Jump to content

Porezna prijava


anonimno

Preporučene objave

Prije par dana, cistom greskom sam saznala da me kao olaksicu, bez moga znanja i odobrenja, vlastita majka jos uvijek prijavljuje na svojoj poreznoj prijavi.

Iako sam udana....i zivim na istoj adresi.Nezaposlena sam...

 

Znam i svjesna sam da to nije u redu...zbog toga doslo je do velike svadje, i ne razgovaramo vec danima...sto mi je ciniti...ovo je jako emocionalna situcija...radi se o clanu obitelji...koje pretpostavljam moram prijaviti nadleznim organima...?Ili u suprotnom i ja postajem odgovorna jer prikrivam situaciju....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što po vama to nije u redu? Sve je ispravno i u skladu sa zakonom. Vas vaša majka može koristiti kao uzdržavanog člana na olakšici, može čak i vašu djecu i uopće ne morate biti na istoj adresi. Bitno je srodstvo. Da sam ja vaša majka ja bih vam taj vraćeni porez dala jer sam vas koristila za olakšicu, a pogotovo što ste nezaposleni. Nikakva vaša prijava nema osnove. Sve je po Zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok! Ako vam mama nije dala lovu koju je dobila zahvaljujući vama,a muž je zaposlen neka vas on upiše na svoju PK /poreznu karticu/kao olakšicu za uzdržavanog člana.Problem je jedino ako na zavodu za zapošljavanje primate nadoknadu za nezaposlene jer tada nitko od vaših ne može koristiti poreznu olakšicu za vas.želim vam da se brzo zaposlite i sami koristite svoju olakšicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

zašto bi je prijavili? majka vas ima pravo koristiti kao uzdržavanog člana, to nije nezakonito. osim ako vi ne želite da zbog toga ona ostvaruje veći dohodak. onda se jednostavno prijavite kao uzdržavani član vašeg supruga, jer kao nezaposleni, na to imate pravo. neka vaš suprug sa svojom poreznom karticom i poreznom karticom vaše majke ode u poreznu, priloži vjenčani list i lijepo vas porezna skine s majčine kartice i stavi na njegovu karticu. samo priložite i potvrdu sa zavoda za zapošljavanje da ste nezaposleni.

to vam je sve gotovo u isti dan i sve može obavit samo vaš suprug.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

htjela bih zahvaliti svima na odgovorima...suprug mi je strani drzavljanin...i ne boravi u RH...

znam da je zvucalo kao drama..kad sam napisala inicijalni post..mozda nisam bila jasna.....ali ona me ne uzdrzava u smislu mojih troskova...racuni,telefon,internet,struja voda, rezije, hrana za mene i dijete, obucu i odjecu...uz sve to jos joj mjesecno dajem 100 eura za koristenje stana...suprug je taj koji salje sredstva....panika je nastala kad sam sazanala za njenu prijavu...a ona mene NE uzdrzava...

 

a za novac od povrata nisam niti cula, niti cu ga traziti...ovo se desava po mojim saznanjima vec 6 godina...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

josh jednom se ispricavam...nije mi bila namjera ispasti kao panicar....to dolazi od nepoznavanja elementarnih poreznih zakona...koje cu morati nauciti....

 

i da nadopunim cijelu sliku..ona i ocuh trenutno ne zive u tom stanu..oni zive u kuci.

 

pitanje za one koje se razumiju u isto...sto mi je ciniti...na koji nacin ne dozvoliti da se korisiti mojom osobom za olaksicu...?

 

Osim probati razgovarati sa njom i apleirati na njenu savjest...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je vaš suprug strani državljanin može vas u državi gdje ostvarjue plaću i druge primitke prijaviti u poreznu upravu (uglavnom je u svim zemljama u našem okruženju sličan zakon).

A to što vas majka prijavljuje već 6 godina vama ide u prilog. Ja bi joj umanjila te uplate koje plaćate i to za iznos povrata poreza kojeg je ostvarila jer vas koristi na svojoj PK kartici. Predložite joj dogovor, tj. da i dalje budete na njenoj kartici (isto tako i vaša djeca ako ih imate). Zauzvrat neka vam umanju obvezu plaćanja za stan. Obzirom da nigdje ne radite a suprug vam je strani državljanin ovo je najbolje rješenje. U svakom slučaju jedan od roditelja ima pravo prijaviti svoje dijete i svoju unučad na poreznu karticu i uopće ne moraju biti u istom kućanstvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kad bi otprilike taj povrat poreza mogao bitii?

Pitam jer sam dala tu prijavu u 2 mjesecu, kao i svi uostalom.

Jel zna netko kad otprilike ta lova sjedne?

 

ako Vas je majka čitav zivot, do udaje barem, uzdržavala, hranila i odijevala, pošteno je da dobije povrat. Ko da je to neka silna lova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Većina prijava je već verificirana. Prva isplata počima krajem ovog mejseca a zatim kroz ovu godinu u jednakim intervalima s tim da za zadnja isplata obično bude krajem mjeseca studenog. Nije uopće bitno kad ste prijavu predali već u kojeg je službenika došlo. Neki su malo brži a neki malo sporiji?! A kad sve bude verificirano gleda se ravnomejrno rasporedit povrat po mjesecima tj. gleda se priljev i odljev u proračun. Zato se povrat oduži na cijelu godinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa i kroz vrijeme mojeg uzdrzavanja mama je dobivala kao i svi drugi roditelji u RH smanjenu stopu poreza...zaradi uzdrzavanja...sto je normalna praksa...+redovnu alimentaciju...

mislim da je iz mojih postova vidljivo da su obiteljski odnosi u ne bas najboljem stanju...i smeta me da sam svojoj majci ocito samo izvor prihoda....bi li vama smetalo da vam majka dodje nakon rodjenja prvog djeteta...znajuci da dobivate porodiljnu naknadu..i trazi vas novac...i to cjeloukupnu naknadu za sest mjeseci koju nisam potrosila...vec sam htjela ustedjeti za moju curicu....i stavi vas u teski polozaj sa izjavom.... banka ce joj uzeti kartice...i tako je cijeli zivot iz jednog duga u drugi...ovo nisu izolirani incidenti...

 

hvala svima na odgovorima....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram dodati da, prije udaje mama i ocuh me nisu uzdrzavali, vec sam radila...i davala pola place u domacinstvo....

Kako se ono kaze...shvacala sam svoje obaveze... i nisam imala free ride.....

 

zahvalna sam sto su me othranili i postavili na noge...ali neke stvari su previse za mene...pogotovo sada kad sam ajmo reci svoj covjek...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako vam je mama dobivala alimentaciju da li to znači da vam je otac živ. Ako je tako i ako on radi onda imate pravo tražiti da budete na očevoj olakšici. Možda ćete tako lakše riješiti ovaj problem. Ili se pokušajte s majkom dogovorit da vam za iznos povrata poreza prizna dio troškova koje joj morate plaćati.

U svakom slučaju glupo bi bilo da vas i vaše dijete nitko nema na poreznoj olakšici jer su to u protivnom bačena sredstva.

Uzmite sve ono što vam država zakonom dozvoli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kakve gluposti Vi pišete. A je li Vam palo napamet da se zaposlite pa da ne budete ničija olakšica?

Da sam na mjestu Vaše majke isto bi napravila.

A činjenica da štedite porodiljnu naknadu (koje je u Vašem slučaju 1600 kn jer ste nezaposleni) znači da imate izvor prihoda i da Vam ne treba, pa zašto ne bi majka dobila povrat poreza na Vaš račun? Ja sam bila godinu dana nezaposlena, i nisam imala za internet, niti sam pitala svoje roditelje. U biti baš sam glupa, što im sad ne naplatim to što su me koristili kao poreznu olakšicu. :jesamglup:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ani2 je napisao:

Ako vam je mama dobivala alimentaciju da li to znači da vam je otac živ. Ako je tako i ako on radi onda imate pravo tražiti da budete na očevoj olakšici. Možda ćete tako lakše riješiti ovaj problem. Ili se pokušajte s majkom dogovorit da vam za iznos povrata poreza prizna dio troškova koje joj morate plaćati.

U svakom slučaju glupo bi bilo da vas i vaše dijete nitko nema na poreznoj olakšici jer su to u protivnom bačena sredstva.

Uzmite sve ono što vam država zakonom dozvoli.

 

Od oca ne zelim nista....niti sam ikada imala sta s njm...u ovih mojih par destljeca nisam ga nikad upoznala..niti mislm da ima pravo traziti bilo sta od covjeka kojeg niti poznajem koji apsolutni anonimac za mene...ali hvala na odgovoru..

a novac nije bacen, majka ga koristi...[

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Kakve gluposti Vi pišete. A je li Vam palo napamet da se zaposlite pa da ne budete ničija olakšica?

Da sam na mjestu Vaše majke isto bi napravila.

A činjenica da štedite porodiljnu naknadu (koje je u Vašem slučaju 1600 kn jer ste nezaposleni) znači da imate izvor prihoda i da Vam ne treba, pa zašto ne bi majka dobila povrat poreza na Vaš račun? Ja sam bila godinu dana nezaposlena, i nisam imala za internet, niti sam pitala svoje roditelje. U biti baš sam glupa, što im sad ne naplatim to što su me koristili kao poreznu olakšicu. :jesamglup:

 

Imate potpuno pravo sto se tice zaposlenja...ali ja sam izabrala da ostanem kod kuce sa djetetom...jer to mogu i jer mi to muz omogucuje...Ja sam ono sto se kod nas zove ...domacica.A radila jesam i radim, jer ostati kod kuce sa djetetom jest rad.Svatko tko je roditelj ili je u dodiru sa djecom to zna.

Ja sam vec na pocetku napisala da svoje troskove podmirujem i ne podmiruju ih moji roditelji.Niti moja majka.Upravo suprotno.Porodiljnu naknadu sam primala sest mjeseci prije nekoliko godina.I vec sam navela da je vise nema...posudjena i nikad vracena.

Jos jednom ponavljam, vjerojatno pricate iz pozicije osobe u cijoj se obitelji ovakve stvari ne dogadjaju i odnosi su sredjeniji...moji nisu.I to sam navela ranije.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto se mene tice ova tema je zavrsena...hvala svima na ponudjenim odgovorima i rijesenjima...ali i na kritikama...

 

Priznajem nisam znala da se clan obitelji moze prijaviti za olaksicu nakon zavrsetka skolovanja...naravno u uvjetima koje regulira zakon.

Ja sa bila u uvjerenju da to tako nije...

 

Cini se da neki clanovi moje obitelji zaista uzimaju sve sto drzava daje...i razumiju se mrezu zakona..

 

I na kraju, nadam se da ce ova tema pomoci nekome drugom sa slicnim problemom...

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija