelosti sudjelovanjem u obrani suvereniteta Republike Hrvatske za vrijeme zaposlenja manje od 3,5 sati dnevno imaju pravo na svoju invalidsku mirovinu određenu uz odgovarajuću primjenu članka 37. stavaka 4., 5., 6., 7. i 9. ovoga Zakona.

Članak 52.a (NN 84/21)

(1) Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata ili dragovoljci iz Domovinskog rata kojima je taj status ili dodatni dani sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru priznati nakon što su već ostvarili mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili ovome Zakonu odnosno prijašnjem općem propisu o mirovinskom osiguranju ili prijašnjem propisu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, imaju pravo da im se ta mirovina ponovno odredi prema ovome Zakonu, odnosno uz primjenu ovoga Zakona, ako im je to povoljnije i ako ispunjavaju uvjete određene ovim Zakonom.

(2) Pravo na mirovinu pod uvjetima iz stavka 1. ovoga članka hrvatskim braniteljima iz stavka 1. ovoga članka pripada od prvog dana sljedećeg mjeseca nakon podnošenja urednog zahtjeva.

Članak 52.b (NN 84/21)

(1) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata korisnicima mirovine ostvarene i određene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju koji do 1. ožujka 2018. nisu podnijeli zahtjev za određivanje mirovine prema člancima 14., 21. i 30. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 174/04., 92/05., 2/07., 107/07., 65/09., 137/09., 146/10., 55/11., 140/12., 19/13., 33/13., 148/13. i 92/14.), jer im je mirovina određena isključivo prema članku 79. stavcima 1. i 2. Zakona o mirovinskom osiguranju ili prijašnjim općim propisima bila povoljnija, a ispunjavali su uvjete za određivanje prijašnje najniže braniteljske mirovine na dan 13. prosinca 2017. prema članku 31. stavcima 1. do 8. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 174/04., 92/05., 2/07., 107/07., 65/09., 137/09., 146/10., 55/11., 140/12., 19/13., 33/13., 148/13. i 92/14.), umjesto mirovine iz članaka 14., 21. i 30. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 174/04., 92/05., 2/07., 107/07., 65/09., 137/09., 146/10., 55/11., 140/12., 19/13., 33/13., 148/13. i 92/14.), imaju pravo podnijeti zahtjev za prevođenje na najnižu braniteljsku mirovinu odgovarajućom primjenom članka 49. ovoga Zakona.

(2) Pravo na najnižu mirovinu pod uvjetima iz stavka 1. ovoga članka hrvatskim braniteljima iz stavka 1. ovoga članka pripada od prvog dana sljedećeg mjeseca nakon podnošenja urednog zahtjeva.

 

Članak 52.c (NN 84/21)

(1) Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, pripadnici borbenog sektora, i članovi obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji su korisnici mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili općim propisima iz mirovinskog osiguranja koji prethode tom propisu, imaju pravo podnijeti zahtjev za određivanje novog iznosa mirovine uz primjenu članaka 27., 35. ili 48. ovoga Zakona.

(2) Pravo na mirovinu pod uvjetima iz stavka 1. ovoga članka osobama iz stavka 1. ovoga članka pripada od prvog dana sljedećeg mjeseca nakon podnošenja urednog zahtjeva.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Skywalker007 je napisao:

Koliko sam shvatio, ovdje je zakonodavac omogućio hrvatskim braniteljima koji su u starosnim mirovinama prema zakonu o ZOMO i 40 godina staža, kao i djelatnim vojnim osobama i policijski službenicima s 40 godina staža a koji imaju XXX dana u borbenom sektoru i statusom dragovoljca neku zadovoljštinu da se s starosne mirovine prema čl.6 ili invalidske mirovne prema članku 11. zakona o DVO i PS prebace u nešto veću takozvanu braniteljsku mirovinu. Ovo je moje osobno mišljenje i ja sam to tako shvatio.

Poštovani Sky,

temeljem čega ste zaključili, koji članak spomenutog Zakona:  kao i djelatnim vojnim osobama i policijski službenicima s 40 godina staža a koji imaju XXX dana u borbenom sektoru i statusom dragovoljca neku zadovoljštinu da se s starosne mirovine prema čl.6 ili invalidske mirovne prema članku 11. zakona o DVO i PS

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stiglo Rješenje. Odbija se zahtjev za ponovno određivanje mirovine, kao na zakonu neosnovan.

U zahtjevu sam se pozvao na članak 52c ZOHBDR_a, a oni su u obrazloženju odbijenice naveli druge članke zakona, mudro ne spominjući taj članak na koji sam se ja pozvao.

Idem sada analizirati članke zakona koji oni navode.

uređeno: od esigente
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 24 minuta, esigente je napisao:

Stiglo Rješenje. Odbija se zahtjev za ponovno određivanje mirovine, kao na zakonu neosnovan.

U zahtjevu sam se pozvao na članak 52c ZOHBDR_a, a oni su u obrazloženju odbijenice naveli druge članke zakona, mudro ne spominjući taj članak na koji sam se ja pozvao.

Idem sada analizirati članke zakona koji oni navode.

Napisi nam koje clanke oni navode pa da i mi mudrujemo-analiziramo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam i iz tvog prvog postavljenog linka uspio izvuci sliku, malo si toga previse utrpao u taj link pa ju zato nije htjelo prikazivati u tvom postu....

Da, probao jesi uspio nisi, HZMO ocito ima neke druge poglede na clanak 52.c

mislim da se nisi bas dobro prepoznao u tom novom clanku 52.c., a narocito kad se pogleda obrazlozenje koje je predlagac (vlada RH) dala uz taj clanak 52.c., ponovo citiram:

"Do 1. siječnja 2019. bile su na snazi odredbe Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 174/04., 92/05., 02/07., 107/07., 65/09., 137/09., 146/10., 55/11., 140/12., 19/13., 33/13., 148/13., 92/14.) prema kojima su se osobni bodovi ovisno o duljini sudjelovanja u DR  kod  starosne, invalidske ili obiteljske mirovine iza smrti HB  ostvarene prema ZOMO povećavali prema ZOPHBDR (čl. 14., 21. i 30.) samo ako bi korisnici na temelju mirovinskog staža ostvarili mirovinu manju od mirovine  određene za 40 godina staža i tako povećana mirovina nije mogla iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staža. Od 1. siječnja 2019. stupanjem na snagu članka 27.,35. i 48. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 121/17. i 98/19.) takvog ograničenja više nema te su oni hrvatskih branitelji koji su imali više od 40 godina mirovinskog staža ostali zakinuti za povećanje osobnih bodova prema duljini sudjelovanja u Domovinskom ratu. Odredbom članka 52.c takvim korisnicima se omogućava određivanje novog iznosu mirovine sukladno odredbama članka 27.,35. ili 48. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 121/17. i 98/19.)."

Ali forumas @josip021: koji se gore javio u ovoj temi bi se mozda i mogao prepoznati u clanku 52.c.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 17. 11. 2022. u 16:43, josip021 je napisao:

Čini mi se kako 2006. kad sam ja otišao u mirovinu dani borbenog sektora nisu bili u izračunu a 1730 i nešto još sitno dana i nije baš malo

Postovani @josip021,

sad samo trebate vidjeti dali kad ste isli u mirovinu te 2006.god. imali mozda vise od tih zakonski ogranicenih 40 godina ukupnog mirovinskog staza, proucite si to vase mirovinsko rijesenje iz 2006.god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 52 minuta, malicovjek je napisao:

Postovani @josip021,

sad samo trebate vidjeti dali kad ste isli u mirovinu te 2006.god. imali mozda vise od tih zakonski ogranicenih 40 godina ukupnog mirovinskog staza, proucite si to vase mirovinsko rijesenje iz 2006.god.

Poštovani, profesionalna 50/50, ukupni mirovinski staž 36 godina, 03 mjeseca i 23 dana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , josip021 je napisao:

Poštovani, profesionalna 50/50, ukupni mirovinski staž 36 godina, 03 mjeseca i 23 dana

Iz ovoga sto ste napisali ocito je da nemate pravo podnjeti zahtjev za novi izracun, fali vam ukupnog mirovinskog staza...

Kod donosenja izmjena ZOHBDR-a predlagatelj (vlada RH) je sigurno sve prije dobro izracunala i odvagnula, dobro su oni znali koliko branitelja ima pravo podnjeti zahtjev za ponovni izracun mirovine prema izmjenama ZOHBDR-a od 31.07.2021.god., koje su oni predlozili a sabor RH izglasao...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako može kome  pomoći..ovo je odgovor iz naše udruge

OBAVIJEST ČLANOVIMA
U proteklih par mjeseci dobili smo upite i informacije od nekih članova i hrvatskih branitelja kako se, sukladno izmjenama Zakona o hrvatskim braniteljima iz 2021. godine, provode novi izračuni mirovina te kako su neki hrvatski branitelji dobili povećanje mirovine. Kako bi doznali više o tome i razjasnili nejasnoće te ustanovili tko ima, a tko nema pravo na povećanje mirovine, dogovorili smo sastanak s djelatnikom HZMO-a Varaždin.
U razgovoru smo doznali slijedeće:
1. Hrvatski branitelji koji su otišli u mirovinu po Zakonu o DVO, članci 6., 6a. i 11. ne ostvaruju pravo na izračun mirovine. Izuzetak su oni koji su naknadno ostvarili status hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata i oni koji su radili nakon odlaska u mirovinu. Ali samo ako su bili prijavljeni kod poslodavca i ako su radili najmanje godinu dana na puno radno vrijeme (8 sati) ili dvije godine na pola radnog vremena (4 sata). Tj. hrvatski branitelj koji je radio i više godina, nakon odlaska u mirovinu po Zakonu DVO, ostvaruje pravo na povećanje mirovine ako je radio sveukupno na puno radno vrijeme najmanje godinu dana.
2. Branitelji koji su išli u mirovinu po općim propisima i po Zakonu o hrvatskim braniteljima ostvaruju pravo na izračun mirovine ako su nakon stjecanja prava na mirovinu stekli neka dodatna prava, poput HRVI.
3. Branitelji koji su išli u mirovinu po općim propisima i ako im je nakon toga priznat status hrvatskih branitelja.
U izračun mirovine se obračunavaju samo dani provedeni u borbenom sektoru. Neborbeni sektor ne ulazi u taj izračun. Dakle, ako imate sveukupno 1200 dana provedenih u Domovinskom ratu, a od toga 500 dana u borbenom sektoru i 700 u neborbenom sektoru, u izračun mirovine ulazi samo onih 500 dana provedenih u borbenom sektoru.
Članak po kojem se može podnijeti zahtjev za određivanje novog iznosa mirovine je članak 52c iz Zakona o hrvatskim braniteljima i glasi:
„Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, pripadnici borbenog sektora, i članovi obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji su korisnici mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili općim propisima iz mirovinskog osiguranja koji prethode tom propisu, imaju pravo podnijeti zahtjev za određivanje novog iznosa mirovine uz primjenu članaka 27., 35. ili 48. ovoga Zakona.“
U razgovoru s djelatnikom HZMO-a naglašeno je da mogućnost izračuna novog iznosa mirovine ovisi o pojedinačnim slučajevima. Isto tako i iznos povećanja, ako ga bude, ovisi o svakom od umirovljenika posebno.
Ako se odlučite podnijeti zahtjev za novim izračunom, HZMO će vam poslati odgovor u kojem će vas obavijestiti imate li pravo ili ne na povećanje mirovine i ako
ostvarujete to pravo iduću mirovinu će vam obračunati i isplatiti po novom izračunu. Ako nemate pravo, mirovina vam ostaje ista kao i do sada.
Izgled zahtjeva za izračunom možete pogledati u prilogu.
Kao priloge zahtjevu priložite potvrde o svojem statusu (hrvatski branitelj, dragovoljac, HRVI itd.)
Napominjemo da podnošenjem zahtjeva ne znači da ćete dobiti pozitivan odgovor i povećanje mirovine jer to ovisi o svakom pojedinačnom slučaju zasebno.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

danas podnio zahtjev za ponovni izračun vezano za članak 52c,,pravnik sa kojim sam razgovarao u vž veli da sam bio premlad kad sam išao u mirovinu po članku 6 2015te,, to da sam zaposlen četiri godine ga uopće nije zanimalo,te mi je rekao da nemam pravo na ponovni izračun, nego da dam otkaz na jedan dan te podnesem zahtjev za izračun po općim propisima...ja sam sve jedno predao zahtjev pa kad dobijem negativno riješenje postam ovdje....po njegovim riječima , da sam 2015te  imao 58 godina,imao bi pravo... ko bi li ga znao.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam postove i vidim da ste svi već u mirovinama.Moj muž je 69.godište.dragovoljac ima 365 dana borbenog sektora.Nakon rata se zapošljava.Ukupno 30g civilnog staža.Trenutno na birou.Nakon 4 g birokracije priznat mu je status hrvi 20% trajno.Kazu da preda za mirovinu i on je sad sav van sebe jer misli da će mu mirovina biti 2000kn.Molila bih vas da mi netko odgovori..netko u sličnoj situaciji da li je to zbilja tako mala mirovina..hvala unaprijed 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Matilda,

najniže invalidske braniteljske mirovine za Vašeg supruga mogle bi iznositi kao  na priloženoj slici ako mu prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž nije povoljniji od simuliranog 0,75.

Izracun mirovine.jpg

Matilda izračun braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , prof je napisao:

Poštovana Matilda,

najniže invalidske braniteljske mirovine za Vašeg supruga mogle bi iznositi kao  na priloženoj slici ako mu prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž nije povoljniji od simuliranog 0,75.

Izracun mirovine.jpg

Matilda izračun braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm 70 kB · 3 downloads

Poštovani prof..hvala Vam na odgovoru..mirovina je koma...2700kn.Za sad mu neću ništa reći jer je sav već u komi..najbolje nek ode u mirovinski pa nek mu oni kažu

Sretna Vam Nova godina..ne poznam Vas ali usudila bih se reći da ste dobar čovjek..vidim da se trudite svima sve objasniti

Bogu hvala na takvim ljudima kao što ste Vi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , malamatilda je napisao:

Poštovani prof..hvala Vam na odgovoru..mirovina je koma...2700kn.Za sad mu neću ništa reći jer je sav već u komi..najbolje nek ode u mirovinski pa nek mu oni kažu

Sretna Vam Nova godina..ne poznam Vas ali usudila bih se reći da ste dobar čovjek..vidim da se trudite svima sve objasniti

Bogu hvala na takvim ljudima kao što ste Vi

Poštovana kao prvo naš cijenjeni Prof je stvarno super čovjek i stvarno se trudi uvijek pomoći i objasniti, jer za sve to treba vremena a i dobre volje, a puno ljudi je nestrpljivo pa ovdje traže odgovore a opet sustav je taj koji bi trebao dati informacije. Ja sam mišljenja da za svog supruga saznate PVB (Prosječni vrijednosni bod ) preko e građani jer je onda izračun precizniji. Ja ću vam poslati slike na koji način doći do njega, jer vidi da vam muž ima 30 godina staža pa ako bude još koja godina pa ako dobije opću nesposobnost mogla bi ići preko 3000 kn.  Također ako dobije profesionalnu nesposobnost može raditi na pola ili cijelo radno vrijeme. Da najbolje za ode u HZMO pa da mu oni objasne opcije.   

 

001 e gra.png

002 e grad.png

003 e grad.png

004 e grad.png

005 e grad.png

006 e grad.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovana kao prvo naš cijenjeni Prof je stvarno super čovjek i stvarno se trudi uvijek pomoći i objasniti, jer za sve to treba vremena a i dobre volje, a puno ljudi je nestrpljivo pa ovdje traže odgovore a opet sustav je taj koji bi trebao dati informacije. Ja sam mišljenja da za svog supruga saznate PVB (Prosječni vrijednosni bod ) preko e građani jer je onda izračun precizniji. Ja ću vam poslati slike na koji način doći do njega, jer vidi da vam muž ima 30 godina staža pa ako bude još koja godina pa ako dobije opću nesposobnost mogla bi ići preko 3000 kn.  Također ako dobije profesionalnu nesposobnost može raditi na pola ili cijelo radno vrijeme. Da najbolje za ode u HZMO pa da mu oni objasne opcije.   

 

001 e gra.png

002 e grad.png

003 e grad.png

004 e grad.png

005 e grad.png

006 e grad.png

Hvala Vam od srca..znam da bi to sustav trebao objasniti ali na žalost nije tako..dok ste branili svoju domovinu i sve nas bili ste dobri..a sad snalazi se kako znaš i umiješ..još jednom hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...
Dana 22. 11. 2022. u 14:50, Skywalker007 je napisao:

Poštovani moj Profesore, jedan moj kolega iz policije otišao sad nedavno u mirovinu. Ima 55 godina starosti i preko 40 god staža i dali su mu starosnu mirovinu prema  ZOPHBDR a ne po članku 6. jer valjda sad koriste te članke da policajcima bude malo veća mirovina. 

 

Cijenjeni g.Skay može te li ovo malo bolje približit naime radim u MUP-u imam 54g života 34g efektivnog staža 47 ukupnog mirovinskog uključene beneficije i vrijeme u DR e sad kolega ima 55 g i uspio ostvariti starosnu kako

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, dadiflex je napisao:

 

Cijenjeni g.Skay može te li ovo malo bolje približit naime radim u MUP-u imam 54g života 34g efektivnog staža 47 ukupnog mirovinskog uključene beneficije i vrijeme u DR e sad kolega ima 55 g i uspio ostvariti starosnu kako

Poštovani kolega, znači dvojici mojih kolega policajaca je u 2022. godini s 54 godina starosti priznata starosna mirovina prema članku 26. ZOHBDR. Jedan ima 64 a drugi 60 mjeseci u borbenom sektoru specijalne policije, jedan ima 8 godina i 9 mjeseci benificiranog radnog staža a drugi ima 8 godina ben. staža. Prvo su napisali zahtjev za starosnu mirovinu prema MUP, kada su dobili rješenje od ministra MUP da imaju pravo na starosnu mirovnu prema članku 6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS, kao pravo na otpremninu, isti su sa svi tim PS1 i PS3 i ostalim potvrdama staža kao i potvrdama o statusu dragovoljca, branitelja jedan ima HRVI ranjavanje predali u HZMO. Prije predaje u HZMO sam im savjetovao da idu u HZMO i provjere s pravnikom ali i da prilikom podnošenja zahtjeva za mirovinom u HZMO traže izračun po sva tri zakona čl. 6 DVO i PS, članku 26. ZOHBDR i po ZOMO, kao što je i dosada poštovani Prof savjetovao hrvatskim braniteljima koji imaju dosta mjeseci u borbenom sektoru i dosta benificiranog staža da traže izračun po sva tri zakona. U ovom slučaju sam vidio rješenje o starosnoj mirovini prema članku 26. ZOHBDR, da policajac s 54 godina starosti (64 mjeseci -12/24- borbenog sektora od 1991-1996 i 8 godina i 9 mjeseci benificiranog staža od 1996-2022 - 12/16 ) kao što sam već napisao u drugim temama ja nisam pravnik niti dajem pravne savjete, nego sam logično zaključio da su stupanj povećanog trajanja 12/24 i 12/16 zbrojili te je kolega s 54 godina starosti i tih 48 godina staža stekao pravo na starosnu mirovinu prema ZOHBDR koja je nekih kako mi je rekao 1000 kn veća nego da je išao po članku 6. zak. DVO i PS. Kao što sam rekao isti su to prvo provjerili u HZMO s pravnicima te su onda napravili kako su im oni objasnili a ja još uvijek nisam nigdje vidio kako je to točno objašnjeno tj. izračunato ali bitno je da je povoljnije za naše kolege hrvatske branitelje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok zahvaljujem na odgovoru budem išao u mirovinsko nedavno sam radio probni izračun kojom prilikom sam zatražio dva obračuna prvi za nas djela. Mupa i Dvo, drugi po općem ZOMO ljubazna teta mi je obračunala samo po prvome gore navedeno.  Voljan sam podijelit što sam dobio iz mirovinskom da nekome pomognem. Ovaj portal dugo pratim i moram vam reći da prvo pojma nisam imao što sam pročitao sada pomalo hvatam konce hvala na pomoći i svako vam dobro

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete i sami izračunati ako imate PVB za sve godine staža, vi sigurno imate PVB za 10 najboljih godina u nizu. 

 

Na ovoj stranici vam je poštovani Prof napravio nove tablice za izračun svih starosnih mirovina odgovor od datuma 28.01.2023. pa probajte malo i sami unijeti podatke. Prilažem primjer izračuna po članku 6 i po starosnoj ZOHBDR.  Razlika oko 830 kn

Snimka zaslona 2023-01-29 210834.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dadiflex,

molim Vas kao i sve druge DVO i PS od 1.1.2024.g. dolazi do povrata onih famoznih 10 % (Kosor) za mirovine veće od 3.500 kn, ostvarene po posebnim propisima pa tako i za one mirovine ostvarene po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

Strpite se i radite bar do kraja 2024.g.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani i sam sam predao za novi obračun ali se ja ne vidim tu eto gledam rješenje od HZMO iz 2005 i koliko vidim na mojih 27 mjeseci borbenog dijela mirovine su več povečali za 20% osobni bod a pravnik mi kaže da imam pravo osim ako nisam u periodu od 2019 u mirovini e sad kako kad su mi več povačali ili ja tu ništa ne razumijem a očito da je tako a dane mi nisu dodali ono po 50 lipa jer mi je mirovina ono 40% vojna pa nije bila najniža...hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , gmail je napisao:

Poštovani i sam sam predao za novi obračun ali se ja ne vidim tu eto gledam rješenje od HZMO iz 2005 i koliko vidim na mojih 27 mjeseci borbenog dijela mirovine su več povečali za 20% osobni bod a pravnik mi kaže da imam pravo osim ako nisam u periodu od 2019 u mirovini e sad kako kad su mi več povačali ili ja tu ništa ne razumijem a očito da je tako a dane mi nisu dodali ono po 50 lipa jer mi je mirovina ono 40% vojna pa nije bila najniža...hvala

Samo branitelji koji imaju riješenje o najnižoj braniteljskoj mirovini imaju pravo na 50 lipa po danu borbenog sektora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani Branitelji pozdrav ma gdje bili. Molio bih iskustva sa 52c zakona o HR Braniteljima.Predao sam potvrdu o danima u borbenom sektoru 1796 dana 16.02.2023 i do sada nema nikakvog odgovora. U invalidskoj sam mirovini od 2008 PZOHBDR. Opča nesposobnost 50-50 ,imam 30 g staža sa pridodanim za ovih 1796 dana.Dali je itko dobio neko povećanje ,unaprijed se zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 14. 04. 2023. u 21:58, Imam račun je napisao:

Poštovani Branitelji pozdrav ma gdje bili. Molio bih iskustva sa 52c zakona o HR Braniteljima.Predao sam potvrdu o danima u borbenom sektoru 1796 dana 16.02.2023 i do sada nema nikakvog odgovora. U invalidskoj sam mirovini od 2008 PZOHBDR. Opča nesposobnost 50-50 ,imam 30 g staža sa pridodanim za ovih 1796 dana.Dali je itko dobio neko povećanje ,unaprijed se zahvaljujem.

Nadaj se rješenju tek iduće godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 14. 04. 2023. u 21:58, Imam račun je napisao:

Poštovani Branitelji pozdrav ma gdje bili. Molio bih iskustva sa 52c zakona o HR Braniteljima.Predao sam potvrdu o danima u borbenom sektoru 1796 dana 16.02.2023 i do sada nema nikakvog odgovora. U invalidskoj sam mirovini od 2008 PZOHBDR. Opča nesposobnost 50-50 ,imam 30 g staža sa pridodanim za ovih 1796 dana.Dali je itko dobio neko povećanje ,unaprijed se zahvaljujem.

50 posto u svezi rata i 50 posto izvan tih okolnosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo mojeg iskustva:

U invalidskoj mirovini od 2007., 1674 dana borbenog sektora, opća nesposobnost 100% u svezi rata. Staža prije rata nisam imao, bio sam student.

Predao zahtjev 09.02. po sistemu "ako prođe - prođe", nisam se previše nadao. Odbijen sam. Nisam još dobio rješenje jer su zatrpani zahtjevima za obiteljske mirovine. Na e -građani sam vidio da je moj zahtjev riješen i arhiviran pa sam otišao u Područnu službu i dali mi broj telefona gospođe koja je radila na mojem zahtjevu. Rekla mi je da sam odbijen jer sam u kumuliranoj mirovini.

Istog dana je zahtjev predao i moj otac koji je u starosnoj mirovini, 1127 dana borbenog sektora, nije invalid, još nije došao na red za obradu. Vidjet ćemo kako će on proći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, ledena_kisa je napisao:

52c ZOHBDR je moguće konzumirati samo u odnosu na "civilni dio" invalidnosti.

Hvala na odgovoru ok civilni dio pa neka mi ga primjene ja ču biti zadovoljan. I sam sam zakljućio proučavajući zadnje riješenje od mirovine 2013 g,upravo na izračunu civilnog dijela smanjena mi je pv-boda za 10%.Još jednom HVALA i pozdrav svim HRVATSKIM BRANITELJIMA ma gdje bili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani drpić,

nemate pravo na ponovni samo izračun sadašnje invalidske mirovine - profesionalna nesposobnost po općem propisu ZOMO.

Imate pravo pokrenuti proceduru za priznavanje prava na invalidsku mirovinu - opća nesposobnost po općem propisu ZOMO ili Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija