Jump to content

Otpremnina u slučaju poslovno uvjetovanog otkaza


Candyman

Preporučene objave

Poštovani,

Supruga mi je sa 31.10.2022.godine dobila na potpis poslovno uvjetovani otkaz iz gospodarskih razloga, na poslu njegovateljice, zbog navodnog smanjenja broja pacijenata, i to nakon 4 godine neprekidnog radnog odnosa na neodređeno.

Sada smo nakon dva tjedna slučajno saznali za stavku u ZOR-u, gdje piše da je poslodavac u slučaju ovakvog otkaza dužan isplatiti otpremninu ukoliko je radnik radio neprekidno više od dvije godine, te nas zanima da li je to istina i da li postoji nekakava zapreka u tome iliti rupa u tom istom užzakonu obzirom da joj poslodavac o tome nije ništa informirao ili spoominjao otpremninu? I kome bi se mogli obratiti u ovom slučaju te kakva je praksa?

Unaprijed zahvaljujem,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, radim u jednoj firmi u kojoj sam zaposlena preko agencije, nedavno sam dobila ugovor na neodređeno jer je prošlo 3 godine, no vjertojatno me uskoro čeka otkaz zbog toga što namjeravajaju ukinuti  moju radnu poziciju. Druga opcija je da zadržim posao ukoliko pristanem da me se zaposli preko druge agencije i sa izmijenjenim uvijetima i opisom posla koji meni ne odgovaraju. zanima me što mogu učiniti da si osiguram pravo na otpremninu i naknadu sa burze ukoliko dođe do ove opcije sa prelaskom u drugu agenciju jer u tom slučaju ja nebi pristala raditi i bila bi prisiljena dati otkaz, a time gubim navedena prava. drugim riječima ima li firma pravo zaposliti me na drugu agenciju, na drugu radnu poziciju i prekinuti mi radni odnos sa ugovorom na neodređeno kako bi izbjegli isplatu otpremnine, bez da mi prvo uruči otkaz kao tehnološki višak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisi što će Vam poslodavac ponuditi na potpis. Dobro pazite što Vam se nudi i nemojte baš ništa odmah potpisivati. Tražite si vremena od par dana za konzultaciju. U svakom  slučaju ako Vam se ponudi otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora, a kojega odlučite ne prihvatiti, tada nastupaju pravne posljedice otkaza, pa tako i Vaše pravo na otpremninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, Borbena7 je napisao:

Ovisi što će Vam poslodavac ponuditi na potpis. Dobro pazite što Vam se nudi i nemojte baš ništa odmah potpisivati. Tražite si vremena od par dana za konzultaciju. U svakom  slučaju ako Vam se ponudi otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora, a kojega odlučite ne prihvatiti, tada nastupaju pravne posljedice otkaza, pa tako i Vaše pravo na otpremninu.

hvala na odgovoru, mene vise zanima sto se događa ako mi poslodavac ne ponudi otkaz? tj. ima li pravo ne ponuditi mi otkaz ukoliko se moji uvijeti rada novim ugovorom bitno mijenjaju

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, Vanda1000 je napisao:

hvala na odgovoru, mene vise zanima sto se događa ako mi poslodavac ne ponudi otkaz? tj. ima li pravo ne ponuditi mi otkaz ukoliko se moji uvijeti rada novim ugovorom bitno mijenjaju

 

mozda da malo pojasnim svoje pitanje, da li se prelazak na drugu agenciju smatra otkazom? jer gledajuci tako ja bi zavrsila svoj radni odnos sa jednom i agencijom i zapocela radni odnos u drugoj agenciji i na novom radnom mjestu posto je moja firma za koju radim klijent agencije preko koje sam zaposlena i u ugovoru sam ja zaposlenik agencije a ne firme za koju zapravo radim

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 18. 11. 2022. u 20:57, Vanda1000 je napisao:

hvala na odgovoru, mene vise zanima sto se događa ako mi poslodavac ne ponudi otkaz?

Radite i dalje prema važećem ugovoru o radu.

Dana 18. 11. 2022. u 20:57, Vanda1000 je napisao:

ima li pravo ne ponuditi mi otkaz ukoliko se moji uvijeti rada novim ugovorom bitno mijenjaju

Ugovorom o radu mora biti reguliran rad na točno određenom radnom mjestu kojega u tom trenutku obavljate.

Dana 18. 11. 2022. u 21:11, Vanda1000 je napisao:

da li se prelazak na drugu agenciju smatra otkazom?

Nemoguće je komentirati bez uvida u ugovor o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 16. 11. 2022. u 21:50, Borbena7 je napisao:

Kada poslodavac uruči radniku ovakav otkaz, poslodavac je dužan riješiti i druga pitanja, pa tako i pitanje isplate otpremnine. Što piše u njenom otkazu?

Piše osim općih podataka, ono što je važno, da je razlog poslovno uvjetovanog otkaza smanjen obim posla, i drugo što bi moglo ili ne biti važno da je raskid uz dogovoreno neodrađivanje otkaznog roka, ako to ima važnosti, i to je to, ništa drugo supruga nije ni dobila, niti usmeno niti pismeno,mogu vam proslijediti na neki mail ugovor o otkazu ako ima smisla iči vam je ovo dovoljno da mi pomognete odgovorom, tj što možemo dalje, hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Candyman je napisao:

Piše osim općih podataka, ono što je važno, da je razlog poslovno uvjetovanog otkaza smanjen obim posla, i drugo što bi moglo ili ne biti važno da je raskid uz dogovoreno neodrađivanje otkaznog roka, ako to ima važnosti

Kada je gospođa zaprimila ovu odluku i da li je na nju reagirala pisanim putem na način da je tražila zaštitu svojih prava iz radnog odnosa u roku od 15 dana?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, Borbena7 je napisao:

Kada je gospođa zaprimila ovu odluku i da li je na nju reagirala pisanim putem na način da je tražila zaštitu svojih prava iz radnog odnosa u roku od 15 dana?

Ne jer nije ni znala da ima pravo na otpremninu, to smo naknadno saznali, mislio sam da bi to poslodavac tj računovodstvo poslodavca treba izdati neki dokument, stvarno se nismo do sada susretali sa takvim tipom otkaza, mislim supruga se svakako zaposlila, ali mi nije bilo u redu od poslodavca da tako nešto ni ne spomene. Znači tu se ne može ništa, mislio sam da postoji nekakva obveza od poslodavca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija